New York State Sportswriters Association   
    
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 1/19: St. Francis rallies past Park in 2 OTs
  • 1/18: One player, one quarter, 28 points!
  • 1/17: Panas junior captures Gatorade honor
  • 1/17: Is 'AA' power headed to Class B?
  • 1/16: L.I. event tackles baseball injuries
  • 1/15: Two No. 1 boys teams knocked off
  • 1/14: 7-foot-7 teen makes basketball debut
  • 1/14: Two additions to 2,000-point club
  • 1/13: Down 20, No. 1 Park rallies to win
  • 1/12: M-E's Gallagher coaching all-star game
  • 1/11: Class AA and A all-state football team
  • 1/10: Junior's double-double lifts Mercy
  •  
    Search
     
     
    → User tools

    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    Rankings
    2016-17 Boys basketball (through Dec. 24)
       The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback. We cut off reporting each Sunday afternoon in order to rank teams and prepare the ratings for release early in the week.

       Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.

    
    Class AA
    
     1. Abraham Lincoln-PSAL                         10-0
     2. Cardinal Hayes-CHSAA                          8-0
     3. Queens High School of Teaching-PSAL          11-0
     4. Long Island Lutheran-AIS                      7-1
     5. Archbishop Molloy-CHSAA                       4-2
     6. Curtis-PSAL                                  11-1
     7. Wings Academy-PSAL                            7-0
     8. Baldwin-8                                     3-0
     9. Fairport-5                                    6-0
    10. Bishop Ludden-3                               5-0
    11. Shenendehowa-2                                6-0
    12. Westbury-8                                    4-0
    13. Christ the King-CHSAA                         4-2
    14. Bishop Loughlin-CHSAA                         5-2
    15. Iona Prep-CHSAA                               7-2
    16. Aquinas-5                                     3-1
    17. Pine Bush-9                                   7-0
    18. Mount Vernon-1                                5-2
    19. Uniondale-8                                   6-0
    20. University Prep-5                             7-1
    21. John Bowne-PSAL                               9-1
    22. Half Hollow Hills West-11                     5-0
    23. Cardozo-PSAL                                  7-1
    24. Bishop Kearney-5                              6-1
    25. Archbishop Stepinac-CHSAA                     4-2
    
      Honorable mention: Auburn 5-1, Baldwinsville 3-1, Bay Shore 4-1, Bethlehem 
    4-2, Brentwood 4-0, Burke Catholic 3-1, Calhoun 5-1, Central Islip 5-2, Cen-
    tral Square 4-1, High School of Construction-PSAL 8-2, Green Tech 5-2, Half 
    Hollow Hills East 4-2, Hempstead 4-2, Holy Cross-CHSAA 4-5, Jamestown 3-1, 
    Thomas Jefferson-PSAL 5-3, Kings Park 6-1, Monroe-Woodbury 6-1, Newburgh Free 
    5-1, New Rochelle 6-1, Niagara Falls 4-4, Oswego 4-1, Patchogue-Medford 4-2, 
    Penfield 5-1, Paul Robeson-PSAL 8-4, Rochester Edison 2-1, Rochester McQuaid 
    5-1, Rome Free 5-1, Schenectady 6-0, Smithtown West 6-1, Springfield Gardens-
    PSAL 7-3, St. Peter-CHSAA 5-4, St. Raymond-CHSAA 3-4, Syosset 7-0, Victor 5-2, 
    Washington Heights-PSAL 6-4, West Genesee 6-0, Williamsville North 4-1, York-
    town 6-0.
    
