New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2016-17 Boys basketball (through Feb. 18)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback. We cut off reporting each Sunday at noon in order to prepare the ratings for release early in the week.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Abraham Lincoln-PSAL                             25-3
 2. Long Island Lutheran-AIS                         19-3
 3. Fairport-5                                       18-1
 4. Archbishop Molloy-CHSAA                          17-7
 5. Bishop Loughlin-CHSAA                            18-5
 6. Cardinal Hayes-CHSAA                             17-7
 7. Christ the King-CHSAA                            16-8
 8. Pine Bush-9                                      17-0
 9. Central Islip-11                                 15-6
10. Mount St. Michael-CHSAA                          16-8
11. University Prep-5                                15-4
12. Liverpool-3                                      15-5
13. Bay Shore-11                                     18-3
14. Bishop Ludden-3                                  18-2
15. Wings Academy-PSAL                               22-3
16. Mount Vernon-1                                   16-4
17. Half Hollow Hills East-11                        17-4
18. Smithtown West-11                                20-1
19. Archbishop Stepinac-CHSAA                        13-9
20. John Bowne-PSAL                                  21-6
21. West Genesee-3                                   16-3
22. Queens High School of Teaching-PSAL              22-5
23. Syosset-8                                        17-2
24. Colonie-2                                        17-3
25. South Shore-PSAL                                 16-8

  Honorable mention: Auburn 13-7, Baldwin 15-4, Bethlehem 17-3, Bishop Kearney 
14-6, Boys & Girls-PSAL 12-10, Brentwood 16-4, Burke Catholic 17-3, Calhoun 
18-2, Central Square 16-5, High School of Construction-PSAL 16-7, Curtis-PSAL 
23-5, Eagle Academy-PSAL 18-9, Half Hollow Hills West 16-4, Iona Prep-CHSAA 
13-11, Ithaca 19-1,  Kenmore West 14-6, Lockport 15-4, McKee/Staten Island 
Tech-PSAL 17-9, New Rochelle 16-5, Niagara Falls 12-8, Paul Robeson-PSAL 15-9, 
Rochester Aquinas 14-6, Rochester McQuaid 14-6, Rome Free 17-3, F.D. Roosevelt 
14-3, Rush-Henrietta 13-7, Saratoga Springs 15-5, Scarsdale 14-5, Schenectady 
15-5, Shenendehowa 15-4, Spring Valley 19-2, Springfield Gardens-PSAL 16-6, St. 
Peter-CHSAA 17-7, Uniondale 16-3, Upper Room-AIS 15-3, Victor 15-5, Ward Mel-
ville 15-5, Washington Heights-PSAL 15-9, Westbury 16-3.

Class A

 1. Byram Hills-1                                    20-1
 2. Irondequoit-5                                    18-1
 3. Albany Academy-AIS                               14-4
 4. Harborfields-11                                  19-2
 5. Williamsville South-6                            17-3
 6. Brooklyn Law and Tech-PSAL                       23-4
 7. Tappan Zee-1                                     20-1
 8. Utica Notre Dame-3                               18-2
 9. Lansingburgh-2                                   17-3
10. Msgr. McClancy-CHSAA                             20-4
11. St. Anthony-CHSAA                                19-5
12. Holy Trinity-CHSAA                               17-6
13. Jamesville-DeWitt-3                              17-3
14. Buffalo St. Francis-MMAA                         18-5
15. Buffalo Park School-MMAA                         16-5
16. Walton Campus-PSAL                               19-4
17. Chaminade-CHSAA                                  17-6
18. Rochester East-5                                 14-6
19. Greece Athena-5                                  17-3
20. Msgr. Farrell-CHSAA                              17-6
21. Eagle Academy II-PSAL                            20-5
22. Olean-6                                          18-2
23. Buffalo Timon/St. Jude-MMAA                      17-6
24. Seward Park-PSAL                                 17-4
25. Bishop Grimes-3                                  15-5
25. Amherst-6                                        17-3

