New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2015-16 Boys basketball (through Feb. 13)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback. We cut off reporting each Sunday afternoon in order to rank teams and prepare the ratings for release early in the week.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Shenendehowa-2                             20-0
 2. Wings Academy-PSAL                         20-2
 3. Cardozo-PSAL                               24-2
 4. Queens High School of Teaching-PSAL        22-5
 5. Archbishop Molloy-CHSAA                    19-3
 6. High School for Construction-PSAL          20-4
 7. Long Island Lutheran-AIS                   19-3
 8. Aquinas-5                                  17-3
 9. Baldwin-8                                  17-2
10. Brentwood-11                               17-2
11. Abraham Lincoln-PSAL                       20-6
12. Christ the King-CHSAA                      16-7
13. Mount Vernon-1                             14-5
14. Northport-11                               18-1
15. Middletown-9                               14-3
16. Green Tech-2                               16-4
17. Pine Bush-9                                15-1
18. Cardinal Hayes-CHSAA                       14-7
19. George Westinghouse-PSAL                   15-6
20. Rochester East-5                           17-2
21. Rochester Bishop Kearney-5                 14-5
22. Bishop Ludden-3                            17-3
23. Half Hollow Hills West-11                  17-2
24. Fairport-5                                 16-3
25. Spring Valley-1                            15-5
25. Bishop Loughlin-CHSAA                      15-7

  Honorable mention: Albany CBA 14-6, Bay Shore 15-4, Bellport 14-5, Central 
Islip 12-7, Colonie 13-7, Copiague 13-6, Deer Park 13-6, Fox Lane 17-3, Free-
port 14-6, Guilderland 16-4, Jamestown 15-5, Thomas Jefferson-PSAL 19-9, Ken-
more West 15-5, Kingston 15-4, Lancaster 13-6, Liverpool 16-4, Thurgood Mar-
shall-PSAL 12-10, Massapequa 15-4, Niagara Falls 15-5, Penfield 14-6, Paul 
Robeson-PSAL 14-9, Rochester Edison 14-6,  Rochester McQuaid 14-6, Rush-Hen-
rietta 13-7, Sachem North , Smithtown East 12-7, Smithtown West 15-4, Syracuse 
Corcoran 15-5, Syracuse Henninger 16-4, Uniondale 12-7, Utica Proctor 16-4, 
Washington Heights-PSAL 15-9, Webster Schroeder 13-7, West Genesee 13-7, West-
bury 16-3, Williamsville North 13-7, Xaverian-CHSAA 12-9, Yonkers Saunders 14-6.

Class A

 1. Greece Athena-5                            19-1
 2. Canisius-MMA                               19-2
 3. Kennedy Catholic-CHSAA                     20-2
 4. John Bowne-PSAL                            22-3
 5. Erasmus Hall-PSAL                          18-5
 6. Buffalo Park School-MMA                    18-4*
 7. Amherst-6                                  19-1
 8. Albany Academy-AIS                         15-3
 9. Telecommunication Arts & Technology-PSAL   22-3
10. Frederick Douglass-PSAL                    23-2
11. Williamsville South-6                      17-3
12. Kellenberg-CHSAA                           18-3
13. Msgr. Scanlan-CHSAA                        19-5
14. Buffalo McKinley-6                         19-1
15. Harborfields-11                            16-3
16. Msgr. Farrell-CHSAA                        18-4
17. Chaminade-CHSAA                            17-4
18. Syracuse CBA-3                             17-3
19. Troy-2                                     15-5
20. Curtis-PSAL                                18-5
21. Our Lady of Lourdes-1                      14-4
22. Susan Wagner-PSAL                          21-4
23. Tappan Zee-1                               18-2
24. St. Anthony-CHSAA                          16-5
25. Scotia-Glenville-2                         17-3
25. Johnson City-4                             15-4

* - includes one forfeit loss disputed by the school.

