New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2015-16 Boys basketball (through Dec. 12)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Long Island Lutheran-AIS                  2-0
 2. Cardozo-PSAL                              6-0
 3. Mount Vernon-1                            1-0
 4. High School for Construction-PSAL         6-0
 5. Thomas Jefferson-PSAL                     7-1
 6. Iona Prep-CHSAA                           4-1
 7. Wings Academy-PSAL                        4-1
 8. Brentwood-11                              1-0
 9. St. Raymond-CHSAA                         2-1
10. Shenendehowa-2                            4-0
11. Christ the King-CHSAA                     1-1
12. Baldwin-8                                 2-0
13. Xaverian-CHSAA                            3-0
14. Fairport-5                                4-0
15. Holy Cross-CHSAA                          3-0
16. Green Tech-2                              3-0
17. Middletown-9                              3-0
18. Half Hollow Hills West-11                 0-0
19. Rochester Edison-5                        3-0
20. Abraham Lincoln-PSAL                      4-1
21. Freeport-8                                2-0
22. Bishop Ludden-3                           4-0
23. Rochester Aquinas-5                       1-1
24. Niagara Falls-6                           2-2
25. Kingston-9                                4-0

  Honorable mention: Albany CBA 3-2, Centereach 2-0, Central Islip 2-0, Central 
Square 5-0, Colonie 4-0, Copiague 2-0, Deer Park 1-0, Fayetteville-Manlius 3-1, 
Fox Lane 2-1, Guilderland 3-1, Lancaster 4-0, Liverpool 3-1, Lockport 4-0. Long-
wood 2-0, Massapequa 4-1, Mepham 3-1, Newfield, L.I. 2-0, New Rochelle 2-0, 
Northport 2-0, Oceanside 2-1, Port Washington 3-0, Rochester East 1-0, Rochester 
McQuaid 1-1, Rush-Henrietta 2-0, Saratoga Springs 3-1, Spring Valley 2-0, Syracuse 
Henninger 3-1, H.S. of Teaching-PSAL 6-1, Walt Whitman 2-0, Washington Heights-
PSAL 5-1, George Washington-PSAL 5-1, Webster Schroeder 4-1, Westbury 3-1, West 
Genesee 4-0, Williamsville North 2-1.

Class A

 1. Buffalo Park School-MMA                   3-0
 2. Frederick Douglass-PSAL                   4-0
 3. Elmont-8                                  4-0
 4. Buffalo Canisius-MMA                      2-0
 5. Kennedy Catholic-CHSAA                    4-1
 6. Harry Van Arsdale-PSAL                    5-1
 7. Chaminade-CHSAA                           3-1
 8. Albany Academy-AIS                        3-1
 9. St. Edmund-CHSAA                          4-1
10. Syracuse CBA-3                            5-0
11. Greece Athena-5                           3-0
12. Scotia-Glenville-2                        4-0
13. Amherst-6                                 5-0
14. Tappan Zee-1                              4-1
15. Msgr. McClancy-CHSAA                      4-1
16. Kellenberg-CHSAA                          1-1
17. Johnson City-4                            5-0
18. Holy Trinity-CHSAA                        2-1
19. Rochester Wilson-5                        5-0
20. Harborfields-11                           2-1
21. Williamsville South-6                     2-0
22. St. Anthony-CHSAA                         3-1
23. Our Lady of Lourdes-1                     0-1
24. Buffalo McKinley-6                        2-0
25. Honeoye Falls-Lima-5                      4-0

  Honorable mention: Amsterdam 3-0, Batavia 3-0, Ben Banneker-PSAL 5-2, Buffalo 
Bishop Timon 2-1, Byram Hills 3-1, East Hampton 4-0, Friends Academy 3-1, 
Greece Arcadia 2-1, Indian River 4-1, Irondequoit 2-1, Island Trees 3-1, Law-
rence 3-0, Massena 4-0, Mount Sinai 4-0, New Hartford 4-1, North Shore 3-0, 
Oneida 4-2, Pittsford Sutherland 2-0, Plainedge 4-0, Sewanhaka 3-0, Troy 3-1, 
Valley Stream North 2-0, Vernon-Verona-Sherrill 6-1, Vestal 4-1, Wayne 3-1, 
Whitesboro 3-1.

