New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2013-14 Boys basketball (through Jan. 12)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Cardinal Hayes-CHSAA                10-0
 2. Christ the King-CHSAA                9-1
 3. Cardozo-PSAL                        12-0
 4. Mount Vernon-1                       7-1
 5. Abraham Lincoln-PSAL                12-3
 6. Bishop Loughlin-CHSAA                9-3
 7. Wings Academy-PSAL                  11-3
 8. Archbishop Molloy-CHSAA              8-2
 9. Newburgh Free-9                      8-1
10. Long Island Lutheran-AIS            10-2
11. St. Peter-CHSAA                     12-2
12. Kingston-9                           6-1
13. Rochester Aquinas-5                  6-1
14. Green Tech-2                         6-2
15. Greece Athena-5                      9-1
16. Iona Prep-CHSAA                      8-4
17. Baldwin-8                            7-1
18. Guilderland-2                        9-0
19. Troy Catholic-2                      8-0
20. Half Hollow Hills East-11           10-0
21. Spring Valley-1                      7-2
22. Clarkstown South-1                   9-1
23. Deer Park-11                         7-1
24. Thurgood Marshall-PSAL              12-3
25. White Plains-1                       7-1

  Honorable mention: Albany CBA 7-3, Brentwood 9-2, Central Islip 9-1, 
Clarence 7-1, Commack 7-3, Construction-PSAL 10-3, Curtis-PSAL 10-3, 
Eagle Academy-PSAL 9-3, Fairport 5-2, Farmingdale 9-0, Fayetteville-
Manlius 7-1, Fox Lane 9-1, Irondequoit 6-1, Jamestown 5-3, Kenmore 
West 7-2, Kings Park 6-3, Lockport 5-3, Mahopac 8-1, Mamaroneck 6-3, 
Newfield-L.I. 8-2, Northport 8-2, Shaker 7-2, Suffern 6-3, Syracuse 
Corcoran 6-3, Syracuse Henninger 7-3, St. Francis Prep-CHSAA 11-3, 
Uniondale 5-2, Union-Endicott 7-0, Utica Proctor 7-2, Wadleigh-PSAL 
9-3, Ward Melville 8-3, Webster Schroeder 9-1, Williamsville North 5-3.

Class A

 1. Bishop Ludden-3                      8-0
 2. Amityville-11                        8-1
 3. Scotia-Glenville-2                  10-0
 4. Buffalo Canisius-MMA                 9-1
 5. Geneva-5                             9-1
 6. Troy-2                               8-1
 7. Bedford Academy-PSAL                10-2
 8. Rochester East-5                     8-2
 9. Springfield Gardens-PSAL            11-0
10. Albany Academy-AIS                   7-2
11. Washington Heights-PSAL              9-1
12. Holy Trinity-CHSAA                  11-3
13. Xavier-CHSAA                        11-1
14. Carthage-3                           7-0
15. Lawrence-8                           8-1
16. Buffalo McKinley-6                   5-1
17. Harborfields-11                      8-1
18. West Hempstead-8                     7-1
19. Tottenville-PSAL                    12-3
20. DeWitt Clinton-PSAL                  9-1
21. Amherst-6                            6-1
22. Msgr. Scanlan-CHSAA                  8-3
23. McKee Tech-PSAL                     11-3
24. Bishop Kellenberg-CHSAA              8-3
25. John Bowne-PSAL                     11-3

  Honorable mention: Batavia 6-3, Bayport-Blue Point 8-3, Bethpage 8-1, 
Buffalo Bishop Timon 7-4, Byram Hills 7-1, Chaminade 7-4, Cortland 7-2, 
Eastchester 6-2, Gloversville 8-2, Harrison 6-1, Hendrick Hudson 7-3, 
Highland 3-2, Indian River 5-2, Jamesville-DeWitt 6-2, Maine-Endwell 
6-3, Malone 10-2, Manhasset St. Mary 7-3, Marlboro 5-1, Massena 10-2, 
Nazareth-CHSAA 5-4, Newark 8-2, New Paltz 4-1, NE-NW College Prep 7-2, 
Pearl River 6-3, Peekskill 4-3, Red Hook 5-3, Riverside 5-2, Rockville 
Centre South Side 7-1, Saugerties 4-2, St. Dominic-CHSAA 8-4, Somers 
JFK 4-2, Tappan Zee 7-2, Valley Stream South 7-1, Wallkill 6-3, Walter 
Panas 7-3, Wayne 8-2, Westbury 8-0, Yonkers Saunders 6-3.

