New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2016-17 Boys basketball (through Jan. 28)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback. We cut off reporting each Sunday at noon in order to prepare the ratings for release early in the week.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Abraham Lincoln-PSAL                                 19-2
 2. Long Island Lutheran-AIS                             15-2
 3. Archbishop Molloy-CHSAA                              14-5
 4. Christ the King-CHSAA                                14-6
 5. Fairport-5                                           15-1
 6. Bishop Loughlin-CHSAA                                13-4
 7. Queens High School of Teaching-PSAL                  18-2
 8. St. Raymond-CHSAA                                    11-8
 9. Bishop Ludden-3                                      14-1
10. Pine Bush-9                                          13-0
11. University Prep-5                                    13-4
12. Mount St. Michael-CHSAA                              13-6
13. Burke Catholic-9                                     11-1
14. Liverpool-3                                          11-4
15. Bay Shore-11                                         14-2
16. Archbishop Stepinac-CHSAA                            12-6
17. West Genesee-3                                       13-1
18. Half Hollow Hills East-11                            13-3
19. Mount Vernon-1                                       12-4
20. Westbury-8                                           12-2
21. Uniondale-8                                          14-2
22. Shenendehowa-2                                       11-2
23. Baldwin-8                                            12-3
24. Smithtown West-11                                    15-1
25. South Shore-PSAL                                     11-6

  Honorable mention: Auburn 11-4, Bethlehem 13-2, Bishop Kearney 9-5, John 
Bowne-PSAL 14-5, Brentwood 12-3, Calhoun 14-2, Cardozo-PSAL 10-8, Cardinal 
Hayes-CHSAA 14-6, Central Islip 10-6, Colonie 12-3, High School of Con-
struction-PSAL 14-3, Copiague 10-6, Curtis-PSAL 20-4, Deer Park 9-6, Eagle 
Academy-PSAL 14-6, Green Tech 9-5, Half Hollow Hills West 12-4, Iona Prep-
CHSAA 11-7,  Ithaca 15-1, Jamestown 9-4, Kings Park 10-6, McKee/Staten 
Island Tech 16-7, Monroe-Woodbury 10-4, New Rochelle 11-4, Plainview JFK 
10-5, Port Washington 10-6, Rochester Aquinas 9-4, Rochester McQuaid 9-5, 
Rome Free 12-2, F.D. Roosevelt 11-2, Rush-Henrietta 10-6, Scarsdale 9-4, 
Schenectady 11-3, Spring Valley 15-2, Springfield Gardens-PSAL 12-5, Syosset 
12-2, Syracuse CBA 9-5, Upper Room-AIS 12-2, Wings Academy-PSAL 15-3.

Class A

 1. Byram Hills-1                                        15-1
 2. Albany Academy-AIS                                    9-3
 3. Tappan Zee-1                                         15-0
 4. Buffalo Park School-MMAA                             11-2
 5. Irondequoit-5                                        14-1
 6. Brooklyn Law & Tech-PSAL                             19-2
 7. Williamsville South-6                                11-2
 8. Chaminade-CHSAA                                      12-4
 9. Rochester East-5                                     11-4
10. Greece Athena-5                                      13-1
11. Utica Notre Dame-3                                   14-2
12. Harborfields-11                                      14-2
13. Lansingburgh-2                                       13-2
14. Buffalo St. Francis-MMAA                             11-4
15. St. Joseph by-the-Sea-CHSAA                          13-4
16. Seward Park-PSAL                                     15-3
17. Glen Cove-8                                          15-1
18. Eagle Academy II-PSAL                                17-3
19. St. Anthony-CHSAA                                    13-4
20. Jamesville-DeWitt-3                                  11-3
21. Fordham Prep-CHSAA                                   13-5
22. Bishop Grimes-3                                      11-4
23. Scotia-Glenville-2                                   13-2
24. Walton Campus-PSAL                                   14-3
25. Buffalo Timon/St. Jude-MMAA                           9-4

