New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2015-16 Boys basketball (through Jan. 23)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Shenendehowa-2                          16-0
 2. Wings Academy-PSAL                      13-2
 3. Long Island Lutheran-AIS                13-2
 4. High School for Construction-PSAL       18-2
 5. Cardozo-PSAL                            18-1
 6. Aquinas-5                               14-1
 7. Archbishop Molloy-CHSAA                 12-2
 8. Northport-11                            12-0
 9. Bishop Loughlin-CHSAA                   12-3
10. Queens High School of Teaching-PSAL     18-4
11. Green Tech-2                            11-2
12. Brentwood-11                            11-1
13. Mount Vernon-1                          11-3
14. Rochester East-5                        13-1
15. Abraham Lincoln-PSAL                    15-4
16. Christ the King-CHSAA                   10-5
17. Fairport-5                              13-2
18. Baldwin-8                               12-2
19. Middletown-9                            10-2
20. Paul Robeson-PSAL                       13-6
21. Pine Bush-9                             12-1
22. Xaverian-CHSAA                          10-4
23. Bishop Ludden-3                         12-3
24. Half Hollow Hills West-11               10-2
25. Niagara Falls-6                          9-3

  Honorable mention: Bay Shore 11-2, Bellport 11-2, Bishop Kearney 10-5, Burke 
Catholic 9-4, Cardinal Hayes-CHSAA 10-5, Central Islip 9-4, Colonie 11-4, Cop-
iague 9-4, Deer Park 8-3, Fox Lane 11-2, Freeport 11-5, Guilderland 12-3, 
Jamestown 9-4, Thomas Jefferson-PSAL 15-7, Kingston 10-4, Lancaster 9-4, Liver-
pool 12-3, Thurgood Marshall-PSAL 9-7, Massapequa 12-4, North Rockland 11-3, 
Penfield 12-4, Rochester Edison 11-5, Rochester McQuaid 10-5, Rush-Henrietta 
10-4, Sachem North 8-5, Schenectady 11-5, Smithtown West 10-3, Spring Valley 
11-4, Springfield Gardens-PSAL 11-8, St. Raymond-CHSAA 10-7, Syracuse Henninger 
10-3, Syracuse Corcoran 8-5, Uniondale 10-6, Utica Proctor 12-4, Washington 
Heights-PSAL 15-5, George Westinghouse-PSAL 12-7, Williamsville North 10-5.

Class A

 1. John Bowne-PSAL                         19-0
 2. Buffalo Canisius-MMA                    12-1
 3. Buffalo Park School-MMA                 12-2*
 4. Chaminade-CHSAA                         14-2
 5. Kennedy Catholic-CHSAA                  15-2
 6. Greece Athena-5                         14-1
 7. Telecommunication Arts & Tech-PSAL      20-1
 8. Amherst-6                               12-1
 9. John Adams-PSAL                         18-2
10. Frederick Douglass-PSAL                 15-1
11. Albany Academy-AIS                      10-3
12. Scotia-Glenville-2                      14-1
13. Susan Wagner-PSAL                       18-3
14. Williamsville South-6                   12-3
15. Msgr. Farrell-CHSAA                     14-3
16. Msgr. Scanlan-CHSAA                     13-3
17. Johnson City-4                          12-2
18. Kellenberg-CHSAA                        12-3
19. Syracuse CBA-3                          13-2
20. Buffalo McKinley-6                      14-1
21. Troy-2                                  12-3
22. St. Anthony-CHSAA                       13-3
23. Tappan Zee-1                            15-2
24. Harborfields-11                         11-3
25. Red Hook-9                               9-3

* - includes one forfeit loss disputed by the school.

  Honorable mention: Amsterdam 10-3, Batavia 9-5, Beacon 12-4, Ben Banneker-
PSAL 14-5, Buffalo Timon-St. Jude 8-7, Buffalo South Park 10-5, Cheektowaga 
7-6, DeWitt Clinton-PSAL 16-5, East Hampton 13-2, Elmont 12-3, Forest Hills-
PSAL 12-5, Fort Hamilton-PSAL 15-5, Friends Academy 11-4, Garden City 11-3, 
Glen Cove 10-5, Greece Arcadia 11-4, Erasmus Hall-PSAL 17-4, Hillcrest-PSAL 
16-3, Holy Trinity-CHSAA 10-7, Honeoye Falls-Lima 11-4, Indian River 11-4, 
Irondequoit 9-4, Island Trees 12-4, Jamesville-DeWitt 10-4, Lansingburgh 11-4, 
Lawrence 12-2, Mount Sinai 10-5, Msgr. McClancy-CHSAA 11-7, Our Lady of 
Lourdes 9-4, Pittsford Sutherland 10-4, Rockville Centre South Side 11-4, 
Roosevelt Educational Campus-PSAL 17-3, Roslyn 10-4, Bayard Rustin-PSAL 15-4, 
Sayville 9-5, Seaford 11-4, Seward Park-PSAL 14-5, Starpoint 9-5, Transit 
Tech-PSAL 16-5, University Prep 9-5, Utica Notre Dame 10-5, Valley Stream 
North 12-1, Vernon-Verona-Sherrill 12-3, Xavier-CHSAA 10-5.

