New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2016-17 Boys basketball (through Feb. 4)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback. We cut off reporting each Sunday at noon in order to prepare the ratings for release early in the week.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Abraham Lincoln-PSAL                                  21-2
 2. Long Island Lutheran-AIS                              16-2
 3. Archbishop Molloy-CHSAA                               16-5
 4. Christ the King-CHSAA                                 15-6
 5. Fairport-5                                            16-1
 6. Queens High School of Teaching-PSAL                   20-3
 7. Mount St. Michael-CHSAA                               15-6
 8. Bishop Loughlin-CHSAA                                 13-5
 9. Bishop Ludden-3                                       16-1
10. Pine Bush-9                                           13-0
11. University Prep-5                                     15-3
12. Cardinal Hayes-CHSAA                                  15-6
13. Bay Shore-11                                          16-2
14. Archbishop Stepinac-CHSAA                             14-6
15. Liverpool-3                                           12-5
16. West Genesee-3                                        15-1
17. Half Hollow Hills East-11                             15-3
18. Mount Vernon-1                                        13-4
19. Westbury-8                                            15-2
20. Shenendehowa-2                                        13-2
21. Smithtown West-11                                     17-1
22. South Shore-PSAL                                      13-6
23. Wings Academy-PSAL                                    17-3
24. Bethlehem-2                                           15-2
25. Syosset-8                                             15-2

  Honorable mention: Auburn 11-6, Baldwin 13-4, Bishop Kearney 11-5, John 
Bowne-PSAL 17-5, Brentwood 14-3, Burke Catholic 12-3, Calhoun 15-2, Central 
Islip 12-6, Colonie 14-3, High School of Construction-PSAL 15-6, Curtis-PSAL 
21-4, Eagle Academy-PSAL 15-8, Half Hollow Hills West 14-4, Iona Prep-CHSAA 
12-9, Ithaca 17-1, Jamestown 10-5, McKee/Staten Island Tech 16-8, Monroe-Wood-
bury 10-5, New Rochelle 14-4, Paul Robeson-PSAL 15-7, Rochester Aquinas 11-4, 
Rochester Edison 10-7, Rochester McQuaid 11-5, Rome Free 15-2, F.D. Roosevelt 
11-2, Rush-Henrietta 11-6, Saratoga Springs 12-5, Schenectady 12-4, Spring 
Valley 18-2, Springfield Gardens-PSAL 14-5, Syracuse CBA 10-7, Upper Room-AIS 
14-2, Victor 12-4, Ward Melville 14-4.

Class A

 1. Byram Hills-1                                         17-1
 2. Tappan Zee-1                                          18-0
 3. Irondequoit-5                                         15-1
 4. Albany Academy-AIS                                    10-4
 5. Brooklyn Law & Tech-PSAL                              20-2
 6. Chaminade-CHSAA                                       15-4
 7. Buffalo Park School-MMAA                              13-3
 8. Harborfields-11                                       16-2
 9. Williamsville South-6                                 13-3
10. Utica Notre Dame-3                                    15-2
11. Lansingburgh-2                                        15-2
12. Rochester East-5                                      12-5
13. Buffalo St. Francis-MMAA                              15-4
14. Msgr. McClancy-CHSAA                                  18-4
15. Greece Athena-5                                       14-2
16. Seward Park-PSAL                                      15-3
17. Jamesville-DeWitt-3                                   14-3
18. Walton Campus-PSAL                                    16-3
19. Msgr. Farrell-CHSAA                                   16-5
20. Buffalo Timon/St. Jude-MMAA                           13-4
21. Holy Trinity-CHSAA                                    14-6
22. Eagle Academy II-PSAL                                 18-4
23. St. Anthony-CHSAA                                     14-5
24. Amherst-6                                             15-3
25. Bishop Grimes-3                                       12-5