  Honorable mention: Amherst 13-3, Amityville 12-4, Bayport-Blue Point 11-5, 
Ben Banneker-PSAL 14-2, Batavia 11-3, Brockport 10-5, Buffalo Canisius-MMA 10-5, 
Buffalo McKinley 10-4, Carthage 12-3, Cheektowaga 9-5, Cold Spring Harbor 13-2, 
East Harlem Pride 13-4, Thomas Edison-PSAL 16-2, Elmont 11-4, Floral Park 11-4, 
Friends Academy 12-3, Garden City 11-5, Goshen 9-3, Grand Island 12-3, Hewlett 
13-3, Holy Trinity-CHSAA 12-5, Homer 10-4, Indian River 13-3, Johnson City 13-2, 
KIPP Prep-PSAL 12-6, Locust Valley 11-3, Lynbrook 12-3, Mepham 9-5, Morris 
Campus-PSAL 14-4, Msgr. Farrell-CHSAA 13-5, Msgr. McClancy-CHSAA 15-4, Mount 
Sinai 10-6, New Paltz 8-1, North Tonawanda 11-3, Olean 13-2, Our Lady of Lourdes 
10-5, Owego Free 11-4, Pittsford Mendon 12-4, Rochester Northeast Prep 10-5, 
Rochester Leadership Academy 10-4, Rockville Centre South Side 12-4, Roosevelt-
L.I. 10-4, Roosevelt Campus-PSAL 11-3, Bayard Rustin-PSAL 12-4, Rye 11-4, South-
ampton 12-2, Syracuse Academy of Science 11-4, Valley Stream North 13-2, Wayne 
12-3, Wyandanch 13-3.

Class B

 1. Glens Falls-2                                        15-0
 2. Westhill-3                                           16-1
 3. LaSalle Academy-CHSAA                                17-2
 4. South Bronx Prep-PSAL                                19-1
 5. Fannie Lou Hamer-PSAL                                18-1
 6. Lawrence-Woodmere Academy-AIS                        15-2
 7. Mekeel Christian-2                                   13-0
 8. Rhinebeck-9                                          12-0
 9. Waverly-4                                            15-1
10. Center Moriches-11                                   12-3
11. Rochester Early College-5                            10-4
12. Voorheesville-2                                      13-3
13. Maspeth-PSAL                                         15-3
14. Tilden-PSAL                                          19-3
15. Sacred Heart-CHSAA                                   14-3
16. East Aurora-6                                        12-3
17. Spackenkill-9                                        10-1
18. Fieldston-AIS                                        12-1
19. Mynderse-5                                           15-1
20. Adams Street Academy-PSAL                            12-1
21. Ellenville-9                                          8-1
22. Hudson-2                                             12-2
23. Buffalo Middle College-6                             10-4
24. Community Health Academy for the Heights-PSAL        15-2
25. Buffalo Health Sciences-6                            14-4

  Honorable mention: Attica 11-4, Briarcliff 11-3, Binghjamton Seton 12-4, Broad-
albin-Perth 9-4, Buffalo Burgard 8-6, Buffalo Olmsted 12-2, Canton 13-3, Cardinal 
O'Hara-MMAA 10-6, Cazenovia 11-6, Chester 7-3, Chittenango 13-2,  Dunkirk 8-7, 
Townsend Harris-PSAL 15-3, Hoosick Falls 12-3, Ichabod Crane 13-3, Lackawanna 
10-3, Livonia 10-3, Marcellus 9-5, Marlboro 7-3, Medina 10-4, Newark 11-4, Ogdens-
burg Free 11-3, Oyster Bay 9-6, Packer Collegiate-PSAL 13-1, Sherburne-Earlville 
10-5, St. Mary-MMAA 11-4, Vernon-Verona-Sherrill 10-5, Watervliet 10-6, Woodlands 
9-4.

