New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2013-14 Boys basketball (through Feb. 9)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Cardinal Hayes-CHSAA                21-0
 2. Abraham Lincoln-PSAL                21-3
 3. Mount Vernon-1                      15-1
 4. Cardozo-PSAL                        22-1
 5. Wings Academy-PSAL                  20-3
 6. Bishop Loughlin-CHSAA               18-4
 7. Newburgh Free-9                     14-1
 8. Long Island Lutheran-AIS            17-2
 9. St. Peter-CHSAA                     20-2
10. Christ the King-CHSAA               17-5
11. Greece Athena-5                     16-1
12. Troy Catholic-2                     16-1
13. Brentwood-11                        16-2
14. Rochester Aquinas-5                 13-3
15. Clarkstown South-1                  17-1
16. Curtis-PSAL                         19-4
17. Archbishop Molloy-CHSAA             15-5
18. Spring Valley -1                    14-4
19. Guilderland-2                       15-2
20. Half Hollow Hills East-11           17-1
21. Fox Lane-1                          16-2
22. Thurgood Marshall-PSAL              18-5
23. Williamsville North-6               12-3
24. Fayetteville-Manlius-3              15-2
25. Construction-PSAL                   17-6

  Honorable mention: Baldwin 13-3, Bishop Kearney 9-6, Central Islip 14-4, 
Cicero-North Syracuse 11-6, Clarence 12-3, Commack 11-6, Deer Park 15-3, 
Elmira 11-5, Elmont 12-3, Fairport 12-3, Farmingdale 13-3, Green Tech 
12-5, Irondequoit 14-2, Jamestown 12-4, Thomas Jefferson-PSAL 18-7, Ken-
more West 12-3, Kingston 9-5, Lockport 13-3, Mahopac 15-3, Newfield-L.I. 
13-5, North Babylon 14-3, Shenendehowa 15-2, St. Anthony-CHSAA 12-7, Syra-
cuse CBA 11-6, Syracuse Henninger 12-5, Uniondale 13-3, Union-Endicott 
13-3, Utica Proctor 14-3, Ward Melville 12-6, Webster Schroeder 12-4, 
West Genesee 10-6, White Plains 14-3.

Class A

 1. Scotia-Glenville-2                  17-0
 2. Buffalo Canisius-MMA                17-2
 3. Albany Academy-AIS                  12-3
 4. Troy-2                              14-3
 5. Nazareth-CHSAA                      16-4
 6. Amityville-11                       16-2
 7. Washington Heights-PSAL             19-4
 8. Springfield Gardens-PSAL            17-1
 9. Rochester East-5                    12-4
10. Bishop Ludden-3                     15-2
11. Bedford Academy-PSAL                14-4
12. Lawrence-8                          15-1
13. Holy Trinity-CHSAA                  17-4
14. Newark-5                            15-2
15. Eastchester-1                       14-2
16. Geneva-5                            15-2
17. John Bowne-PSAL                     18-4
18. Xavier-CHSAA                        18-3
19. Rockville Centre South Side-8       14-2
20. Red Hook-9                          10-3
21. Jamesville-DeWitt-3                 15-2
22. West Hempstead-8                    15-2
23. Westbury-8                          14-2
24. Carthage-3                          17-1
25. Valley Stream South-8               13-3

  Honorable mention: Amherst 13-3, Batavia 11-5, Bayport-Blue Point 12-6, 
Bethpage 12-4, Bishop Kellenberg 12-6, Buffalo McKinley 11-5, Buffalo St. 
Joseph 11-8, Buffalo Timon-St. Jude 12-7, Byram Hills 12-5, Cornwall 10-4, 
Cortland 12-5, Floral Park 12-4, Gloversville 13-4, Harborfields 15-2, 
Harrison 14-4, Iroquois 12-4, Maine-Endwell 12-4, Manhasset St. Mary 11-8, 
Marlboro 11-4, Massena 14-4, McKee Tech-PSAL 17-6, Pearl River 12-5, 
Peekskill 11-7, Poly Prep-AIS 11-6, Riverside 8-5, Saugerties 11-4, Somers 
JFK 8-4, Tappan Zee 13-3, Tottenville-PSAL 16-6, Susan Wagner-PSAL 15-8, 
Wallkill 9-4, Walter Panas 14-4, Whitesboro 13-5, Yonkers Saunders 13-5.

Class B

 1. Westhill-3                          18-0
 2. Ogdensburg Free-10                  17-1
 3. Babylon-11                          15-2
 4. Norwich-4                           16-0
 5. Livonia-5                           16-0
 6. Olean-6                             14-3
 7. Buffalo East-6                      12-3
 8. Holcombe Rucker-PSAL                15-3
 9. Irvington-1                         17-1
10. Brooklyn Comm. Arts & Media-PSAL    17-1
11. Voorheesville-2                     16-1
12. Collegiate-AIS                      16-1
13. Cohoes-2                            15-2
14. Utica Notre Dame-3                  13-4
15. Hoosick Falls-2                     16-1
16. Center Moriches-11                  14-2
17. Fannie Lou Hamer-PSAL               19-4
18. Blind Brook-1                       15-2
19. Mekeel Christian-2                  13-1
20. Putnam Valley-1                     15-3
21. Croton-Harmon-1                     16-3
22. Southampton-11                      14-4
23. Leadership Academy-5                11-5
24. Wellsville-5                        15-2
25. Oneonta-4                           13-2

