New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2015-16 Boys basketball (through Jan. 30)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback. We cut off reporting each Sunday afternoon in order to rank teams and prepare the ratings for release early in the week.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Shenendehowa-2                             17-0
 2. Wings Academy-PSAL                         14-2
 3. Long Island Lutheran-AIS                   15-2
 4. High School for Construction-PSAL          18-2
 5. Cardozo-PSAL                               20-1
 6. Archbishop Molloy-CHSAA                    15-3
 7. Bishop Loughlin-CHSAA                      13-3
 8. Aquinas-5                                  15-2
 9. Queens High School of Teaching-PSAL        18-4
10. Rochester East-5                           15-1
11. Christ the King-CHSAA                      13-6
12. Baldwin-8                                  14-2
13. Brentwood-11                               13-2
14. Fairport-5                                 14-2
15. Abraham Lincoln-PSAL                       15-5
16. Mount Vernon-1                             11-5
17. Green Tech-2                               13-3
18. Northport-11                               14-1
19. Middletown-9                               12-2
20. Paul Robeson-PSAL                          13-6
21. Pine Bush-9                                13-1
22. George Westinghouse-PSAL                   13-5
23. Bishop Ludden-3                            14-3
24. Half Hollow Hills West-11                  13-2
25. Spring Valley-1                            12-5

  Honorable mention: Bay Shore 12-3, Bellport 12-3, Bishop Kearney 11-5, Burke 
Catholic 9-4, Cardinal Hayes-CHSAA 11-5, Central Islip 10-5, Colonie 12-4, 
Copiague 10-5, Deer Park 10-5, Fox Lane 13-3, Freeport 11-5, Guilderland 12-4, 
Jamestown 12-4, Thomas Jefferson-PSAL 15-7, Kingston 10-4, Lancaster 10-4, 
Liverpool 13-4, Massapequa 13-4, Niagara Falls 11-4, Penfield 12-5, Rochester 
Edison 11-5, Rochester McQuaid 10-5, Syracuse Corcoran 10-5, Syracuse Hennin-
ger 14-3, Uniondale 10-6, Utica Proctor 14-4, Washington Heights-PSAL 15-6, 
West Genesee 12-5, Westbury 13-3, Williamsville North 12-5, Xaverian-CHSAA 
11-6, Yonkers Saunders 11-6.

Class A

 1. John Bowne-PSAL                            19-0
 2. Greece Athena-5                            16-1
 3. Canisius-MMA                               14-2
 4. Buffalo Park School-MMA                    13-2*
 5. Chaminade-CHSAA                            16-2
 6. Kennedy Catholic-CHSAA                     17-2
 7. Erasmus Hall-PSAL                          17-4
 8. Amherst-6                                  13-1
 9. Telecommunication Arts & Technology-PSAL   20-2
10. John Adams-PSAL                            18-2
11. Frederick Douglass-PSAL                    16-1
12. Albany Academy-AIS                         12-3
13. Susan Wagner-PSAL                          19-3
14. Williamsville South-6                      13-3
15. Msgr. Farrell-CHSAA                        15-3
16. Msgr. Scanlan-CHSAA                        13-3
17. Johnson City-4                             13-2
18. Kellenberg-CHSAA                           14-3
19. Syracuse CBA-3                             14-2
20. Buffalo McKinley-6                         14-1
21. Troy-2                                     13-4
22. Harborfields-11                            13-3
23. Amsterdam-2                                11-3
24. Scotia-Glenville-2                         15-2
25. St. Anthony-CHSAA                          14-4
25. Tappan Zee-1                               15-2

* - includes one forfeit loss disputed by the school.

  Honorable mention: Batavia 10-5, Bayport-Blue Point 9-5, Ben Banneker-PSAL 
16-3, Brooklyn Law & Tech-PSAL 16-3, Curtis-PSAL 17-5, Buffalo Timon-St. Jude 
9-7, Buffalo South Park 10-5, Cheektowaga 9-7, DeWitt Clinton-PSAL 16-6, East 
Hampton 14-2, Elmont 13-3, Forest Hills-PSAL 12-5, Fort Hamilton-PSAL 15-5, 
Friends Academy 12-4, Garden City 13-3, Glen Cove 11-5, Goshen 12-3, Greece 
Arcadia 13-4, Holy Trinity-CHSAA 10-8, Honeoye Falls-Lima 12-4, Indian River 
13-4, Irondequoit 11-5, Island Trees 12-4, Jamesville-DeWitt 10-5, Lansing-
burgh 12-4, Lawrence 13-3, Mount Sinai 10-5, Msgr. McClancy-CHSAA 11-7, Our 
Lady of Lourdes 11-4, Pittsford Sutherland 10-5, Red Hook 9-4, Rockville 
Centre South Side 12-4, Roosevelt Educational Campus-PSAL 17-4, Roslyn 11-5, 
Bayard Rustin-PSAL 15-4, Seaford 12-4, Seward Park-PSAL 14-5, Starpoint 11-5, 
Transit Tech-PSAL 17-5,  University Prep 11-5, Utica Notre Dame 11-5, Valley 
Stream North 13-2, Vernon-Verona-Sherrill 14-4, Watertown 13-5, Xavier-CHSAA 
10-6.