Class C

 1. Perry-5                                              15-0
 2. Cooperstown-3                                        12-2
 3. Chautauqua Lake-6                                    13-2
 4. Northstar Christian-5                                12-3
 5. Tully-3                                              14-1
 6. Moravia-4                                            13-2
 7. Trumansburg-4                                        13-1
 8. Weedsport-3                                          15-2
 9. Clyde-Savannah-5                                     12-3
10. Granville-2                                          13-1
11. North Salem-1                                        10-2
12. Stillwater-2                                         12-3
13. Sidney-4                                             11-2
14. Buffalo East-6                                        9-5
15. Waterville-3                                         12-3
16. Millbrook-9                                          12-3
17. Cuba-Rushford-5                                      12-2
18. Hadley-Luzerne-2                                     10-4
19. Lyons-5                                              12-3
20. Greenville-2                                         14-2
21. Tuckahoe-1                                           10-5
22. Marcus Whitman-5                                     12-2
23. Herkimer-3                                           12-4
24. Lake George-2                                        11-3
25. Randolph-6                                           11-4

  Honorable mention: Addison 9-5, Alexander 10-5, Byron-Bergen 9-5, Caledonia-
Mumford 10-4, Cleveland Hill 10-5, East Rochester 10-4, Elmira Notre Dame 10-5, 
Frankfort-Schuyler 9-5,  Frewsburg 11-3, Gananda 9-5, Greenport 10-6, Groton 
12-4, Hoosic Valley 10-5, LeRoy 9-5, Little Falls 12-3, Northern Adirondack 9-3, 
Oakfield-Alabama 11-4, Onondaga 12-5, Pembroke 11-4, Plattsburgh Seton 13-2, 
Port Jefferson 9-5, Salamanca 12-3, St. Lawrence 9-5, Ticonderoga 9-4, Walton 
12-3.

Class D

 1. Madison-3                                            15-0
 2. Fort Ann-2                                           13-1
 3. Moriah-7                                             14-1
 4. Prattsburgh-5                                        15-1
 5. South Kortright-4                                    14-0
 6. Ellicottville-6                                      12-2
 7. Avoca-5                                              15-1
 8. Chateaugay-10                                        14-2
 9. McGraw-3                                             13-1
10. S.S. Seward-9                                        12-3
11. Franklinville-6                                      11-4
12. C.G. Finney-5                                        13-4
13. York-5                                               13-3
14. Delhi-4                                              12-2
15. Newfield-4                                           10-3
16. Bridgehampton-11                                     10-5
17. Laurens-4                                            14-2
18. St. Regis Falls-10                                   13-3
19. Sherman-6                                            11-3
20. Argyle-2                                             10-4

  Honorable mention: Andover 9-5, Belfast 12-3, Clymer 9-4, Deposit 11-3, Dundee 
8-5, Elba 12-3, Edwards-Knox 10-4, Gilbertsville-Mount Upton 10-3, Harrisville 
10-4, Heuvelton 11-5, LaFargeville 10-6, Lima Christian 10-5, Lyme 9-5, Madrid-
Waddington 12-4, Mount Morris 9-5, Northville 11-5, Oppenheim-Ephratah-St. Johns-
ville 9-4, Pine Valley 9-5, Sackets Harbor 12-4, Schroon Lake 11-1, Whitehall 9-4.


Active Basketball Win Streaks (10-or-more)

  Glens Falls 15, Madison 15, Tappan Zee 15, Perry 15, South Kortright 14, Waverly 
14, Pine Bush 13, Ithaca 13, Rhinebeck 12, Marcus Whitman 12, Cooperstown 11, 
Bethlehem 10, Chaminade 10, Glen Cove 10, Westhill 10, S.S. Seward 10.


Unbeaten teams left

Eight: (1 in Class AA, 1 in Class A, 3 in Class B, 1 in Class C, 2 in Class D .)


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 10/21: Upsets litter Friday schedule
  • 10/21: Fight, arrests end volleyball season
  • 10/20: Reprieve for Center Moriches team
  • 10/20: Louisville adds Greg Paulus to staff
  • 10/18: Two Sec. 4 teams end football season
  • 10/17: Vestal soccer tops Ithaca in OT
  • 10/16: Sayville forfeits football victory
  • 10/15: Newark Valley wins battle of No. 1's
  • 10/15: Tuohy demolishes VCP course mark
  • 10/14: Sec. 11 team appealing tourney ban
  • 10/14: Whitesboro coach ties Sec. 3 mark
  • 10/13: Sec. 6 school forfeits its soccer wins
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com