New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2013-14 Boys basketball (through Jan. 19)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Cardinal Hayes-CHSAA               15-0
 2. Cardozo-PSAL                       15-0
 3. Abraham Lincoln-PSAL               14-3
 4. Mount Vernon-1                      7-1
 5. Christ the King-CHSAA              12-3
 6. Bishop Loughlin-CHSAA              12-3
 7. Wings Academy-PSAL                 15-3
 8. Newburgh Free-9                    11-1
 9. Long Island Lutheran-AIS           11-2
10. St. Peter-CHSAA                    14-2
11. Archbishop Molloy-CHSAA            10-3
12. Green Tech-2                        8-2
13. Rochester Aquinas-5                 7-2
14. Troy Catholic-2                    10-0
15. Greece Athena-5                    10-1
16. Baldwin-8                           8-1
17. Guilderland-2                      11-0
18. Thurgood Marshall-PSAL             13-3
19. Deer Park-11                        9-1
20. Spring Valley-1                     9-3
21. Clarkstown South-1                 11-1
22. Brentwood-11                       10-2
23. White Plains-1                     10-1
24. Construction-PSAL                  12-3
25. Curtis-PSAL                        11-3

  Honorable mention: Bishop Kearney 7-4, Central Islip 10-2, Clarence 
8-2, Commack 7-4, Eagle Academy-PSAL 11-4, Fairport 7-2, Farmingdale 9-2,
Fayetteville-Manlius 8-2, Fox Lane 11-1, Half Hollow Hills East 11-1, 
Iona Prep-CHSAA 9-6,  Irondequoit 9-1, Jamestown 7-3, Thomas Jefferson-
PSAL 13-6, Kenmore West 8-2, Kingston 7-3, Lockport 7-3, Mahopac 10-1, 
Mamaroneck 7-4, Newfield-L.I. 9-2, Northport 10-2, St. Anthony-CHSAA 8-4, 
St. Francis Prep-CHSAA 12-5, Syosset 7-4, Syracuse Henninger 9-3, Union-
dale 7-2, Union-Endicott 9-1, Utica Proctor 9-2, Wadleigh-PSAL 10-4, Ward
Melville 10-3, Webster Schroeder 9-2, Williamsville North 7-3.

Class A

 1. Bishop Ludden-3                    10-0
 2. Amityville-11                      10-1
 3. Scotia-Glenville-2                 12-0
 4. Troy-2                             10-1
 5. Bedford Academy-PSAL               12-2
 6. Springfield Gardens-PSAL           14-0
 7. Canisius-MMA                       11-2
 8. Albany Academy-AIS                  8-2
 9. Washington Heights-PSAL            11-1
10. Xavier-CHSAA                       12-1
11. Holy Trinity-CHSAA                 12-3
12. Rochester East-5                   11-3
13. Carthage-3                         10-0
14. Lawrence-8                         10-1
15. Newark-5                           10-2
16. Harborfields-11                    11-1
17. West Hempstead-8                   11-1
18. Tottenville-PSAL                   14-3
19. Buffalo McKinley-6                  7-2
20. Nazareth-CHSAA                      8-4
21. Amherst-6                           8-1
22. Geneva-5                           10-2
23. Eastchester-1                       9-2
24. Bishop Kellenberg-CHSAA             9-3
25. John Bowne-PSAL                    13-3

  Honorable mention: Batavia 7-4, Bayport-Bluepoint 8-4, Beacon 8-2, Beth-
page 8-3, Buffalo Bishop Timon 8-5, Byram Hills 9-2, DeWitt Clinton-PSAL 
10-2, Cornwall 7-3, Cortland 7-4, Floral Park 8-3, Gloversville 9-3, Goshen
6-3, Harrison 9-1, Indian River 8-3, Jamesville-DeWitt 9-2, Manhasset St. 
Mary 9-4, Massena 10-2, McKee Tech-PSAL 11-6, Msgr. Scanlan-CHSAA 9-5, 
North Tonawanda 7-3, Pearl River 8-4, Peekskill 7-4, Red Hook 7-3, River-
side 6-2, Rockville Centre South Side 8-1, Saugerties 8-3, Tappan Zee 11-2, 
Valley Stream South 8-1, Wallkill 7-3, Walter Panas 10-3, Wayne 10-2, West-
bury 9-1, Yonkers Saunders 7-3.

Class B

 1. Westhill-3                         11-0
 2. Buffalo East-6                      9-1
 3. Putnam Valley-1                    11-1
 4. Ogdensburg Free-10                 12-1
 5. Olean-6                            10-2
 6. Babylon-11                          9-2
 7. Norwich-4                          10-0
 8. Livonia-5                          12-0
 9. Cohoes-2                           11-1
10. Holcombe-Rucker-PSAL               14-1
11. Utica Notre Dame-3                 10-2
12. Medgar Evers-PSAL                  10-2
13. Irvington-1                        12-1
14. Collegiate-AIS                      8-1
15. Blind Brook-1                      11-1
16. Rochester Charlotte-5               8-2
17. Southampton-11                      9-2
18. Ellenville-9                        6-1
19. Fannie Lou Hamer-PSAL              13-3
20. Hoosick Falls-2                    11-1
21. Center Moriches-11                  8-1
22. Dalton School-AIS                  10-2
23. Voorheesville-2                    10-1
24. Wellsville-5                       11-1
25. Whitney Point-4                    10-1

