New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2014-15 Boys basketball (through Dec. 28)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Long Island Lutheran-AIS               7-0
 2. Christ the King-CHSAA                  7-0
 3. Wings Academy-PSAL                     7-0
 4. Brentwood-11                           4-0
 5. Green Tech-2                           7-0
 6. Thomas Jefferson-PSAL                 10-1
 7. Cardozo-PSAL                           8-0
 8. Baldwin-8                              6-0
 9. St. Raymond-CHSAA                      6-1
10. Abraham Lincoln-PSAL                   8-1
11. Iona Prep-CHSAA                        6-2
12. Syracuse Henninger-3                   6-0
13. Bishop Kearney-5                       4-2
14. Mount Vernon-1                         4-3
15. Fairport-5                             4-0
16. Rochester Aquinas-5                    4-0
17. Copiague-11                            3-0
18. Middletown-9                           6-0
19. Troy Catholic-2                        5-1
20. Jamestown-6                            2-1
21. Guilderland-2                          6-0
22. Washington Heights-PSAL                7-3
23. Schenectady-2                          4-1
24. High School for Construction-PSAL      8-2
25. Irondequoit-5                          4-0

  Honorable mention: Bethlehem 5-2, Bishop Ludden  4-1, Cardinal Hayes-CHSAA 
3-3, Central Islip 4-1, Deer Park 2-1, Eagle Academy-PSAL 6-4, Elmont 4-1, 
Farmingdale 6-0, Half Hollow Hills West 4-1, Horseheads 4-0, Liverpool 5-2, 
Niagara Falls 3-1, Northport 5-1, Rush-Henrietta 3-1, Shenendehowa 6-0, St. 
Peter-CHSAA 6-4, Suffern 4-1, Syracuse Nottingham 5-1, Uniondale 3-3, Webster 
Schroeder 4-2, Webster Thomas 5-1, Westbury 5-0, Westinghouse-PSAL 7-4, 
Williamsville North 3-2.

Class A

 1. Scotia-Glenville-2                     5-0
 2. Spring Valley-1                        4-0
 3. Albany Academy-AIS                     5-0
 4. Bedford Academy-PSAL                  10-0
 5. Greece Athena-5                        4-0
 6. Bishop Kellenberg-CHSAA                5-0
 7. Somers JFK-CHSAA                       6-0
 8. Holy Trinity-CHSAA                     6-1
 9. Canisius-MMA                           6-0
10. Springfield Gardens-PSAL              10-1
11. Tappan Zee-1                           6-0
12. Francis Lewis-PSAL                    10-1
13. Nichols School-MMA                     6-3
14. Eastchester-1                          5-1
15. Buffalo McKinley-6                     6-1
16. Chaminade-CHSAA                        5-2
17. St. Dominic-CHSAA                      8-0
18. St. Joe-Sea-CHSAA                      9-2
19. Newark-5                               4-1
20. Frederick Douglass-PSAL                9-0
21. Lafayette-PSAL                         9-0
22. Amherst-6                              5-0
23. Somers-1                               5-0
24. Red Hook-9                             4-1
25. Harrison-1                             4-1

  Honorable mention: Amsterdam 4-2, Averill Park 5-2, Ben Banneker-PSAL 7-2, 
Batavia 2-2, Bayport-Blue Point 6-1, John Bowne-PSAL 10-1, Canandaigua 5-1, 
Cornwall 4-1,  Far Rockaway-PSAL 8-1, Harborfields 2-2, Hewlett 5-0, Hol-
combe-Rucker-PSAL 8-1, Jamesville-DeWitt 4-1, John Jay, Cross River 6-2, 
Lewiston-Porter 5-1, North Tonawanda 5-1, Olean 6-0, Queensbury 4-1, Roch-
ester School of Arts 10-0, Rochester NE/NW College Prep 4-2, Rochester 
Wilson 4-2,. Rockville Centre South Side 2-1, Saugerties 4-1, Shoreham-
Wading River 6-1, Starpoint 5-0, Syracuse CBA 4-1, High School of Teaching-
PSAL 9-5, Troy 3-4, University Prep 3-2, Utica Notre Dame 7-2, Whitesboro 
5-0, Williamsville South 5-0.

Class B

 1. Westhill-3                             4-1
 2. Southampton-11                         5-0
 3. Norwich-4                              5-1
 4. Rochester Leadership Academy-5         7-0
 5. Woodlands-1                            5-1
 6. Babylon-11                             6-0
 7. Buffalo Park School-MMA                6-1
 8. KIPP Prep-PSAL                         9-1
 9. Lancaster St. Mary-CHSAA               6-0
10. Hoosick Falls-2                        4-0
11. Eagle Academy II-PSAL                  7-0
12. Wellsville-5                           6-2
13. Cohoes-2                               5-2
14. Ogdensburg Free-10                     3-2
15. Fredonia-6                             4-0
16. Schuylerville-2                        5-1
17. Palmyra-Macedon-5                      4-0
18. Irvington-1                            6-2
19. Mekeel Christian-2                     2-0
20. Livonia-5                              4-1
21. Whitney Point-4                        5-0
22. Buffalo East-6                         3-1
23. Oneonta-4                              4-1
24. Marlboro-9                             4-1
25. Croton-Harmon-1                        4-2