Class B

 1. Buffalo East-6                       6-0
 2. Westhill-3                           9-0
 3. Putnam Valley-1                      9-1
 4. Ogdensburg Free-10                  11-1
 5. Medgar Evers-PSAL                   11-0
 6. Olean-6                              7-2
 7. Babylon-11                           7-2
 8. Norwich-4                            8-0
 9. Fannie Lou Hamer-PSAL               12-1
10. Livonia-5                            8-0
11. Collegiate-AIS                       6-0
12. Rye Neck-1                           8-1
13. Cohoes-2                             8-1
14. Utica Notre Dame-3                   9-2
15. Irvington-1                          9-1
16. Holcombe-Rucker-PSAL                11-1
17. Rochester Charlotte-5                6-2
18. Southampton-11                       7-2
19. Berkeley-Carroll-AIS                 8-2
20. Ellenville-9                         4-1

  Honorable mention: Attica 8-1, Blind Brook 8-1, Briarcliff 6-2, 
Buffalo Nichols-CHSAA 7-4, Buffalo Park School 7-4, Cazenovia 9-1, 
Center Moriches 7-1, Chenango Valley 6-3, Fredonia 6-3, Highland Falls 
O'Neill 6-3, Hoosick Falls 8-1, Hornell 7-3, Lancaster St. Mary-MMA 
6-3, Mechanicville 9-3, Mekeel Christian 6-0, Northeastern Clinton 9-1, 
Oneonta 9-1, Palisade Prep 8-2, Phoenix 6-3, Plattsburgh 8-1, Sherburne-
Earlville 8-2, University Prep 7-4, Valhalla 7-3, Voorheesville 7-1, 
Wellsville 9-1, Whitney Point 8-1, Woodlands 5-2.

Class C

 1. Lake George-2                        8-0
 2. Moravia-4                            9-0
 3. Clyde-Savannah-5                    10-0
 4. Buffalo Middle College-6             5-2
 5. Elmira Notre Dame-4                  9-1
 6. Perry-5                              7-0
 7. Hoosic Valley-2                      9-2
 8. Caledonia-Mumford-5                  9-1
 9. Stony Brook-11                       6-1
10. Lyons-5                              8-1
11. Waterville-3                         9-1
12. S.S. Seward-9                        6-1
13. Friends Academy-8                    6-1
14. Weedsport-3                          9-1
15. Watertown Immaculate Heart-3         8-1
16. Bloomfield-5                         8-2
17. Dundee-5                             9-1
18. Newfield-4                           9-1
19. Fabius-Pompey-3                      9-1
20. Silver Creek-6                       6-3

  Honorable mention: Barker 7-1, Berne-Knox-Westerlo 6-2, Chester 5-2,
Cuba-Rushford 8-2, Duanesburg 8-2, East Rochester 8-2, Geneseo 6-2, 
Greenwich 7-3, Haldane 7-3, Lansing 6-3, Little Falls 8-2, Manlius 
Pebble Hill 8-3, Plattsburgh Seton 7-1, Pulaski 5-2, Sandy Creek 7-1, 
Saratoga Catholic 9-2, South Lewis 4-1, Tully 6-3, Unadilla Valley 7-3, 
Watkins Glen 8-2, West Canada Valley 7-2, Westmoreland 6-3, Wheatland-
Chili 7-2.

Class D

 1. Sherman-6                            8-0
 2. Argyle-2                             8-1
 3. New York Mills-3                    10-1
 4. Jasper-Troupsburg-5                 11-0
 5. St. Regis Falls-10                  11-0
 6. Batavia Notre Dame-5                 6-2
 7. Poland-3                             9-1
 8. Germantown-2                         8-0
 9. Genesee Valley-5                     9-2
10. Edmeston-4                          11-0
11. Sackets Harbor-3                     7-2
12. Coleman Catholic-9                   7-2
13. Moriah-7                             7-1
14. Lisbon-10                            9-1
15. Fillmore-5                           6-2

  Honorable mention: Brookfield 6-2, Chateaugay 4-3, Clymer 4-2, 
Davenport 8-0, Fort Ann 6-3, Gilboa 5-2, Harrisville 6-3, Hamilton 7-2, 
Hartford 6-3, Keene 6-2, Lima Christian 5-3, Margaretville 6-2, McGraw 
7-3, Milford 10-0, Northstar Christian 7-4, Schroon Lake 6-2, Scio 8-3, 
Stamford 7-3.


Active Win Streaks
  Lake George 16, Cardozo-PSAL 12, St. Regis Falls 11, Medgar Evers-PSAL
11, Edmeston 11, Jasper-Troupsburg 11, Springfield Gardens-PSAL 11, Scotia-
Glenville 10, Clyde-Savannah 10, Milford 10, Cardinal Hayes-CHSAA 10, Half 
Hollow Hills East 10. (10-or-more are listed).


Unbeatens
  30 left (7 in Class AA, 5 in Class A, 7 in Class B, 
  4 in Class C, 7 in Class D).


  
  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 3/27: SIA, Albany Academy defend 'A' titles
  • 3/26: Lincoln boys, South Shore girls triumph
  • 3/25: Fed recap: A .500 day for L.I. Lutheran
  • 3/23: Ex-Island ace Stroman hero of WBC
  • 3/22: Fired Garden City coach files suit
  • 3/21: St. Ray's guard is Mr. N.Y. Basketball
  • 3/20: Mount Vernon wins 11th state crown
  • 3/19: Boys basketball scoreboard, schedule
  • 3/19: Girls recap: Baldwin ends Ossining's run
  • 3/19: Boys recap: Westhill earns fifth crown
  • 3/18: Armory track visionary Sander dies
  • 3/18: Boys recap: Both Sec. 4 teams win
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com