New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2013-14 Boys basketball (through Jan. 5)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Cardinal Hayes-CHSAA                   8-0
 2. Christ the King-CHSAA                  6-1
 3. Bishop Loughlin-CHSAA                  7-2
 4. Archbishop Molloy-CHSAA                6-1
 5. Cardozo-PSAL                           7-0
 6. Long Island Lutheran-AIS               8-1
 7. Mount Vernon-1                         5-1
 8. St. Peter-CHSAA                       10-1
 9. St. Francis Prep-CHSAA                10-1
10. Newburgh Free-9                        6-1
11. Wings Academy-PSAL                     8-3
12. Kingston-9                             4-1
13. Green Tech-2                           4-1
14. Abraham Lincoln-PSAL                   9-3
15. Greece Athena-5                        7-1
16. Iona Prep-CHSAA                        6-4
17. Rochester Aquinas-5                    4-1
18. Clarkstown South-1                     8-0
19. Albany CBA-2                           6-2
20. Baldwin-8                              5-1
21. Guilderland-2                          5-0
22. Troy Catholic-2                        6-0
23. Half Hollow Hills East-11              8-0
24. White Plains-1                         5-0
25. Spring Valley-1                        5-2

  Honorable mention: Brentwood 6-2, Burke Catholic 3-2, Central Islip 6-1, 
Clarence 6-1, Construction-PSAL 7-2, Deer Park 4-1, Eagle Academy-PSAL 6-2,
Fairport 4-2, Farmingdale 6-0, Fayetteville-Manlius 6-1, Fox Lane 7-1, 
Hilton 5-2, Irondequoit 5-1, Jamestown 4-3, Thomas Jefferson-PSAL 7-4, 
Kenmore West 5-2, Liverpool 5-2, Lockport 4-2, Mahopac 8-0, Mamaroneck 5-2, 
Thurgood Marshall-PSAL 9-3, Massapequa 6-2, Middletown 3-2, Northport 6-1, 
Ramapo 4-2, Shaker 5-2, St. Raymond-CHSAA 5-3, Syracuse Corcoran 5-2, 
Syracuse Henninger 5-3, Uniondale 4-1, Union-Endicott 6-0, Utica Proctor 
5-2, Ward Melville 5-3, Webster Schroeder 5-1, Williamsville North 5-2.

Class A

 1. Bishop Ludden-3                        7-0
 2. Amityville-11                          6-1
 3. Scotia-Glenville-2                     8-0
 4. Buffalo Canisius-MMA                   7-1
 5. DeWitt Clinton-PSAL                    8-0
 6. Geneva-5                               8-1
 7. Troy-2                                 5-1
 8. Bedford Academy-PSAL                   7-2
 9. Rochester East-5                       7-2
10. Holy Trinity-CHSAA                     8-2
11. Washington Heights-PSAL                8-1
12. Xavier-CHSAA                           9-0
13. Springfield Gardens-PSAL               8-0
14. Albany Academy-2                       6-2
15. McKee Tech-PSAL                       10-2
16. Carthage-3                             6-0
17. Lawrence-8                             6-0
18. West Hempstead-8                       6-1
19. Tottenville-PSAL                      10-2
20. Marlboro-9                             3-0
21. Buffalo St. Joseph-MMA                 7-4
22. Buffalo McKinley-6                     3-1
23. Harborfields-11                        6-1
24. Bishop Kellenberg-CHSAA                8-2
25. Msgr. Scanlan-CHSAA                    7-3

  Honorable mention: Amherst 5-1, Batavia 5-3, Bayport-Blue Point 8-2, 
Beacon 6-1, Bethpage 6-0, John Bowne-PSAL 9-2, Byram Hills 5-1, Cham-
inade 6-3, Cornwall 5-2, Cortland 5-2, Eastchester 6-2, Gloversville 
7-1, Harrison 4-1, Highland 3-2, Indian River 5-2, Jamesville-DeWitt 
5-1, Maine-Endwell 5-2, Malone 7-1, Manhasset St. Mary 5-3, Massena 
8-1, Morris Campus-PSAL 5-1, Nazareth-CHSAA 3-3, Newark 7-2, New Paltz 
3-1, NE-NW College Prep 5-3, Peekskill 3-3, Riverside 4-2, Rochester 
Edison 5-3, Saugerties 4-2, Somers JFK 4-2, Tappan Zee 6-2, Valley 
Stream South 5-0, University Prep 6-3, Wallkill 4-2, Walter Panas 6-2, 
Wayne 6-2.