  Honorable mention: John Adams-PSAL 21-5, Amsterdam 13-6, Batavia 13-7, Bay-
port-Blue Point 13-5, Ben Banneker-PSAL 17-5, Brooklyn Law & Tech-PSAL 18-4, 
Buffalo South Park 14-6, Buffalo Timon-St. Jude 13-9, Byram Hills 15-5, East 
Hampton 17-2, Elmont 17-3, Forest Hills-PSAL 13-5, Fort Hamilton-PSAL 16-5, 
Friends Academy 13-7, Fulton 14-7, Garden City 15-5, Glen Cove 14-6, Goshen 
12- , Greece Arcadia 16-4, Holy Trinity-CHSAA 13-9, Honeoye Falls-Lima 15-5, 
Indian River 15-7, Irondequoit 14-6, Island Trees 15-5, Jamesville-DeWitt 14-7, 
Lansingburgh 16-4, Lawrence 15-5, Mount Sinai 12-7, Nanuet 15-5, Pittsford 
Sutherland 15-5, Red Hook 10-5, Rockville Centre South Side 16-4, Roosevelt 
Educational Campus-PSAL 19-5, Roslyn 13-7, Rye 15-5, Saugerties 11-6, Sayville 
12-7, Seaford 14-6, Sewanhaka 14-6, Seward Park-PSAL 18-6, Starpoint 14-6, 
Transit Tech-PSAL 20-6, University Prep 15-5, Utica Notre Dame 14-6, Valley 
Stream North 16-3, Watertown 16-5, Whitesboro 14-7, Xavier-CHSAA 14-7.

Class B

 1. Olean-6                                    20-0
 2. Briarcliff-1                               19-1
 3. Norwich-4                                  19-1
 4. Mekeel Christian-2                         19-1
 5. Fannie Lou Hamer-PSAL                      24-2
 6. KIPP Prep-PSAL                             22-2
 7. North Rose-Wolcott-5                       18-1
 8. Putnam Valley-1                            18-2
 9. Fieldston School-AIS                       15-6
10. Waverly-4                                  19-1
11. Marlboro-9                                 16-2
12. Collegiate School-AIS                      18-4
13. Archbishop Walsh-MMA                       17-4
14. Lancaster St. Mary-CHSAA                   18-4
15. Bishop Grimes-3                            18-2
16. Dryden-4                                   18-2
17. Glens Falls-2                              17-3
18. Hudson-2                                   20-0
19. Poly Prep-AIS                              18-3
20. Buffalo Health Sciences-6                  16-3
21. Westhill-3                                 16-5
22. Livonia-5                                  17-3
23. Fredonia-6                                 15-5
24. Wellsville-5                               16-4
25. Mechanicville-2                            16-4

  Honorable mention: Jane Adams-PSAL 15-5, Attica 7-3, Babylon 12-6, Blind 
Brook 16-4, Broadalbin-Perth 16-4, Buffalo I-Prep 16-4, Canton 16-5, Chenango 
Valley 14-5, East Aurora 11-9, Medgar Evers-PSAL 19-2, Gowanda 17-3, Hoosick 
Falls 13-7, Hornell 14-5, Ichabod Crane 14-6, LaSalle-CHSAA 16-5, Leman-AIS 
17-5, Maspeth-PSAL 18-3, Medina 14-6, Newark 14-6, Northeastern Clinton 15-5, 
Packer Collegiate-AIS 19-4, Pace-PSAL 15-2, Palmyra-Macedon 13-7, Rhinebeck 
12-4, Schalmont 14-6, Seneca Falls Mynderse 16-4, Sherburne-Earlville 15-6, 
Skaneateles 14-7, South Bronx Prep-PSAL 19-4, Southampton 12-6, Staten Island 
Academy 17-4, Syracuse Central Tech 15-6, Uncommon Charter-PSAL 14-1, Voorhees-
ville 14-6, Marcus Whitman 13-5, Wyandanch 10-8.

