New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2014-15 Boys basketball (through Dec. 14)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Long Island Lutheran-AIS            3-0
 2. Christ the King-CHSAA               2-0
 3. Wings Academy-PSAL                  4-0
 4. Bishop Kearney-5                    3-0
 5. Brentwood-11                        1-0
 6. Green Tech-2                        3-0
 7. Thomas Jefferson-PSAL               5-0
 8. Cardozo-PSAL                        4-0
 9. Cardinal Hayes-CHSAA                2-1
10. Jamestown-6                         0-0
11. St. Raymond-CHSAA                   2-0
12. Washington Heights-PSAL             4-1
13. Iona Prep-CHSAA                     4-1
14. Abraham Lincoln-PSAL                4-0
15. Mount Vernon-1                      4-0
16. Baldwin-8                           2-0
17. Syracuse Henninger-3                4-0
18. Uniondale-8                         2-1
19. High School for Construction-PSAL   5-0
20. Fairport-5                          2-0
21. Central Islip-11                    2-0
22. Rochester Aquinas-5                 0-0
23. Liverpool-3                         4-0
24. Copiague-11                         1-0
25. Middletown-9                        2-0

  Honorable mention: Binghamton 0-0, Elmont 3-1, Fayetteville-Manlius 1-1, 
Guilderland 3-0, Half Hollow Hills West 2-0, Horseheads 1-0, Irondequoit 
2-0, Lancaster 3-1, Longwood 2-1, Newburgh Free Academy 0-0, Niagara Falls 
1-1, Northport 3-1,  Rochester Edison 2-1, Rome Free Academy 3-1, Franklin 
Roosevelt 2-0, Rush-Henrietta 2-0, Schenectady 3-0, Shenendehowa 3-0, 
Suffern 3-1, Syosset 4-0, Syracuse Nottingham 2-1, Troy Catholic 2-1, 
Webster Schroeder 3-0, Westbury 4-0, West Genesee 2-1, Williamsville North 
1-2.

Class A

 1. Scotia-Glenville-2                  2-0
 2. Spring Valley-1                     2-0
 3. St. Joe-Sea-CHSAA                   5-1
 4. Albany Academy-AIS                  3-0
 5. Bedford Academy-PSAL                4-0
 6. Greece Athena-5                     2-0
 7. Bishop Kellenberg-CHSAA             2-0
 8. Troy-2                              3-1
 9. Chaminade-CHSAA                     3-1
10. Somers JFK-CHSAA                    4-0
11. Ben Banneker-PSAL                   4-0
12. Holy Trinity-CHSAA                  3-1
13. Newark-5                            3-0
14. Nichols-MMA                         4-2
15. Harborfields-11                     2-0
16. Eastchester-1                       4-0
17. Buffalo McKinley-6                  3-1
18. Rochester Wilson-5                  2-1
19. Canisius-MMA                        2-0
20. Frederick Douglass-PSAL             3-0
21. Roslyn-8                            4-0
22. Lafayette-PSAL                      4-0
23. Francis Lewis-PSAL                  5-0
24. Union-Endicott-4                    2-0
25. Tappan Zee-1                        3-0

  Honorable mention: Amherst 3-0, Amityville 0-1, Amsterdam 1-2, Averill Park 
3-1, Batavia 1-1, Buffalo Timon/St. Jude 1-1, Byram Hills 3-1, Canandaigua 
3-1, Carthage 3-0, Cheektowaga 2-1, Cornwall 2-0, Fulton 3-0, Jamesville-DeWitt 
2-1, John Jay, Cross River 3-1, Marcellus 2-1, Olean 3-0, Pittsford Mendon 1-1, 
Poughkeepsie 3-1, Red Hook 1-1, Rochester School of Arts 5-0, Rochester NE/NW 
College Prep 3-1, Saugerties 1-1, St. Dominic-CHSAA 6-0, Syracuse CBA 2-1, 
University Prep 1-0, Valley 0-0, Whitesboro 3-0, Williamsville East 2-2, 
Williamsville South 1-0.

Class B

 1. Westhill-3                          2-0
 2. Southampton-11                      1-0
 3. Norwich-4                           2-1
 4. Rochester Leadership Academy-5      3-0
 5. Woodlands-1                         3-1
 6. Irvington-1                         6-0
 7. Fannie Lou Hamer-PSAL               4-1
 8. Broadalbin-Perth-2                  3-0
 9. Buffalo East-6                      1-0
10. Babylon-11                          3-0
11. Cohoes-2                            3-0
12. Eagle Academy-PSAL                  4-0
13. Wellsville-5                        4-1
14. Buffalo Park School-6               3-1
15. Ogdensburg Free-10                  1-2
16. KIPP Prep-PSAL                      5-0
17. Fredonia-6                          2-0
18. Schuylerville-2                     4-1
19. Palmyra-Macedon-5                   3-0
20. Mekeel Christian-2                  1-0
21. Center Moriches-11                  2-0
22. Livonia-5                           3-1
23. Whitney Point-4                     3-0
24. Syracuse Academy of Science-3       4-0
25. Oneonta-4                           2-1