    Class A
    
     1. Byram Hills-1                                 5-0
     2. Park School-MMAA                              3-0
     3. Canisius-MMAA                                 3-1
     4. Elmont-8                                      5-0
     5. Holy Trinity-CHSAA                            6-1
     6. Brooklyn Law & Tech-PSAL                     10-0
     7. Albany Academy-AIS                            3-3
     8. Williamsville South-6                         5-0
     9. Frederick Douglass-PSAL                       5-1
    10. Tappan Zee-1                                  7-0
    11. Irondequoit-5                                 6-0
    12. Jamesville-DeWitt-3                           6-0
    13. Msgr. Farrell-CHSAA                           7-2
    14. Rochester East-5                              8-2
    15. Harborfields-11                               5-0
    16. St. Joseph by the Sea-CHSAA                  10-1
    17. Floral Park-8                                 6-0
    18. East Harlem Pride-PSAL                        8-0
    19. New Paltz-9                                   5-0
    20. Bishop Grimes-3                               3-2
    21. Utica Notre Dame-3                            7-1
    22. Johnson City-4                                6-1
    23. Buffalo Timon/St. Jude-MMAA                   2-1
    24. St. Francis-MMAA                              4-1
    25. Valley Stream North-8                         6-1
    
      Honorable mention: Amherst 5-2, Amsterdam 4-2, Ben Banneker-PSAL 7-1, 
    Batavia 3-2, Bayport-Blue Point 3-1, Bellmore JFK 7-2, Brockport 5-1, Can-
    andaigua 5-2, Carthage 6-3, Cheektowaga 4-3, Cold Spring Harbor 6-1, Eagle 
    Academy II-PSAL 9-2, Thomas Edison-PSAL 8-1, Fordham Prep-CHSAA 7-1, Glen 
    Cove 6-1, Grand Island 8-1, Great Neck North 6-1, Greece Athena 3-1, Hew-
    lett 6-1, Indian River 7-0, KIPP Prep-PSAL 6-4, Lansingburgh 6-1, Locust 
    Valley 4-1, Lynbrook 5-1, Maryvale 4-1, Massena 6-1, McKee/Staten Island 
    Tech 9-4, Mepham 6-1, Morris Campus-PSAL 9-1,. Mount Sinai 6-1, Northeast 
    College Prep 5-1, North Tonawanda 5-1, Olean 5-2, Our Lady of Lourdes 2-2, 
    Pittsford Mendon 5-1, Pittsford Sutherland 4-2, Rochester Monroe 4-3, 
    Bayard Rustin-PSAL 6-1, Scotia-Glenville 6-1, Seward Park-PSAL 7-1, Shore-
    ham-Wading River 4-0, Southampton 3-0, St. Anthony-CHSAA 5-2, St. Edmund 
    Prep-PSAL 7-2, Walton-PSAL 10-1, Wyandanch 4-2. 
    
    Class B
     
     1. Lawrence-Woodmere Academy-AIS                 8-0
     2. LaSalle Academy-CHSAA                         7-1
     3. Fannie Lou Hamer-PSAL                         8-0
     4. Glens Falls-2                                 6-0
     5. Buffalo Health Sciences-6                     8-1
     6. East Aurora-6                                 6-1
     7. Ogdensburg Free-10                            6-1
     8. South Bronx Prep-PSAL                         9-0
     9. Westhill-3                                    7-1
    10. Mekeel Christian-2                            5-0
    11. Center Moriches-11                            5-1
    12. Sacred Heart-CHSAA                            9-0
    13. Mynderse-5                                   10-0
    14. Norwich-4                                     7-1
    15. Dunkirk-6                                     3-2
    16. Rochester Early College-5                     4-2
    17. Binghamton Seton-4                            7-1
    18. Chittenango-3                                 6-0
    19. Ichabod Crane-2                               9-0
    20. Tilden-PSAL                                  13-2
    21. Lackawanna-6                                  5-0
    22. Maspeth-PSAL                                  7-1
    23. Voorheesville-2                               7-1
    24. Fieldston-AIS                                 7-0
    25. Ellenville-9                                  5-1
    
      Honorable mention: Adams Street Academy-PSAL 7-1, Archbishop Walsh-MMAA 5-0, 
    Attica 6-3, Babylon 4-2, Briarcliff 3-1,  Broadalbin-Perth 3-2, Buffalo Bur-
    gard 4-2, Buffalo Middle College 3-2, Buffalo Seneca 4-1, Canton 5-2,  Demo-
    cracy Prep-PSAL 7-0, Depew 5-1, Community Health Academy for the Heights-PSAL 
    9-0, Hoosick Falls 5-0, Hornell 3-2, Hudson 5-1, Lancaster St. Mary-MMAA 3-1, 
    Livonia 4-1, Marcellus 6-2, Marlboro 3-1, Midlakes 5-2, Northeastern Clinton 
    4-2, Packer Collegiate-PSAL 7-0, Spackenkill 2-1, Waverly 6-1, Wellsville 5-4.
    
