New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2015-16 Boys basketball (through Feb. 6)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback. We cut off reporting each Sunday afternoon in order to rank teams and prepare the ratings for release early in the week.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Shenendehowa-2                               19-0
 2. Wings Academy-PSAL                           17-2
 3. Long Island Lutheran-AIS                     18-2
 4. Cardozo-PSAL                                 22-2
 5. High School for Construction-PSAL            19-3
 6. Queens High School of Teaching-PSAL          20-5
 7. Archbishop Molloy-CHSAA                      17-3
 8. Rochester Aquinas-5                          15-3
 9. Rochester East-5                             16-1
10. Baldwin-8                                    16-2
11. Brentwood-11                                 14-2
12. Fairport-5                                   16-2
13. Abraham Lincoln-PSAL                         17-6
14. Christ the King-CHSAA                        14-7 
15. Mount Vernon-1                               14-5
16. Green Tech-2                                 15-3
17. Northport-11                                 16-1
18. Cardinal Hayes-CHSAA                         14-6
19. George Westinghouse-PSAL                     14-5
20. Middletown-9                                 13-3
21. Pine Bush-9                                  14-1
22. Bishop Ludden-3                              16-3
23. Half Hollow Hills West-11                    15-2
24. Bishop Loughlin-CHSAA                        13-6
25. Spring Valley-1                              13-5

  Honorable mention: Albany CBA 13-6, Bay Shore 13-4, Bellport 13-4, Bishop 
Kearney 12-5, Central Islip 12-5, Colonie 13-6, Copiague 11-5, Deer Park 12-5, 
Eagle Academy-PSAL 10-9, Fox Lane 17-3, Freeport 12-6, Guilderland 15-4, James-
town 14-4, Thomas Jefferson-PSAL 17-8, Kingston 14-4, Lancaster 13-4, Liverpool 
15-4, Massapequa 14-4, Niagara Falls 13-5, Orchard Park 13-5, Penfield 13-6, 
Paul Robseon-PSAL 13-8, Rochester Edison 13-5, Rochester McQuaid 12-5, Rush-Hen-
rietta 13-6,  Sachem North 11-5, Smithtown West 13-4, Syracuse Corcoran 14-5, 
Syracuse Henninger 15-4, Uniondale 11-7, Utica Proctor 15-4, Washington Heights-
PSAL 15-8, West Genesee 13-6, Westbury 15-3, Williamsville North 12-6, Xaverian-
CHSAA 12-8, Yonkers Saunders 13-6.

Class A

 1. Greece Athena-5                              18-1
 2. Buffalo Canisius-MMA                         18-2
 3. Kennedy Catholic-CHSAA                       19-2
 4. John Bowne-PSAL                              22-2
 5. Erasmus Hall-PSAL                            18-4
 6. Buffalo Park School-MMA                      16-3*
 7. Amherst-6                                    17-1
 8. Telecommunication Arts & Technology-PSAL     22-2
 9. Chaminade-CHSAA                              16-3
10. Albany Academy-AIS                           14-3
11. Frederick Douglass-PSAL                      19-2
12. Williamsville South-6                        15-3
13. Msgr. Farrell-CHSAA                          16-3
14. Kellenberg-CHSAA                             16-3
15. Syracuse CBA-3                               17-2
16. Buffalo McKinley-6                           17-1
17. Troy-2                                       15-4
18. Harborfields-11                              14-3
19. Transit Tech-PSAL                            20-5
20. John Adams-PSAL                              21-4
21. Johnson City-4                               15-3
22. Curtis-PSAL                                  18-5
23. Our Lady of Lourdes-1                        14-4
24. St. Anthony-CHSAA                            16-4
25. Tappan Zee-1                                 17-2
25. Susan Wagner-PSAL                            20-4

* - includes one forfeit loss disputed by the school.

