New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2013-14 Boys basketball (through Feb. 2)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Cardinal Hayes-CHSAA                  19-0
 2. Bishop Loughlin-CHSAA                 17-3
 3. Abraham Lincoln-PSAL                  19-3
 4. Mount Vernon-1                        11-1
 5. Cardozo-PSAL                          19-1
 6. Wings Academy-PSAL                    17-3
 7. Christ the King-CHSAA                 16-4
 8. Newburgh Free-9                       13-1
 9. Long Island Lutheran-AIS              16-2
10. St. Peter-CHSAA                       20-2
11. Rochester Aquinas-5                   11-2
12. Greece Athena-5                       14-1
13. Troy Catholic-2                       14-1
14. Brentwood-11                          14-2
15. Green Tech-2                          10-4
16. Fox Lane-1                            13-1
17. Clarkstown South-1                    15-1
18. Farmingdale-8                         13-2
19. Curtis-PSAL                           18-4
20. Spring Valley-1                       11-4
21. Guilderland-2                         12-2
22. Half Hollow Hills East-11             15-1
23. White Plains-1                        12-2
24. Thurgood Marshall-PSAL                16-4
25. Williamsville North-6                 11-3

  Honorable mention: Archbishop Molloy-CHSAA 13-5, Arlington 9-4, Baldwin 
12-2, Bishop Kearney 8-5, Central Islip 13-3, Cicero-North Syracuse 10-5, 
Clarence 11-3, Commack 10-5, Construction-PSAL 13-5, Deer Park 13-3, Elmont
10-3, Fairport 11-3, Fayetteville-Manlius 13-2, Irondequoit 11-1, Jamestown 
11-4, Thomas Jefferson-PSAL 14-5, Kenmore West 11-3, Kingston 8-5, Lockport 
11-3, Mahopac 13-2, Newfield-L.I. 12-3, North Babylon 10-3, Shenendehowa 
13-2, St. Anthony-CHSAA 10-7, Syracuse Henninger 11-4, Uniondale 10-2, 
Union-Endicott 11-2, Utica Proctor 12-3, Ward Melville 11-4, Webster 
Schroeder 11-4, West Genesee 9-6.

Class A

 1. Amityville-11                         14-1
 2. Scotia-Glenville-2                    15-0
 3. Buffalo Canisius-MMA                  14-2
 4. Albany Academy-AIS                    12-2
 5. Washington Heights-PSAL               15-2
 6. Troy-2                                12-3
 7. Nazareth-CHSAA                        13-4
 8. Xavier-CHSAA                          16-2
 9. Springfield Gardens-PSAL              16-1
10. Rochester East-5                       9-4
11. Bishop Ludden-3                       13-2
12. Carthage-3                            14-0
13. Bedford Academy-PSAL                  13-4
14. Lawrence-8                            13-1
15. Holy Trinity-CHSAA                    14-4
16. Newark-5                              13-2
17. Rockville Centre South Side-8         12-1
18. West Hempstead-8                      13-2
19. Eastchester-1                         12-2
20. Geneva-5                              13-2
21. Harrison-1                            13-1
22. John Bowne-PSAL                       15-4
23. Westbury-8                            13-1
24. DeWitt Clinton-PSAL                   12-2
25. Red Hook-9                             9-3

  Honorable mention: Amherst 12-2, Batavia 10-5, Bayport-Blue Point 11-5,
Bethpage 10-3, Beacon 10-3, Bishop Kellenberg 11-5, Buffalo McKinley 9-4, 
Buffalo St. Joseph 9-6, Buffalo Timon-St. Jude 11-6, Byram Hills 10-5, 
Cornwall 9-3, Cortland 11-4, Floral Park 10-4, Gloversville 12-3, Harbor-
fields 13-2, Iroquois 10-4, Jamesville-DeWitt 14-2, Maine-Endwell 10-4, 
Manhasset St. Mary 11-6, Marlboro 9-4, Massena 13-3, Pearl River 11-4, 
Peekskill 9-6, Riverside 8-4, Saugerties 8-4, Somers JFK 6-3, Tappan Zee 
12-3, Tottenville-PSAL 16-6, Valley Stream South 12-2, Susan Wagner-PSAL 
14-8. Wallkill 9-4, Walter Panas 12-4, Whitesboro 11-4, Yonkers Saunders 
10-5.

Class B

 1. Westhill-3                            16-0
 2. Ogdensburg Free-10                    14-1
 3. Babylon-11                            13-2
 4. Norwich-4                             15-0
 5. Livonia-5                             14-0
 6. Olean-6                               12-3
 7. Buffalo East-6                        10-3
 8. Holcombe Rucker-PSAL                  17-1
 9. Putnam Valley-1                       14-2
10. Irvington-1                           14-1
11. BCAM High-PSAL                        14-1
12. Voorheesville-2                       14-1
13. Collegiate-AIS                        13-1
14. Cohoes-2                              13-2
15. Utica Notre Dame-3                    12-4
16. Ellenville-9                          10-1
17. Hoosick Falls-2                       14-1
18. Center Moriches-11                    12-2
19. Fannie Lou Hamer-PSAL                 18-4
20. Dalton School-AIS                     12-2
21. Blind Brook-1                         12-2
22. Wellsville-5                          15-1
23. Whitney Point-4                       11-2
24. Mekeel Christian-2                    11-1
25. Southampton-11                        11-4