Class B

 1. Olean-6                                 14-0
 2. Fannie Lou Hamer-PSAL                   20-0
 3. North Rose-Wolcott-5                    13-0
 4. Briarcliff-1                            12-1
 5. Poly Prep-AIS                           13-1
 6. Norwich-4                               13-1
 7. Archbishop Walsh-MMA                    12-2
 8. Waverly-4                               16-0
 9. Mekeel Christian-2                      15-1
10. KIPP Prep-PSAL                          18-2
11. Bishop Grimes-3                         15-1
12. Putnam Valley-1                         12-2
13. Collegiate School-AIS                   11-2
14. Marlboro-9                              12-2
15. Dryden-4                                15-1
16. Broadalbin-Perth-2                      14-3
17. Lancaster St. Mary-MMA                  12-4
18. Westhill-3                              11-4
19. Buffalo Health Sciences-6               12-2
20. Glens Falls-2                           13-3
21. Hudson-2                                14-0
22. Voorheesville-2                         12-2
23. LaSalle-CHSAA                           12-3
24. Wellsville-5                            12-2
25. Livonia-5                               12-3

  Honorable mention: Attica 11-3, Babylon 9-5, Canton 12-4, Chenango Valley 
11-3, East Aurora 9-5, Medgar Evers-PSAL 16-1, Fieldston-AIS 8-4, Fredonia 
11-4, Hoosick Falls 10-5, Hornell 10-4, Ichabod Crane 12-3, Leman-AIS 11-4, 
Maspeth-PSAL 12-3, Mechanicville 10-3, Newark 9-6, Niagara Catholic 8-6, 
Northeastern Clinton 10-2, Penn Yan 10-5, Rhinebeck 9-4, Schalmont 11-5, 
Scholars Academy-PSAL 15-2, Seneca Falls Mynderse 13-3, Sherburne-Earlville 
11-3, South Bronx Prep-PSAL 18-3, Southampton 8-5, Stillwater 14-3, Syracuse 
Academy of Science 9-4, Syracuse Central Tech 10-4, Whitney Point 10-5, 
Wyandanch 8-6.

Class C

 1. Stony Brook-11                          10-2
 2. East Rochester-5                        13-1
 3. Northstar Christian-5                   12-1
 4. Moravia-4                               12-2
 5. AuSable Valley-7                        10-2
 6. Weedsport-3                             16-1
 7. Herkimer-3                              13-2
 8. Newfield-4                              12-3
 9. Chester-9                               10-3
10. Buffalo Middle College-6                 9-6
11. S.S. Seward-9                           11-2
12. Brushton-Moira-10                       12-3
13. Pembroke-5                              12-3
14. Avon-5                                  11-3
15. Buffalo Tapestry-Charter-6              10-4
16. Watertown Immaculate Heart-3            11-3
17. Plattsburgh Seton-7                      9-2
18. Berne-Knox-Westerlo-2                   12-4
19. Tully-3                                 11-5
20. Westmoreland-3                           9-4

  Honorable mention: Bolivar-Richburg 12-5, Campbell-Savona 10-5, Chautauqua 
Lake 10-4, Cleveland Hill 8-4, Cooperstown 8-5, Dundee 10-5, Geneseo 10-4, 
Gowanda 10-3, Greene 11-4, Lawrence-Woodmere-AIS 14-1, Perry 10-5, Pierson 
7-6, Pulaski 9-5, Rochester World of Inquiry 9-6, Rochester Early College 9-6, 
Thousand Islands 11-4, Trumansburg 9-5, Unadilla Valley 10-4.

Class D

 1. Moriah-7                                12-0
 2. Bridgehampton-11                        11-2
 3. Fort Ann-2                              15-0
 4. Oriskany-3                              14-0
 5. New York Mills-3                        12-2
 6. Chateaugay-10                           15-1
 7. South Kortright-4                       15-0
 8. Elba-5                                  14-1
 9. Argyle-2                                13-2
10. Harrisville-10                          15-1
11. Delhi-4                                 14-1
12. Oppenheim-Ephrata-St. Johnsville-2      14-0
13. Madrid-Waddington-10                    14-2
14. York-5                                  12-2
15. Panama-6                                12-2
16. Franklinville-6                         11-2
17. Mount Morris-5                          11-3
18. Genesee Valley-5                        12-1
19. Germantown-2                            14-1
20. Naples-5                                11-4

  Honorable mention: Brocton 10-4, Cincinnatus 11-2, Clark Academy 9-7, Fort 
Edward 11-4, Franklin 6-3, Gilbertsville-Mount Upton 10-4, Jefferson 9-3, 
Laurens 10-4, Lyndonville 12-4, Madison 11-4, Morris 12-2, Northern Adirondack 
6-5, Old Forge 9-4, Prattsburgh 10-6, Sackets Harbor 11-5, Shelter Island 7-6, 
Stamford 11-4, St. Regis Falls 12-5, Tyburn Academy 10-3, Westport 9-2, West 
Canada Valley 11-5, Willsboro 10-2.


Active win streaks (10 or more)

  Fannie Lou Hamer-PSAL 20, John Bowne-PSAL 19, Shenendehowa 16, Waverly 16, 
South Kortright 15, Fort Ann 15, Olean 14, Hudson 14, Oriskany 14, Oppenheim-
Ephrata-St. Johnsville 14, North Rose-Wolcott 13, Dryden 13, Rochester Aquinas 
13, Moriah 12, Northport 12, Chateaugay 11, Genesee Valley 10.


Unbeaten teams

  13 left (2 in Class AA, 1 in Class A, 5 in Class B, none in Class C, 
5 in Class D).
  


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 8/19: No varsity football at Salem this fall
  • 8/18: 2016-17 N.Y. sports year in review
  • 8/18: Oriskany, Pulaski eye 8-man football
  • 8/17: Sachem East still has not practiced
  • 8/15: Light turnout a worry at Frewsburg
  • 8/11: Park's Jones will leave for Canada
  • 8/10: Sachem East player dies at workout
  • 8/10: NFHS fires back at safety scorecard
  • 8/9: Syracuse CBA's Scott chooses Rutgers
  • 8/8: Scotia picks Sausville for hoops job
  • 8/7: Central boys, Southern Tier girls win
  • 8/4: Fifth Erasmus Hall player is FBS-bound
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com