  Honorable mention: Amsterdam 12-5, Batavia 12-6, Bayport-Blue Point 11-5, Ben 
Banneker-PSAL 17-4, Brooklyn Law & Tech-PSAL 18-4, Buffalo Timon-St. Jude 11-9, 
Byram Hills 14-5, Cheektowaga 10-8, DeWitt Clinton-PSAL 16-8, East Hampton 15-2, 
Elmont 14-3, Forest Hills-PSAL 13-5, Fort Hamilton-PSAL 16-5, Friends Academy 
12-6, Garden City 13-4, Glen Cove 13-5, Goshen 11-5, Greece Arcadia 14-4, Holy 
Trinity-CHSAA 12-9, Honeoye Falls-Lima 14-5, Indian River 15-5, Irondequoit 
13-5, Island Trees 14-4, Jamesville-DeWitt 12-7, Lansingburgh 15-4, Lawrence 
14-4, Mount Sinai 11-6, Msgr. McClancy-CHSAA 12-8, Msgr. Scanlan-CHSAA 15-5, 
Nanuet 15-5, Pittsford Sutherland 13-5, Red Hook 10-5, Rockville Centre South 
Side 15-4, Roosevelt Educational Campus-PSAL 19-5, Roslyn 12-6, Rye 15-4, Sau-
gerties 10-5, Sayville 11-6, Scotia-Glenville 16-3, Seaford 13-5, Sewanhaka 
13-5, Seward Park-PSAL 18-5, Starpoint 13-5, University Pfrep 13-5, Utica Notre 
Dame 12-6, Valley Stream North 14-3, Vernon-Verona-Sherrill 14-6, Watertown 
14-6, Xavier-CHSAA 12-7.

Class B

 1. Olean-6                                      18-0
 2. Fannie Lou Hamer-PSAL                        23-1
 3. Briarcliff-1                                 18-1
 4. Norwich-4                                    17-1
 5. Mekeel Christian-2                           18-1
 6. KIPP Prep-PSAL                               22-2
 7. North Rose-Wolcott-5                         16-1
 8. Putnam Valley-1                              17-2
 9. Fieldston School-AIS                         13-6
10. Waverly-4                                    18-1
11. Poly Prep-AIS                                17-2
12. Marlboro-9                                   15-2
13. Dryden-4                                     18-1
14. Archbishop Walsh-MMA                         15-4
15. Lancaster St. Mary-CHSAA                     16-4
16. Bishop Grimes-3                              17-2
17. Glens Falls-2                                17-3
18. Hudson-2                                     17-0
19. Collegiate School-AIS                        15-4
20. Buffalo Health Sciences-6                    15-3
21. Westhill-3                                   14-5
22. Wellsville-5                                 15-3
23. Livonia-5                                    15-3
24. Mechanicville-2                              16-3
25. Fredonia-6                                   13-5

  Honorable mention: Jane Addams-PSAL 15-5, Attica 17-3, Babylon 10-6, Blind 
Brook 16-3, Broadalbin-Perth 16-4, Cairo-Durham 13-4, Canton 15-5, Chenango 
Valley 14-4, East Aurora10-8, Ellenville 8-2, Medgar Evers-PSAL 19-2, Gowanda 
15-3, Hoosick Falls 13-6, Hornell 14-4, Ichabod Crane 14-5, LaSalle-CHSAA 15-5, 
Leman-AIS 15-5, LeRoy 12-6, Maspeth-PSAL 18-3, Newark 12-6, Northeastern Clinton 
12-5,  Packer Collegiate-AIS 17-4,  Pace-PSAL 15-2, Seneca Falls Mynderse 15-4, 
Sherburne-Earlville 15-5, Skaneateles 12-6, South Bronx Prep-PSAL 19-4, 
Southampton 11-6, Staten Island Academy 14-4, Stillwater 16-4, Syracuse Academy 
of Science 12-5, Syracuse Central Tech 14-5, Uncommon Charter-PSAL 14-1, Voor-
heesville 14-4, Marcus Whitman 13-5, Wyandanch 9-7.

