New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Congratulations Section 4 soccer

Rankings
2017-18 Boys basketball (Final)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback. We cut off reporting each Sunday at noon in order to prepare the ratings for release early in the week.

   Please do not copy this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Archbishop Stepinac-CHSAA                         27-5
 2. Long Island Lutheran-AIS                          22-3
 3. Christ the King-CHSAA                             23-6
 4. South Shore-PSAL                                  21-9
 5. Cardozo-PSAL                                      26-4
 6. Cardinal Hayes-CHSAA                              21-8
 7. Liverpool-3                                       26-1
 8. Mount Vernon-1                                    23-3
 9. Half Hollow Hills East-11                         23-4
10. Uniondale-8                                       21-2
11. Thomas Jefferson-PSAL                             21-8
12. Archbishop Molloy-CHSAA                          15-13
13. Pine Bush-9                                       23-2
14. Curtis-PSAL                                       25-6
15. Deer Park-11                                      20-3
16. Iona Prep-CHSAA                                   21-8
17. Boys and Girls-PSAL                               19-9
18. St. Peter-CHSAA                                   20-7
19. Eagle Academy-PSAL                                24-5
20. Rochester McQuaid-5                               17-9
21. Shenendehowa-2                                    19-5
22. Brentwood-11                                      16-7
23. Central Islip-11                                  18-4
24. Bishop Ludden-3                                   17-5
25. Paul Robeson-PSAL                                18-11
26. Abraham Lincoln-PSAL                              19-8
27. Niagara Falls-6                                   19-5
28. High School for Construction-PSAL                 23-6
29. Brooklyn Collegiate-PSAL                         17-11
30. Burke Catholic-9                                  18-5

  Honorable mention: Albany CBA 19-4, Auburn 15-7, Baldwin 15-7, Bellport 20-2, 
Central Square 17-4, Colonie 19-5, Fairport 16-6, Farmingdale 134-7, Horace 
Greeley 17-6, Half Hollow Hills West 15-6, Ithaca 15-8, Kingston 16-6, Longwood 
15-7, McKee/Staten Island Tech 16-8, Middletown 15-7, James Monroe-PSAL 17-11, 
Northport 15-6, Oceanside 13-8, Patchogue-Medford 14-7, Rochester University 
Prep 14-10, Rome Free Academy 17-4, Rush-Henrietta 15-6, Saratoga Springs 19-3, 
Scarsdale 14-8, Shaker 14-8, Smithtown West 16-5, St. Raymond-CHSAA 13-13, 
Syosset 13-6, Syracuse Henninger 15-6, Syracuse Nottingham 15-8, Wadleigh-PSAL 
14-11, Ward Melville 17-5, WHEELS-PSAL 15-14, Wings Academy-PSAL 15-9.

 

