New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2016-17 Boys basketball (through Feb. 11)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback. We cut off reporting each Sunday at noon in order to prepare the ratings for release early in the week.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Abraham Lincoln-PSAL                                     22-3
 2. Long Island Lutheran-AIS                                 18-3
 3. Archbishop Molloy-CHSAA                                  16-6
 4. Fairport-5                                               17-1
 5. Bishop Loughlin-CHSAA                                    16-5
 6. Mount St. Michael-CHSAA                                  16-7
 7. Christ the King-CHSAA                                    15-7
 8. Pine Bush-9                                              16-0
 9. Cardinal Hayes-CHSAA                                     16-7
10. Queens High School of Teaching-PSAL                      20-4
11. Central Islip-11                                         14-6
12. University Prep-5                                        15-4
13. Liverpool-3                                              14-5
14. Bay Shore-11                                             17-3
15. Bishop Ludden-3                                          17-2
16. Archbishop Stepinac-CHSAA                                15-7
17. Mount Vernon-1                                           15-4
18. West Genesee-3                                           16-2
19. Shenendehowa-2                                           15-2
20. Half Hollow Hills East-11                                16-4
21. Smithtown West-11                                        18-1
22. South Shore-PSAL                                         14-7
23. Wings Academy-PSAL                                       19-3
24. Syosset-8                                                17-2
25. Colonie-2                                                16-3

  Honorable mention: Auburn 12-6, Baldwin 15-4, Bethlehem 16-3, Bishop Kearney 
12-6, John Bowne-PSAL 18-6, Boys & Girls-PSAL 12-9, Brentwood 16-4, Burke Cath-
olic 15-3, Calhoun 17-2, Central Square 14-5, High School of Construction-PSAL 
17-6, Curtis-PSAL 22-4, Eagle Academy-PSAL 16-8, Half Hollow Hills West 16-4, 
Iona Prep-CHSAA 13-10, Ithaca 19-1, Jamestown 12-5, McKee/Staten Island Tech 
17-9, Monroe-Woodbury 12-5, New Rochelle 14-4, Niagara Falls 12-8, Paul Robeson-
PSAL 15-8, Rochester Aquinas 13-5, Rochester McQuaid 13-5, Rome Free 17-2, F.D. 
Roosevelt 14-2, Rush-Henrietta 12-7, Saratoga Springs 14-5, Scarsdale 14-5, 
Schenectady 14-5, Spring Valley 18-2, Springfield Gardens-PSAL 15-5, Uniondale 
16-3, Upper Room-AIS 15-2, Victor 14-4, Ward Melville 15-5, Washington Heights-
PSAL 13-9, Westbury 16-3.

Class A

 1. Byram Hills-1                                            18-1
 2. Irondequoit-5                                            17-1
 3. Albany Academy-AIS                                       12-4
 4. Brooklyn Law and Tech-PSAL                               22-2
 5. Chaminade-CHSAA                                          17-4
 6. Harborfields-11                                          18-2
 7. Williamsville South-6                                    15-3
 8. Utica Notre Dame-3                                       17-2
 9. Lansingburgh-2                                           17-2
10. Buffalo St. Francis-MMAA                                 17-4
11. Buffalo Park School-MMAA                                 14-4
12. Tappan Zee-1                                             19-1
13. Msgr. McClancy-CHSAA                                     18-4
14. Walton Campus-PSAL                                       18-3
15. Jamesville-DeWitt-3                                      16-3
16. Seward Park-PSAL                                         17-3
17. Msgr. Farrell-CHSAA                                      17-5
18. Rochester East-5                                         13-6
19. Greece Athena-5                                          16-3
20. Holy Trinity-CHSAA                                       15-6
21. Eagle Academy II-PSAL                                    20-4
22. St. Anthony-CHSAA                                        16-5
23. Olean-6                                                  17-2
24. Buffalo Timon-St. Jude-MMAA                              15-6
25. Bishop Grimes-3                                          14-5
25. Amherst-6                                                15-3