  Honorable mention: Attica 9-2, Buffalo Nichols-CHSAA 8-5, Buffalo Park
School 9-4, Cazenovia 9-2, Croton-Harmon 6-3, Fredonia 9-3, Highland 6-3,
Highland Falls O'Neill 6-3, Holland Patent 8-4, Hornell 9-4, Lancaster 
St. Mary-MMA 10-3, Mechanicville 10-3, Mekeel Christian 7-1, Northeastern
Clinton 10-2, Oneonta 10-1, Palisade Prep 10-2, Plattsburgh 9-2, Rye Neck
9-3, Sherburne-Earlville 10-3, Syracuse Institute of Technology 8-4, 
University Prep 7-4, Valhalla 10-3, Woodlands 7-4.

Class C

 1. Clyde-Savannah-5                   12-0
 2. Buffalo Middle College-6            7-2
 3. Lake George-2                      10-1
 4. Moravia-4                          10-1
 5. Elmira Notre Dame-4                11-1
 6. Hoosic Valley-2                    11-2
 7. Perry-5                             9-1
 8. Caledonia-Mumford-5                10-1
 9. Stony Brook-11                      8-1
10. Waterville-3                       10-1
11. S.S. Seward-9                       9-1
12. Friends Academy-8                   7-1
13. Weedsport-3                        12-1
14. Barker-6                            9-0
15. Bloomfield-5                        9-2
16. Dundee-5                           11-1
17. Newfield-4                         11-1
18. Fabius-Pompey-3                    11-1
19. Silver Creek-6                      9-3
20. East Rochester-5                    9-3

  Honorable mention: Berne-Knox-Westerlo 7-4, Chester 7-3, Cuba-Rushford 
10-2, Duanesburg 10-2, Geneseo 8-3, Greenwich 8-4, Haldane 7-4, Lansing 
7-3, Little Falls 11-2, Lyons 9-2, Manlius Pebble Hill 8-5, Plattsburgh 
Seton 9-2, Pulaski 6-3, Randolph 6-5, Sandy Creek 10-1, Saratoga Catholic 
11-2, South Lewis 7-1, Ticonderoga 8-3, Tully 9-3, Watertown Immaculate 
Heart 8-4, Watkins Glen 11-2, West Canada Valley 10-2, Westmoreland 8-4, 
Wheatland-Chili 9-2.

Class D

 1. Sherman-6                          11-0
 2. Argyle-2                           10-1
 3. New York Mills-3                   12-1
 4. St. Regis Falls-10                 14-0
 5. Batavia Notre Dame-5                8-2
 6. Germantown-2                       10-0
 7. Jasper-Troupsburg-5                12-1
 8. Edmeston-4                         13-0
 9. Sackets Harbor-3                    9-2
10. Coleman Catholic-9                  8-2
11. Moriah-7                           10-1
12. Genesee Valley-5                    9-3
13. Lisbon-10                          10-1
14. Fillmore-5                          9-2
15. Davenport-4                        11-0

  Honorable mention: Brookfield 8-2, Eldred 5-2, Edwards-Knox 9-4, 
Ellicottville 6-5, Fort Ann 7-4, Hamilton 8-3, Hartford 8-3, Keene 8-2, 
Lima Christian 7-3, Margaretville 8-2, McGraw 10-2, Milford 12-1, Morris-
town 7-2, Owen D. Young 8-4, Panama 7-3, Poland 10-2, Schroon Lake 8-4, 
Scio 9-3, Stamford 9-3, Westport 6-4, Whitesville 8-4.


Active Win Streaks

  Cardozo-PSAL 15, Cardinal Hayes-CHSAA 15, St. Regis Falls 14, Spring-
field Gardens-PSAL 14, Edmeston 13, Clyde-Savannah 12, Livonia 12, Scotia-
Glenville 12, Ogdensburg Free 11, Davenport 11, Syracuse Westhill 11, 
Sherman 11, Guilderland 11, Troy Catholic 10, Blind Brook 10, Argyle 10, 
Norwich 10, Cohoes 10, Germantown 10, Voorheesville 10, Bishop Ludden 10, 
Carthage 10. (10-or-more are listed).

Unbeaten Teams: 18 left 

  (4 in Class AA, 4 in Class A, 3 in Class B, 2 in Class C, 5 in Class D.)


Links to our weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS teams and 
for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 8/18: 2016-17 N.Y. sports year in review
  • 8/18: Oriskany, Pulaski eye 8-man football
  • 8/17: Sachem East still has not practiced
  • 8/15: Light turnout a worry at Frewsburg
  • 8/11: Park's Jones will leave for Canada
  • 8/10: Sachem East player dies at workout
  • 8/10: NFHS fires back at safety scorecard
  • 8/9: Syracuse CBA's Scott chooses Rutgers
  • 8/8: Scotia picks Sausville for hoops job
  • 8/7: Central boys, Southern Tier girls win
  • 8/4: Fifth Erasmus Hall player is FBS-bound
  • 8/3: Spectrum unveils football coverage plan
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com