Class B

 1. Buffalo East-6                         5-0
 2. Westhill-3                             7-0
 3. Olean-6                                7-1
 4. Putnam Valley-1                        7-1
 5. Ogdensburg Free-10                     8-1
 6. Berkeley-Carroll-AIS                   8-1
 7. Medgar Evers-PSAL                      9-0
 8. Babylon-11                             5-1
 9. Norwich-4                              7-0
10. Rye Neck-1                             5-0
11. Fannie Lou Hamer-PSAL                 10-1
12. Livonia-5                              7-0
13. Utica Notre Dame-3                     8-1
14. Cohoes-2                               6-1
15. Holcombe-Rucker-PSAL                   9-0
16. Collegiate-AIS                         5-0
17. Buffalo Nichols-CHSAA                  6-3
18. Rochester Charlotte-5                  5-2
19. Irvington-1                            6-1
20. Ellenville-9                           4-1
20. Southampton-11                         5-2

  Honorable mention: Attica 8-0, Blind Brook 4-1, Briarcliff 4-2, Buffalo
Park School 5-2, Cazenovia 7-1, Center Moriches 5-1, Croton-Harmon 4-1, 
Fredonia 4-2, Highland Falls O'Neill 4-3, Hoosick Falls 5-0, Hornell 7-2, 
Lancaster St. Mary-MMA 4-3, Mechanicville 7-2, Mekeel Christian 6-0, North-
eastern Clinton 7-1, Oneonta 8-1, Palisade Prep 5-2, Plattsburgh 6-1, Roch-
ester Franklin 4-3, Sherburne-Earlville 6-2, Valhalla 5-1, Voorheesville 
5-1, Wellsville 7-1, Whitney Point 6-1, Woodlands 4-1.

Class C

 1. Lake George-2                          6-0
 2. Moravia-4                              8-0
 3. Hoosic Valley-2                        8-1
 4. Clyde-Savannah-5                       9-0
 5. Buffalo Middle College-6               3-2
 6. Waterville-3                           7-0
 7. Elmira Notre Dame-4                    7-1
 8. Perry-5                                6-0
 9. West Canada Valley-3                   6-0
10. Caledonia-Mumford-5                    8-1
11. Fabius-Pompey-3                        8-0
12. Stony Brook-11                         4-1
13. Lyons-5                                5-1
14. S.S. Seward-9                          5-1
15. Watertown Immaculate Heart-3           8-1
16. Bloomfield-5                           6-2
17. Pulaski-3                              4-1
18. Silver Creek-6                         5-2
19. Dundee-5                               8-1
20. Newfield-4                             7-1

  Honorable mention: Alexander Hamilton 4-1, Barker 6-1, Berne-Knox-
Westerlo 5-2, Cooperstown 6-3, Cuba-Rushford 5-2, Duanesburg 6-1, East 
Rochester/Gananda 5-3, Geneseo 4-2, Greenwich 5-2, Haldane 6-2, Lafayette 
4-2, Lansing 5-2, Little Falls 6-1, Manlius Pebble Hill 6-2, Maple Hill 
4-2, Plattsburgh Seton 5-1, Sandy Creek 5-1, Saratoga Catholic 7-2, South 
Lewis 3-1, Ticonderoga 5-0, Unadilla Valley 6-2, Watkins Glen 5-2, Weeds-
port 7-1, Westfield 5-1, Westmoreland 4-2, Wheatland Chili 6-2.

Class D

 1. Sherman-6                              7-0
 2. Argyle-2                               6-1
 3. New York Mills-3                       8-1
 4. Jasper-Troupsburg-5                    9-0
 5. St. Regis Falls-10                     8-0
 6. Sackets Harbor-3                       6-1
 7. Hamilton-3                             7-1
 8. Batavia Notre Dame-5                   5-2
 9. Hartford-2                             5-2
10. Poland-3                               7-1
11. Germantown-2                           6-0
12. Genesee Valley-5                       8-2
13. Edmeston-4                             9-0
14. Clymer-6                               3-1
15. Moriah-7                               5-1

  Honorable mention: Afton 5-2, Andover 4-2, Brookfield 6-2, Davenport 
7-0, Fillmore 6-2, Gilboa 4-1, Harrisville 5-2, Keene 6-2, Kingston Cole-
man 5-1, Lima Christian 4-2, Lisbon 5-1, Lyme 5-2, Margaretville 6-1, 
McGraw 7-2, Milford 8-0, Schroon Lake 6-2, Scio 6-3, South Kortright 6-3.


Active Win Streaks
  Lake George 14. (10-or-more are listed).

  
  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 9/24: Lourdes pulls upset of No. 1 Somers
  • 9/23: Pittsford downs Victor in football
  • 9/23: Sec. 5 soph already at 144 career goals
  • 9/22: Schalmont girls win, improve to 9-0
  • 9/21: Lake George boys defeat Fort Ann
  • 9/20: F-M, Scarsdale score soccer upsets
  • 9/19: Victor upsets Churchville in soccer
  • 9/17: 3 schools sweep on state XC course
  • 9/17: Mourning RB shines for Centereach
  • 9/16: Sec. 1 school forfeits homecoming game
  • 9/16: Ossining coach's gamble pays off
  • 9/15: Tupper Lake calls off Week 3 game
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com