	
ADVERTISEMENT

Class A 1. Buffalo Park School-MMAA 25-5 2. Albany Academy-AIS 15-7 3. Canisius-MMAA 23-3 4. Brooklyn Law and Tech-PSAL 27-4 5. Amityville-11 27-2 6. Irondequoit-5 22-4 7. Roosevelt Educational Campus-PSAL 24-5 8. James Madison-PSAL 23-6 9. Garden City-8 22-1 10. West Seneca West-6 24-1 11. Erasmus Hall-PSAL 20-7 12. Williamsville South-6 19-4 13. Nazareth-CHSAA 21-6 14. Ardsley-1 20-8 15. Lehman Campus-PSAL 23-5 16. Mohonasen-2 15-10 17. Utica Notre Dame-3 21-4 18. Transit Tech-PSAL 19-5 19. St. Anthony-CHSAA 19-7 20. Chaminade-CHSAA 20-6 21. Greece Athena-5 20-3 22. Pittsford Sutherland-5 18-4 23. Bishop Timon-St. Jude-MMAA 19-6 24. Tappan Zee-1 19-5 25. Hendrick Hudson-1 19-5 26. Floral Park-8 20-3 27. Walter Panas-1 18-5 28. Evander Childs-PSAL 18-8 29. Wayne-5 20-4 30. Fordham Prep-CHSAA 18-9 Honorable mention: Amsterdam 18-5, Batavia 14-7, Bayport-Blue Point 14-7, Bethpage 14-7, Bishop Grimes 13-10,. Buffalo McKinley 17-6, Buffalo South Park 14-10, Byram Hills 16-6, Cold Spring Harbor 14-6, Cornwall 15-7, Frederick Douglass-PSAL 16-9, N.E. Douglass 15-8, East Islip 14-7. Elmont 15-7, Far Rock- away-PSAL 18-2, Flushing 24-6, Friends Academy 15-6, Gloversville 15-7, William Grady-PSAL 20-5, Great Neck South 15-6, Harborfields 14-8, Hewlett 14-7, Holy Trinity-CHSAA 17-8, Honeoye Falls-Lima 15-8, Indian River 16-5,. Jamesville- DeWitt 15-7, Kings Park 17-5, Lansingburgh 14-8, Leadership Academy 17-4, Lyn- brook 14-7, Maine-Endwell 12-8, New Paltz 12-7, North Tonawanda 15-7, Pittsford Mendon 17-5, Queensbury 14-7, Roosevelt-L.I. 14-6, Rye 18-4, Saugerties 12-9, Sewanhaka 19-3, St. Francis-MMAA 13-13, St. Joseph-Sea-CHSAA 14-11, Sweet Home 15-6, Syracuse Fowler 15-6, Valley Stream South 16-5, Telecommunications-PSAL 18-8, Westhampton 20-3, Whitesboro 15-7, Yonkers Saunders 17-5. Class B 1. Fannie Lou Hamer-PSAL 29-4 2. Mekeel Christian-2 25-4 3. Lawrence Woodmere Academy-AIS 20-6 4. Briarcliff-1 22-5 5. Binghamton Seton-4 23-3 6. Buffalo Health Sciences-6 21-5 7. Olean-6 22-2 8. Westhill-3 20-5 9. Canton-10 22-4 10. BCAM-PSAL 20-4 11. Community Health Academy-PSAL 24-4 12. Center Moriches-11 21-4 13. Schalmont-2 19-5 14. Marlboro-9 20-4 15. Glens Falls-2 20-3 16. Blind Brook-1 18-5 17. Buffalo Middle College-6 16-6 18. Irvington-1 19-4 19. Maspeth-PSAL 27-3 20. Regis-CHSAA 19-9 21. LaSalle Academy-CHSAA 21-3 22. Niagara Catholic-MMAA 17-9 23. Putnam Valley-1 19-4 24. Malverne-8 17-6 24. Ellenville-9 18-4 25. Oyster Bay-8 18-3 26. Chittenango-3 17-6 27. Owego Free-4 17-5 28. Babylon-11 18-4 29. Ogdensburg Free-10 17-5 Honorable mention: Jane Addams-PSAL 19-6, Adams Street Academy-PSAL 18-8, Bishop Gibbons 17-5, Bronx Law-PSAL 21-2, Brooklyn Achievement First-PSAL 17-5, Cardinal O'Hara-MMAA 14-11, Catskill 18-4, Cazenovia 15-7, Collegiate School- AIS 17-11, Dwight School-AIS 18-9, Eagle Academy III-PSAL 18-4, Medgar Evers Prep-PSAL 17-5, General Brown 15-6, Greece Odyssey 17-8, Holland Patent 16-5, Homer 16-6, Hudson 17-5, Jordan-Elbridge 13-8, Knox School-IS 25-3, Lackawanna 17-6, Lancaster St. Mary-MMAA 16-9, Livonia 18-6, Lowville 15-6, Mattituck 13-8, Morrisania Educational-PSAL 18-4, Mynderse 19-4, Newfane 17-6, Oneonta 14-6, Penn Yan 17-6, Sacred Heart-CHSAA 20-6, Schuylerville 14-8, South Bronx Prep- PSAL 19-11, Spackenkill 17-5, Vernon-Verona-Sherrill 17-5, Waverly 17-5.
ADVERTISEMENT

