New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2016-17 Boys basketball (through Feb. 26)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback. We cut off reporting each Sunday at noon in order to prepare the ratings for release early in the week.

   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Abraham Lincoln-PSAL                              25-3
 2. Long Island Lutheran-AIS                          22-3
 3. Fairport-5                                        19-1
 4. Archbishop Molloy-CHSAA                           19-7
 5. Mount St. Michael-CHSAA                           19-8
 6. Bishop Loughlin-CHSAA                             19-6
 7. Christ the King-CHSAA                             17-9
 8. Pine Bush-9                                       18-0
 9. University Prep-5                                 17-4
10. Liverpool-3                                       17-5
11. Bay Shore-11                                      20-3
12. Wings Academy-PSAL                                22-3
13. Mount Vernon-1                                    17-4
14. Half Hollow Hills East-11                         19-4
15. John Bowne-PSAL                                   22-6
16. Cardinal Hayes-CHSAA                              17-8
17. Queens High School of Teaching-PSAL               22-5
18. Syosset-8                                         18-2
19. Colonie-2                                         18-3
20. Archbishop Stepinac-CHSAA                        17-10
21. Westbury-8                                        17-3
22. Bishop Ludden-3                                   19-3
23. Bishop Kearney-5                                  16-6
24. Baldwin-8                                         16-4
25. South Shore-PSAL                                  16-8
25. Smithtown West-11                                 21-2

  Honorable mention: Auburn 13-8, Bethlehem 19-3, Boys and Girls-PSAL 12-10, 
Brentwood 18-5, Burke Catholic 17-3, Calhoun 18-3, Central Islip 15-7, Central 
Square 16-6, High School of Construction-PSAL 16-7, Curtis-PSAL 23-5, Eagle 
Academy-PSAL 18-9, Half Hollow Hills West 17-5, Ithaca 20-1, Kenmore West 15-6, 
LaSalle Institure 16-6, Lockport 15-5, McKee/Staten Island Tech-PSAL 17-9, New 
Rochelle 16-5, Niagara Falls 13-8, Paul Robeson-PSAL 15-9, Rochester Aquinas 
15-7, Rochester McQuaid 16-6, Rome Free 17-4, F.D. Roosevelt 14-4, Rush-Henri-
etta 14-8, Saratoga Springs 16-6, Scarsdale 17-5, Schenectady 17-5, Shenendehowa 
15-5, Spring Valley 19-3, Springfield Gardens-PSAL 16-6, St. Peter-CHSAA 17-8, 
Syracuse Henninger 14-8, Uniondale 17-3, Upper Room-AIS 15-3, Victor 15-6, Ward 
Melville 16-6, Washington Heights-PSAL 15-11,. West Genesee 17-4, Yorktown 17-5.

Class A

 1. Byram Hills-1                                     21-1
 2. Irondequoit-5                                     19-1
 3. Williamsville South-6                             18-3
 4. Albany Academy-AIS                                15-5
 5. Brooklyn Law and Tech-PSAL                        23-4
 6. Tappan Zee-1                                      21-1
 7. Msgr. McClancy-CHSAA                              21-4
 8. Lansingburgh-2                                    18-3
 9. Holy Trinity-CHSAA                                18-6
10. Jamesville-DeWitt-3                               19-3
11. St. Anthony's-CHSAA                               20-5
12. Buffalo St. Francis-MMAA                          20-5
13. Walton Campus-PSAL                                19-4
14. Chaminade-CHSAA                                   18-6
15. Rochester East-5                                  15-6
16. Greece Athena-5                                   18-3
17. Msgr. Farrell-CHSAA                               18-6
18. Buffalo Park School-MMAA                          17-6
19. Olean-6                                           19-2
20. Elmont-8                                          17-4
21. Seward Park-PSAL                                  17-4
22. Southampton-11                                    18-2
23. Eagle Academy II-PSAL                             21-6
24. Buffalo Timon/St. Jude-MMAA                       18-7
25. Amherst-6                                         18-3

