New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2015-16 Boys basketball (through Dec. 26)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Cardozo-PSAL                              9-0
 2. Brentwood-11                              4-0
 3. Wings Academy-PSAL                        7-1
 4. High School for Construction-PSAL        10-1
 5. Christ the King-CHSAA                     5-1
 6. Long Island Lutheran-AIS                  5-1
 7. Shenendehowa-2                            7-0
 8. St. Raymond-CHSAA                         5-2
 9. Fairport-5                                7-0
10. Spring Valley-1                           4-0
11. Iona Prep-CHSAA                           5-3
12. George Westinghouse-PSAL                  8-1
13. Half Hollow Hills West-11                 3-0
14. Mount Vernon-1                            1-1
15. Thomas Jefferson-PSAL                    10-3
16. Middletown-9                              8-0
17. High School of Teaching-PSAL              8-2
18. Pine Bush-9                               6-0
19. Green Tech-2                              3-1
20. Liverpool-3                               8-1
21. Rochester Aquinas-5                       4-1
22. Northport-11                              5-0
23. Rochester East-5                          5-0
24. Baldwin-8                                 2-1
25. Lockport-6                                7-0

  Honorable mention: Archbishop Molloy-CHSAA 3-0, Bellport 4-1, Bishop Ludden 
6-1, Bishop Loughlin-CHSAA 4-2, John S. Burke Catholic 4-2, Centereach 5-0, 
Central Islip 5-0, Colonie 5-2, Copiague 4-1, East Meadow 5-2, Fox Lane 3-1, 
Freeport 4-3, Guilderland 6-1, Hicksville 5-2, Jamestown 4-1, Lancaster 7-0, 
Abraham Lincoln-PSAL 5-2, Longwood 4-2, Massapequa 7-2, Mepham 6-2, Newburgh 
Free 4-2, Niagara Falls 4-3, Niskayuna 5-2, Port Washington 4-2, Riverhead 4-1, 
Rochester Edison 6-1, Rush-Henrietta 4-1, Schenectady 5-2, Syracuse Henninger 
6-1, Valley 5-1, Washington Heights-PSAL 8-1, Webster Schroeder 5-2, Westbury 
5-2, West Genesee 6-1, Xaverian-CHSAA 4-2, Yonkers Saunders 5-2.

Class A

 1. Buffalo Park School-MMA                   6-0
 2. Frederick Douglass-PSAL                   7-0
 3. Elmont-8                                  6-0
 4. Buffalo Canisius-MMA                      5-0
 5. Albany Academy-AIS                        4-1
 6. John Bowne-PSAL                          10-0
 7. Syracuse CBA-3                            8-0
 8. Scotia-Glenville-2                        7-0
 9. Chaminade-CHSAA                           4-2
10. Kennedy Catholic-CHSAA                    7-2
11. Susan Wagner-PSAL                        10-1
12. Greece Athena-5                           6-1
13. Tappan Zee-1                              6-1
14. Kellenberg-CHSAA                          4-1
15. Msgr. Farrell-CHSAA                       8-2
16. Hillcrest-PSAL                           10-2
17. Harborfields-11                           5-1
18. Amherst-6                                 6-1
19. Batavia-5                                 6-0
20. Williamsville South-6                     5-1
21. St. Anthony-CHSAA                         6-1
22. Johnson City-4                            7-1
23. Buffalo McKinley-6                        6-0
24. Byram Hills-1                             7-1
25. Valley Stream North-8                     5-0

  Honorable mention: Chittenango 7-2, East Hampton 7-1, Garden City 5-1, Greece 
Arcadia 5-2, Holy Trinity-CHSAA 5-3, Honeoye Falls-Lima 4-2, Indian River 7-1, 
Irondequoit 5-2, Island Trees 6-1, Jericho 4-1, Lawrence 5-1, Our Lady of 
Lourdes 1-2, Massena 7-1, Msgr. Scanlan-CHSAA 5-3, Mount Sinai 6-2, North Shore 
5-2, Pittsford Sutherland 4-1, Plainedge 5-2, Poughkeepsie 3-1, Rockville Centre 
South Side 3-2, Sayville 4-2, Seaford 6-1, St. John Baptist-CHSAA 7-2, Sewanhaka 
5-1, Starpoint 4-3, Troy 7-2, University Prep 5-3, Vernon-Verona-Sherrill 8-1.