  Honorable mention: Amityville 15-6, Ben Banneker-PSAL 16-2, Batavia 13-7, 
Bayport-Blue Point 15-6,, Louis Brandeis-PSAL 17-2, Brockport 14-6, Buffalo 
Canisius-MMAA 14-9, Buffalo McKinley 14-6, Buffalo South Park 15-4, Canandai-
gua 12-8, Carthage 15-6, Cold Spring Harbor 19-2, John Dewey-PSAL 21-4, Fred-
erick Douglass-PSAL 15-8, East Harlem Pride 16-6, Thomas Edfison-PSAL 20-4, 
Elmont 16-4, Floral Park 16-4, Fordham Prep-CHSAA 17-7, Friends Academy 17-4, 
Garden City 13-7, Glen Cove 17-3, Goshen 12-6, Grand Island 14-6, Hewlett 16-4, 
Homer 14-7, Indian River 16-4, Johnson City 16-4, KIPP Prep-PSAL 17-7, Locust 
Valley 16-4, Lynbrook 16-5, Morris Campus-PSAL 19-5, Mount Sinai 14-8, New 
Paltz 15-2, North Tonawanda 16-4, Pittsford Mendon 12-8, Rochester Northeast 
Prep 13-7, Rocvhester Leadership Academy 16-4, Rockville Centre South Side 
14-5, Roosevelt-L.I. 14-6, Rye 16-5, Scotia-Glenville 16-4, Sewanhaka 14-6, 
Southampton 17-2, Syracuse Academy of Science 15-6, Valley Stream North 17-3, 
Wayne 17-3, Wyandanch 15-6.

Class B

 1. Glens Falls-2                                    20-0
 2. Westhill-3                                       19-1
 3. LaSalle Academy-CHSAA                            22-2
 4. South Bronx Prep-PSAL                            22-1
 5. Fannie Lou Hamer-PSAL                            20-1
 6. Mekeel Christian-2                               19-0
 7. Lawrence-Woodmere Academy-AIS                    23-3
 8. Waverly-4                                        20-1
 9. Center Moriches-11                               17-3
10. Adams Street Academy-PSAL                        21-4
11. Voorheesville-2                                  15-4
12. Tilden-PSAL                                      21-4
13. Sacred Heart-CHSAA                               20-4
14. East Aurora-6                                    17-3
15. Spackenkill-9                                    16-2
16. Rhinebeck-9                                      17-1
17. Mynderse-5                                       19-1
18. Maspeth-PSAL                                     18-4
19. Wingate-PSAL                                     16-2
20. Fieldston-AIS                                    17-2
21. Hudson-2                                         17-2
22. Buffalo Health Sciences-6                        16-4
23. Ogdensburg Free-10                               17-4
24. Chittenango-3                                    18-2
25. Woodlands-1                                      16-5

  Honorable mention: Babylon 13-6, Binghamton Seton 14-5, Briarcliff 15-5, Broad-
albin-Perth 13-7, Buffalo Burgard 11-9, Buffalo Middle College 12-8, Buffalo Sen-
eca 16-4, Buffalo Olmsted 17-3, Canton 16-5, Cardinal O'Hara-MMAA 13-9, Catskill 
13-6, Cazenovia 14-7, Chester 13-4, Dwight School-AIS 19-5, Eagle Academy II-PSAL 
15-5, Ellenville 11-3, Hoosick Falls 17-3, Hornell 13-7, Ichabod Crane 16-4, Liv-
onia 16-4, Medina 16-4, Newark 15-5, Packer Collegiate-AIS 21-4, Pleasantville 
14-7, Rochester Early College 13-7, Sherburne-Earlville 14-6, St. Mary-MMAA 16-7, 
Vernon-Verona-Sherrill 15-6.