  Honorable mention: Amityville 15-6, Albertus Magnus 14-8, Ben Banneker-PSAL 
16-2, Batavia 14-7, Bayport-Blue Point 15-7, Bishop Grimes 16-6, Louis Brandeis-
PSAL 17-2, Brockport 15-6, Buffalo Canisius-MMAA 17-9, Buffalo McKinley 15-6, 
Buffalo South Park 16-4, Carthage 15-7, Cheektowaga 14-7, Cold Spring Harbor 19-3,
John Dewey-PSAL 21-4, Frederick Douglass-PSAL 15-8, East Harlem Pride-PSAL 16-5, 
Thomas Edison-PSAL 20-4, Floral Park 16-5, Fordham Prep-CHSAA 18-7, Friends Acad-
emy 17-4, Garden City 13-7, Glen Cove 17-3, Goshen 12-6, Grand Island 15-6, Har-
borfields 19-3, Hewlett 17-4, Homer 14-8, Indian River 16-5, Johnson City 16-4, 
KIPP Prep-PSAL 17-7, Locust Valley 16-4, Lynbrook 16-6, Morris Campus-PSAL 19-5, 
Mount Sinai 14-8, New Paltz 15-3, North Tonawanda 17-4, Our Lady of Lourdes 16-6, 
Rochester Leadership Academy 16-5, Rockville Centre South Side 16-5, Roosevelt-L.I. 
14-7, Rye 16-6, Scotia-Glenville 17-4, Sewanhaka 14-6, Syracuse Academy of Science 
17-6, Utica Notre Dame 18-3, Valley Stream North 18-3, Wayne 18-3, Whitesboro 14-9, 
Wyandanch 16-6.

Class B

 1. Glens Falls-2                                     22-0
 2. Westhill-3                                        21-1
 3. LaSalle Academy-CHSAA                             22-2
 4. South Bronx Prep-PSAL                             22-1
 5. Fannie Lou Hamer-PSAL                             20-1
 6. Mekeel Christian-2                                21-0
 7. Lawrence-Woodmere Academy-AIS                     25-3
 8. Waverly-4                                         21-1
 9. Center Moriches-11                                19-3
10. Adams Street Academy-PSAL                         21-4
11. Voorheesville-2                                   17-4
12. Tilden-PSAL                                       21-4
13. Sacred Heart-CHSAA                                21-4
14. East Aurora-6                                     18-3
15. Mynderse-5                                        20-1
16. Maspeth-PSAL                                      18-4
17. Wingate-PSAL                                      16-2
18. Spackenkill-9                                     17-3
19. Buffalo Health Sciences-6                         17-4
20. Rhinebeck-9                                       17-2
21. Chittenango-3                                     20-2
22. Woodlands-1                                       17-5
23. Canton-10                                         17-5
24. Ichabod Crane-2                                   18-4
25. Newark-5                                          17-5
25. Briarcliff-1                                      17-5

  Honorable mention: Babylon 13-6, Binghamton Seton 16-5, Broadalbin-Perth 14-8, 
Buffalo Middle College 13-9, Buffalo Seneca 17-4, Buffalo Olmsted 18-3, Catskill 
14-7, Cazenovia 14-8, Chester 13-4, Dwight School-AIS 19-5, Eagle Academy III-PSAL 
15-5, Ellenville 11-3, Hoosick Falls 17-4, Hornell 14-8, Hudson 18-3, Livonia 18-4,
Medina 17-4, Newfane 15-6, Ogdensburg Free 17-5, Packer Collegiate-AIS 23-4, Pleas-
antville 15-7, Rochester Early College 15-7, Sherburne-Earlville 14-6, St. Mary-
MMAA 17-8, Vernon-Verona-Sherrill 16-7.

