New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2015-16 Boys basketball (through Jan. 2)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Cardozo-PSAL                         10-0
 2. Brentwood-11                          5-0
 3. Wings Academy-PSAL                    8-1
 4. Bishop Loughlin-CHSAA                 7-2
 5. Shenendehowa-2                       10-0
 6. George Westinghouse-PSAL              9-1
 7. Long Island Lutheran-AIS              7-2
 8. Fairport-5                            7-0
 9. Paul Robeson-PSAL                    10-3
10. High School for Construction-PSAL    12-2
11. Abraham Lincoln-PSAL                  8-2
12. Christ the King-CHSAA                 6-2
13. Aquinas-5                             7-1
14. Northport-11                          6-0
15. St. Raymond-CHSAA                     6-3
16. Iona Prep-CHSAA                       5-4
17. Queens H.S. of Teaching-PSAL         10-3
18. Spring Valley-1                       5-2
19. Green Tech-2                          5-2
20. Rochester East-5                      7-0
21. Middletown-9                          8-1
22. Baldwin-8                             4-1
23. Pine Bush-9                           7-0
24. Mount Vernon-1                        2-3
25. Liverpool-3                           8-2

  Honorable mention: Archbishop Molloy-CHSAA 5-1, Bay Shore 5-2, Bellport 6-1, 
Bishop Ludden 6-1, John S. Burke Catholic 5-3, Centereach 6-1, Central Islip 
6-0, Clarkstown South 8-1, Colonie 6-3, Copiague 5-1, Deer Park 3-2, East Mea-
dow 5-3, Fox Lane 4-2, Freeport 6-3, Guilderland 6-3, Half Hollow Hills West 
4-1, Jamestown 5-2, Thomas Jefferson-PSAL 10-6,  Kenmore West 5-1,  Lancaster 
8-1, Lockport 7-2, Massapequa 8-2, Mepham 6-3, Newburgh Free 5-3, Niagara Falls 
4-3, Niskayuna 7-2, Penfield 7-3, Port Washington 6-3, Rochester Edison 8-1, 
Rush-Henrietta 5-2, Schenectady 6-3, Syosset 6-3, Syracuse Henninger 6-3, 
Valley 7-1, Victor 7-3, Washington Heights-PSAL 9-2, Webster Schroeder 6-3, 
Westbury 6-3, West Genesee 8-1, Xaverian-CHSAA 6-3.

Class A

 1. Buffalo Park School-MMA               7-0
 2. Frederick Douglass-PSAL              10-0
 3. John Bowne-PSAL                      11-0
 4. Canisius-MMA                          7-1
 5. Albany Academy-AIS                    6-1
 6. Syracuse CBA-3                       10-0
 7. Scotia-Glenville-2                    9-0
 8. Chaminade-CHSAA                       7-2
 9. Kennedy Catholic-CHSAA                9-2
10. Elmont-8                              6-1
11. Greece Athena-5                       8-1
12. Tappan Zee-1                          7-1
13. Amherst-6                             8-1
14. Kellenberg-CHSAA                      6-2
15. Hillcrest-PSAL                       10-2
16. Buffalo McKinley-6                    8-0
17. Bayard Rustin-PSAL                   13-1
18. University Prep-5                     7-3
19. Susan Wagner-PSAL                    13-2
20. St. Anthony-CHSAA                     9-1
21. Byram Hills-1                         7-1
22. Valley Stream North-8                 7-0
23. Batavia-5                             7-1
24. Williamsville South-6                 6-2
25. Msgr. Farrell-CHSAA                   9-3

  Honorable mention: Ben Banneker-PSAL 9-3, Buffalo St. Joe's 4-4, Chittenango 
8-3, East Hampton 9-1, Garden City 5-3, Glen Cove 6-2, Greece Arcadia 6-3, 
Harborfields 5-3, Holy Trinity-CHSAA 7-4, Honeoye Falls-Li ma 6-2, Indian 
River 7-2, Irondequoit 5-2, Island Trees 7-2, Jericho 5-2, Johnson City 7-2, 
Lawrence 7-1, Massena 8-1, Msgr. Scanlan-CHSAA 7-3, Mount Sinai 6-3, Pittsford 
Sutherland 5-2, Plainedge 6-2, Poughkeepsie 5-1, Rockville Centre South Side 
4-3, Seaford 7-2, St. John Baptist-CHSAA 8-3, Sewanhaka 7-1, Starpoint 4-4, 
Transit Tech-PSAL 13-3, Troy 7-2, Vernon-Verona-Sherrill 10-2.