  Honorable mention: Berkeley-Carroll-AIS 13-4, Buffalo Nichols-CHSAA 10-6,
Cazenovia 12-2, Cleveland Hill 10-3, Croton-Harmon 12-3, Medgar Evers-PSAL 
16-4, Fredonia 11-3, Hornell 10-5, Lancaster St. Mary-MMA 11-5, Leadership 
Academy 9-5, Mechanicville 11-4, Oneonta 12-2, Palisade Prep 14-3, Platts-
burgh 10-3, Rochester Charlotte 8-5, Rye Neck 12-4, Salamanca 9-4, Sher-
burne-Earlville 13-3, Syracuse Institutre of Technology 11-4, University 
Prep 10-5, Valhalla 11-6, Woodlands 9-4.

Class C

 1. Clyde-Savannah-5                      15-0
 2. Lake George-2                         13-1
 3. Moravia-4                             14-1
 4. Elmira Notre Dame-4                   14-1
 5. Hoosic Valley-2                       14-2
 6. Perry-5                               14-1
 7. Buffalo Middle College-6               9-4
 8. Caledonia-Mumford-5                   13-1
 9. Stony Brook-11                        13-1
10. Waterville-3                          14-1
11. Barker-6                              14-0
12. Bloomfield-5                          12-2
13. Dundee-5                              14-1
14. S.S. Seward-9                         11-2
15. Friends Academy-8                     11-2
16. Newfield-4                            13-1
17. Fabius-Pompey-3                       14-1
18. East Rochester-5                      11-3
19. Saratoga Catholic-2                   14-2
20. Little Falls-3                        15-2

  Honorable mention: Chester 7-4, Cuba-Rushford 11-3, Duanesburg 12-3, 
Geneseo 10-4, Greenwich 9-5, Haldane 9-5, Holland 10-3, Lansing 10-3, 
Lyons 10-4, Manlius Pebble Hill 10-5, Plattsburgh Seton 12-3, Pulaski 
10-4, Randolph 10-5, Sandy Creek 14-2, South Lewis 12-3, Silver Creek 
9-5, Ticonderoga 12-3, Tri-Valley 8-3, Tully 10-4, Unadilla Valley 12-4, 
Unatego 10-6, Watertown Immaculate Heart 11-4, Watkins Glen 13-3, Weeds-
port 12-2, West Canada Valley 13-2, Westmoreland 10-5, Wheatland-Chili 
12-2.

Class D

 1. New York Mills-3                      15-1
 2. Argyle-2                              12-2
 3. St. Regis Falls-10                    16-0
 4. Sherman-6                             14-1
 5. Batavia Notre Dame-5                  11-3
 6. Jasper-Troupsburg-5                   14-1
 7. Edmeston-4                            17-0
 8. Sackets Harbor-3                      14-2
 9. Coleman Catholic-9                     9-2
10. Moriah-7                              14-1
11. Genesee Valley-5                      11-3
12. Fillmore-5                            11-2
13. Milford-4                             14-1
14. Germantown-2                          12-2
15. Davenport-4                           14-1

  Honorable mention: Brookfield 10-4, Eldred 9-3, Edwards-Knox 12-4, Fort
Ann 9-5, Gilboa 11-3, Hammondsport 11-4, Hartford 10-4, McGraw 11-3, 
Morristown 9-3, Northstar Christian 11-5, Owen D. Young 12-5, Panama 9-4, 
Poland 12-3, Schroon Lake 10-5, Scio 11-4, South Kortright 13-3, Stamford 
11-4, Westport 9-4.


Active Win Streaks
  Cardinal Hayes-CHSAA 19, Edmeston 17, St. Regis Falls 16, Westhill 16, 
Clyde-Savannah 15, Norwich 15, Scotia-Glenville 15, Livonia 14, Voorhees-
ville 14, Barker 14, Carthage 14, Ogdensburg Free 13, Amityville 12, 
Harrison 12, Newfield 12, Caledonia-Mumford 11, Curtis-PSAL 11, Irvington 
10, Abraham Lincoln-PSAL 10, Wings-PSAL 10. (10-or-more are listed).


Unbeaten Teams: 10 left 
  (1 in Class AA, 2 in Class A, 3 in Class B, 2 in Class C, 2 in Class D).





Links to our weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS teams and 
for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 11/20: Panas repeats in girls volleyball
  • 11/19: Swimming, XC and volleyball recaps
  • 11/19: Skaneateles wins 63-56 shootout
  • 11/18: West Seneca West, Yorktown advance
  • 11/17: Miller Place, Seaford in L.I. final
  • 11/14: A couple of recent worthwhile reads
  • 11/13: Lakeland field hockey streak hits 9
  • 11/13: Three sets of soccer co-champions
  • 11/12: Sec. 6 completes quarterfinals sweep
  • 11/12: NYSPHSAA cross country recap
  • 11/12: NYSPHSAA soccer semis highlights
  • 11/11: Troy advances with late field goal
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com