New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Congratulations Section 4 soccer

Rankings
2017-18 Boys basketball (through Feb. 11)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback. We cut off reporting each Sunday at noon in order to prepare the ratings for release early in the week.

   Please do not copy this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Long Island Lutheran-AIS                            19-2
 2. Christ the King-CHSAA                               18-4
 3. Liverpool-3                                         20-0
 4. Pine Bush-9                                         18-0
 5. Cardinal Hayes-CHSAA                                17-6
 6. Cardozo-PSAL                                        21-1
 7. Half Hollow Hills East-11                           18-2
 8. Iona Prep-CHSAA                                     19-4
 9. Curtis-PSAL                                         21-4
10. Uniondale-8                                         18-1
11. Mount Vernon-1                                      18-2
12. Saratoga Springs-2                                  17-2
13. Deer Park-11                                        18-2
14. Archbishop Stepinac-CHSAA                           17-5
15. Thomas Jefferson-PSAL                               18-6
16. South Shore-PSAL                                    13-7
17. Boys and Girls-PSAL                                 16-7
18. Brooklyn Collegiate-PSAL                            15-9
19. Abraham Lincoln-PSAL                                18-6
20. Eagle Academy-PSAL                                  20-4
21. Central Islip-11                                    17-3
22. High School for Construction-PSAL                   20-4
23. Bellport-11                                         18-1
24. Archbishop Molloy-CHSAA                            11-11
25. Kingston-9                                          13-4
26. Ward Melville-11                                    16-4
27. Bishop Ludden-3                                     15-4
28. Longwood-11                                         15-6
29. Niagara Falls-6                                     15-4
30. Paul Robeson-PSAL                                   15-9

  Honorable mention: Albany CBA 16-3, Auburn 14-6, Baldwin 13-6, Brentwood 14-6, 
Burke Catholic 10-4, Calhoun 12-7, Central Square 15-3,  Clarkstown South 15-5, 
Colonie 15-4, Fairport 14-5, Farmingdale 13-6, Gates Chili 13-6, Half Hollow 
Hills West 15-5, Francis Lewis-PSAL 15-6, Mamaroneck 16-4, Thurgood Marshall-PSAL 
14-6, McKee/Staten Island Tech 14-6, James Monroe-PSAL 16-9, New Rochelle 12-8, 
Northport 15-5, Oceanside 12-7, Patchogue-Medford  14-6, Rochester McQuaid 11-7, 
Rome Free Academy 16-3, Rush-Henrietta 14-5, Scarsdale 13-7, Shaker 13-6, Shenen-
dehowa 15-4, Smithtown West 15-4, St. Peter-CHSAA 16-5, St. Raymond-CHSAA 9-11, 
Syosset 13-5, Syracuse Henninger 14-5, Syracuse Nottingham 11-6, Troy 12-6, Wings 
Academy-PSAL 12-7.

Class A

 1. Brooklyn Law and Tech-PSAL                          22-2
 2. Beacon-PSAL                                         25-0
 3. Garden City-8                                       18-0
 4. Buffalo Canisius-MMAA                               20-2
 5. Amityville-11                                       19-1
 6. Buffalo Park School-MMAA                            16-5
 7. Chaminade-CHSAA                                     17-5
 8. West Seneca West-6                                  20-0
 9. Irondequoit-5                                       16-3
10. Roosevelt Educational Campus-PSAL                   20-3
11. Albany Academy-AIS                                  11-5
12. Williamsville South-6                               15-3
13. James Madison-PSAL                                  19-4
14. Yonkers Saunders-1                                  16-4
15. Sewanhaka-8                                         17-2
16. Bishop Timon-St. Jude-MMAA                          16-4
17. Lehman Campus-PSAL                                  21-3
18. Utica Notre Dame-3                                  16-3
19. Pittsford Mendon-5                                  14-3
20. Greece Athena-5                                     16-2
21. William Grady-PSAL                                  20-3
22. Leadership Academy-5                                16-2
23. Pittsford Sutherland-5                              15-3
24. Transit Tech-PSAL                                   18-4
25. Hendrick Hudson-1                                   16-4
26. Nazareth-CHSAA                                      16-5
27. Holy Trinity-CHSAA                                  13-6
28. Rye-1                                               17-3
29. Seward Park-PSAL                                    20-2
30. Floral Park-8                                       17-2

