New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2014-15 Boys basketball (through Feb. 8)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Cardozo-PSAL                       22-1
 2. Abraham Lincoln-PSAL               21-2
 3. Wings Academy-PSAL                 21-2
 4. Green Tech-2                       15-0
 5. Christ the King-CHSAA              18-4
 6. Brentwood-11                       17-1
 7. Xaverian-CHSAA                     17-3
 8. Iona Prep-CHSAA                    17-4
 9. Mount Vernon-1                     13-3
10. Aquinas-5                          15-0
11. Shenendehowa-2                     17-0
12. Thomas Jefferson-PSAL              21-3
13. Long Island Lutheran-AIS           15-5
14. Baldwin-8                          15-1
15. Syracuse Henninger-3               16-1
16. Elmont-8                           15-1
17. Bishop Ludden-3                    15-2
18. Arlington-1                        18-0
19. Webster Schroeder-5                11-4
20. Guilderland-2                      14-2
21. Northport-11                       16-2
22. Fairport-5                         13-2
23. Half Hollow Hills West-11          15-2
24. Jamestown-6                        12-3
25. Westbury-8                         13-3

  Honorable mention: Albany CBA 12-6, Bethlehem 14-3, Rochester Bishop 
Kearney 9-5, Boys and Girls-PSAL 16-7, Burke Catholic 8-4, Cardinal Hayes-
CHSAA 13-8, Central Islip 15-3, Clarkstown South 13-5, High School for 
Construction-PSAL 18-5, Eagle Academy-PSAL 16-8, Fayetteville-Manlius 12-5, 
Fox Lane 13-5, Freeport 14-2, Huntington 15-3, Irondequoit 12-3, Middletown 
10-2, Rush-Henrietta 12-3, St. Peter-CHSAA 14-7, Syracuse Nottingham 15-3, 
Tottenville-PSAL 16-9, Troy Catholic 11-6, Uniondale 11-5, Utica Proctor 
12-6, Washington Heights-PSAL 16-7, Williamsville North 12-3, Yonkers 
Saunders 16-2.

Class A

 1. Scotia-Glenville-2                 16-0
 2. Greece Athena-5                    15-0
 3. Spring Valley-1                    17-1
 4. Kennedy Catholic-CHSAA             21-0
 5. Albany Academy-AIS                 12-2
 6. Canisius-MMA                       16-4
 7. Lafayette-PSAL                     20-0
 8. Buffalo McKinley-6                 13-2
 9. Springfield Gardens-PSAL           19-3
10. Williamsville South-6              14-1
11. Frederick Douglass-PSAL            20-1
12. Newark-5                           13-2
13. Bedford Academy-PSAL               21-1
14. Syracuse CBA-3                     15-2
15. Francis Lewis-PSAL                 20-3
16. Amherst-6                          13-2
17. Red Hook-9                         13-1
18. Kellenberg Memorial-CHSAA          13-3
19. Utica Notre Dame-3                 15-3
20. Byram Hills-1                      15-3
21. DeWitt Clinton-PSAL                18-4
22. Tappan Zee-1                       13-5
23. Rockville Centre South Side-8      14-2
24. Troy-2                             10-5
25. Somers-1                           15-3

  Honorable mention: Amsterdam 13-4, Averill Park 12-5, Batavia 12-2, 
Bayport-Blue Point 15-3, Buffalo Nichols-MMA 10-6, Buffalo Bishop Timon-
MMA 12-8, Canandaigua 14-2, Carthage 17-1, Chaminade-CHSAA 14-7, Cheek-
towaga 11-4, Cornwall 10-3, Cortland 14-3, Far Rockaway-PSAL 15-4, Ford-
ham Prep-PSAL 14-4, Great Neck South 15-1, Harborfields 11-6, Holcombe-
Rucker-PSAL 15-4, Holy Trinity-CHSAA 12-7, Jamesville-DeWitt 12-5, Man-
hasset St. Mary-CHSAA 13-8, Monticello 9-3, North Tonawanda 11-4, Olean 
10-3, Poughkeepsie Lourdes 12-6, Rochester School of Arts 15-1, Roose-
velt-L.I. 13-3, Saugerties 9-2, Seaford 13-3, Starpoint 12-3, Vernon-
Verona-Sherrill 11-5, Wagner-PSAL 17-8, Whitesboro 14-4.

Class B

 1. Westhill-3                         16-2
 2. Buffalo Park School-MMA            15-1
 3. Babylon-11                         17-1
 4. Southampton-11                     17-1
 5. Hoosick Falls-2                    16-0
 6. Norwich-4                          13-2
 7. Rochester Leadership Academy-5     14-2
 8. Woodlands-1                        15-3
 9. Wellsville-5                       14-2
10. Ogdensburg Free-10                 13-2
11. Whitney Point-4                    15-0
12. KIPP Prep-PSAL                     21-3
13. Irvington-1                        15-3
14. Fredonia-6                         12-2
15. Eagle Academy II-PSAL              20-3
16. Leman Manhattan-AIS                13-4
17. Maspeth-PSAL                       21-1
18. Schalmont-2                        14-2
19. Briarcliff-1                       14-4
20. Lancaster St. Mary-MMA             13-6
21. Catskill-2                         14-1
22. Hornell-5                          12-3
23. Highland-9                          9-3
24. Dwight School-AIS                  15-5
25. Livonia-5                          13-3