Class C

 1. Northstar Christian-5                        18-1
 2. AuSable Valley-7                             17-2
 3. East Rochester-5                             16-2
 4. Weedsport-3                                  19-1
 5. Newfield-4                                   14-3
 6. Stony Brook-11                               13-4
 7. Buffalo Middle College-6                     12-6
 8. Chester-9                                    11-4
 9. Brushton-Moira-10                            16-3
10. S.S. Seward-9                                15-2
11. Moravia-4                                    15-4
12. Tully-3                                      14-5
13. Herkimer-3                                   17-3
14. Avon-5                                       14-5
15. Buffalo Tapestry Charter-6                   14-5
16. Cooperstown-3                                13-6
17. Perry-5                                      13-6
18. Thousand Islands-3                           15-4
19. Greene-4                                     14-4
20. Geneseo-5                                    13-5

  Honorable mention: Berne-Knox-Westerlo 14-6, Bolivar-Richburg 12-7, Campbell-
Savona 13-6, Cleveland Hill 14-4, Dundee 12-6, Lawrence-Woodmere-AIS 18-5, Pem-
broke 13-6, Pierson 9-8, Plattsburgh Seton 14-3, Pulaski 13-7, Rochester Early 
College 11-7, Sidney 10-7, Unadilla Valley 13-6, Watertown Immaculate Heart 
13-5, Westmoreland 12-7.

Class D

 1. Moriah-7                                     18-0
 2. Fort Ann-2                                   19-0
 3. Oriskany-3                                   19-0
 4. Bridgehampton-11                             14-3
 5. Chateaugay-10                                19-1
 6. South Kortright-4                            19-1
 7. New York Mills-3                             16-3
 8. Elba-5                                       18-1
 9. Harrisville-10                               19-1
10. York-5                                       16-2
11. Panama-6                                     16-2
12. Delhi-4                                      16-2
13. Franklinville-6                              16-2
14. Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville-2          17-1
15. Germantown-2                                 17-2
16. Madrid-Waddington-10                         17-3
17. Genesee Valley-5                             17-1
18. Naples-5                                     14-4
19. Argyle-2                                     16-3
20. Lyndonville-5                                15-4

  Honorable mention: Avoca 13-6, Brocton 14-54, Cincinnatus 13-3, Clark Academy 
11-7, Fort Edward 13-5, Franklin 10-4, Laurens 13-5, Madison 14-5, Morris 16-3,  
Mount Morris 13-6, Old Forge 12-7, Shelter Island 10-7, Stamford 15-4, Tyburn 
Academy 12-6, Westport 10-4, West Canada Valley 13-6, Willsboro 15-3.


Active Win Streaks (10-or-more)

  Shenendehowa 19, Fort Ann 19, Oriskany 19, Olean 18, Moriah 18, South Kortright 
18, Briarcliff 17, Hudson 17, Dryden 16, Genesee Valley 15, Chateaugay 15, Panama 
15, Erasmus Hall-PSAL 13, Amherst 13, Greece Athena 12, Attica 11, Utica Proctor 
11, Kennedy Catholic 11, Weedsport 10, Mekeel Christian 10.


Unbeaten Teams: 

  Just 6 left (1 in Class AA, 2 in Class B, 3 in Class D).


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 4/29: Frewsburg senior homers 4 times
  • 4/28: Lawson wins 3,000 at Penn Relays
  • 4/27: Reprieve for Monroe-Woodbury hockey
  • 4/26: Elmira ND wins Sec. 4 softball battle
  • 4/25: Sec. 4 pitcher is absolutely perfect
  • 4/24: Mich. power ends Victor's win streak
  • 4/23: Cold Spring Harbor boys keep rolling
  • 4/22: RCD's Regan nets 13 in lacrosse loss
  • 4/21: Victor boys extend streak to 50 wins
  • 4/20: Fairport laxmen hand Ithaca first loss
  • 4/19: Boys hoops Class AA and A all-state
  • 4/17: Sec. 2 boys tennis team has a twist
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com