New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2014-15 Boys basketball (through Feb. 15)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Wings Academy-PSAL                   24-2
 2. Thomas Jefferson-PSAL                24-3
 3. Cardozo-PSAL                         25-2
 4. Green Tech-2                         15-0
 5. Christ the King-CHSAA                18-4
 6. Brentwood-11                         17-1
 7. Abraham Lincoln-PSAL                 23-3
 8. Mount Vernon-1                       15-3
 9. Aquinas-5                            17-0
10. Shenendehowa-2                       19-0
11. Iona Prep-CHSAA                      18-5
12. Baldwin-8                            16-1
13. Syracuse Henninger-3                 18-1
14. Xaverian-CHSAA                       19-4
15. Long Island Lutheran-AIS             16-6
16. Elmont-8                             16-1
17. Bishop Ludden-3                      17-2
18. Arlington-1                          19-0
19. Webster Schroeder-5                  13-4
20. Guilderland-2                        16-2
21. Northport-11                         16-2
22. High School for Construction-PSAL    22-5
23. Half Hollow Hills West-11            15-2
24. Jamestown-6                          14-3
25. Westbury-8                           15-3
26. St. Peter-CHSAA                      17-7
27. Rush-Henrietta-5                     14-3
28. Cardinal Hayes-CHSAA                 15-8
29. Syracuse Nottingham-3                16-3
30. Fairport-5                           14-3

  Honorable mention: Albany CBA 12-7, Bethlehem 16-3, Bishop Kearney 11-7, 
Boys and Girls-PSAL 17-8, Central Islip 15-3, Clarkstown South 14-5, Eagle 
Academy-PSAL 16-9, Fayetteville-Manlius 12-7, Fox Lane 14-5, Freeport 15-2, 
Huntington 15-3, Irondequoit 13-4, Middletown 13-2, Niagara Falls 12-6, 
Tottenville-PSAL 17-10, Troy Catholic 11-7, Uniondale 12-5, Utica Proctor 
13-6, Valley 12-3, Wagner-PSAL 17-9, Washington Heights-PSAL 18-8, Williams-
ville North 13-3, Yonkers Saunders 17-2.

Class A

 1. Scotia-Glenville-2                   18-0
 2. Greece Athena-5                      17-0
 3. Spring Valley-1                      18-1
 4. Kennedy Catholic-CHSAA               23-0
 5. Albany Academy-AIS                   14-2
 6. Frederick Douglass-PSAL              23-1
 7. Buffalo Canisius-MMA                 17-5
 8. Buffalo McKinley-6                   16-2
 9. Springfield Gardens-PSAL             20-4
10. Williamsville South-6                16-1
11. Newark-5                             15-2
12. Lafayette-PSAL                       20-1
13. Amherst-6                            15-2
14. Red Hook-9                           14-1
15. Bedford Academy-PSAL                 22-2
16. Syracuse CBA-3                       16-3
17. Francis Lewis-PSAL                   21-4
18. Kellenberg Memorial-CHSAA            14-4
19. Utica Notre Dame-3                   16-3
20. Byram Hills-1                        16-3
21. Holy Trinity-CHSAA                   15-7
22. Tappan Zee-1                         14-5
23. Batavia-5                            14-2
24. Somers-1                             16-3
25. Monticello-9                         13-3

  Honorable mention: Amsterdam 15-4, Averill Park 13-6, Bayport-Blue Point 
15-3, Buffalo Nichols-MMA 14-9, Buffalo Bishop Timon-MMA 14-9, Canandaigua 
15-3, Carthage 18-1, Chaminade-CHSAA 15-7, Cheektowaga 12-4, DeWitt Clinton-
PSAL 15-5, Cortland 14-5, Floral Park 12-7, Fordham Prep-PSAL 15-5, Great 
Neck South 15-1, Harborfields 11-6, Harrison 14-5, Holcombe-Rucker-PSAL 
15-5, Jamesville-DeWitt 14-5, Manhasset St. Mary-CHSAA 13-8, North Tonawanda 
13-4, NE-NW College Prep 13-5, Olean 15-3, Rochester School of Arts 17-2, 
Rockville Centre South Side 15-3, Roosevelt-L.I. 15-3, St. Joe-Sea-CHSAA 
17-7, Starpoint 15-3, Troy 11-7, Vernon-Verona-Sherrill 12-6.

Class B

 1. Westhill-3                           16-2
 2. Babylon-11                           17-1
 3. Southampton-11                       17-1
 4. Hoosick Falls-2                      18-0
 5. Buffalo Park School-MMA              16-2
 6. Rochester Leadership Academy-5       15-2
 7. Woodlands-1                          16-3
 8. Ogdensburg Free-10                   15-3
 9. Whitney Point-4                      17-0
10. Irvington-1                          16-3
11. Fredonia-6                           15-2
12. Leman Manhattan-AIS                  16-4
13. Maspeth-PSAL                         22-1
14. Oneonta-4                            13-4
15. Eagle Academy II-PSAL                20-3
16. Schalmont-2                          16-2
17. Briarcliff-1                         15-4
18. Livonia-5                            15-3
19. Catskill-2                           17-1
20. Norwich-4                            14-3
21. Collegiate School-AIS                16-5
22. Highland-9                           11-4
23. Hornell-5                            13-4
24. KIPP Prep-PSAL                       21-4
25. Wellsville-5                         15-3

