New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2013-14 Boys basketball (through Dec. 22)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Cardinal Hayes-CHSAA                  6-0
 2. Abraham Lincoln-PSAL                  6-1
 3. Long Island Lutheran-AIS              5-0
 4. Archbishop Molloy-CHSAA               5-1
 5. Cardozo-PSAL                          6-0
 6. Christ the King-CHSAA                 3-1
 7. Bishop Loughlin-CHSAA                 3-1
 8. Mount Vernon-1                        5-1
 9. Webster Schroeder-5                   5-0
10. Thomas Jefferson-PSAL                 6-1
11. Greece Athena-5                       5-0
12. Newburgh Free-9                       4-0
13. St. Peter-CHSAA                       8-1
14. Kingston-9                            4-1
15. Wings Academy-PSAL                    6-2
16. Fayetteville-Manlius-3                5-0
17. St. Francis Prep-CHSAA                7-1
18. Green Tech-2                          2-1
19. Baldwin-8                             4-0
20. Albany CBA-2                          5-1
21. Rochester Aquinas-5                   2-0
22. Guilderland-2                         5-0
23. Deer Park-11                          3-0
24. Troy Catholic-2                       5-0
25. Half Hollow Hills East-11             8-0

  Honorable mention: Brentwood 5-2, Brooklyn Collegiate 4-2, Burke Catholic 
3-1, Central Islip 4-1, Clarence 4-1, Clarkstown South 5-0, Eagle Academy-
PSAL 5-1, Elmira 4-0, Fairport 4-2, Farmingdale 3-0, Fox Lane 6-1, Iona Prep 
4-2,  Irondequoit 4-0, Jamestown 1-2, Kenmore West 5-1, Liverpool 4-2, 
Lockport 4-2, Mahopac 6-0, Mamaroneck 2-1, Massapequa 5-1, Middletown 2-1, 
New Rochelle 1-1, Ramapo 4-2, Shaker 3-1, South Shore-PSAL 6-3, Spring Valley 
3-1, St. Raymond-CHSAA 4-2, Syracuse Corcoran 3-1, Syracuse Henninger 4-2, 
Uniondale 2-1, Union-Endicott 4-0, Ward Melville 5-2, White Plains 3-0, 
Williamsville North 3-2.

Class A

 1. Bishop Ludden-3                       4-0
 2. Amityville-11                         6-1
 3. Scotia-Glenville-2                    5-0
 4. Buffalo Canisius-MMA                  5-0
 5. Msgr. Scanlan-CHSAA                   5-1
 6. McKee Tech-PSAL                       9-0
 7. Rochester East-5                      4-1
 8. Eastchester-1                         5-0
 9. John Bowne-PSAL                       9-0
10. Troy-2                                5-1
11. DeWitt Clinton-PSAL                   7-0
12. Albany Academy-2                      3-1
13. Bedford Academy-PSAL                  6-1
14. Saugerties-9                          2-0
15. Geneva-5                              6-0
16. Carthage-3                            4-0
17. Lawrence-8                            4-0
18. Beacon-1                              4-0
19. West Hempstead-8                      5-0
20. Washington Heights-PSAL               7-1
21. Jamesville-DeWitt-3                   3-0
22. Marlboro-9                            3-0
23. Buffalo McKinley-6                    3-1
24. Holy Trinity-CHSAA                    6-2
25. Buffalo Timon-St. Jude-MMA            4-3

  Honorable mention: Amherst 3-1, Batavia 3-2, Bayport-Blue Point 7-1, 
Byram Hills 4-1, Chaminade 4-2, Cortland 3-1, Gloversville 4-0, 
Harborfields 4-1, Harrison 4-1, Honeoye Falls-Lima 2-1, Indian River 
4-2, Malone 6-1, Manhasset St. Mary-CHSAA 3-1, Massena 6-0, Mexico 3-1, 
Morris Campus-PSAL 5-1,  Newark 4-2, New Paltz 2-0, NE-NW College Prep 
4-2, Owego Free 3-0, Peru 5-1, Red Hook 2-0, Riverside 4-2, Rockville 
Centre South Side 3-0, Tappan Zee 4-2, Wallkill 2-1, Walter Panas 6-2.