  Honorable mention: Amsterdam 14-4, Bayport-Blue Point 13-6, Bethpage 13-6, 
Buffalo McKinley 13-4, Byram Hills 14-6, Cold Spring Harbor 14-5, Cornwall 11-5, 
East Islip 14-6, Elmont 13-6, Far Rockaway-PSAL 18-1, Fordham Prep-CHSAA 14-8, 
Friends Academy 14-5, Gloversville 13-6, Great Neck South 14-5, Harborfields 
13-6, Hewlett 13-6, Indian River 16-3, Jamesville-DeWitt 14-6, Kings Park 16-3, 
Lansingburgh 13-7, Lynbrook 13-6, Mohonasen 11-8, Msgr. McClancy-CHSAA 14-8, 
Susan McKinney-PSAL 18-6, New Paltz 10-3, North Tonawanda 13-5, Walter Panas 
16-4, Poughkeepsie 12-7, Queensbury 14-6, Roosevelt-L.I. 14-5, Bayard Rustin-
PSAL 14-3, St. Anthony-CHSAA 13-7, St. Francis-MMAA 12-9, Sweet Home 15-4, 
Syracuse Fowler 14-5, Valley Stream South 15-4, Susan Wagner-PSAL 17-7, Wayne 
14-3, Westhampton 17-2, Whitesboro 12-6.

 

	
ADVERTISEMENT

Class B 1. LaSalle Academy-CHSAA 16-2 2. Maspeth-PSAL 24-1 3. Mekeel Christian-2 16-3 4. Buffalo Health Sciences-6 16-4 5. Olean-6 18-1 6. Binghamton Seton-4 16-2 7. Center Moriches-11 18-2 8. Glens Falls-2 17-2 9. Knox School-AIS 21-2 10. Mynderse-5 17-2 11. Fannie Lou Hamer-PSAL 22-3 12. Community Health Academy-PSAL 21-3 13. Lawrence-Woodmere Academy-AIS 16-4 14. Marlboro-9 15-2 15. Briarcliff-1 16-4 16. Canton-10 17-3 17. Sacred Heart-CHSAA 17-5 18. Irvington-1 17-3 19. Westhill-3 16-4 20. Buffalo Middle College-6 14-5 21. Schalmont-2 15-4 22. Watervliet-2 13-4 23. Oyster Bay-8 17-2 24. Babylon-11 17-3 25. Owego-4 15-3 26. Putnam Valley-1 16-4 27. Ogdensburg-10 16-4 28. Spackenkill-9 14-3 29. Vernon-Verona-Sherrill-3 14-4 30. Ellenville-9 14-2 Honorable mention: Jane Addams-PSAL 17-5, Bishop Gibbons 16-3, BCAM-PSAL 16-3, Blind Brook 15-4, Bronx Law-PSAL 18-1, Cardinal O'Hara-MMAA 11-9, Catskill 13-2, Cazenovia 13-4, Chittenango 12-5, Dalton School-AIS 15-3, Dunkirk 12-6, Medgar Evers Prep-PSAL 15-4, Fieldston-AIS 13-7, General Brown 14-5, Holland Patent 15-3, Homer 12-5, Hudson 14-4, Jordan-Elbridge 12-7, Lackawanna 14-3, Lancaster St. Mary-MMAA 14-8, Livonia 14-4, Lowville 14-5, Malverne 14-5, Mattituck 13-7, Morrisania Educational-PSAL 17-3, Niagara Catholic-MMAA 14-7, North Salem 13-7, Penn Yan 14-4, Regis 15-6. Riverdale-Kingsbridge Academy-PSAL 16-2, Rochester World of Inquiry 13-6, Schuylerville 13-6, South Bronx Prep-PSAL 15-9, Staten Island Academy-PSAL 17-5, Waverly 15-4, Whitney Point 13-6. Class C 1. Lake George-2 19-0 2. S.S. Seward-9 19-0 3. Northstar Christian-5 16-1 4. Pembroke-5 19-0 5. Greenport-11 18-2 6. Hoosick Falls-2 16-4 7. Buffalo Tapestry-Charter 6 14-5 8. Perry-5 17-2 9. Weedsport-3 18-2 10. Caledonia-Mumford-5 17-1 11. C.G. Finney-5 15-3 12. Millbrook-9 14-4 13. Tioga-4 15-3 14. Ticonderoga-7 15-3 15. Alexander Hamilton-1 15-5 16. Cooperstown-3 15-3 17. Lyons-5 16-3 18. Saratoga Catholic-2 16-4 19. Granville-2 14-4 20. Chautauqua Lake-6 12-7 Honorable mention: Addison 16-3, Allegany-Limestone 15-4, Beaver River 13-6, Cambridge 12-7, Cato-Meridian 14-6, Greenwich 12-8, Haldane 14-6, Herkimer 13-6, LeRoy 14-4, Maple Hill 12-6, Moravia 13-4, Randolph 11-8, Schoharie 15-5, Silver Creek 14-5, Stillwater 13-5, Stony Brook 13-6, Tri-Valley 9-5, Tuckahoe 11-9, Tully 16-4, Union Springs 15-3, Walton 16-2, West Canada Valley 16-3, Westmoreland 14-3, Marcus Whitman 15-3.
ADVERTISEMENT

