New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2013-14 Boys basketball (through Jan. 26)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.



Class AA

 1. Cardinal Hayes-CHSAA               16-0
 2. Bishop Loughlin-CHSAA              14-3
 3. Abraham Lincoln-PSAL               16-3
 4. Mount Vernon-1                      9-1
 5. Christ the King-CHSAA              14-3
 6. Cardozo-PSAL                       17-1
 7. Wings Academy-PSAL                 17-3
 8. Newburgh Free-9                    12-1
 9. Long Island Lutheran-AIS           13-2
10. St. Peter-CHSAA                    17-2
11. Troy Catholic-2                    13-0
12. Rochester Aquinas-5                11-2
13. Greece Athena-5                    12-1
14. Spring Valley-1                    11-3
15. Brentwood-11                       11-2
16. Green Tech-2                        8-4
17. Fox Lane-1                         12-1
18. Construction-PSAL                  13-3
19. Clarkstown South-1                 13-1
20. Farmingdale-8                      11-2
21. White Plains-1                     10-1
22. Curtis-PSAL                        13-3
23. Guilderland-2                      10-2
24. Half Hollow Hills East-11          13-1
25. Wadleigh-PSAL                      11-4

  Honorable mention: Archbishop Molloy-CHSAA 10-4, Baldwin 10-2, Bishop 
Kearney 8-4, Central Islip 11-2, Cicero-North Syracuse 9-4, Clarence 9-3, 
Deer Park 11-2, Eagle Academy-PSAL 11-4, Fairport 10-2, Fayetteville-
Manlius 10-2, Iona Prep-CHSAA 9-7, Irondequoit 10-1, Jamestown 9-3, 
Thomas Jefferson-PSAL 13-6, Kenmore West 10-3, Kingston 8-3, Lockport 
10-3, Mahopac 12-1, Mamaroneck 8-5, Thurgood Marshall-PSAL 13-4, New-
field-L.I. 11-2, North Babylon 8-3, Northport 10-4, Shenendehowa 10-2, 
St. Anthony-CHSAA 9-5, St. Francis Prep-CHSAA 13-5, Syosset 8-4, Syra-
cuse Henninger 11-3, Uniondale 9-2, Union-Endicott 10-2, Utica Proctor 
11-2, Ward Melville 10-4, Webster Schroeder 10-2, West Genesee 9-5, 
Williamsville North 9-3.

Class A

 1. Amityville-11                      13-1
 2. Scotia-Glenville-2                 14-0
 3. Springfield Gardens-PSAL           16-0
 4. Bedford Academy-PSAL               13-2
 5. Canisius-MMA                       12-2
 6. Albany Academy-AIS                 10-2
 7. Bishop Ludden-3                    12-1
 8. Washington Heights-PSAL            13-1
 9. Holy Trinity-CHSAA                 14-3
10. Rochester East-5                   11-3
11. Troy-2                             11-3
12. Carthage-3                         12-0
13. Lawrence-8                         11-1
14. Newark-5                           12-2
15. Harborfields-11                    12-1
16. West Hempstead-8                   12-2
17. Buffalo McKinley-6                  8-2
18. Nazareth-CHSAA                     10-4
19. Eastchester-1                      11-2
20. Amherst-6                          11-1
21. Geneva-5                           12-2
22. Harrison-1                         12-1
23. John Bowne-PSAL                    14-3
24. Xavier-CHSAA                       13-2
25. Valley Stream South-8              11-1

  Honorable mention: Batavia 9-5, Bayport-Blue Point 9-5, Beacon 10-3, 
Bethpage 9-3, Bishop Kellenberg 10-5, Buffalo Timon-St. Jude 10-6, 
Buffalo St. Joseph 8-6, Byram Hills 9-4, DeWitt Clinton-PSAL 11-2, Corn-
wall 9-3, Cortland 9-4, Floral Park 10-3, Gloversville 11-3, Iroquois 
9-4, Jamesville-DeWitt 12-2, Manhasset St. Mary 9-7, Massena 12-2,. New 
Paltz 6-3, Pearl River 10-4, Peekskill 8-5, Red Hook 7-3, Riverside 8-3, 
Rockville Centre South Side 11-1, Saugerties 8-4, Somers JFK 6-3, Tappan 
Zee 11-3, Tottenville 15-5, Wallkill 9-3, Walter Panas 10-3, Wayne 11-3, 
Westbury 11-1, Whitesboro 10-4, Yonkers Saunders 9-5.

Class B

 1. Westhill-3                         13-0
 2. Putnam Valley-1                    13-1
 3. Ogdensburg Free-10                 13-1
 4. Buffalo East-6                     10-2
 5. Olean-6                            11-2
 6. Babylon-11                         10-2
 7. Norwich-4                          13-0
 8. Livonia-5                          13-0
 9. Holcombe Rucker-PSAL               15-1
10. Irvington-1                        14-1
11. BCAM High-PSAL                     13-1
12. Medgar Evers-PSAL                  15-2
13. Voorheesville-2                    14-1
14. Collegiate-AIS                      8-1
15. Blind Brook-1                      12-1
16. Cohoes-2                           12-2
17. Utica Notre Dame-3                 11-4
18. Ellenville-9                        8-1
19. Hoosick Falls-2                    13-1
20. Southampton-11                      9-3
21. Center Moriches-11                 10-1
22. Dalton School-AIS                  10-2
23. Wellsville-5                       14-1
24. Whitney Point-4                    10-2
25. Berkeley-Carroll-AIS               12-3

