New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2016-17 Boys basketball (through Jan. 7)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback. We cut off reporting each Sunday at noon in order to prepare the ratings for release early in the week.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Long Island Lutheran-AIS                          10-1
 2. Queens High School of Teaching-PSAL               14-0
 3. Abraham Lincoln-PSAL                              12-2
 4. Baldwin-8                                          7-0
 5. Archbishop Molloy-CHSAA                            7-3
 6. Bishop Loughlin-CHSAA                              8-2
 7. Wings Academy-PSAL                                11-1
 8. University Prep-5                                 10-2
 9. Shenendehowa-2                                     7-0
10. Cardinal Hayes-CHSAA                              10-3
11. Curtis-PSAL                                       14-2
12. Fairport-5                                         8-1
13. Aquinas-5                                          6-2
14. Bishop Ludden-3                                    8-1
15. Pine Bush-9                                        9-0
16. Iona Prep-CHSAA                                    9-3
17. Mount Vernon-1                                     6-2
18. Christ the King-CHSAA                              7-4
19. Half Hollow Hills West-11                          8-0
20. Burke Catholic-9                                   7-1
21. Mount St. Michael-CHSAA                            9-3
22. West Genesee-3                                     8-0
23. Archbishop Stepinac-CHSAA                          6-4
24. Bishop Kearney-5                                   7-2
25. Half Hollow Hills East-11                          6-2

  Honorable mention: All Hallows-CHSAA 7-6, Auburn 9-1, Baldwinsville 
5-4, Bay Shore 7-2, Bethlehem 7-2, John Bowne-PSAL 9-4, Boys & Girls-
PSAL 7-4, Brentwood 7-1, Calhoun 8-2, Central Islip 7-2, Central Square 
5-2, Colonie 7-3, High School of Construction-PSAL 10-2, Eagle Academy-
PSAL 11-3, Green Tech 7-3, Hicksville 8-3, Holy Cross-CHSAA 7-5, James-
town 4-2, Thomas Jefferson-PSAL 7-6, Kings Park 7-3,  Kingston 6-2, 
Liverpool 5-4, Lockport 8-2, Monroe-Woodbury 7-3, New Rochelle 7-3, 
Niagara Falls 4-6, Patchogue-Medford 7-3, Penfield 7-3, Plainview JFK 
7-3, Rochester Edison 5-2, Rome Free 9-2, Schenectady 8-1, Shaker 7-2, 
Smithtown West 8-1, Springfield Gardens-PSAL 9-4, St. Raymond-CHSAA 5-5, 
Syosset 9-1, Victor 7-2, Uniondale 8-2, Yorktown 7-0.

Class A

 1. Buffalo Park School-MMAA                           7-1
 2. Byram Hills-1                                      8-1
 3. Albany Academy-AIS                                 6-3
 4. Brooklyn Law & Tech-PSAL                          12-1
 5. Tappan Zee-1                                       9-0
 6. Irondequoit-5                                     10-0
 7. Williamsville South-6                              6-0
 8. Harborfields-11                                    9-0
 9. Fordham Prep-CHSAA                                12-1
10. Elmont-8                                           6-1
11. Rochester East-5                                   9-2
12. Jamesville-DeWitt-3                                8-1
13. Valley Stream North-8                              9-1
14. Buffalo St. Francis-MMAA                           6-1
15. Utica Notre Dame-3                                10-1
16. St. Joseph-by-the-Sea-CHSAA                       12-2
17. Johnson City-4                                    10-1
18. Hewlett-8                                         10-1
19. Seward Park-PSAL                                  10-1
20. Lansingburgh-2                                     9-1
21. Greece Athena-5                                    7-1
22. Buffalo Timon/St. Jude-MMAA                        5-2
23. Walton Campus-PSAL                                10-1
24. Southampton-11                                     7-0
25. Scotia-Glenville-2                                 9-1