  Honorable mention: Amityville 14-4, Ben Banneker-PSAL 16-2, Batavia 11-5, 
Bayport-Blue Point 12-6, Louis Brandeis-PSAL 17-1, Brockport 11-6, Buffalo 
Canisius-MMAA 12-6, Buffalo South Park 11-4, Canandaigua 12-7, Carthage 14-4, 
Cold Spring Harbor 15-2, John Dewey-PSAL 20-3, East Harlem Pride 14-4, Thomas 
Edison-PSAL 18-4, Elmont 13-4, Floral Park 13-4, Fordham Prep-CHSAA 14-7, 
Friends Academy 14-3, Garden City 12-6, Glen Cove 16-2, Goshen 9-4, Grand Is-
land 13-4, Hewlett 13-4, Homer 12-4, Indian River 14-4, Johnson City 15-2, 
KIPP Prep-PSAL 14-6, Locust Valley 12-3, Lynbrook 13-4, Morris Campus-PSAL 
15-4, Mount Sinai 12-6, New Paltz 9-1, North Tonawanda 12-4, Olean 15-2, Owego 
Free 12-5, Pittsford Mendon 12-5, Rochester Northeast Prep 11-6, Rochester 
LeadershipvAcademy 13-4, Rockville Centre South Side 13-4, Roosevelt-L.I. 
12-5, Rye 14-4, Scotia-Glenville 13-4, Sewanhaka 13-4, Southampton 14-2, St. 
Joe by-the-Sea-CHSAA 14-6, Syracuse Academy of Science 11-6, Valley Stream 
North 15-2, Wyandanch 13-5.

Class B

 1. Glens Falls-2                                         17-0
 2. Westhill-3                                            16-1
 3. LaSalle Academy-CHSAA                                 19-2
 4. South Bronx Prep-PSAL                                 21-1
 5. Fannie Lou Hamer-PSAL                                 20-1
 6. Lawrence-Woodmere Academy-AIS                         17-2
 7. Mekeel Christian-2                                    15-0
 8. Rhinebeck-9                                           14-0
 9. Waverly-4                                             15-1
10. Center Moriches-11                                    14-3
11. Rochester Early College-5                             12-4
12. Voorheesville-2                                       14-3
13. Adams Street Academy-PSAL                             19-3
14. Tilden-PSAL                                           20-3
15. Sacred Heart-CHSAA                                    17-3
16. East Aurora-6                                         13-3
17. Spackenkill-9                                         14-1
18. Mynderse-5                                            17-1
19. Maspeth-PSAL                                          17-4
20. Fieldston-AIS                                         14-2
21. Canton-10                                             14-3
22. Hudson-2                                              13-2
23. Buffalo Middle College-6                              11-5
24. Buffalo Health Sciences-6                             15-4
25. Ellenville-9                                           9-2

  Honorable mention: Attica 11-6, Babylon 11-6, Binghamton Seton 13-5, Briar-
cliff 14-3, Broadalbin-Perth 11-6, Buffalo Burgard 10-6, Buffalo Olmsted 14-2, 
Cardinal O'Hara-MMAA 11-7, Catskill 10-5, Cazenovia 12-7, Chester 10-3, Chit-
tenango 15-2, Dwight School-AIS 14-4, Eagle Academy III-PSAL 14-4, Gowanda 10-4, 
Hoosick Falls 15-3, Hornell 10-7, Ichabod Crane 15-3, Liberty 9-4, Livonia 13-3, 
Marlboro 7-4, Medina 12-4, Newark 13-4, Ogdensburg Free 13-4, Packer Collegiate-
PSAL 15-3, Sherburne-Earlville l2-5, St. Mary-MMAA 11-6, Vernon-Verona-Sherrill 
12-5, Woodlands 12-4.