  Honorable mention: Amityville 15-5, Ben Banneker-PSAL 16-2, Batavia 12-5, Bay-
port-Blue Point 13-6, Louis Brandeis-PSAL 17-1, Brockport 13-6, Buffalo Can-
isius-MMAA 13-7, Buffalo South Park 13-4, Canandaigia 12-7, Carthage 14-5, Cold 
Spring Harbor 17-2, John Dewey-PSAL 21-3, East Harlem Pride 16-4, Thomas Edison
-PSAL 20-3, Elmont 15-4, Floral Park 15-4, Fordham Prep-CHSAA 15-7, Friends 
Academy 16-3, Garden City 13-6, Glen Cove 17-2, Goshen 11-5, Grand Island 13-6, 
Hewlett 15-4, Homer 13-6, Indian River 15-4, Johnson City 15-3, KIPP Prep-PSAL 
16-6, Locust Valley 16-3, Lynbrook 14-5, Morris Campus-PSAL 19-4, Mount Sinai 
13-7, New Paltz 10-1, North Tonawanda 14-4, Pittsford Mendon 12-7, Rochester 
Northeast Prep 12-7, Rochester Leadership Academy 15-4, Rockville Centre South 
Side  14-5, Roosevelt-L.I. 13-6, Rye 15-5, Scotia-Glenville 15-4, Sewanhaka 14-5, 
Southampton 15-2, St. Joe by-the-Sea-CHSAA 14-8, Syracuse Academy of Science 13-6, 
Valley Stream North 16-3, Watertown 13-6, Wayne 15-3, Wyandanch 14-5.

Class B

 1. Glens Falls-2                                            19-0
 2. Westhill-3                                               18-1
 3. LaSalle Academy-CHSAA                                    20-2
 4. South Bronx Prep-PSAL                                    22-1
 5. Fannie Lou Hamer-PSAL                                    20-1
 6. Lawrence-Woodmere Academy-AIS                            20-2
 7. Mekeel Christian-2                                       18-0
 8. Waverly-4                                                18-1
 9. Center Moriches-11                                       17-3
10. Adams Street Academy-PSAL                                21-4
11. Spackenkill-9                                            16-1
12. Voorheesville-2                                          15-4
13. Tilden-PSAL                                              21-4
14. Sacred Heart-CHSAA                                       19-4
15. East Aurora-6                                            15-3
16. Rhinebeck-9                                              15-1
17. Mynderse-5                                               18-1
18. Maspeth-PSAL                                             18-4
19. Wingate-PSAL                                             16-2
20. Fieldston-AIS                                            17-2
21. Hudson-2                                                 16-2
22. Buffalo Health Sciences-6                                16-4
23. Ogdensburg Free-10                                       16-4
24. Chittenango-3                                            17-2
25. Woodlands-1                                              15-4

  Honorable mention: Attica 12-7, Babylon 13-6, Binghamton Seton 14-5, Briar-
cliff 15-5, Broadalbin-Perth 12-7, Buffalo Burgard 10-8, Buffalo Middle College 
11-7, Buffalo Seneca 13-4, Buffalo Olmsted 15-3, Canton 15-5, Cardinal O'Hara-
MMAA 13-7, Catskill 12-6, Cazenovia 13-7, Chester 8-4, Dwight School-AIS 15-4, 
Eagle Academy III-PSAL 15-5, Ellenville 9-3, Hoosick Falls 16-3, Hornell 12-7, 
Ichabod Crane 16-4, Lackawanna 14-4, Livonia 15-3, Marlboro 9-4, Medina 14-4, 
Newark 13-5, Rochester Early College 13-5, Sherburne-Earllville 13-5, St. Mary-
MMAA 14-6, Valhalla 11-8, Vernon-Verona-Sherrill 13-6.