Class B

 1. Buffalo East-6                        3-0
 2. Syracuse Westhill-3                   6-0
 3. Olean-6                               4-1
 4. Putnam Valley-1                       5-0
 5. Ogdensburg Free-10                    6-1
 6. Berkeley-Carroll-AIS                  8-1
 7. Medgar Evers-PSAL                     9-0
 8. Babylon-11                            4-1
 9. Utica Notre Dame-3                    6-0
10. Norwich-4                             4-0
11. Regis-CHSAA                           3-0
12. Rye Neck-1                            4-0
13. Fannie Lou Hamer-PSAL                 9-1
14. University Prep-5                     5-1
15. Livonia-5                             5-0
16. Cohoes-2                              4-1
17. Rochester Franklin-5                  4-1
18. Lancaster St. Mary-MMA                2-1
19. Ellenville-9                          4-1
20. Southampton-11                        2-1

  Honorable mention: Attica 7-0, Blind Brook 4-1, Briarcliff 3-1, 
Buffalo Nichols 5-2, Buffalo Park School 3-2, Cazenovia 5-1, Chenango 
Valley 4-1,  Croton-Harmon 4-0, Dobbs Ferry 3-2, Fredonia 3-1, Highland 
Falls O'Neill 3-0, Falls 5-0, Hornell 4-2, Irvington 5-1, Leadership 
Academy 4-2, Mechanicville 4-1, Mekeel Christian 3-0, Northeast Clinton 
7-1, Oneonta 5-1, Palisade Prep 5-1, Penn Yan 4-1, Plattsburgh 5-1, 
Potsdam 3-2,  Rochester Charlotte 4-2, Sherburne-Earlville 5-1, Syracuse 
Institute of Technology 4-2, Valhalla 5-1, Wellsville 8-0, Whitney Point 
6-1, Woodlands 3-1.

Class C

 1. Lake George-2                         6-0
 2. Moravia-4                             4-0
 3. Hoosic Valley-2                       7-1
 4. Elmira Notre Dame-4                   5-0
 5. Buffalo Middle College-6              2-1
 6. Saratoga Catholic-2                   7-0
 7. Waterville-3                          5-0
 8. Clyde-Savannah-5                      7-0
 9. West Canada Valley-3                  5-0
10. Perry-5                               5-0
11. Little Falls-3                        5-0
12. Haldane-1                             5-1
13. Caledonia-Mumford-5                   5-1
14. Watertown Immaculate Heart-3          6-0
15. Stony Brook-11                        4-1
16. Fabius-Pompey-3                       6-0
17. Lyons-5                               4-1
18. Watkins Glen-4                        5-1
19. Bloomfield-5                          5-0
20. Silver Creek-6                        5-2

  Honorable mention: Alexander Hamilton 4-1, Berne-Knox-Westerlo 3-0, 
Duanesburg 5-1,  Dundee 8-0, Geneseo 3-1, Greenwich 3-2, Lafayette 4-2, 
Lansing 4-1, Manlius Pebble Hill 4-2, Naples 4-1, Newfield 5-1, Pulaski 
3-1, Randolph 2-1, Sandy Creek 3-1, S.S. Seward 3-1, Thousand Islands 3-1, 
Ticonderoga 5-0, Tri-Valley 3-1,  Tupper Lake 6-0, Unadilla Valley 5-1, 
Weedsport 5-1, Westfield 5-1, Westmoreland 4-2, Wheatland Chili 6-0.

Class D

 1. New York Mills-3                      7-0
 2. Sherman-6                             6-0
 3. Argyle-2                              6-1
 4. Jasper-Troupsburg-5                   6-0
 5. St. Regis Falls-10                    5-0
 6. Batavia Notre Dame-5                  3-1
 7. Genesee Valley-5                      6-1
 8. Hamilton-3                            5-1
 9. Hartford-2                            5-2
10. Poland-3                              5-1
11. Germantown-2                          6-0
12. Fillmore-5                            5-1
13. Edmeston-4                            7-0
14. Clymer-6                              3-1
15. Sackets Harbor-3                      4-1
15. (tie) Moriah-7                        5-1

  Honorable mention: Brookfield 4-1, Chateaugay 1-2, Davenport 7-0, 
Copenhagen 3-1, C.G. Finney 2-1, Fort Ann 3-2, Gilboa 3-1, Harley 
Allendale-Columbia 4-2, Harrisville 4-1, Lisbon 4-0, Lyme 4-1, 
Margaretville 4-1, McGraw 6-1, Milford 6-0, Northstar Christian 3-1, 
Schroon Lake 6-2,  Whitesville 2-1.


Active Win Streak: 
  Lake George 14. (10-or-more are listed).



  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 11/20: Panas repeats in girls volleyball
  • 11/19: Swimming, XC and volleyball recaps
  • 11/19: Skaneateles wins 63-56 shootout
  • 11/18: West Seneca West, Yorktown advance
  • 11/17: Miller Place, Seaford in L.I. final
  • 11/14: A couple of recent worthwhile reads
  • 11/13: Lakeland field hockey streak hits 9
  • 11/13: Three sets of soccer co-champions
  • 11/12: Sec. 6 completes quarterfinals sweep
  • 11/12: NYSPHSAA cross country recap
  • 11/12: NYSPHSAA soccer semis highlights
  • 11/11: Troy advances with late field goal
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com