Class C

 1. Perry-5                                           21-0
 2. Cooperstown-3                                     20-2
 3. Northstar Christian-5                             17-4
 4. Clyde-Savannah-5                                  18-3
 5. Tully-3                                           20-2
 6. Lake George-2                                     17-5
 7. Granville-2                                       20-2
 8. Moravia-4                                         17-4
 9. Stillwater-2                                      18-4
10. Weedsport-3                                       20-3
11. Buffalo East-6                                    14-7
12. Chautauqua Lake-6                                 18-3
13. Cuba-Rushford-5                                   18-2
14. Trumansburg-4                                     17-2
15. Tuckahoe-1                                        15-5
16, Waterville-3                                      19-4
17. Randolph-6                                        17-4
18. Sidney-4                                          18-3
19. North Salem-1                                     15-6
20. Plattsburgh Seton-7                               18-2
21. Elmira Notre Dame-4                               16-5
22. East Rochester-5                                  16-5
23. Frewsburg-6                                       17-4
24. Lyons-5                                           16-5
25. Caledonia-Mumford-5                               16-5

  Honorable mention: Alexander 14-8, Gananda 13-9, Greenville 16-5, Greenport 
14-8, Groton 15-6, Herkimer 14-8, LeRoy 14-8, Little Falls 16-6, Millbrook 14-6, 
Northern Adirondack 13-7, Oakfield-Alabama 14-7, Onondaga 15-7, Pembroke 16-5, 
Schoharie 16-6, South Lewis 14-8,. Ticonderoga 14-6, Vertus 14-7, Walton 15-6,
Marcus Whitman 16-3.

Class D

 1. Madison-3                                         23-0
 2. Fort Ann-2                                        20-1
 3. Moriah-7                                          20-1
 4. Prattsburgh-5                                     20-1
 5. South Kortright-4                                 22-0
 6. Franklinville-6                                   17-4
 7. Ellicottville-6                                   16-3
 8. Delhi-4                                           20-2
 9. York-5                                            18-4
10. C.G. Finney-5                                     17-5
11. S.S. Seward-9                                     16-4
12. Avoca-5                                           18-3
13. Laurens-4                                         20-2
14. McGraw-3                                          18-3
15. Clymer-6                                          15-5
16. Argyle-2                                          16-6
17. Harrisville-10                                    18-6
18. Newfield-4                                        15-5
19. Chateaugay-10                                     20-3
20. Bridgehampton-11                                  14-7

  Honorable mention: Andover 15-7, Belfast 17-4, Dundee 14-8, Edwards-Knox 13-5, 
Elba 17-4, Gilbertsville-Mt. Upton 15-6, Heuvelton 16-7, Lima Christian 14-8, 
Madrid-Waddington 15-6, Milford 14-6, Mount Morris 15-7, Oppenheim-Ephratah-St. 
Johnsville 15-7, Sackets Harbor 16-7, Schroon Lake 15-4, Sherman 17-4, St. Regis 
Falls 17-5, Whitehall 15-6, Willsboro 16-5.


Active Basketball Win Streaks (10-or-more): 

  Madison 23, South Kortright 22, Glens Falls 22, Perry 21, Mekeel Christian 21, 
Waverly 20, Ithaca 19, Cooperstown 19, Pine Bush 18, Fort Ann 17, Byram Hills 16, 
Olean 15, Westhill 15, Moriah 15, Medina 14, Colonie 13, Buffalo South Park 11, 
Buffalo Seneca 11.


Unbeaten Teams (6): 

  1 in Class AA, none in Class A, 2 in Class B, 1 in Class C, 2 in Class D.


Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS
teams and for Long Island can be found on our rankings home page.

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 3/27: SIA, Albany Academy defend 'A' titles
  • 3/26: Lincoln boys, South Shore girls triumph
  • 3/25: Fed recap: A .500 day for L.I. Lutheran
  • 3/23: Ex-Island ace Stroman hero of WBC
  • 3/22: Fired Garden City coach files suit
  • 3/21: St. Ray's guard is Mr. N.Y. Basketball
  • 3/20: Mount Vernon wins 11th state crown
  • 3/19: Boys basketball scoreboard, schedule
  • 3/19: Girls recap: Baldwin ends Ossining's run
  • 3/19: Boys recap: Westhill earns fifth crown
  • 3/18: Armory track visionary Sander dies
  • 3/18: Boys recap: Both Sec. 4 teams win
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com