  Honorable mention: Broadalbin-Perth 10-6, Buffalo East 9-6, Buffalo 
Health Sciences 10-3, Canastota 13-4, Cazenovia 13-4, Center Moriches 
12-6, Cleveland Hill 12-3, Cohoes 12-5, Collegiate-AIS 13-5, Croton-Harmon 
12-6, Fieldston-AIS 11-7, Lawrence-Woodmere-AIS 15-3, Mekeel Christian 
12-2, North Rose-Wolcott 12-3, Oneonta 11-4, Palmyra-Macedon 10-5, Pleas-
antville 12-6, Poly Prep-AIS 16-3, Putnam Valley 12-6, Riverdale Country 
Day-AIS 8-6, Schuylerville 10-6, Sherburne-Earlville 14-3, Skaneateles 
11-5, Syracuse Institute of Technology 11-5, Syracuse Academy of Science 
12-2, Voorheesville 12-6, Marcus Whitman 10-3.

Class C

 1. Waterville-3                       17-0
 2. Naples-5                           14-0
 3. Caledonia-Mumford-5                15-1
 4. Lake George-2                      16-1
 5. Buffalo Middle College-6           11-4
 6. Newfield-4                         14-0
 7. Silver Creek-6                     13-2
 8. Salamanca-6                        13-2
 9. Rochester Early College-5          11-4
10. Greenwich-2                        15-2
11. Haldane-1                          14-4
12. Buffalo Tapestry Charter-6         12-2
13. Alexander Hamilton-1               15-3
14. Sandy Creek-3                      16-1
15. Watkins Glen-4                     11-1
16. Wheatland-Chili-5                  13-2
17. Canisteo-Greenwood-5               16-0
18. Stony Brook-11                     12-4
19. Potsdam-10                         13-3
20. Elmira Notre Dame-4                11-3
21. Chester-9                           8-4
22. Mynderse-5                         13-3
23. Lyons-5                            14-2
24. Randolph-6                         10-5
25. S.S. Seward-9                       9-4

  Honorable mention: Dundee 12-3, Frankfort-Schuyler 11-6, Geneseo 11-5, 
Hoosic Valley 12-5, Moravia 11-3, Onondaga 11-3, Plattsburgh Seton 12-4, 
Pulaski 14-3, Red Creek 14-2, Sidney 13-4, Trumansburg 9-4, Tully 12-4, 
Unadilla Valley 12-5, Waterford-Halfmoon 14-3, Watertown Immaculate Heart 
13-6, West Canada Valley 14-3, York 13-4.

Class D

 1. Bridgehampton-11                   17-1
 2. New York Mills-3                   15-2
 3. Sherman-6                          15-0
 4. Chateaugay-10                      15-1
 5. Moriah-7                           15-0
 6. Northstar Christian-5              15-1
 7. Delhi-4                            16-1
 8. Prattsburgh-5                      13-2
 9. Buffalo I-Prep-6                   12-2
10. Sackets Harbor-3                   15-3
11. North Warren-2                     12-3
12. Genesee Valley-5                   16-1
13. Germantown-2                       13-2
14. Keene-7                            17-0
15. Madison-3                          15-2
16. Stamford-4                         15-1
17. Harrisville-10                     14-1
18. Lima Christian-5                   13-4
19. South Kortright-4                  15-2
20. Fort Ann-2                         13-3

  Honorable mention: Andover 10-5, Argyle 11-6, Batavia Notre Dame 10-6, 
Davenport 14-2, Edmeston 12-5, C.G. Finney 11-6, Fort Edward 12-6, 
Laurens 14-2, Madrid-Waddington 14-3, McGraw 15-2, Milford 15-3, North-
ville 11-6, Oriskany 14-3, Owen D. Young 12-6, Panama 11-4, Schroon Lake 
14-2, St. Regis Falls 12-4, Tyburn Academy 12-6.


Active Win Streaks (10-or-more)

  Scotia-Glenville 43, Kennedy Catholic 21, Lafayette-PSAL 20, Arlington 
18, Keene 17, Waterville 17, Shenendehowa 17, Hoosick Falls 16, Canisteo-
Greenwood 16, Greece Athena 15, Rochester Aquinas 15, Moriah 15, Green 
Tech 15,  Whitney Point 15, Sherman 15, Genesee Valley 14, Newfield 14, 
Naples 14, Ogdensburg 13, Buffalo Park School 12, Cardozo-PSAL 12, Lincoln-
PSAL 12, Red Hook 10, Tottenville-PSAL 10, Frederick Douglass-PSAL 10.


New York unbeatens

  17 left: (4 in Class AA, 4 in Class A, 2 in Class B, 4 in Class C, 3 in 
Class D). All are state-ranked.


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 7/21: BCANY tweaks tournament roster rules
  • 7/21: Policelli says he'll transfer to LuHi
  • 7/18: Ninth annual Kerr Cup: Shen defends
  • 7/17: Lindenhurst's Ruckert picks Ohio St.
  • 7/15: Timon loses hoops coach, hires Licata
  • 7/14: All-state baseball team announced
  • 7/12: Canisius receiver Woods picks Rutgers
  • 7/10: NFHS approves softball rules changes
  • 7/8: Massena still facing a mascot issue
  • 7/6: Injured Spring Valley QB to Louisville
  • 7/4: Grimes star Wade suffers ACL injury
  • 7/2: Scouting service settles with AG
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com