Class C

 1. Perry-5                                                  19-0
 2. Cooperstown-3                                            17-2
 3. Northstar Christian-5                                    15-3
 4. Trumansburg-4                                            16-1
 5. Weedsport-3                                              17-2
 6. Clyde-Savannah-5                                         15-3
 7. Granville-2                                              17-1
 8. Tully-3                                                  16-2
 9. Stillwater-2                                             16-3
10. Sidney-4                                                 15-2
11. Buffalo East-6                                           13-5
12. Waterville-3                                             16-3
13. Chautauqua Lake-6                                        16-3
14. Cuba-Rushford-5                                          16-2
15. Moravia-4                                                15-4
16. Marcus Whitman-5                                         15-2
17. Tuckahoe-1                                               14-5
18. Randolph-6                                               15-4
19. North Salem-1                                            13-5
20. Pembroke-5                                               15-4
21. Lake George-2                                            14-4
22. Plattsburgh Seton-7                                      15-2
23. Greenville-2                                             15-4
24. Greenport-11                                             13-7
25. Elmira Notre Dame-4                                      14-5

  Honorable mention: Alexander 13-6, Byron-Bergen 13-6, Caledonia-Mumford 14-5, 
East Rochesdter 13-5, Frewsburg 14-4, Gananda 11-7, Groton 13-5, Herkimer 13-6, 
LeRoy 11-8, Little Falls 15-5, Lyons 13-5, Millbrook 12-5, Northern Adirondack 
11-5, Oakfield-Alabama 12-7, Onondaga 13-6, Salamanca 14-5, Solomon Schechter 
12-4, Schoharie 14-5, Ticonderoga 12-6,  Vertus 12-7, Walton 14-4, Westmoreland 
12-7.

Class D

 1. Madison-3                                                19-0
 2. Fort Ann-2                                               17-1
 3. Moriah-7                                                 16-1
 4. Prattsburgh-5                                            18-1
 5. South Kortright-4                                        18-0
 6. Chateaugay-10                                            18-2
 7. Franklinville-6                                          14-4
 8. Ellicottville-6                                          15-3
 9. S.S. Seward-9                                            13-3
10. York-5                                                   16-3
11. C.G. Finney-5                                            15-5
12. Delhi-4                                                  16-2
13. Avoca-5                                                  16-3
14. Laurens-4                                                16-2
15. Sherman-6                                                15-3
16. Argyle-2                                                 14-4
17. McGraw-3                                                 15-3
18. Newfield-4                                               13-4
19. Bridgehampton-11                                         13-6
20. Elba-5                                                   16-3

  Honorable mention: Andover 12-7, Belfast 14-3, Clymer 12-5, Dundee 12-6, 
Edwards-Knox 13-4, Harrisville 14-6, Heuvelton 14-6, Jasper-Troupsburg 12-7, 
Lima Christian 12-8, Madrid-Waddington 15-5, Mount Morris 11-7, Oppenheim-
Ephratah-St. Johnsville 13-6, Sackets Harbor 14-6, Schroon Lake 13-3, St. 
Regis Falls 16-4, Whitehall 13-5.


Active Basketball Win Streaks (10-or-more)

  Glens Falls 19, Madison 19, Perry 19, South Kortright 18, Mekeel Christian 
18, Ithaca 18, Waverly 17, Cooperstown 16, Spackenkill 16,  Pine Bush 16, 
Chaminade 15, Marcus Whitman 15, Smithtown West 14, Fort Ann 14, Friends 
Academy 13, Byram Hills 13, Olean 13, Westhill 12, S.S. Seward 11, Colonie 11, 
Medina 11, Moriah 11.


Unbeaten teams

  Six left (1 in Class AA, none in Class A, 2 in Class B, 1 in Class C, 2 in 
Class D).


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 3/27: SIA, Albany Academy defend 'A' titles
  • 3/26: Lincoln boys, South Shore girls triumph
  • 3/25: Fed recap: A .500 day for L.I. Lutheran
  • 3/23: Ex-Island ace Stroman hero of WBC
  • 3/22: Fired Garden City coach files suit
  • 3/21: St. Ray's guard is Mr. N.Y. Basketball
  • 3/20: Mount Vernon wins 11th state crown
  • 3/19: Boys basketball scoreboard, schedule
  • 3/19: Girls recap: Baldwin ends Ossining's run
  • 3/19: Boys recap: Westhill earns fifth crown
  • 3/18: Armory track visionary Sander dies
  • 3/18: Boys recap: Both Sec. 4 teams win
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com