    Class C
    
     1. Waterville-3                                  7-0
     2. Chautauqua Lake-6                             6-0
     3. Moravia-4                                     7-1
     4. Buffalo East-6                                4-2
     5. Northstar Christian-5                         6-1
     6. Lake George-2                                 7-0
     7. Perry-5                                       7-0
     8. Cooperstown-3                                 3-2
     9. Granville-2                                   6-0
    10. East Rochester-5                              6-1
    11. Walton-4                                      6-0
    12. Trumansburg-4                                 5-0
    13. Herkimer-3                                    6-1
    14. Clyde-Savannah-5                              5-2
    15. Weedsport-3                                   7-1
    16. Groton-4                                      5-1
    17. North Salem-1                                 6-1
    18. Lyons-5                                       5-2
    19. Tully-3                                       6-1
    20. Cuba-Rushford-5                               7-1
    
      Honorable mention: Addison 6-2, Barker 4-2, Bolivar-Richburg 5-2, Buffalo Tap-
    estry 3-2, Elmira Notre Dame 5-2, Greenport 3-2, Hadley-Luzerne 5-1, LeRoy 2-2, 
    Little Falls 6-1, Oakfield-Alabama 4-2, Onondaga 6-4, Pavilion 5-2, Pembroke 6-3, 
    Plattsburgh Seton 6-1, Portledge 4-2, Randolph 4-3, Sauquoit Valley 4-2, Silver 
    Creek 5-1, South Lewis 5-2, Stillwater 5-2, St. Lawrence 6-3, Stony Brook 3-2, 
    Thousand Islands 6-2, Ticonderoga 4-2, Tuckahoe 3-4,  Vertus 4-3, Marcus Whit-
    man 5-2.
    
    Class D
    
     1. Avoca-5                                       7-0
     2. Argyle-2                                      4-1
     3. Chateaugay-10                                 6-0
     4. C.G. Finney-5                                 7-1
     5. Ellicottville-6                               5-1
     6. Sherman-6                                     3-0
     7. Prattsburgh-5                                 6-0
     8. Fort Ann-2                                    6-1
     9. Moriah-7                                      3-1
    10. Bridgehampton-11                              3-2
    11. Madison-3                                     6-0
    12. South Kortright-4                             7-0
    13. Germantown-2                                  6-2
    14. McGraw-3                                      7-0
    15. Newfield-4                                    5-1
    16. Northern Adirondack-7                         3-0
    17. Sackets Harbor-3                              7-1
    18. York-5                                        6-1
    19. St. Regis Falls-10                            7-1
    20. Harrisville-10                                5-1
    
      Honorable mention: Andover 3-0, Belfast 3-1, Dundee 5-2, Elba 4-1, Franklin-
    ville 2-2, Heuvelton 4-2, Jasper-Troupsburg 3-2, Lima Christian 5-4, Lyme 6-3, 
    Madrid-Waddington 6-2, Mount Morris 4-3, Naples 4-2, Northville 4-1, Oppenheim-
    Ephrata/St. Johnsville 5-1, Oriskany 3-2, Pine Valley 5-1, Schroon Lake 6-0, 
    Stockbridge Valley 5-2.
    
    
    Active Basketball Win Streaks (10-or-more): 
    
      Queens High School of Teaching 11, Mynderse 10, Abraham Lincoln 10, Brooklyn 
    Law & Tech 10.
    
    
    Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
    teams and for Long Island can be found on our rankings home page.
    
      
    


    This Site
    ©2015 New York State Sportswriters Association.
    All rights reserved. Contact us via e-mail.
     
    → User tools

    Navigation
    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter