New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2016-17 Boys basketball (through Jan. 14)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback. We cut off reporting each Sunday at noon in order to prepare the ratings for release early in the week.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Abraham Lincoln-PSAL                              14-2
 2. St. Raymond-CHSAA                                  8-5
 3. Bishop Loughlin-CHSAA                             10-3
 4. University Prep-5                                 11-2
 5. Long Island Lutheran-AIS                          11-2
 6. Archbishop Molloy-CHSAA                            9-5
 7. Fairport-5                                        11-1
 8. Mount St. Michael-CHSAA                           11-4
 9. Cardinal Hayes-CHSAA                              11-4
10. Queens High School of Teaching-PSAL               16-1
11. Curtis-PSAL                                       17-2
12. Aquinas-5                                          7-2
13. West Genesee-3                                    10-0
14. Bishop Ludden-3                                   11-1
15. Pine Bush-9                                       11-0
16. Mount Vernon-1                                     9-2
17. Christ the King-CHSAA                              8-5
18. Wings Academy-PSAL                                12-1
19. Burke Catholic-9                                   9-1
20. Baldwin-8                                          9-1
21. Archbishop Stepinac-CHSAA                          8-5
22. Shenendehowa-2                                     9-1
23. Half Hollow Hills East-11                          9-2
24. Bay Shore-11                                       9-2
25. Uniondale-8                                       10-2

  Honorable mention: Auburn 11-1, Baldwinsville 6-4, Bethlehem 9-2, Bishop 
Kearney 9-3, John Bowne-PSAL 11-5, Boys & Girls-PSAL 8-6, Brentwood 10-2, Cal-
houn 9-2, Central Islip 8-4, Colonie 7-3, High School of Construction-PSAL 
11-3, Eagle Academy-PSAL 11-4, Green Tech 7-3, Half Hollow Hills West 9-3, 
Hicksville 8-5, Holy Cross-CHSAA 8-6, Iona Prep-CHSAA 9-4, Jamestown 6-2, 
Thomas Jefferson-PSAL 8-8, Kings Park 9-3, Kingston 6-3, Lancaster 7-5, Liver-
pool 6-4, Lockport 9-3, Monroe-Woodbury 7-3, New Rochelle 8-3, Niagara Falls 
6-6, Patchogue-Medford 8-4, Plainview JFK 8-4, Rochester Edison 7-4, Rochester 
McQuaid 8-5, Rome Free 9-2, Saratoga Springs 8-2, Scarsdale 8-1, Schenectady 
9-2, Shaker 9-2, Smithtown West 11-1, Springfield Gardens-PSAL 11-4, Syosset 
11-1, Upper Room-AIS 10-1. Victor 9-2, Washington Heights-PSAL 9-5, Westbury 
9-1.

Class A

 1. Buffalo Park School-MMAA                           9-1
 2. Byram Hills-1                                     11-1
 3. Albany Academy-AIS                                 7-3
 4. Brooklyn Law & Tech-PSAL                          14-1
 5. Tappan Zee-1                                      12-0
 6. Irondequoit-5                                     12-0
 7. Williamsville South-6                              8-1
 8. Holy Trinity-CHSAA                                 9-3
 9. Rye-1                                              9-2
10. Harborfields-11                                   11-1
11. Fordham Prep-CHSAA                                13-2
12. Valley Stream North-8                              9-2
13. Walton Campus-PSAL                                12-1
14. Rochester East-5                                  10-4
15. Hewlett-8                                         11-1
16. Greece Athena-5                                    9-1
17. Buffalo Timon/St. Jude-MMAA                        6-2
18. Utica Notre Dame-3                                10-2
19. Elmont-8                                           9-2
20. Seward Park-PSAL                                  12-2
21. St. Joseph by-the-Sea-CHSAA                       12-3
22. Lansingburgh-2                                    10-2
23. Jamesville-DeWitt-3                                9-2
24. Scotia-Glenville-2                                10-1
25. Eagle Academy II-PSAL                             14-3

  Honorable mention: Amherst 10-2, Ben Banneker-PSAL 10-2, Batavia 8-3, Bellmore 
JFK 8-5, Bishop Grimes 7-4, Brockport 8-3, Buffalo Canisius-MMAA 7-5, Buffalo St. 
Francis-MMAA 7-2,  Carthage 9-3, Chaminade-CHSAA 8-4, Cheektowaga 6-5, Cold 
Spring Harbor 9-2, Frederick Douglass-PSAL 6-6, East Harlem Pride 9-3, Thomas 
Edison-PSAL 13-1, Floral Park 8-4, Glen Cove 11-1, Goshen 6-3, Grand Island 10-3, 
Great Neck North 8-4, Homer 8-3, Indian River 11-2, Johnson City 11-2, KIPP Prep-
PSAL 9-4, Locust Valley 9-2, Lynbrook 10-1, Maryvale 8-3, McKee/Staten Island 
Tech 14-6, Mepham 8-3, Mount Sinai 8-4, Msgr. Farrell-CHSAA 9-4, Msgr. McClancy-
CHSAA 12-4, New Paltz 5-1, North Tonawanda 9-2, Olean 9-2, Our Lady of Lourdes 
5-4, Owego Free 8-3, Pittsford Mendon 10-3, Rochester Northeast Prep 9-4, Roch-
ester Leadership Academy 9-4, Rockville Centre Southside 9-2, Roosevelt Campus-
PSAL 10-2, Bayard Rustin-PSAL 9-2, St. Anthony-CHSAA 10-3, Southampton 8-1, 
Syracuse Academy of Science 6-4, Wayne 9-2, Whitesboro 7-4, Wyandanch 8-3.

Class B

 1. Glens Falls-2                                     12-0
 2. South Bronx Prep-PSAL                             14-0
 3. Westhill-3                                        12-1
 4. LaSalle Academy-CHSAA                             13-2
 5. Fannie Lou Hamer-PSAL                             15-1
 6. Lawrence-Woodmere Academy-AIS                     12-2
 7. Mekeel Christian-2                                 9-0
 8. Sacred Heart-CHSAA                                13-1
 9. Buffalo Health Science-6                          11-2
10. Center Moriches-11                                 9-2
11. Community Health Academy for the Heights-PSAL     13-0
12. Rochester Early College-5                          7-3
13. Voorheesville-2                                   11-2
14. Binghamton Seton-4                                11-2
15. Maspeth-PSAL                                      11-2
16. Waverly-4                                         11-1
17. Canton-10                                         10-2
18. Fieldston-AIS                                     10-1
19. East Aurora-6                                     10-2
20. Spackenkill-9                                      9-1
21. Mynderse-5                                        12-1
22. Chittenango-3                                     10-1
23. Archbishop Walsh-MMAA                              7-2
24. Ellenville-9                                       7-1
25. Newark-5                                           9-3

  Honorable mention: Adams Street Academy-PSAL 11-1, Attica 8-4, Briarcliff 7-2, 
Broadalbin-Perth 7-4, Buffalo Burgard 6-3, Buffalo Middle College 6-3, Cardinal 
O'Hara-MMAA 8-5, Cazenovia 10-4, Depew 9-1, Dunkirk 6-5, Townsend Harris-PSAL 
13-3, Hoosick Falls 9-2, Hudson 8-1, Ichabod Crane 11-3, Lackawanna 7-2, Livonia 
7-3, Marcellus 8-4, Marlboro 5-1, Northern Adirondack 8-2, Ogdensburg Free 9-3, 
Oyster Bay 6-5, Packer Collegiate-AIS 11-1, Sherburne-Earlville 8-4, Syracuse 
Institute of Technology 7-4, Tilden-PSAL 17-3, Vernon-Verona-Sherrill 9-4, Wood-
lands 6-3.

Class C

 1. Perry-5                                           11-0
 2. Cooperstown-3                                      9-2
 3. Northstar Christian-5                              8-3
 4. Trumansburg-4                                     11-0
 5. Granville-2                                       10-0
 6. Chautauqua Lake-6                                 10-2
 7. Tully-3                                           10-1
 8. Lyons-5                                           11-2
 9. Rhinebeck-9                                        9-0
10. Tuckahoe-1                                         8-4
11. Groton-4                                          11-2
12. Moravia-4                                         10-2
13. North Salem-1                                      7-1
14. Buffalo East-6                                     7-4
15. Weedsport-3                                       12-2
16. Cuba-Rushford-5                                   11-1
17. Clyde-Savannah-5                                   8-3
18. Herkimer-3                                        10-2
19. Waterville-3                                      10-2
20. Hadley-Luzerne-2                                   8-3
--  Stillwater-2                                      10-3

  Honorable mention: Addison 8-2, Alexander 8-4, Caledonia-Mumford 7-4, East 
Rochester 8-3, Elmira Notre Dame 8-3, Frewsburg 8-3, Gananda 7-4, Greenville 
10-2, Lake George 8-2, Little Falls 10-3, Northern Adirondack 8-2, Oakfield-
Alabama 8-4, Onondaga 10-3, Pembroke 9-3, Plattsburgh Seton 10-2, Randolph 9-4, 
Salamanca 9-3, Schoharie 8-2, Sidney 8-2, Stony Brook 5-4, St. Lawrence 7-4, 
Thousand Islands 6-4, Ticonderoga 8-3, Walton 10-2, Marcus Whitman 8-2.

Class D

 1. Avoca-5                                           13-0
 2. Madison-3                                         12-0
 3. Fort Ann-2                                        10-1
 4. Moriah-7                                          10-1
 5. South Kortright-4                                 11-0
 6. Ellicottville-6                                    9-2
 7. C.G. Finney-5                                      9-2
 8. York-5                                            11-2
 9. Franklinville-6                                    6-3
10. Prattsburgh-5                                     10-1
11. Chateaugay-10                                     11-2
12. Sherman-6                                          8-1
13. Delhi-4                                            8-1
14. McGraw-3                                           9-1
15. Argyle-2                                           9-2
16. Laurens-4                                         11-1
17. Seward-9                                           9-3
18. Newfield-4                                         9-3
19. Bridgehampton-11                                   7-4
20. Heuvelton-10                                       9-3

  Honorable mention: Andover 6-3, Belfast 9-1, Dundee 8-3, Elba 10-1, Germantown 
8-3, Gilbertsville-Mount Upton 9-2, Harrisville 9-4, LaFargeville 7-4, Lima 
Christian 7-4, Lyme 7-3, Madrid-Waddington 9-4, Milford 9-3, Mount Morris 7-4, 
Northville 8-4, Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 7-3 Pine Valley 7-3, Sackets 
Harbor 9-3, Schroon Lake 9-1, St. Regis Falls 10-2, West Canada Valley 7-4.


Active Basketball Win Streaks (10-or-more)

  South Bronx Prep 14, Avoca 13, Community Health Academy for the Heights 13, 
Irondequoit 12, Tappan Zee 12, Glens Falls 12, Madison 12, South Kortright 11, 
Perry 11, Pine Bush 11, Granville 10, West Genesee 10, Canton 10.


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 4/28: Lawson wins 3,000 at Penn Relays
  • 4/27: Reprieve for Monroe-Woodbury hockey
  • 4/26: Elmira ND wins Sec. 4 softball battle
  • 4/25: Sec. 4 pitcher is absolutely perfect
  • 4/24: Mich. power ends Victor's win streak
  • 4/23: Cold Spring Harbor boys keep rolling
  • 4/22: RCD's Regan nets 13 in lacrosse loss
  • 4/21: Victor boys extend streak to 50 wins
  • 4/20: Fairport laxmen hand Ithaca first loss
  • 4/19: Boys hoops Class AA and A all-state
  • 4/17: Sec. 2 boys tennis team has a twist
  • 4/14: WNBA honor for slain Mt. Vernon teen
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com