Class C

 1. Perry-5                                               17-0
 2. Cooperstown-3                                         15-2
 3. Chautauqua Lake-6                                     15-2
 4. Northstar Christian-5                                 14-3
 5. Moravia-4                                             15-2
 6. Trumansburg-4                                         15-1
 7. Weedsport-3                                           16-2
 8. Clyde-Savannah-5                                      14-3
 9. Granville-2                                           15-1
10. Tully-3                                               15-2
11. Stillwater-2                                          14-3
12. Sidney-4                                              13-2
13. Buffalo East-6                                        11-5
14. Waterville-3                                          14-3
15. Cuba-Rushford-5                                       15-2
16. North Salem-1                                         11-3
17. Marcus Whitman-5                                      13-2
18. Tuckahoe-1                                            11-5
19. Millbrook-9                                           12-4
20. Lake George-2                                         13-3
21. Randolph-6                                            13-4
22. Plattsburgh Seton-7                                   15-2
23. East Rochester-5                                      12-4
24. Herkimer-3                                            12-5
25. Little Falls-3                                        14-3

  Honorable mention: Addison 10-7, Alexander 11-6, Byron-Bergen 11-5, Caledonia-
Mumford 11-5, Elmira Notre Dame 12-5, Frewsburg 12-4, Gananda 10-7, Greenport 
12-6, Greenville 14-4, Groton 13-5. Hadley-Luzerne 10-6, Hoosic Valley 10-6, 
Lansing 10-4, LeRoy 11-6, Northern Adirondack 10-4, Oakfield-Alabama 12-5, Onon-
daga 12-6, Pembroke 13-4, Salamanca 13-4, Ticonderoga 11-5, Walton 13-4, West-
moreland 10-5.

Class D

 1. Madison-3                                             17-0
 2. Fort Ann-2                                            15-1
 3. Moriah-7                                              16-1
 4. Prattsburgh-5                                         16-1
 5. South Kortright-4                                     17-0
 6. Ellicottville-6                                       14-2
 7. Chateaugay-10                                         15-2
 8. Franklinville-6                                       12-4
 9. S.S. Seward-9                                         12-3
10. Avoca-5                                               15-2
11. C.G. Finney-5                                         15-4
12. York-5                                                14-3
13. Delhi-4                                               14-2
14. McGraw-3                                              14-2
15. Newfield-4                                            13-3
16. Bridgehampton-11                                      10-5
17. Laurens-4                                             15-2
18. Sherman-6                                             13-3
19. Argyle-2                                              12-4
20. Madrid-Waddington-10                                  14-4

  Honorable mention: Andover 10-6, Belfast 12-3, Clymer 10-5, Crown Point 12-4, 
Deposit 11-4, Dundee 11-6, Elba 14-3, Edwards-Knox 12-4, Gilbertsville-Mount 
Upton 11-4, Harrisville 11-4, Heuvelton 13-5, LaFargeville 11-7, Lima Christian 
11-7, Mount Morris 10-6, Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 12-5, Sackets Harbor 
14-4, Schroon Lake 11-3, St. Regis Falls 14-4, Whitehall 11-4.


Active Basketball Win Streaks (10-or-more)

  Tappan Zee 18, Glens Falls l7, Madison 17, South Kortright 17, Perry 17, 
Ithaca 16, Mekeel Christian 15, Rhinebeck 14, Cooperstown 14, Waverly 14, 
Chaminade 13, Marcus Whitman 13, Smithtown West 13, Pine Bush 13, Bethlehem 
12, Byram Hills 12, Friends Academy 11, Moriah 11, Bay Shore 11, Westhill 10, 
S.S. Seward 10, Bishop Ludden 10.


Unbeaten teams

  Eight left (1 in Class AA, 1 in Class A, 3 in Class B, 1 in Class C, 2 in 
Class D.


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 9/24: Lourdes pulls upset of No. 1 Somers
  • 9/23: Pittsford downs Victor in football
  • 9/23: Sec. 5 soph already at 144 career goals
  • 9/22: Schalmont girls win, improve to 9-0
  • 9/21: Lake George boys defeat Fort Ann
  • 9/20: F-M, Scarsdale score soccer upsets
  • 9/19: Victor upsets Churchville in soccer
  • 9/17: 3 schools sweep on state XC course
  • 9/17: Mourning RB shines for Centereach
  • 9/16: Sec. 1 school forfeits homecoming game
  • 9/16: Ossining coach's gamble pays off
  • 9/15: Tupper Lake calls off Week 3 game
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com