New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2014-15 Boys basketball (through Jan. 11)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Long Island Lutheran-AIS              10-1
 2. Thomas Jefferson-PSAL                 15-2
 3. Brentwood-11                           8-0
 4. Green Tech-2                           8-0
 5. Wings Academy-PSAL                    12-1
 6. Baldwin-8                              9-0
 7. Xaverian-CHSAA                        10-2
 8. Christ the King-CHSAA                 10-2
 9. Abraham Lincoln-PSAL                  11-3
10. Iona Prep-CHSAA                       11-3
11. Cardozo-PSAL                          10-1
12. Bishop Kearney-5                       8-2
13. Mount Vernon-1                         7-3
14. Rochester Aquinas-5                    9-0
15. Shenendehowa-2                        10-0
16. High School for Construction-PSAL     14-1
17. Guilderland-2                          8-0
18. Syracuse Henninger-3                   9-1
19. Fairport-5                             6-1
20. St. Peter-CHSAA                       10-5
21. Irondequoit-5                          7-0
22. Half Hollow Hills West-11              7-1
23. St. Raymond-CHSAA                      7-4
24. Troy Catholic-2                        6-4
25. Schenectady-2                          8-3

  Honrable mention: Arlington 7-0, Bethlehem 8-2, Bishop Ludden 6-2, Boys 
and Girls-PSAL 9-4, Burke Catholic 4-2, Cardinal Hayes-CHSAA 7-3, Central 
Islip 7-1, Copiague 5-1, Eagle Academy-PSAL 10-5, Elmont 7-1, Farmingdale 
8-1, Fayetteville-Manlius 6-3, Fox Lane 6-3, Freeport 7-1, Huntington 7-1, 
Jamestown 5-2, Liverpool 7-3, Middletown 6-1, Minisink Valley 4-1, Niagara 
Falls 4-1, Northport 7-2, Ramapo 6-3, Rush-Henrietta 6-2, Syracuse Nott-
ingham 8-2, Uniondale 4-4, Utica Proctor 7-4, Washington Heights-PSAL West-
bury 6-1, Williamsville North 6-2, Yonkers Saunders 7-2.

Class A

 1. Scotia-Glenville-2                     9-0
 2. Bedford Academy-PSAL                  12-0
 3. Albany Academy-AIS                     8-1
 4. Greece Athena-5                        9-0
 5. Bishop Kellenberg-CHSAA                8-0
 6. Spring Valley-1                        6-1
 7. Kennedy Catholic-CHSAA                12-0
 8. Francis Lewis-PSAL                    14-1
 9. Tappan Zee-1                           8-1
10. Canisius-MMA                           8-3
11. Buffalo McKinley-6                     9-1
12. Holy Trinity-CHSAA                     8-3
13. St. Joe-Sea-CHSAA                     12-2
14. Lafayette-PSAL                        11-0
15. Syracuse CBA-3                         8-1
16. Eastchester-1                          6-3
17. St. Dominic-CHSAA                     11-2
18. Williamsville South-6                  8-1
19. Somers-1                               6-0
20. Amherst-6                              7-1
21. Newark-5                               7-2
22. Frederick Douglass-PSAL               11-1
23. Red Hook-9                             7-1
24. Springfield Gardens-PSAL              10-3
25. John Bowne-PSAL                       12-2

  Honorable mention: Amsterdam 7-3, Averill Park 7-2, Ben Bannker-PSAL 7-2, 
Batavia 5-2, Bayport-Blue Point 8-2, Buffalo Nichols-MMA 7-6, Byram Hills 
6-2, Canandaigua 9-2, Carthage 9-0, Chaminade-CHSAA 7-5, Cornwall 6-2, Cort-
land 7-2,  Far Rockaway-PSAL 11-2, Floral; Park 7-2, Fulton 6-3, Harrison
6-3, Holcombe-Rucker-PSAL 9-2, Jamesville-DeWitt 7-2, John Jay Cross River 
7-3, Lewiston-Porter 5-2, Manhasset St. Mary-CHSAA 7-5, Msgr. Farrell-CHSAA 
11-4, Monticello 6-3, North Tonawanda 6-1, Olean 7-2, Rochester School of 
the Arts 11-0, Rochester NE/NW College Prep 8-2, Rochester Wilson 6-3, Rock-
ville Centre South Side 5-2, Saugerties 6-2, Shoreham-Wading River 10-1, 
Sleepy Hollow 8-1, Starpoint 7-0, High School of Teaching-PSAL 12-6, Troy 
6-5, Utica Notre Dame 9-2, Valley Stream South 6-2, Yorktown 5-1, Whites-
boro 8-2.