  Honorable mention: Berkeley-Carroll-AIS 15-4, Broadalbin-Perth 12-5, 
Buffalo Lafayette 10-3, Buffalo Nichols-CHSAA 11-7, Buffalo South Park 
10-8, Catskill 12-3, Cazenovia 14-4, Cleveland Hill 12-3, Dalton School-
AIS 12-3, Ellenville 13-2, Fredonia 14-3, Highland Falls O'Neill 9-6, 
Lancaster St. Mary-MMA 14-5, Mechanicville 13-4, Palisade Prep 14-3, 
Phoenix 11-6, Plattsburgh 11-3, Rye Neck 13-4, Salamanca 12-4, Sher-
burne-Earlville 15-3, Spackenkill 9-4, Syracuse Institutre of Technol-
ogy 13-4, Taconic Hills 13-4, University Prep 12-5, Valhalla 12-6, 
Whitney Point 14-3, Woodlands 12-4.

Class C

 1. Clyde-Savannah-5                    17-0
 2. Lake George-2                       15-1
 3. Moravia-4                           16-1
 4. Elmira Notre Dame-4                 16-1
 5. Perry-5                             16-1
 6. Hoosic Valley-2                     15-3
 7. Caledonia-Mumford-5                 15-1
 8. Buffalo Middle College-6            11-5
 9. Stony Brook-11                      16-1
10. Waterville-3                        16-1
11. Barker-6                            16-0
12. Bloomfield-5                        13-2
13. Friends Academy-8                   13-2
14. Newfield-4                          13-1
15. Fabius-Pompey-3                     16-1
16. East Rochester-5                    14-3
17. Saratoga Catholic-2                 15-2
18. Wheatland-Chili-5                   15-2
19. Plattsburgh Seton-7                 14-3
20. Sandy Creek-3                       16-2

  Honorable mention: Alexander Hamilton 9-5, Buffalo I-Prep 9-5, Chester 
11-4, Cuba-Rushford 13-3, Duanesburg 13-4, Dundee 14-2, Geneseo 11-5, 
Greenwich 12-5, Haldane 11-6, Holland 11-3, Lansing 11-4, Little Falls 
15-3, Lyons 12-4, Manlius Pebble Hill 10-5, Pulaski 12-4, Randolph 11-5, 
S.S. Seward 13-3, South Lewis 14-4, Ticonderoga 13-4, Tri-Valley 10-3, 
Tully 11-4, Unadilla Valley 12-4, Unatego 10-6, Watertown Immaculate 
Heart 12-5, Watkins Glen 13-4, Weedsport 13-4, West Canada Valley 14-4, 
Westmoreland 11-6.

Class D

 1. New York Mills-3                    16-1
 2. Argyle-2                            14-2
 3. St. Regis Falls-10                  18-0
 4. Sherman-6                           15-1
 5. Batavia Notre Dame-5                13-3
 6. Jasper-Troupsburg-5                 16-1
 7. Edmeston-4                          18-0
 8. Coleman Catholic-9                  11-2
 9. Moriah-7                            15-2
10. Milford-4                           15-1
11. Fillmore-5                          12-3
12. Davenport-4                         15-1
13. Sackets Harbor-3                    15-3
14. Germantown-2                        13-3
15. Hammondsport-5                      13-4

  Honorable mention: Brookfield 12-4, Chateaugay 12-6, Eldred 11-4, Edwards-
Knox 13-6, Genesee Valley 12-5, Gilboa 11-3, Hartford 11-5, Lisbon 15-4, 
Lyme 12-6, McGraw 14-3, Morristown 12-3, Northstar Christian 12-5, North 
Warren 11-5, Owen D Young 12-5, Poland 14-4, Schroon Lake 11-5, Scio 12-4, 
South Kortright 13-3, Stamford 11-4, Westport 12-4.

Active Win Streaks: 

  Cardinal Hayes-CHSAA 21, St. Regis Falls 18, Westhill 18, Clyde-Savannah 17, 
Edmeston 17, Scotia-Glenville 17, Livonia 16, Ogdensburg Free 16, Barker 16, 
Voorheesville 16, Newfield 14, Caledonia-Mumford 13, Irvington 13, Wins-PSAL 
13, Abraham Lincoln-PSAL 12, Curtis-PSAL 12, Nazareth-CHSAA 12, BCAM-PSAL 11, 
Collegiate-AIS 10, Jamesville-DeWitt 10. (10-or-more are listed).

Unbeaten teams: 9 left 
  (1 in Class AA 1 in Class A, 3 in Class B, 2 in Class C, 2 in Class D.

  

Links to our weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS teams and 
for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 6/22: Nottingham senior lands BC full ride
  • 6/21: Ludden all-stater opts for prep school
  • 6/19: Tuohy, Watson complete N.Y. sweep
  • 6/18: 'Toga's Chmiel adds to N.Y. medal haul
  • 6/17: Lawson wins national 5,000 meters
  • 6/16: Fort Ann coach leaves after state title
  • 6/13: Monroe rolls to PSAL baseball crown
  • 6/12: Onteora's Lane wins Federation title
  • 6/11: State track and field meet recap
  • 6/11: Baseball and softball finals recaps
  • 6/11: Lacrosse: Epic Ward Melville rally
  • 6/10: R-H's Thomas ties meet LJ record
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com