  Honorable mention: Amherst 8-2, Ben Banneker-PSAL 9-1, Batavia 5-3, Bell-
more JFK 7-4. Bishop Grimes 5-4, Bishop Maginn 8-1, Brockport 7-2, Buffalo 
Canisius-MMAA 5-4, Buffalo St. Joe's-MMA 5-5, Carthage 8-3, Chaminade-CHSAA 
5-4, Cold Spring Harbor 7-1, Eagle Academy II-PSAL 11-2, Thomas Edison-PSAL 
9-1, Floral Park 8-2, Glen Cove 10-1, Grand Island 9-2, Great Neck North 8-2, 
Holy Trinity-CHSAA 7-3, Homer 6-3, Indian River 10-2, John Jay, Cross River 
4-1, KIPP Prep-PSAL 7-4, Locust Valley 6-2, Lynbrook 8-1, Maryvale 6-1, 
Mepham 7-2, Mount Sinai 7-3, Msgr. Farrell-CHSAA 8-4, Msgr. McClancy-CHSAA 
10-4, New Paltz 5-1, North Tonawanda 8-2, Olean 7-2, Pittsford Mendon 8-2, 
Pittsford Sutherland 7-3, Rochester Monroe 5-5, Rochester Northeast Prep 8-2, 
Rochester Leadership Academy 7-3, Bayard Rustin-PSAL 7-2, Rye 6-2,, Shoreham-
Wading River 6-2, St. Anthony-CHSAA 8-3, St. Mary-MMAA 6-3, Wantagh 6-3, 
Wayne 7-2, Whitesboro 7-4, Wyandanch 6-2.

Class B

 1. Fannie Lou Hamer-PSAL                             13-0
 2. Glens Falls-2                                      9-0
 3. Lawrence-Woodmere Academy-AIS                      9-1
 4. LaSalle Academy-CHSAA                             13-2
 5. Westhill-3                                        11-1
 6. Buffalo Health Science-6                          10-1
 7. South Bronx Prep-PSAL                             11-0
 8. Center Moriches-11                                 7-1
 9. Mekeel Christian-2                                 7-0
10. Mynderse-5                                        11-0
11. Voorheesville-2                                   10-1
12. Sacred Heart-CHSAA                                12-1
13. Ogdensburg Free-10                                 7-2
14. Maspeth-PSAL                                      10-1
15. Archbishop Walsh-MMAA                              6-1
16. Fieldston-AIS                                      9-0
17. Binghamton Seton-4                                10-2
18. Waverly-4                                          9-1
19. Dunkirk-6                                          5-3
20. Community Health Academy for the Heights-PSAL     11-0
21. Ichabod Crane-2                                   11-1
22. Spackenkill-9                                      5-1
23. Chittenango-3                                      9-1
24. East Aurora-6                                      8-2
25. Ellenville-9                                       5-1

  Honorable mention: Adams Street Academy-PSAL 8-1, Attica 7-3, Briarcliff 6-1, 
Broadalbin-Perth 6-2, Buffalo Burgard 4-2, Buffalo Middle College 4-2, Canton 
8-2, Depew 7-1, East Side Community-PSAL 8-0, Hoosick Falls 7-1, Hudson 8-1, 
Livonia 6-3, Marcellus 8-3, Marlboro 5-1, Midlakes 6-3, Newark 7-3, Newfane 
6-4, Norwich 8-3, Packer Collegiate-PSAL 8-1, Pleasantville 6-3, Rochester 
Early College 6-3, Tilden-PSAL 14-3, Vernon-Verona-Sherrill 8-4, Watervliet 6-3.