Class B

 1. Olean-6                                    16-0
 2. Fannie Lou Hamer-PSAL                      22-1
 3. North Rose-Wolcott-5                       15-0
 4. Briarcliff-1                               15-1
 5. Poly Prep-AIS                              14-1
 6. Norwich-4                                  15-1
 7. Waverly-4                                  17-0
 8. Mekeel Christian-2                         16-1
 9. KIPP Prep-PSAL                             20-2
10. Bishop Grimes-3                            16-1
11. Archbishop Walsh-MMA                       13-3
12. Putnam Valley-1                            14-2
13. Fieldston School-AIS                       10-4
14. Marlboro-9                                 13-2
15. Dryden-4                                   16-1
16. Lancaster St. Mary-MMA                     14-4
17. Collegiate School-AIS                      12-3
18. Glens Falls-2                              15-3
19. Hudson-2                                   16-0
20. LaSalle-CHSAA                              13-3
21. Wellsville-5                               15-2
22. Buffalo Health Sciences-6                  14-3
23. Livonia-5                                  14-3
24. Voorheesville-2                            13-3
25. Westhill-3                                 12-5

  Honorable mention: Attica 14-3, Babylon 10-5, Broadalbin-Perth 14-4, Cairo-
Durham 11-4, Canton 15-4, Chenango Valley 11-4, East Aurora 9-7, Medgar 
Evers-PSAL 16-2, Fredonia 12-4, Hoosick Falls 11-5, Hornell 12-4, Ichabod 
Crane 14-3, Leman-AIS 13-4, Leroy 11-6,  Maspeth-PSAL 16-3, Mechanicville 
14-3, Medina 11-5, Newark 10-6, Northeastern Clinton 11-4, Penn Yan 11-5, 
Rhinebeck 10-4, Schalmont 12-5, Seneca Falls Mynderse 15-3, Sherburne-Earl-
ville 12-5, South Bronx Pfrep-PSAL 18-4, Southampton 9-6, Stillwater 15-3, 
Syracuse Academy of Science 10-5, Syracuse Central Tech 12-5, Wyandanch 9-6.

Class C

 1. East Rochester-5                           14-1
 2. Northstar Christian-5                      15-1
 3. AuSable Valley-7                           15-2
 4. Stony Brook-11                             12-3
 5. Weedsport-3                                17-1
 6. Newfield-4                                 12-3
 7. Chester-9                                  11-3
 8. Moravia-4                                  14-3
 9. Buffalo Middle College-6                    9-6
10. S.S. Seward-9                              12-2
11. Brushton-Moira-10                          14-3
12. Pembroke-5                                 13-3
13. Tully-3                                    13-5
14. Herkimer-3                                 14-3
15. Avon-5                                     12-5
16. Buffalo Tapestry Charter-6                 11-5
17. Perry-5                                    12-5
18. Cooperstown-3                              10-6
19. Geneseo-5                                  12-4
20. Watertown Immaculate Heart-3               12-4

  Honorable mention: Berne-Knox-Westerlo 12-5, Bolivar-Richburg 12-6, Camp-
bell-Savona 11-6, Cleveland Hill 12-4, Dundee 11-5, Gowanda 13-3, Greene 12-4, 
Lawrence-Woodmere-AIS 16-3, Pierson 8-7, Plattsburgh Seton 11-3,  Pulaski 11-6, 
Rochester World of Inquiry 9-7, Rochester Early College 9-6, Thousand Islands 
13-4, Westmoreland 10-5.
  
Class D

 1. Moriah-7                                   16-0
 2. Fort Ann-2                                 17-0
 3. Oriskany-3                                 17-0
 4. Bridgehampton-11                           12-3
 5. New York Mills-3                           14-2
 6. Chateaugay-10                              16-1
 7. South Kortright-4                          16-0
 8. Elba-5                                     16-1
 9. Harrisville-10                             15-1
10. Delhi-4                                    16-1
11. Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville-2        16-0
12. York-5                                     14-2
13. Panama-6                                   14-2
14. Franklinville-6                            13-2
15. Germantown-2                               15-1
16. Madrid-Waddington-10                       14-3
17. Mount Morris-5                             13-4
18. Genesee Valley-5                           15-1
19. Naples-5                                   12-4
20. Argyle-2                                   14-3

  Honorable mention: Avoca 12-5, Brocton 12-4, Cincinnatus 11-3, Clark Academy 
9-7, C.G. Finney 11-6, Fort Edward 12-4, Laurens 11-5, Lyndonville 13-4, Madi-
son 12-4, Morris 15-2, Old Forge 10-6, Prattsburgh 11-6, Sackets Harbor 13-5, 
Shelter Island 9-7, Stamford 13-4, St. Regis Falls 13-5, Tyburn Academy 11-5, 
Westport 9-3, West Canada Valley 12-5, Willsboro 11-3.

Active Win Streaks (10-or-more)

  John Bowne-PSAL 19, Shenendehowa 17, Waverly 17, Fort Ann 17, Oriskany 17, 
Olean 16, Moriah 16, Hudson 16, South Kortright 16, Oppenheim-Ephratah-St. 
Johnsville 16, North Rose-Wolcott 15, Dryden 14, Genesee Valley 13, Panama 13, 
Chateaugay 12, Erasmus Hall-PSAL 12.


Unbeaten Teams

  11 left (1 in Class AA, 1 in Class A, 4 in Class B, none in Class C, 5 in 
Class D.


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 6/25: Hameir Wright signs with Washington
  • 6/24: Comerford quits in Timon shakeup
  • 6/23: Numerous coaches, ADs on the move
  • 6/22: Nottingham senior lands BC full ride
  • 6/21: Ludden all-stater opts for prep school
  • 6/19: Tuohy, Watson complete N.Y. sweep
  • 6/18: 'Toga's Chmiel adds to N.Y. medal haul
  • 6/17: Lawson wins national 5,000 meters
  • 6/16: Fort Ann coach leaves after state title
  • 6/13: Monroe rolls to PSAL baseball crown
  • 6/12: Onteora's Lane wins Federation title
  • 6/11: State track and field meet recap
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com