New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2014-15 Boys basketball (through Jan. 4)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Long Island Lutheran-AIS               8-1
 2. Thomas Jefferson-PSAL                 13-1
 3. Brentwood-11                           5-0
 4. Green Tech-2                           8-0
 5. Cardozo-PSAL                           8-0
 6. Wings Academy-PSAL                     9-1
 7. Christ the King-CHSAA                  9-1
 8. Baldwin-8                              7-0
 9. Abraham Lincoln-PSAL                   9-1
10. Iona Prep-CHSAA                        8-3
11. Rochester Bishop Kearney-5             7-2
12. Mount Vernon-1                         5-3
13. St. Raymond-CHSAA                      6-2
14. Rochester Aquinas-5                    7-0
15. Copiague-11                            5-0
16. Shenendehowa-2                         8-0
17. Middletown-9                           6-0
18. Guilderland-2                          7-0
19. Syracuse Henninger-3                   7-1
20. Fairport-5                             4-1
21. Washington Heights-PSAL                7-3
22. Irondequoit-5                          5-0
23. High School for Construction-PSAL      8-2 
24. Troy Catholic-2                        6-3
25. Schenectady-2                          6-2

  Honorable mention: Arlington 6-0, Bethlehem 6-2, Bishop Ludden 4-2, 
Cardinal Hayes-CHSAA 5-3, Central Islip 5-1, Curtis-PSAL 7-4, Deer 
Park 4-2, Eagle Academy-PSAL 7-4, Elmont 4-1, Farmingdale 7-0, Fay-
etteville-Manlius 5-2, Half Hollow Hills West 5-1, Horseheads 6-1, 
Jamestown 5-2, Liverpool 6-2, Niagara Falls 3-1, Northport 6-1, Rush-
Henrietta 5-1, Syracuse Nottingham 6-2, Uniondale 3-3, Utica Proctor 
7-2, Webster Schroeder 4-2, Westbury 6-1, Westinghouse-PSAL 7-4, 
Williamsville North 5-2.

Class A

 1. Scotia-Glenville-2                     7-0
 2. Albany Academy-AIS                     7-0
 3. Bedford Academy-PSAL                  12-0
 4. Greece Athena-5                        7-0
 5. Bishop Kellenberg-CHSAA                8-0
 6. Spring Valley-1                        5-1
 7. Kennedy Catholic-CHSAA                 9-0
 8. Francis Lewis-PSAL                    11-1
 9. Tappan Zee-1                           7-0
10. Springfield Gardens-PSAL              10-1
11. Holy Trinity-CHSAA                     7-2
12. Buffalo Canisius-MMA                   6-3
13. Eastchester-1                          5-1
14. Buffalo McKinley-6                     6-1
15. Chaminade-CHSAA                        7-3
16. St. Dominic-CHSAA                     10-1
17. St. Joe-Sea-CHSAA                      9-2
18. Lafayette-PSAL                        10-0
19. Syracuse CBA-3                         6-1
20. Somers-1                               5-0
21. Amherst-6                              6-1
22. Newark-5                               5-2
23. Frederick Douglass-PSAL               10-1
24. Red Hook-9                             4-1
25. Cornwall-9                             6-0

  Honorable mention: Amsterdam 4-3, Averill Park 6-2, Ben Banneker-PSAL 
7-2, Batavia 3-2, Bayport-Blue Point 6-2, John Bowne-PSAL 10-1, Buffalo 
Nichols-MMA 7-5, Canandaigua 8-1, Carthage 9-0, Cortland 6-2, Far Rock-
away-PSAL 8-1, Fulton 6-1, Harrison 4-2, Hendrick Hudson 4-1, Hewlett 
6-0, Holcombe-Rucker-PSAL 8-1, Jamesville-DeWitt 5-2, John Jay, Cross 
River 6-2, Lewiston-Porter 5-1, Msgr. Farrell-CHSAA 10-3, North Tonawanda 
5-1, Olean 6-2, Rochester School of Arts 10-0, Rochester NE/NW College 
Prep 6-2, Rochester Wilson 4-3, Saugerties 6-1, Shoreham-Wading River 
8-1, Sleepy Hollow 7-1, Starpoint 6-0, High School of Teaching-PSAL 9-6, 
Troy 4-5, University Prep 4-2, Utica Notre Dame 7-2, Whitesboro 7-1, 
Williamsville East 4-3, Williamsville South 6-1.