Class C

 1. Northstar Christian-5                      19-1
 2. East Rochester-5                           18-2
 3. Weedsport-3                                19-1
 4. Stony Brook-11                             14-4
 5. Moravia-4                                  16-4
 6. AuSable Valley-7                           17-3
 7. Buffalo Middle College-6                   13-7
 8. Chester-9                                  13-4
 9. S.S. Seward-9                              16-2
10. Tully-3                                    16-5
11. Newfield-4                                 14-4
12. Herkimer-3                                 18-3
13. Avon-5                                     15-5
14. Buffalo Tapestry Charter-6                 15-5
15. Cooperstown-3                              15-6
16. Perry-5                                    14-6
17. Brushton-Moira-10                          16-4
18. Greene-4                                   16-4
19. Cleveland Hill-6                           15-5
20. Watertown Immaculate Heart-3               14-5

  Honorable mention: Berne-Knox-Westerlo 14-6, Bloomfield 14-7, Bolivar-Rich-
burg 13-7, Campbell-Savona 14-6, Clyde-Savannah 14-6, Dundee 14-6, Geneseo 
15-5, Lawrence-Woodmere-AIS 21-5, Pembroke 14-6, Plattsburgh Seton 14-3, Port-
ledge 15-6, Pulaski 14-7, Rochester Early College 12-8, Sidney 11-8, Silver 
Creek 15-5, Unadilla Valley 13-7, Westmoreland 13-8.

Class D

 1. Moriah-7                                   20-0
 2. Fort Ann-2                                 20-0
 3. Oriskany-3                                 21-0
 4. Bridgehampton-11                           15-3
 5. Chateaugay-10                              20-1
 6. South Kortright-4                          19-0
 7. New York Mills-3                           18-3
 8. Harrisville-10                             20-1
 9. York-5                                     18-2
10. Panama-6                                   18-2
11. Genesee Valley-5                           19-1
12. Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville-2        17-2
13. Franklinville-6                            17-3
14. Germantown-2                               18-2
15. Madrid-Waddington-10                       18-3
16. Lyndonville-5                              16-4
17. Delhi-4                                    16-4
18. Elba-5                                     18-2
19. Naples-5                                   15-5
20. Argyle-2                                   16-4

  Honorable mention: Avoca 14-6, Brocton 15-5, Cincinnatus 14-4, Clark Acad-
emy 11-8, Ellicottville 13-7, C.G. Finney 13-7, Fort Edward 14-5, Franklin 
11-4, Jefferson 13-5, Laurens 14-6, Madison 16-5, Morris 16-4, Mount Morris 
14-6, Sackets Harbor 16-5, Shelter Island 11-7, Stamford 15-5, Tyburn Academy 
12-8, Westport 11-4, West Canada Valley 15-6, Willsboro 16-3. 


Active Win Streaks (10-or-more)

  Oriskany  21, Fort Ann 20, Hudson 20, Olean 20, Shenendehowa 20, Moriah 20, 
South Kortright 19, Briarcliff 18, Genesee Valley 17, Panama 17, Chateaugay 16, 
Amherst 15, Norwich 14, Greece Athena 13, Utica Proctor 12, Kennedy Catholic-
CHSAA 12, Harrisville 12, Buffalo I-Prep 12, Attica 11, Mekeel Christian 11, 
Weedsport 10.


Unbeaten Teams

Just 7 left (1 in Class AA, 2 in Class B, 4 in Class D).
(South Kortright was overlooked last week)


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 7/18: Ninth annual Kerr Cup: Shen defends
  • 7/17: Lindenhurst's Ruckert picks Ohio St.
  • 7/15: Timon loses hoops coach, hires Licata
  • 7/14: All-state baseball team announced
  • 7/12: Canisius receiver Woods picks Rutgers
  • 7/10: NFHS approves softball rules changes
  • 7/8: Massena still facing a mascot issue
  • 7/6: Injured Spring Valley QB to Louisville
  • 7/4: Grimes star Wade suffers ACL injury
  • 7/2: Scouting service settles with AG
  • 6/30: Debunking the myth of 'full rides'
  • 6/29: Medina star Cooper picks Toledo
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com