Class B

 1. Olean-6                                   6-0
 2. Fannie Lou Hamer-PSAL                    12-0
 3. Archbishop Walsh-MMA                      6-0
 4. North Rose-Wolcott                        8-0
 5. Poly Prep-AIS                             7-0
 6. Briarcliff-1                              7-1
 7. Norwich-4                                 6-1
 8. Bishop Grimes-3                           6-0
 9. Mekeel Christian-2                        7-0
10. Marlboro-9                                4-1
11. Collegiate School-AIS                     5-1
12. Putnam Valley-1                           7-1
13. Waverly-4                                 7-0
14. Babylon-11                                6-1
15. Westhill-3                                5-1
16. Broadalbin-Perth-2                        5-1
17. Hornell-5                                 7-1
18. Lancaster St. Mary-MMA                    5-1
19. LaSalle-CHSAA                             7-2
20. Buffalo Health Sciences-6                 6-0
21. Voorheesville-2                           6-0
22. Dryden-4                                  7-1
23. Glens Falls-2                             5-2
24. Stillwater-2                              8-0
25. KIPP Prep-PSAL                            8-2

  Honorable mention: Attica 4-2, Canton 7-1, Chenango Forks 4-1, Chenango Val-
ley 6-1, East Aurora 4-4, Fredonia 3-2, Hudson 6-0, Ichabod Crane 8-1, Livonia 
5-2, Maspeth-PSAL 6-2, Mechanicville 6-1, Mynderse 7-1, Newark 5-2, Northeast-
ern Clinton 6-1, Ogdensburg Free 4-3, Palmyra-Macedon 6-2, Peru 5-2, Schalmont 
6-3, Sherburne-Earlville 5-1, Skaneateles 5-2, Southampton 3-2, Syracuse Acad-
emy of Science 3-1, Watervliet 4-3, Wellsville 6-1, Whitney Point 5-3.

Class C

 1. Stony Brook-11                            5-0
 2. Northstar Christian-5                     6-0
 3. Moravia-4                                 8-1
 4. Herkimer-3                                7-0
 5. East Rochester-5                          6-1
 6. Buffalo Tapestry Charter-6                5-2
 7. Weedsport-3                               8-0
 8. Newfield-4                                6-1
 9. Westmoreland-3                            7-0
10. Chester-9                                 7-1
11. AuSable Valley-7                          6-1
12. Avon-5                                    6-1
13. Watertown Immaculate Heart-3              6-1
14. S.S. Seward-9                             7-1
15. Dundee-5                                  7-1
16. Lake George-2                             5-2
17. Berne-Knox-Westerlo-2                     7-2
18. Pembroke-5                                7-1
19. Thousand Islands-3                        8-1
20. Middleburgh-2                             7-2

  Honorable mention: Bolivar-Richburg 5-2, Brushton-Moira 5-2, Buffalo Middle 
College 3-4, CeveHill 5-2, John A. Coleman Catholic 5-2, Geneseo 7-1, Oakfield-
Alabama 5-1, Perry 6-2, Rochester Early College 5-2, Rochester World of Inquiry 
6-2, Silver Creek 3-1, Tully 7-2, Walton 4-2, Waterville 4-2.

Class D

 1. Bridgehampton-11                          7-0
 2. Moriah-7                                  9-0
 3. Fort Ann-2                                7-0
 4. Harrisville-10                            8-0
 5. Oriskany-3                                6-0
 6. Franklinville-6                           6-0
 7. New York Mills-23                         6-2
 8. Delhi-4                                   9-0
 9. Argyle-2                                  7-1
10. Madrid-Waddington-10                      7-0
11. Elba-5                                    8-0
12. York-5                                    5-1
13. South Kortright-4                         7-0
14. Germantown-2                              6-0
15. (tie) Avoca-5                             6-0
    (tie) Naples-5                            7-1

  Honorable mention: Batavia Notre Dame 3-2, Brocton 7-2, Brookfield 3-1, 
Chateaugay 5-1, Cincinnatus 4-1, Fillmore 3-2, Fort Edward 5-4, Genesee Val-
ley 3-1, Gilbertsville-Mount Upton 7-1, Hammond 5-2, Heuvelton 5-3, LaFarge-
ville 6-3, Laurens 5-2, Madison 5-1, Margaretville 6-2, McGraw 3-1, Morris 
8-1, Mount Morris 5-2, Old Forge 4-2, Oppenheim-Ephrata-St. Johnsville 6-0, 
Panama 4-2, Prattsburgh 7-1, Sackets Harbor 6-2, St. Regis Falls 7-1, West-
port 7-1, West Canada Valley 5-2, Whitesville 5-1, Willsboro 5-2.


Active Win Streaks (10-or-more)
  Fannie Lou Hamer-PSAL 12, John Bowne-PSAL 10, Susan Wagner-PSAL 10.


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 4/23: Cold Spring Harbor boys keep rolling
  • 4/22: RCD's Regan scores 13 in lacrosse loss
  • 4/21: Victor boys extend streak to 50 wins
  • 4/20: Fairport laxmen hand Ithaca first loss
  • 4/19: Boys hoops Class AA and A all-state
  • 4/17: Sec. 2 boys tennis team has a twist
  • 4/14: WNBA honor for slain Mt. Vernon teen
  • 4/13: Cooperstown softball ace fans 22
  • 4/12: Boys hoops Class B, C, D all-state
  • 4/11: Sec. 2 school strands 16 in 2-0 loss
  • 4/9: Conn. lax power runs past Niskayuna
  • 4/8: PSAL wins leader Paturzo retires
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com