Class B

 1. Olean-6                               7-0
 2. Fannie Lou Hamer-PSAL                13-0
 3. North Rose-Wolcott-5                  8-0
 4. Poly Prep-AIS                         9-0
 5. Briarcliff-1                          7-1
 6. Archbishop Walsh-MMA                  8-1
 7. Norwich-4                             6-1
 8. Bishop Grimes-3                       8-0
 9. Mekeel Christian-2                    8-0
10. Marlboro-9                            5-1
11. Collegiate School-AIS                 5-1
12. Putnam Valley-1                       8-1
13. Waverly-4                             9-0
14. Broadalbin-Perth-2                    7-1
15. Lancaster St. Mary-MMA                7-1
16. Babylon-11                            7-2
17. Hornell-5                             7-1
18. Westhill-3                            6-2
19. LaSalle-CHSAA                         7-2
20. Buffalo Health Sciences-6             7-1
21. Voorheesville-2                       8-0
22. Dryden-4                              9-1
23. Glens Falls-2                         7-2
24. KIPP Prep-PSAL                       11-2
25. Mechanicville-2                       8-1

  Honorable mention: Attica 6-2, Canton 8-1, Chenango Forks 6-3, Chenango Val-
ley 7-2, East Aurora 4-4, Fredonia 6-2, Hudson 8-0, Ichabod Crane 8-1, Law-
rence-Woodmere-AIS 8-1, Livonia 6-3, Maryvale 7-1,. Maspeth-PSAL 6-3, Mattituck 
4-3, Midlakes 6-3, Palmyra-Macedon 7-3, Schalmont 8-3, Sherburne-Earlville 7-1, 
Skaneateles 6-3, Southampton 4-3, Stillwater 9-2, Syracuse Academy of Science 
4-1, Watervliet 5-4, Wellsville 7-2, Whitney Point 7-3.

Class C

 1. Stony Brook-11                        5-0
 2. Northstar Christian-5                 8-0
 3. Moravia-4                             8-1
 4. East Rochester-5                      7-1
 5. Buffalo Tapestry Charter-6            7-2
 6. AuSable Valley-7                      8-1
 7. Avon-5                                7-1
 8. Chester-9                             7-1
 9. Berne-Knox-Westerlo-2                 9-2
10. Newfield-4                            7-2
11. Herkimer-3                            8-1
12. S.S. Seward-9                         7-1
13. Pembroke-5                            8-1
14. Weedsport-3                           9-1
15. Rochester Early College-5             6-2
16. Westmoreland-3                        7-1
17. Watertown Immaculate Heart-3          8-2
18. Brushton-Moira-10                     7-2
19. Thousand Islands-3                    8-1
20. Plattsburgh Seton-7                   6-1

  Honorable mention: Bolivar-Richburg 7-3, Buffalo Middle College 3-4, Camp-
bell-Savona 7-3, Cleveland Hill 6-3, John A. Coleman Catholic 5-2, Dundee 7-2, 
Geneseo 7-1, Lake George 5-4, Maple Hill 6-4, Middleburgh 8-3, Oakfield-Ala-
bama 6-3, Perry 7-3, Port Byron 8-3, Rochester World of Inquiry 6-2, Silver 
Creek 4-2, Tully 7-4,  

Class D

 1. Bridgehampton-11                      8-1
 2. Moriah-7                              9-0
 3. Fort Ann-2                            9-0
 4. Oriskany-3                            8-0
 5. Elba-5                                8-0
 6. New York Mills-3                      7-2
 7. Delhi-4                               9-0
 8. Argyle-2                              9-1
 9. Madrid-Waddington-10                  8-0
10. Franklinville-6                       7-1
11. Chateaugay-10                         8-1
12. York-5                                8-1
13. South Kortright-4                     9-0
14. Harrisville-10                       10-1
15. Avoca-5                               8-0
16. Oppenheim-Ephrata-St. Johnsville-2    8-0
17. Germantown-2                          6-0
18. Gilbertsville-Mount Upton-4           9-1
19. Panama-6                              6-2
20. Mount Morris-5                        5-2

  Honorable mention: Brocton 7-2, Brookfield 4-2, Cincinnatus 5-2, Fort Edward 
5-4, Franklin 4-2, Genesee Valley 5-1, Heuvelton 7-3, Laurens 6-3, Madison 7-2, 
Morris 8-1, Naples 7-3, Old Forge 6-2, Prattsburgh 6-3, St. Regis Falls 8-2, 
Stamford 8-3, Westport 7-1, West Canada Valley 6-3, Whitesville 5-3, Willsboro 
5-2, Windham 6-3.


Active Win Streaks (10-or-more): 
  Fannie Lou Hamer-PSAL 13, Buffalo Park School 12, John Bowne-PSAL 11, Fred-
erick Douglass-PSAL 10, Shenendehowa 10, Cardozo-PSAL 10, Syracuse CBA 10.


Unbeaten Teams: 
  35 left (8 in Class AA, 7 in Class A, 8 in Class B, 2 in Class C, 10 in Class 
D). Of these, 34 are state-ranked, two are honorable mention.


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 3/25: Fed recap: A .500 day for L.I. Lutheran
  • 3/23: Ex-Island ace Stroman hero of WBC
  • 3/22: Fired Garden City coach files suit
  • 3/21: St. Ray's guard is Mr. N.Y. Basketball
  • 3/20: Mount Vernon wins 11th state crown
  • 3/19: Boys basketball scoreboard, schedule
  • 3/19: Girls recap: Baldwin ends Ossining's run
  • 3/19: Boys recap: Westhill earns fifth crown
  • 3/18: Armory track visionary Sander dies
  • 3/18: Boys recap: Both Sec. 4 teams win
  • 3/18: Girls recap: Ossining fights off Mercy
  • 3/17: Two share Miss N.Y. Basketball award
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com