  Honorable mention: Archbishop Walsh 7-3, Beekmantown 3-1, Briarcliff 5-2, 
Broadalbin-Perth 4-2, Catskill 6-2, Cazenovia 5-1, Center Moriches 3-2, Chen-
ango Valley 4-2, Dwight School-AIS 5-3, Friends Academy 3-1, Hornell 3-1, 
Hudson 6-2, Johnstown 4-2, Penn Yan 5-0, Pleasantville 6-1, Putnam Valley 5-1, 
Schalmont 5-1, Sherburne-Earlville 4-2, Skaneateles 4-2, Solvay 4-2, Syracuse 
Academy of Science 5-2, Westlake 6-1, Marcus Whitman 5-1.

Class C

 1. Waterville-3                           8-0
 2. Lake George-2                          8-0
 3. Haldane-1                              6-1
 4. Caledonia-Mumford-5                    5-0
 5. Buffalo Middle College-6               4-1
 6. Stony Brook-11                         3-1
 7. Naples-5                               6-0
 8. Potsdam-10                             7-0
 9. Alexander Hamilton-1                   4-1
10. Silver Creek-6                         3-1
11. Newfield-4                             5-0
12. Rochester Early College-5              4-2
13. Buffalo Tapestry-Charter-6             4-1
14. York-5                                 6-1
15. Moravia-4                              4-1
16. Ticonderoga-7                          3-0
17. Greenwich-2                            5-1
18. Salamanca-6                            7-0
19. Southold-11                            4-1
20. Canisteo-Greenwood-5                   6-0

  Honorable mention: Byron-Bergen 5-1, Cassadaga Valley 5-2, Clyde-Savannah 
2-2, Coleman Catholic 3-2, Dundee 3-1, Frankfort-Schuyler 5-2, Herkimer 6-1, 
Hoosic Valley 4-2, Kendall 5-2, Lafayette 4-2, Lyons 4-1, Northern Adirondack 
4-1, Onondaga 4-1, Perry 7-2, Plattsburgh Seton 4-1, Pulaski 5-2, Red Creek 
5-0, Rensselaer 6-2, Sandy Creek 7-1, Seneca Falls Mynderse 5-2, South Lewis 
5-1, Stillwater 5-2, Trumansburg 4-1, Watertown Immaculate Heart 5-2, Watkins 
Glen 2-0, West Canada Valley 4-0, Wheatland-Chili 4-1.

Class D

 1. New York Mills-3                       6-0
 2. Batavia Notre Dame-5                   4-0
 3. Chateaugay-10                          6-0
 4. Sherman-6                              6-0
 5. Northstar Christian-5                  6-0
 6. Bridgehampton-11                       6-0
 7. Germantown-2                           8-0
 8. Panama-6                               6-1
 9. Milford-4                              6-0
10. Moriah-7                               3-0
11. Delhi-4                                6-0
12. Sackets Harbor-3                       7-0
13. Oriskany-3                             4-1
14. Madrid-Waddington-10                   4-1
15. Schroon Lake-7                         5-0
16. Livingston Manor-9                     3-0
17. Davenport-4                            6-0
18. Lima Christian-5                       4-1
19. North Warren-2                         4-1
20. Prattsburgh-5                          4-2

  Honorable mention: Argyle 4-2, Buffalo I-Prep 5-2, C.G. Finney 4-2, Fort 
Ann 3-1, Genesee Valley 6-1, Harley-Allendale-Columbia 4-1,Harrisville 6-1, 
Indian Lake/Long Lake 4-0, Keene 6-0, Laurens 5-1, Madison 3-1, McGraw 6-1, 
Northville 5-2, Owen D. Young 6-2, Scio 5-2, South Kortright 4-1, Stamford 
5-1, St. Regis Falls 5-1, Tyburn 6-1, Whitesville 2-2.


Active Win Streaks (10-or-more) 
  Scotia-Glenville 32, New York Mills 22, Christ the King-CHSAA 13, Bedford 
Academy-PSAL 10, Rochester School of Arts 10.


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS teams and 
for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 4/27: Monroe-Woodbury hockey gets reprieve
  • 4/26: Elmira ND wins Sec. 4 softball battle
  • 4/25: Sec. 4 pitcher is absolutely perfect
  • 4/24: Mich. power ends Victor's win streak
  • 4/23: Cold Spring Harbor boys keep rolling
  • 4/22: RCD's Regan nets 13 in lacrosse loss
  • 4/21: Victor boys extend streak to 50 wins
  • 4/20: Fairport laxmen hand Ithaca first loss
  • 4/19: Boys hoops Class AA and A all-state
  • 4/17: Sec. 2 boys tennis team has a twist
  • 4/14: WNBA honor for slain Mt. Vernon teen
  • 4/13: Cooperstown softball ace fans 22
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com