Class D 1. Moriah-7 19-0 2. Prattsburgh-5 17-2 3. Buffalo East-6 13-6 4. Franklinville-6 16-3 5. Lyme-3 19-1 6. Clyde-Savannah-5 15-3 7. Harrisville-10 17-2 8. Chateaugay-10 18-3 9. Ellicottville-6 17-2 10. Newfield-4 15-2 11. Batavia Notre Dame-5 14-4 12. Madison-3 16-3 13. Madrid-Waddington-10 18-3 14. Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville-2 16-2 15. Whitehall-2 16-3 16. Genesee Valley-5 14-4 17. Belfast-5 14-3 18. Germantown-2 17-2 19. Sherman-6 14-5 20. Oriskany-3 17-2 Honorable mention: Argyle 13-6, Bridgehampton 8-10, Cincinnatus 11-6, DeRuyter 12-7, Elba 13-5, Gilbertsville-Mt. Upton 18-2, Hamilton 15-4, Harley-Allendale- Columbia 13-6, Keene 11-5, Livingston Manor 11-5, McGraw 13-3, New York Mills 12-5, Old Forge 13-5, Roscoe 13-5, Sackets Harbor 14-6, Schroon Lake 14-4, Willsboro 14-4. Active Win Streaks (10-or-more): Moriah 39, Beacon-PSAL 25, Liverpool 20, West Seneca West 20, Lake George 19, Pembroke 19, S.S. Seward 19, Garden City 18, Lyme 18, Pine Bush 18, Saratoga Springs 17, Germantown 16, Brooklyn Law and Tech-PSAL 15, Weedsport 15, Cal- edonia-Mumford 14, Center Moriches 14, Hoosick Falls 14, Sewanhaka 13, Union- dale 13, Chateaugay 12, Greenport 12, Maspeth-PSAL 12, Oriskany 12, Union Springs 12, Amityville 11, Bronx Law-PSAL 11, Half Hollow Hills East 11, Long Island Lutheran-AIS 10, Seward Park-PSAL 10, LaSalle Academy-CHSAA 10. Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS teams and for Long Island can be found on our rankings home page.


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 6/18: Tuohy breaks U.S. record in the mile
  • 6/17: Girard cuts college list to 6 finalists
  • 6/13: Kingston board opts to retain Felder
  • 6/11: Stauderman wins Federation golf title
  • 6/10: Day 2 of the state track championships
  • 6/10: NYSPHSAA lacrosse title games recap
  • 6/10: NYSPHSAA softball, baseball recaps
  • 6/9: Day 1 of the state track championships
  • 6/8: Girls lacrosse semifinals recap
  • 6/8: Suspension court case winding down
  • 6/7: West Genny, Ward Melville advance
  • 6/6: Suffern school board replaces Biddy
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com