Class C

 1. Perry-5                                          20-0
 2. Cooperstown-3                                    18-2
 3. Northstar Christian-5                            16-4
 4. Weedsport-3                                      19-2
 5. Clyde-Savannah-5                                 17-3
 6. Tully-3                                          18-2
 7. Lake George-2                                    15-5
 8. Granville-2                                      18-2
 9. Moravia-4                                        16-4
10. Stillwater-2                                     16-4
11. Buffalo East-6                                   13-7
12. Waterville-3                                     18-3
13. Chautauqua Lake-6                                17-3
14. Cuba-Rushford-5                                  17-2
15. Trumansburg-4                                    16-2
16. Tuckahoe-1                                       15-5
17. Randolph-6                                       16-4
18. Sidney-4                                         16-3
19. Pembroke-5                                       16-4
20. North Salem-1                                    14-6
21. Plattsburgh Seton-7                              18-2
22. Greenville-2                                     16-4
23. Greenport-11                                     14-7
24. Elmira Notre Dame-4                              14-5
25. Marcus Whitman-5                                 16-3

  Honorable mention: Alexander 13-7, Byron-Bergen 14-6, Caledonia-Mumford 15-5, 
East Rochester 15-5, Frewsburg 16-4, Groton 13-5, Herkimer 14-7, LeRoy 12-8, 
Little Falls 16-5, Lyons 15-5, Millbrook 14-6, Northern Adirondack 12-6, Oakf-
ield-Alabama 13-7, Onondaga 15-6, Salamanca 15-5, Schoharie 15-5, South Lewis 
14-7, Ticonderoga 14-6, Vertus 13-7, Walton 14-6.

Class D

 1. Madison-3                                        21-0
 2. Fort Ann-2                                       19-1
 3. Moriah-7                                         18-1
 4. Prattsburgh-5                                    19-1
 5. South Kortright-4                                20-0
 6. Chateaugay-10                                    19-2
 7. Franklinville-6                                  16-4
 8. Ellicottville-6                                  16-3
 9. Delhi-4                                          18-2
10. York-5                                           16-4
11. C.G. Finney-5                                    15-5
12. S.S. Seward-9                                    15-4
13. Avoca-5                                          17-3
14. Laurens-4                                        18-2
15. McGraw-3                                         16-3
16. Clymer-6                                         15-5
17. Bridgehampton-11                                 13-6
18. Argyle-2                                         14-6
19. St. Regis Falls-10                               17-4
20. Newfield-4                                       13-5

  Honorable mention: Andover 13-7, Belfast 16-3, Deposit 12-6, Dundee 13-7, 
Edwards-Knox 13-5, Elba 16-4, Gilbertsville-Mount Upton 14-5, Harrisville 16-6, 
Heuvelton 16-6, Jasper-Troupsburg 12-8, Lima Christian 12-8, Madrid-Waddington 
15-6, Milford 13-7, Mount Morris 13-7, Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 13-7, 
Sackets Harbor 15-6, Schroon Lake 14-4, Sherman 16-4, Stamford 12-6, Whitehall 
15-5.


Active Basketball Win Streaks (10-or-more)

  James Madison 21, Glens Falls 20, Perry 20, South Kortright 20, Mekeel Chris-
tian 19, Waverly 19, Ithaca 18, Cooperstown 17,. Pine Bush 17, Fort Ann 16, 
Smithtown West 16, Byram Hills 15, Olean 14, Westhill 13, Moriah 13, Medina 13, 
Colonie 12, Calhoun 10, Buffalo South Park 10, Buffalo Seneca 10.


Unbeaten teams

  Six left (1 in Class AA, none in Class A, 2 in Class B, 1 in Class C, 2 in 
Class D).


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 3/27: SIA, Albany Academy defend 'A' titles
  • 3/26: Lincoln boys, South Shore girls triumph
  • 3/25: Fed recap: A .500 day for L.I. Lutheran
  • 3/23: Ex-Island ace Stroman hero of WBC
  • 3/22: Fired Garden City coach files suit
  • 3/21: St. Ray's guard is Mr. N.Y. Basketball
  • 3/20: Mount Vernon wins 11th state crown
  • 3/19: Boys basketball scoreboard, schedule
  • 3/19: Girls recap: Baldwin ends Ossining's run
  • 3/19: Boys recap: Westhill earns fifth crown
  • 3/18: Armory track visionary Sander dies
  • 3/18: Boys recap: Both Sec. 4 teams win
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com