Class B

 1. Westhill-3                             8-1
 2. Southampton-11                         9-0
 3. Woodlands-1                            6-1
 4. Rochester Leadership Academy-5         9-1
 5. Buffalo Park School-MMA                7-1
 6. Babylon-11                             8-1
 7. KIPP Prep-PSAL                        10-2
 8. Hoosick Falls-2                        6-0
 9. Norwich-4                              6-2
10. Eagle Academy II-PSAL                  9-0
11. Broadalbin-Perth-2                     6-2
12. Wellsville-5                           9-2
13. Cohoes-2                               7-2
14. Ogdensburg Free-10                     6-2
15. Mekeel Christian-2                     6-0
16. Whitney Point-4                       10-0
17. Lancaster St. Mary-MMA                 7-3
18. Hornell-5                              6-1
19. Schalmont-2                            8-1
20. Irvington-1                            7-3
21. Marlboro-9                             5-2
22. Livonia-5                              8-2
23. Croton-Harmon-1                        6-3
24. Fredonia-6                             6-2
25. Syracuse Academy of Science-3          6-2

  Honorable mention: Archbishop Walsh-MMA 8-4, Beekmantown 5-2, Briarcliff 
5-2, Bronxville 6-2, Buffalo East 4-4, Canastota 6-3, Catskill 7-1, Caze-
novia 6-2, Center Moriches 5-4, Cleveland Hill 7-2, Friends Academy 6-3, 
Johnstown 6-4, Mattituck 7-2, Oneonta 6-4, Palmyra-Macedon 6-2, Penn Yan 
7-2, Pleasantville 5-2, Salmon River 4-2, Schuylerville 6-2, Sherburne-
Earlville 8-2, Skaneateles 7-3, South Jefferson 6-3, Spackenkill 5-1, 
Westlake 7-2.

Class C

 1. Waterville-3                          10-0
 2. Lake George-2                         10-0
 3. Haldane-1                              8-1
 4. Buffalo Middle College-6               5-1
 5. Stony Brook-11                         5-1
 6. Naples-5                               7-0
 7. Caledonia-Mumford-5                    8-1
 8. Alexander Hamilton-1                   8-1
 9. Silver Creek-6                         5-1
10. Newfield-4                             9-0
11. Buffalo Tapestry Charter-6             5-1
12. Potsdam-10                             9-1
13. Greenwich-2                            9-1
14. Rochester Early College-5              4-4
15. Red Creek-5                            8-0
16. Watkins Glen-4                         5-0
17. Moravia-4                              7-2
18. Canisteo-Greenwood-5                   8-0
19. Sandy Creek-3                          7-1
20. Salamanca-6                            8-1

  Honorable mention: Ausable Valley 5-2, Coleman Catholic 5-2, Dundee 
6-2, East Rochester 5-2, Elmira Notre Dame 6-2, Frankfort-Schuyler 5-3, 
Geneseo 6-3, Herkimer 8-2, Hoosic Valley 6-2, Kendall 5-3, Lyons 6-2, 
Onondaga 7-1, Perry 7-3, Plattsburgh Seton 6-2, Pulaski 5-3, Portville 
7-2, Seneca Falls Mynderse 7-2, Southold 7-3, Stillwater 6-4, Sullivan 
West 5-2, Tri-Valley 4-1, Trumansburg 8-2, West Canada Valley 7-1, Wheat-
land-Chili 6-1, York 8-3.

Class D

 1. New York Mills-3                       7-1
 2. Bridgehampton-11                       9-0
 3. Sherman-6                              9-0
 4. Northstar Christian-5                 10-0
 5. Chateaugay-10                          7-1
 6. Germantown-2                           8-0
 7. Moriah-7                               8-0
 8. Delhi-4                                9-0
 9. Sackets Harbor-3                       7-0
10. Oriskany-3                             8-1
11. North Warren-2                         9-1
12. Lima Christian-5                       5-1
13. Panama-6                               8-2
14. Fort Ann-2                             8-2
15. Madison-3                              7-1
16. Laurens-4                              9-1
17. Batavia Notre Dame-5                   4-3
18. Prattsburgh-5                          6-2
19. Schroon Lake-7                         8-1
20. Stamford-4                             7-1

  Honorable mention: Argyle 8-2, Buffalo I-Prep 6-2, Davenport 7-1, Genesee 
Valley 6-1, Harley-Allendale-Columbia 5-2, Harrisville 7-1, Indian Lake/
Long Lake 7-1, Keene 8-0, Madrid-Waddington 7-2, McGraw 8-2, Milford 9-1, 
Northville 7-3, Owen D. Young 6-3, Scio 6-3, South Kortright 7-2, St. Regis 
Falls 7-1, Tyburn Academy 9-1.


Active Win Streaks(10-or-more)
  Scotia-Glenville 36, Bedford Academy-PSAL 12, Lafayette-PSAL 11, Kennedy 
Catholic 12, Rochester School of the Arts 11, Shenendehowa 10, Lake George 
10, Northstar Christian 10, Waterville 10, Whitney Point 10.


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 5/23: Wappingers wins on goal with :04 left
  • 5/23: Boys lacrosse playoffs scoreboard
  • 5/22: FDA wins PSAL boys lacrosse crown
  • 5/21: R-H's Thomas breaks 3 Sec. 5 marks
  • 5/20: Top seeds tumble in Sec. 5 baseball
  • 5/19: POY Bertram heading to Vermont school
  • 5/18: Softball player hits 2 slams in inning
  • 5/17: St. Anthony's forfeits lacrosse final
  • 5/16: New Paltz ends dry spell in softball
  • 5/14: J-D boys defeat Victor lacrosse in OT
  • 5/13: Mattituck, Southampton go 19 innings
  • 5/12: Adirondack hurler fans 27 batters
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com