New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2014-15 Boys basketball (through Dec. 21)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Long Island Lutheran-AIS            5-0
 2. Christ the King-CHSAA               5-0
 3. Wings Academy-PSAL                  6-0
 4. Brentwood-11                        3-0
 5. Green Tech-2                        5-0
 6. Thomas Jefferson-PSAL               9-0
 7. Cardozo-PSAL                        7-0
 8. Baldwin-8                           5-0
 9. High School for Construction-PSAL   6-0
10. St. Raymond-CHSAA                   5-1
11. Abraham Lincoln-PSAL                7-1
12. Iona Prep-CHSAA                     5-2
13. Bishop Kearney-5                    4-2
14. Syracuse Henninger-3                5-0
15. Mount Vernon-1                      4-2
16. Fairport-5                          4-0
17. Central Islip-11                    4-0
18. Rochester Aquinas-5                 2-0
19. Copiague-11                         3-0
20. Middletown-9                        6-0
21. Troy Catholic-2                     4-1
22. George Westinghouse-PSAL            6-3
23. Jamestown-6                         1-1
24. Guilderland-2                       5-0
25. Washington Heights-PSAL             6-3

  Honorable mention: Bishop Ludden 2-1, Burke Catholic 2-1, Cardinal 
Hayes-CHSAA 3-3, Eagle Academy-PSAL 6-3, Elmont 4-1, Farmingdale 4-0, 
Half Hollow Hills West 4-0, Horseheads 3-0, Huntington 4-0, Irondequoit 
4-0, Liverpool 4-1, Niagara Falls 3-1, Northport 5-1, Rush-Henrietta 
3-1, Schenectady 4-1, Shenendehowa 5-0, St. Peter-CHSAA 6-2, Suffern 
4-1, Syracuse Nottingham 5-1, Uniondale 2-2, Webster Schroeder 4-2, 
Westbury 5-0, Williamsville North 3-2.

Class A

 1. Scotia-Glenville-2                  4-0
 2. Spring Valley-1                     3-0
 3. Albany Academy-AIS                  4-0
 4. Bedford Academy-PSAL                8-0
 5. Greece Athena-5                     4-0
 6. Bishop Kellenberg-CHSAA             5-0
 7. Chaminade-CHSAA                     5-1
 8. Somers JFK-CHSAA                    5-0
 9. Holy Trinity-CHSAA                  5-1
10. Canisius-MMA                        4-0
11. Springfield Gardens-PSAL            8-1
12. Nichols School-MMA                  5-2
13. Tappan Zee-1                        6-0
14. Francis Lewis-PSAL                  9-1
15. Eastchester-1                       5-1
16. Buffalo McKinley-6                  5-1
17. Ben Banneker-PSAL                   7-1
18. St. Dominic-CHSAA                   8-0
19. Newark-5                            4-1
20. Frederick Douglass-PSAL             6-0
21. Harborfields-11                     2-1
22. Lafayette-PSAL                      6-0
23. Amherst-6                           5-0
24. Red Hook-9                          4-1
25. Somers-1                            5-0

  Honorable mention: Amsterdam 3-2, Averill Park 5-1, Batavia 2-1, Bay-
port-Blue Point 3-1, Canandaigua 5-1, Cheektowaga 3-2, Cornwall 4-0, Ful-
ton 5-0, Harrison 3-1, Holcombe-Rucker-PSAL 7-0, Jamesville-DeWitt 4-1, 
John Jay, Cross River 5-1, Monticello 4-1, Olean 5-0, Rochester School of 
the Arts 7-0, Rochester NE/NW College Prep 4-2, Rochester Wilson 3-2, 
Rockville Centre South Side 2-1, Saugerties 4-1, Shoreham-Wading River 
2-1, St. Joe-Sea-CHSAA 6-2, Syracuse CBA 4-1,Troy 3-3, Union-Endicott 3-1, 
Utica Notre Dame 4-1, Whitesboro 4-0, Williamsville East 3-2, Williams-
ville South 4-0.

Class B

 1. Westhill-3                          4-0
 2. Southampton-11                      4-0
 3. Norwich-4                           3-1
 4. Rochester Leadership Academy-5      6-0
 5. Woodlands-1                         3-1
 6. Babylon-11                          5-0
 7. Schalmont-2                         4-0
 8. Buffalo Park School-6               5-1
 9. KIPP Prep-PSAL                      9-0
10. Wellsville-5                        6-1
11. Lancaster St. Mary-MMA              5-0
12. Dwight-AIS                          3-0
13. Hoosick Falls-2                     2-0
14. Cohoes-2                            4-1
15. Ogdensburg Free-10                  3-2
16. Fredonia-6                          4-0
17. Schuylerville-2                     5-1
18. Palmyra-Macedon-5                   4-0
19. Irvington-1                         6-2
20. Mekeel Christian-2                  1-0
21. Livonia-5                           4-1
22. Whitney Point-4                     4-0
23. Buffalo East-6                      2-1
24. Croton-Harmon-1                     3-1
25. Oneonta-4                           3-1