  Honorable mention: Blind Brook 12-6, Broadalbin-Perth 12-6, Buffalo East 
10-7, Buffalo Health Sciences 13-3, Canastota 14-5, Cazenovia 14-5, Center 
Moriches 12-6, Cleveland Hill 15-3, Cohoes 13-5, Croton-Harmon 13-6, Dwight 
School-AIS 16-6, Hudson 14-5, Lancaster St. Mary-MMA 15-7, Lawrence-Wood-
mere-AIS 21-3, Masters School 14-6, Mekeel Christian 14-2, North Rose-
Wolcott 13-4, Palmyra-Macedon 11-6, Poly Prep-AIS 17-4, Putnam Valley 13-6, 
Salmon River 11-5, Schuylerville 11-7, Sherburne-Earlville 16-3, Skaneateles 
14-5, Syracuse Institute of Technology 14-5, Syracuse Academy of Science 
13-3, Voorheesville 13-6, Marcus Whitman 12-4, Wilson 14-3.

Class C

 1. Waterville-3                         19-0
 2. Naples-5                             15-0
 3. Caledonia-Mumford-5                  17-1
 4. Lake George-2                        17-1
 5. Buffalo Middle College-6             13-4
 6. Silver Creek-6                       16-2
 7. Rochester Early College-5            14-4
 8. Buffalo Tapestry Charter-6           14-2
 9. Watkins Glen-4                       14-1
10. Greenwich-2                          16-3
11. Haldane-1                            14-4
12. Newfield-4                           15-1
13. Alexander Hamilton-1                 15-3
14. Sandy Creek-3                        18-1
15. Canisteo-Greenwood-5                 18-0
16. Coleman Catholic-9                   11-3
17. Salamanca-6                          13-4
18. Stony Brook-11                       12-4
19. Mynderse-5                           15-3
20. Potsdam-10                           14-4
21. Sidney-4                             14-4
22. Wheatland-Chili-5                    14-4
23. Lyons-5                              15-3
24. Moravia-4                            14-3
25. Red Creek-5                          16-2

  Honorable mention: Dundee 14-3, Elmira Notre Dame 18-4, Frankfort-Schuy-
ler 11-8, Geneseo 12-5, Herkimer 12-7, Hoosic Valley 13-6, Onondaga 14-4, 
Plattsburgh Seton 13-4, Portville 12-6, Pulaski 15-4, Randolph 13-6, Tully 
14-5, Unadilla Valley 13-5, Waterford-Halfmoon 16-3, Watertown Immaculate 
Heart 13-6, West Canada Valley 16-3, York 13-4.

Class D

 1. Bridgehampton-11                     17-1
 2. Sherman-6                            19-0
 3. New York Mills-3                     16-3
 4. Chateaugay-10                        17-1
 5. Moriah-7                             17-0
 6. Prattsburgh-5                        16-2
 7. Sackets Harbor-3                     16-3
 8. Northstar Christian-5                15-3
 9. North Warren-2                       14-3
10. Buffalo I-Prep-6                     14-3
11. Genesee Valley-5                     17-1
12. Germantown-2                         15-2
13. Delhi-4                              16-2
14. Stamford-4                           16-1
15. Harrisville-10                       16-1
16. Lima Christian-5                     15-4
17. South Kortright-4                    16-2
18. Fort Ann-2                           14-3
19. Schroon Lake-7                       16-2
20. Keene-7                              18-1

  Honorable mention: Argyle 12-6, Batavia Notre Dame 12-6, Clark Academy 
11-7, Davenport 15-2, C.G. Finney 11-7, Forestville 12-6, Fort Edward 
13-6, Laurens 17-2, Livingston Manor 9-5, Madison 16-3, Madrid-Waddington 
14-4, McGraw 16-2, Milford 15-4, Northville 11-7, Oriskany 16-3, Owen D. 
Young 13-6, Panama 14-4, Scio 10-7, St. Regis Falls 14-4, Tyburn Academy 
12-6.


Active Win Streaks (10-or-more)

  Scotia-Glenville 45, Kennedy Catholic 23, Arlington 19, Sherman 19, 
Waterville 19, Shenendehowa 19, Hoosick Falls 18, Canisteo-Greenwood 18, 
Greece Athena 17, Rochester Aquinas 17, Moriah 17, Whitney Point 17, 
Naples 15, Green Tech 15, Genesee Valley 15, Elmont 13, Frederick Doug-
lass-PSAL 13, Red Hook 13, Bishop Ludden 12, Great Neck South 11, Sidney 
11, Leman-AIS 10, Collegiate-AIS 10, Babylon 10, Nortport 10.


New York Unbeatens

  14 left: (4 in Class AA, 3 in Class A, 2 in Class B, 3 in Class C, 2 
in Class D). All are state-ranked.



Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 3/27: SIA, Albany Academy defend 'A' titles
  • 3/26: Lincoln boys, South Shore girls triumph
  • 3/25: Fed recap: A .500 day for L.I. Lutheran
  • 3/23: Ex-Island ace Stroman hero of WBC
  • 3/22: Fired Garden City coach files suit
  • 3/21: St. Ray's guard is Mr. N.Y. Basketball
  • 3/20: Mount Vernon wins 11th state crown
  • 3/19: Boys basketball scoreboard, schedule
  • 3/19: Girls recap: Baldwin ends Ossining's run
  • 3/19: Boys recap: Westhill earns fifth crown
  • 3/18: Armory track visionary Sander dies
  • 3/18: Boys recap: Both Sec. 4 teams win
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com