Class C 1. Lake George-2 28-0 2. Northstar Christian-5 25-2 3. Greenport-11 23-4 4. Tully-3 21-5 5. Pembroke-5 23-1 6. Buffalo Tapestry Charter-6 17-7 7. Alexander Hamilton-1 21-4 8. Millbrook-9 18-5 9. Hoosick Falls-2 19-5 10. S.S. Seward-9 21-1 11. Ticonderoga-7 18-5 12. Lyons-5 21-4 13. Cooperstown-3 20-4 14. Perry-5 21-3 15. Allegany-Limestone-6 16-6 16. Weedsport-3 19-3 17. Saratoga Catholic-2 18-5 18. Granville-2 17-5 19. Unadilla Valley-4 17-8 20. Tioga-4 17-5 Honorable mention: Addison 17-5, Avon 16-7, Beaver River 14-8, Caledonia-Mum- ford 19-3, Cambridge 14-8, Cato-Meridian 15-7, Chautauqua Lake 14-8, Cuba-Rush- ford 13-9, Haldane 15-7, Herkimer 14-8, LaFayette 12-8, Lansing 12-7, LeRoy 15-7, Maple Hill 15-8, Moravia 14-5, Northern Adirondack 14-8, Randolph 13-10, Schoharie 15-6, Stillwater 16-6, Stony Brook 14-7, Tri-Valley 12-7, Union Springs 15-5, Walton 19-3, West Canada Valley 19-4, Westmoreland 17-5, Marcus Whitman 19-4. Class D 1. Buffalo East-6 20-6 2. Moriah-7 25-1 3. Newfield-4 21-3 4. Franklinville-6 19-4 5. Ellicottville-6 19-3 6. Clyde-Savannah-5 21-5 7. Prattsburgh-5 20-4 8. Harrisville-10 23-4 9. Whitehall-2 20-5 10. McGraw-3 18-4 11. Madison-3 20-4 12. Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville-2 20-3 13. Lyme-3 21-2 14. Madrid-Waddington-10 19-4 15. Chateaugay-10 18-4 16. Germantown-2 19-3 17. Sherman-6 16-6 18. South Kortright-4 20-3 19. Oriskany-3 20-3 20. Bridgehampton-11 9-12 Honorable mention: Argyle 16-7, Avoca 15-8, Batavia Notre Dame 17-5, Belfast 17-4, Cincinnatus 11-8, Delhi 14-9, DeRuyter 14-8, Genesee Valley 17-5, Gilberts- ville-Mount Upton 20-3, Hamilton 17-5, Livingston Manor 14-8, Morris 18-4, Mount Morris 15-8, New York Mills 13-6, Old Forge 14-7, Roscoe 14-7, Sackets Harbor 14-7. Active Win Streaks (10-or-more): Lake George 28, Archbishop Stepinac 12, Buffalo Park School 10. Unbeaten teams: Lake George 28-0. Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS teams and for Long Island can be found on our rankings home page.


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 7/11: Coaching controversies still unresolved
  • 7/10: State girls tennis champ has left N.Y.
  • 7/8: Ref attacked in Georgia AAU fracas
  • 7/7: Police warn that poster scam is back
  • 7/3: Sec. 4 gets fifth eight-man grid team
  • 6/30: Ex-Cal-Mum star Matt Cappotelli dies
  • 6/29: Victor captures 10th annual Kerr Cup
  • 6/27: Tuohy's latest award is a national first
  • 6/26: Catching up on a few days of news
  • 6/21: Appeal of suspension rule dismissed
  • 6/19: Softball all-state team announced
  • 6/18: Tuohy breaks U.S. record in the mile
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com