Class B

 1. Olean-6                                   3-0
 2. Maspeth-PSAL                              3-0
 3. Briarcliff-1                              4-0
 4. Southampton-11                            0-0
 5. Norwich-4                                 4-0
 6. John Bowne-PSAL                           5-0
 7. LaSalle-CHSAA                             5-1
 8. Center Moriches-11                        2-1
 9. Mynderse-5                                5-0
10. Collegiate School-AIS                     3-0
11. KIPP Prep-PSAL                            5-0
12. Wyandanch-11                              1-1
13. Putnam Valley-1                           4-0
14. Schalmont-2                               3-2
15. North Rose-Wolcott-5                      5-0
16. Lancaster St. Mary-MMA                    2-0
17. Bishop Grimes-3                           5-0
18. Mekeel Christian-2                        3-0
19. Archbishop Walsh-MMA                      5-0
20. Westhill-3                                4-1
21. Broadalbin-Perth-2                        4-0
22. Waverly-4                                 4-0
23. Babylon-11                                2-1
24. Newark Valley-4                           5-0
25. Hornell-5                                 4-1

  Honorable mention: Buffalo Health Sciences 4-0, Buffalo Nichols 5-1, Canton 
3-1, Chenango Forks 3-0, Dryden 4-0, East Aurora 3-1, Glens Falls 2-2, Hudson 
4-0, Leadership Academy 2-1, Livonia 2-2, Marlboro 3-0, Midlakes 4-0, Northeast 
Clinton 4-1, Ogdensburg Free 3-2, Oneonta 3-1, Palmyra-Macedon 4-1, Penn Yan 
2-2, Peru 4-1, Sherburne-Earlville 3-1, Skaneateles 4-0, Stillwater 5-0, Voor-
heesville 3-0, Wellsville 4-1.

Class C

 1. Buffalo Middle College-6                  1-1
 2. Stony Brook-11                            4-0
 3. East Rochester-5                          4-0
 4. Northstar Christian-5                     3-0
 5. Buffalo Tapestry-Charter-6                3-1
 6. Lake George-2                             4-1
 7. Moravia-4                                 5-1
 8. Herkimer-3                                5-0
 9. Trumansburg-4                             3-1
10. Watertown Immaculate Heart-3              5-0
11. S.S. Seward-9                             5-0
12. Dundee-5                                  4-0
13. Weedsport-3                               5-0
14. Silver Creek-6                            1-0
15. Newfield-4                                3-1
16. Geneseo-5                                 4-0
17. Onondaga-3                                4-0
18. Ausable Valley-7                          3-1
19. Westmoreland-3                            4-0
20. Thousand Islands-3                        5-0

  Honorable mention: Avon 3-1, Berne-Knox-Westerlo 4-2, Bolivar-Richburg 2-1, 
Brushton-Moira 3-1, Buffalo East 0-1, Greenport 1-1. LaFayette 5-2, Middle-
burgh 6-1, Pembroke 4-1, Pulaski 4-1, Rochester World of Inquiry 4-1, Tully 
4-1, West Canada Valley 2-2.

Class D

 1. Bridgehampton-11                          4-0
 2. Moriah-7                                  6-0
 3. Fort Ann-2                                4-0
 4. Brocton-6                                 5-0
 5. New York Mills-3                          4-1
 6. Naples-5                                  5-0
 7. Harrisville-10                            3-0
 8. Franklinville-6                           3-0
 9. Elba-5                                    3-0
10. Oriskany-3                                3-0
11. Delhi-4                                   7-0
12. Chateaugay-10                             4-0
13. Argyle-2                                  3-1
14. Genesee Valley-5                          2-0
15. Sackets Harbor-3                          4-1

  Honorable mention: Andover 2-1, Avoca 4-0, Brookfield 2-0, Clark Academy 2-2, 
Fillmore 2-1, C.G. Finney 5-1, Fort Edward 4-2, Germantown 3-0, Hamilton 3-1, 
Hammond 3-1, Honeoye 5-0, Jefferson 3-1, LaFargeville 5-2, Madison 3-0, Madrid-
Waddington 4-0, Margaretville 6-0,  Mount Morris 3-1, Oppenheim-Ephrata/St. 
Johnsville 4-0, Prattsburgh 3-1, Shelter Island 2-2, South Kortright 4-0, Stam-
ford 4-1, Westport 2-1, Whitesville, Willsboro 2-1, York 3-1.


Active Streaks: (10-or-more) None yet.


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 11/24: Marion family hit by second tragedy
  • 11/20: Panas defends girls volleyball title
  • 11/19: Swimming, XC and volleyball recaps
  • 11/19: Skaneateles in final after 63-56 win
  • 11/18: West Seneca West, Yorktown advance
  • 11/17: Miller Place, Seaford in L.I. final
  • 11/14: A couple of recent worthwhile reads
  • 11/13: Lakeland field hockey streak hits 9
  • 11/13: Three sets of soccer co-champions
  • 11/12: Sec. 6 completes quarterfinals sweep
  • 11/12: NYSPHSAA cross country recap
  • 11/12: NYSPHSAA soccer semis highlights
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com