  Honorable mention: Attica 9-3, Buffalo Nichols-CHSAA 9-2, Cazenovia 
11-2, Cleveland Hill 9-3, Croton-Harmon 9-3, Fredonia 10-3, Fannie Lou 
Hamer-PSAL 13-4, Highland Falls O'Neill 7-4, Hornell 9-5, Lancaster St. 
Mary-MMA 11-5, Mechanicville 11-3, Mekeel Christian 9-1, Oneonta 11-2, 
Palisade Prep 11-2, Plattsburgh 10-3, Rochester Charlotte 8-4, Rye Neck 
11-4, Sherburne-Earlville 12-3, Syracuse Institute of Technology 10-4, 
University Prep 9-5, Valhalla 11-4, Woodlands 8-4.

Class C

 1. Clyde-Savannah-5                   14-0
 2. Lake George-2                      12-1
 3. Moravia-4                          12-1
 4. Elmira Notre Dame-4                13-1
 5. Hoosic Valley-2                    13-2
 6. Perry-5                            12-1
 7. Buffalo Middle College-6            7-4
 8. Caledonia-Mumford-5                12-1
 9. Stony Brook-11                     11-1
10. Waterville-3                       12-1
11. S.S. Seward-9                      10-1
12. Friends Academy-8                   9-1
13. Weedsport-3                        12-1
14. Barker-6                           12-0
15. Bloomfield-5                       11-2
16. Dundee-5                           12-1
17. Newfield-4                         12-1
18. Fabius-Pompey-3                    12-1
19. East Rochester-5                   10-3
20. Saratoga Catholic-2                13-2

  Honorable mention: Cassadaga Valley 8-3, Chester 7-4, Cuba-Rushford 
11-2, Duanesburg 11-3, Geneseo 10-3, Greenwich 9-4, Haldane 8-5, Holland 
8-3, Lansing 9-3, Little Falls 14-2, Lyons 9-4, Manlius Pebble Hill 8-5, 
Plattsburgh Seton 12-2, Pulaski 9-3, Randolph 7-5, Salamanca 6-3, Sandy 
Creek 12-2, South Lewis 10-1, Silver Creek 9-4, Ticonderoga 11-3, Tri-
Valley 6-3, Tully 8-4, Unadilla Valley 10-4, Unatego 9-5, Watertown 
Immaculate Heart 10-4, Watkins Glen 12-3, West Canada Valley 12-2, West-
moreland 9-5, Wheatland-Chili 11-2.

Class D

 1. New York Mills-3                   15-1
 2. Argyle-2                           11-2
 3. St. Regis Falls-10                 15-0
 4. Sherman-6                          11-1
 5. Batavia Notre Dame-5               10-3
 6. Jasper-Troupsburg-5                14-1
 7. Edmeston-4                         15-0
 8. Sackets Harbor-3                   11-2
 9. Coleman Catholic-9                  9-2
10. Moriah-7                           12-1
11. Lisbon-10                          12-2
12. Germantown-2                       11-1
13. Genesee Valley-5                   10-3
14. Fillmore-5                         10-2
15. Davenport-4                        12-0

  Honorable mention: Brookfield 8-2, Eldred 8-2, Edwards-Knox 10-4, Fort 
Ann 8-5, Gilboa 9-3, Hamilton 9-4, Hammondsport 10-4, Hartford 10-3, 
McGraw 11-2, Milford 14-1, Northstar Christian 9-5, Owen D. Young 9-5, 
Panama 7-3, Poland 11-3, Schroon Lake 10-5, Scio 11-3, Westport 8-4.


Active Win Streaks
  Cardinal Hayes-CHSAA 16, Springfield Gardens-PSAL 16, St. Regis Falls 
15, Edmeston 15, Clyde-Savannah 14, Scotia-Glenville 14, Voorheesville 14, 
Livonia 13, Norwich 13, Syracuse Westhill 13, Davenport 12, Ogdensburg 
Free 12, Barker 12, Carthage 12. Troy Catholic 12, Blind Brook 11, New-
field 11, Amityville 11, Harrison 11, Caledonia-Mumford 10, Irvington 10, 
Wings-PSAL 10. (10-or-more are listed).

Unbeaten Teams
  13 left (2 in Class AA, 3 in Class A, 3 in Class B. 2 in Class C, 
3 in Class D).


Links to our weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS teams and 
for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 7/25: Hockey games will get longer in 2018
  • 7/24: Inaugural boys all-state lacrosse team
  • 7/23: Previewing the NYSPHSAA meeting
  • 7/21: BCANY tweaks tournament roster rules
  • 7/21: Policelli says he'll transfer to LuHi
  • 7/18: Ninth annual Kerr Cup: Shen defends
  • 7/17: Lindenhurst's Ruckert picks Ohio St.
  • 7/15: Timon loses hoops coach, hires Licata
  • 7/14: All-state baseball team announced
  • 7/12: Canisius receiver Woods picks Rutgers
  • 7/10: NFHS approves softball rules changes
  • 7/8: Massena still facing a mascot issue
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com