Class B

 1. Westhill-3                             6-1
 2. Southampton-11                         7-0
 3. Woodlands-1                            5-1
 4. Babylon-11                             7-0
 5. Rochester Leadership Academy-5         7-1
 6. Buffalo Park School-MMA                6-1
 7. KIPP Prep-PSAL                         9-1
 8. Hoosick Falls-2                        4-0
 9. Norwich-4                              5-2
10. Eagle Academy II-PSAL                  7-0
11. Broadalbin-Perth-2                     4-2
12. Wellsville-5                           8-2
13. Cohoes-2                               6-2
14. Ogdensburg Free-10                     4-2
15. Lancaster St. Mary-MMA                 6-3
16. Schuylerville-2                        5-1
17. Irvington-1                            6-2
18. Mekeel Christian-2                     3-0
19. Livonia-5                              7-1
20. Whitney Point-4                        7-0
21. Fredonia-6                             6-1
22. Palmyra-Macedon-5                      5-1
23. Marlboro-9                             4-1
24. Croton-Harmon-1                        5-2
25. Archbishop Walsh-MMA                   8-3

  Honorable mention: Beekmantown 5-1, Briarcliff 5-2, Bronxville 6-2, 
Buffalo East 3-3, Catskill 6-1, Cazenovia 5-1, Center Moriches 4-3, 
Dwight School-AIS 5-3, Hornell 3-1, Johnstown 6-2, Mattituck 6-1, Oneonta 
6-2, Penn Yan 6-1, Pleasantville 5-2, Salmon River 4-1, Schalmont 6-1, 
Sherburne-Earlville 6-2, Skaneateles 6-2, Syracuse Academy of Science 5-2, 
Westlake 6-2, Marcus Whitman 5-1.

Class C

 1. Waterville-3                           8-0
 2. Lake George-2                          8-0
 3. Haldane-1                              6-1
 4. Caledonia-Mumford-5                    6-0
 5. Buffalo Middle School-6                4-1
 6. Stony Brook-11                         3-1
 7. Naples-5                               6-0
 8. Alexander Hamilton-1                   5-1
 9. Silver Creek-6                         4-1
10. Newfield-4                             6-0
11. Rochester Early College-5              4-2
12. Buffalo Tapestry Charter-6             4-1
13. Potsdam-10                             8-1
14. Greenwich-2                            7-1
15. Red Creek-5                            6-0
16. Portville-6                            7-1
17. Moravia-4                              5-2
18. Canisteo-Greenwood-5                   6-0
19. Trumansburg-4                          7-1
20. Sandy Creek-3                          7-1

  Honorable mention: Coleman Catholic 3-2, Dundee 3-1, East Rochester 
3-2, Elmira Notre Dame 5-1, Frankfort-Schuyler 5-2, Herkimer 6-1, Hoo-
sic Valley 5-2, Kendall 5-2, LaFayette 4-2, Lyons 6-1, Onondaga 5-1, 
Perry 7-2, Plattsburgh Seton 5-1, Pulaski 5-2, Rensselaer 6-2, 
Southold 5-2, Watertown Immaculate Heart 7-2, Watkins Glen 3-0, West 
Canada Valley 5-1, Wheatland-Chili 5-1, York 7-2.

Class D

 1. New York Mills-3                       6-0
 2. Bridgehampton-11                       8-0
 3. Sherman-6                              8-0
 4. Northstar Christian-5                  9-0
 5. Chateaugay-10                          6-1
 6. Germantown-2                           8-0
 7. Moriah-7                               4-0
 8. Delhi-4                                7-0
 9. Batavia Notre Dame-5                   4-2
10. Sackets Harbor-3                       7-0
11. Oriskany-3                             7-1
12. North Warren-2                         7-1
13. Schroon Lake-7                         5-0
14. McGraw-3                               8-1
15. Livingston Manor-9                     3-0
16. Davenport-4                            6-0
17. Lima Christian-5                       4-1
18. Panama-6                               7-2
19. Prattsburgh-5                          5-2
20. Fort Ann-2                             6-1

  Honorable mention: Argyle 6-2, Buffalo I-Prep 5-2, C.G. Finney 5-2, 
Genesee Valley 6-1, Harley-Allendal-Columbia 4-1, Harrisville 7-1, 
Indian Lake/Long Lake 4-0, Keene 6-0, Laurens 6-1, Madison 5-1, Madrid-
Waddington 5-2, Milford 7-1, Northville 6-2, Owen D. Young 6-2, Scio 
5-2, South Kortright 5-2, Stamford 5-1, St. Regis Falls 5-1, Tyburn 
Academy 7-1.


Active Win Streaks: (10-or-more)
  Scotia-Glenville 34, New York Mills 22, Bedford Academy-PSAL 12, 
Lafayette-PSAL 10, Rochester School of Art 10.


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 7/24: Inaugural boys all-state lacrosse team
  • 7/23: Previewing the NYSPHSAA meeting
  • 7/21: BCANY tweaks tournament roster rules
  • 7/21: Policelli says he'll transfer to LuHi
  • 7/18: Ninth annual Kerr Cup: Shen defends
  • 7/17: Lindenhurst's Ruckert picks Ohio St.
  • 7/15: Timon loses hoops coach, hires Licata
  • 7/14: All-state baseball team announced
  • 7/12: Canisius receiver Woods picks Rutgers
  • 7/10: NFHS approves softball rules changes
  • 7/8: Massena still facing a mascot issue
  • 7/6: Injured Spring Valley QB to Louisville
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com