Class C

 1. Perry-5                                            9-0
 2. Cooperstown-3                                      8-2
 3. Northstar Christian-5                              7-2
 4. Trumansburg-4                                      9-0
 5. Lake George-2                                      8-0
 6. Granville-2                                        9-0
 7. Waterville-3                                       9-1
 8. Clyde-Savannah-5                                   8-2
 9. Groton-4                                          10-1
10. Buffalo East-6                                     5-3
11. Chautauqua Lake-6                                  8-1
12. Moravia-4                                          9-2
13. East Rochester-5                                   7-2
14. Stillwater-2                                       9-2
15. Tully-3                                            8-1
16. North Salem-1                                      6-1
17. Lyons-5                                            8-2
18. Weedsport-3                                       10-2
19. Cuba-Rushford-5                                    9-1
20. Walton-4                                           9-1
20. Herkimer-3                                         8-2

  Honorable mention: Addison 6-2, Bolivar-Richburg 6-4, Caledonia-Mumford 8-3, 
Elmira Notre Dame 6-3, Frewsburg 7-2, Greenville 10-2, Hadley-Luzerne 6-3, 
Little Falls 9-3, Mayfield 8-3, Northern Adirondack 6-1, Oakfield-Alabama 6-3, 
Onondaga 8-3, Pembroke 6-3, Plattsburgh Seton 8-1, Portledge 4-2, Randolph 6-4, 
Red Jacket 7-4, Sidney 7-2, Silver Creek 7-2, South Lewis 7-3, Stony Brook 3-3, 
Thousand Islands 6-3, Ticonderoga 6-3, Tuckahoe 6-4, Vertus 6-3, Marcus Whitman 
6-2.

Class D

 1. Avoca-5                                           10-0
 2. Argyle-2                                           7-1
 3. Madison-3                                         10-0
 4. Fort Ann-2                                         8-1
 5. Moriah-7                                           8-1
 6. South Kortright-4                                 10-0
 7. Ellicottville-6                                    8-2
 8. C.G. Finney-5                                      8-2
 9. York-5                                             9-2
10. Franklinville-6                                    5-3
11. Prattsburgh-5                                      8-1
12. Chateaugay-10                                      9-2
13. Sherman-6                                          6-1
14. Delhi-4                                            8-1
15. McGraw-3                                           8-1
16. Newfield-4                                         7-2
17. Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville-2                7-2
18. West Canada Valley-3                               7-2
19. Laurens-4                                         10-1
20. Heuvelton-10                                       7-2

  Honorable mention: Andover 4-1, Belfast 5-1, Bridgehampton 5-4, Dundee 6-3, 
Elba 8-1, Germantown 6-3, Gilbertsville-Mount Upton 7-2,  Harrisville 8-3, 
LaFargeville 6-3, Lima Christian 5-4, Lyme 6-3, Madrid-Waddington 7-4, Mil-
ford 9-3, Mount Morris 6-3, Northville 7-3,  Pine Valley 6-3, Sackets Harbor 
8-3, Schroon Lake 7-0, St. Regis Falls 9-2.


Active Basketball Win Streaks: (10-or-more) 

  Queens High School of Teaching 14, Fordham Prep 12, Fannie Lou Hamer 13, 
Mynderse 11, South Bronx Prep 11, Community Healtghy Academy for the Heights 11, 
Irondequoit 10, Madison 10, South Kortright 10, Avoca 10.


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 4/23: Cold Spring Harbor boys keep rolling
  • 4/22: RCD's Regan scores 13 in lacrosse loss
  • 4/21: Victor boys extend streak to 50 wins
  • 4/20: Fairport laxmen hand Ithaca first loss
  • 4/19: Boys hoops Class AA and A all-state
  • 4/17: Sec. 2 boys tennis team has a twist
  • 4/14: WNBA honor for slain Mt. Vernon teen
  • 4/13: Cooperstown softball ace fans 22
  • 4/12: Boys hoops Class B, C, D all-state
  • 4/11: Sec. 2 school strands 16 in 2-0 loss
  • 4/9: Conn. lax power runs past Niskayuna
  • 4/8: PSAL wins leader Paturzo retires
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com