  Honorable mention: Adirondack 2-0, Altmar-Parish-Williamstown 2-0,  Beek-
mantown 2-0, Catskill 3-0, Cazenovia 2-1, Chenango Valley 3-0, Depew 2-2, 
Dover 4-0, Friends Academy 1-1, Highland 2-0, Holland Patent 3-1, Johnstown 
3-1, Lancaster St. Mary 3-0, Malverne 1-1, Marlboro 1-0, Millbrook 2-0, 
Oneida 2-1, Pleasantville 5-1, Rochester Franklin 3-2, Schalmont 2-0, Skan-
eateles 2-1, Spackenkill 1-0, Solvay 2-0, Watervliet 2-1, Waverly 2-0, West-
lake 6-0, Marcus Whitman 3-0.

Class C

 1. Hoosic Valley-2                     5-0
 2. Waterville-3                        4-0
 3. Buffalo Middle College-6            0-0
 4. Lake George-2                       6-0
 5. Haldane-1                           2-1
 6. Caledonia-Mumford-5                 3-0
 7. Stony Brook-11                      2-1
 8. Moravia-4                           2-0
 9. Rochester Early College-5           2-0
10. Potsdam-10                          3-0
11. Silver Creek-6                      2-0
12. Alexander Hamilton-1                2-1
13. Wheatland-Chili-5                   2-0
14. S.S. Seward-9                       1-0
15. Sandy Creek-3                       4-0
16. Buffalo Tapestry Charter-6          3-1
17. Newfield-4                          2-0
18. Clyde-Savannah-5                    1-0
19. Ticonderoga-7                       1-0
20. Mynderse-5                          5-0

  Honoranle mention: Avon 2-0, Buffalo Olmsted 1-0, Canisteo/Greenwood 4-0, 
Casadaga Valley 3-0, Coleman Catholic 1-0, East Rochester 2-1, Frankfort-
Schuyler 4-1, Greenwich 3-1, Herkimer 4-0, Kendall 4-1, Lafayette 4-1, Lyons 
3-0, Naples 2-0, Northern Adirondack 3-0, Onondaga 3-1, Plattsburgh Seton 
1-1, Pulaski 3-1, Randolph 1-0, Red Jacket 2-0, Salamanca 3-0, Saratoga 
Catholic 2-1, Southold 1-1, Trumansburg 2-0, Watertown Immaculate Heart 4-0, 
Weedsport 2-1, West Canada Valley 3-0.

Class D

 1. New York Mills-3                    2-0
 2. Batavia Notre Dame-5                1-0
 3. Chateaugay-10                       3-0
 4. Panama-6                            3-0
 5. Northstar Christian-5               3-0
 6. Bridgehampton-11                    2-0
 7. Fort Ann-2                          2-0
 8. Sherman-6                           3-0
 9. Germantown-2                        2-0
10. Whitesville-5                       2-1
11. Prattsburgh-5                       3-0
12. Madrid-Waddington-10                4-0
13. Houghton-5                          3-1
14. Milford-4                           4-0
15. Oriskany-3                          2-1
16. Stamford-4                          4-0
17. Moriah-7                            1-0
18. Sackets Harbor-3                    3-0
19. Schroon Lake-7                      3-0
20. Laurens-4                           4-0

  Honorable mention: Argyle 1-2, Buffalo I-Prep 2-2, C.G. Finney 2-1, Fort 
Edward 2-1, Davenport 3-0, Delhi 3-0, Genesee Valley 2-1, Hammondsport 2-1, 
Harrisville 3-1, Harley-Allendale-Columbia 4-0, Keene 6-0, Lima Christian 2-1, 
Livingston Manor 1-0, Maple Grove 1-2, McGraw 3-1, Mount Morris 4-1, Northville 
3-0, North Warren 3-1, O.D. Young 2-1, Odessa-Montour 3-1, Otselic Valley 2-1, 
Poland 2-1, Shelter Island 0-0, Smithtown Christian 1-1, South Kortright 2-1, 
St. Regis Falls 2-1, Tyburn 2-0.

Active Win Streaks: (10-or-more)
  Scotia-Glenville 29, Westhill 29, New York Mills 18, Hoosic Valley 12.



Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS teams and 
for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 5/23: Wappingers wins on goal with :04 left
  • 5/23: Boys lacrosse playoffs scoreboard
  • 5/22: FDA wins PSAL boys lacrosse crown
  • 5/21: R-H's Thomas breaks 3 Sec. 5 marks
  • 5/20: Top seeds tumble in Sec. 5 baseball
  • 5/19: POY Bertram heading to Vermont school
  • 5/18: Softball player hits 2 slams in inning
  • 5/17: St. Anthony's forfeits lacrosse final
  • 5/16: New Paltz ends dry spell in softball
  • 5/14: J-D boys defeat Victor lacrosse in OT
  • 5/13: Mattituck, Southampton go 19 innings
  • 5/12: Adirondack hurler fans 27 batters
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com