  Honorable mention: Archbishop Walsh 7-1, Beekmantown 3-0, Briarcliff 
4-2, Broadalbin-Perth 3-2, Catskill 5-1, Cazenovia 4-1, Center Moriches 
3-1, Chenango Valley 4-1, Eagle Academy II 6-0, Ellenville 1-1, Friends 
Academy 3-1, Fannie Lou Hamer-PSAL 8-3, Hudson 5-1, Johnstown 4-2, Mal-
verne 1-1, Marlboro 2-1, Penn Yan 4-0, Pleasantville 5-1, Skaneateles 
4-1, Solvay 3-1, Syracuse Academy of Science 4-2, Westlake 6-0, Marcus 
Whitman 5-1.

Class C

 1. Waterville-3                        6-0
 2. Lake George-2                       8-0
 3. Haldane-1                           4-1
 4. Caledonia-Mumford-5                 4-0
 5. Buffalo Middle College-6            3-1
 6. Stony Brook-11                      2-1
 7. Moravia-4                           4-0
 8. Potsdam-10                          5-0
 9. Alexander Hamilton-1                4-1
10. Rochester Early College-5           3-1
11. Silver Creek-6                      3-1
12. Wheatland Chili-5                   3-0
13. Sandy Creek-3                       6-0
14. Buffalo Tapestry Charter-6          4-1
15. Newfield-4                          4-0
16. Coleman Catholic-9                  3-1
17. Ticonderoga-7                       3-0
18. Greenwich-2                         5-1
19. Mynderse-5                          4-1
20. Canisteo-Greenwood-5                6-0

  Honorable mention: Byron-Bergen 4-1, Cassadaga Valley 5-1, Clyde-Savannah 
2-1, Dundee 3-1, East Rochester 3-2, Elmira Notre Dame 3-1, Frankfort-Schuy-
ler 5-2, Herkimer 5-1, Hoosic Valley 5-2, Kendall 5-2, LaFayette 4-2, Lyons 
4-1, Naples 4-0, Nortyhern Adirondack 4-1, Onondaga 4-1, Perry 4-2, Pulaski 
4-1, Randolph 1-1, Red Creek 3-0, Red Jacket 2-1, Rensselaer 6-2, Salamanca 
6-0, Southold 4-1, South Lewis 4-1, Stillwater 5-2, Trumansburg 3-1, Tully 
4-2, Watertown Immaculate Heart 4-0, Watkins Glen 2-0, West Canada Valley 
4-0, York 5-1.

Class D

 1. New York Mills-3                    4-0
 2. Batavia Notre Dame-5                3-0
 3. Chateaugay-10                       5-0
 4. Sherman-6                           4-0
 5. Northstar Christian-5               5-0
 6. Bridgehampton-11                    5-0
 7. Germantown-2                        8-0
 8. Panama-6                            5-1
 9. Milford-4                           6-0
10. Moriah-7                            3-0
11. Delhi-4                             6-0
12. Sackets Harbor-3                    5-0
13. Oriskany-3                          3-1
14. Madrid-Waddington-10                4-1
15. Prattsburgh-5                       3-1
16. Schroon Lake-7                      5-0
17. Livingston Manor-9                  3-0
18. Davenport-4                         6-0
19. Lima Christian-5                    4-1
20. North Warren-2                      4-1

  Honorable mention: Andover 4-0, Argyle 3-2, Buffalo I-Prep 4-2, C.G. 
Finney 2-2, Fort Ann 3-1, Genesee Valley 4-1, Harrisville 6-1, Harley 
Allendale-Columbia 4-1, Keene 6-0, Maple Grove 2-2, McGraw 5-1, North-
ville 4-1, Otselic Valley 3-1, Smithtown Christian 2-2, South Kortright 
4-1, Stamford 5-1, St. Regis Falls 4-1, Tyburn 5-1, Whitesville 2-2.


Active Win Streaks (10-or-more are listed) 

  Scotia-Glenville 31, Westhill 31, New York Mills 20, Christ the 
King-CHSAA 11.



Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS teams and 
for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 8/22: Mt. St. Michael football player dies
  • 8/21: Waverly athlete dies in accident
  • 8/20: Ind. school lands McQuaid's Stewart
  • 8/19: No varsity football at Salem this fall
  • 8/18: 2016-17 N.Y. sports year in review
  • 8/18: Oriskany, Pulaski eye 8-man football
  • 8/17: Sachem East still has not practiced
  • 8/15: Light turnout a worry at Frewsburg
  • 8/11: Park's Jones will leave for Canada
  • 8/10: Sachem East player dies at workout
  • 8/10: NFHS fires back at safety scorecard
  • 8/9: Syracuse CBA's Scott chooses Rutgers
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com