New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2018-19 Boys basketball (through Dec. 29)
g    The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback. We cut off reporting each Sunday at noon in order to prepare the ratings for release early in the week.

   Please do not copy this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Long Island Lutheran-AIS                     8-1
 2. South Shore-PSAL                            12-1
 3. Bishop Loughlin-CHSAA                        7-0
 4. Brentwood-11                                 6-0
 5. Cardinal Hayes-CHSAA                         8-1
 6. Thomas Jefferson-PSAL                       11-3
 7. Baldwin-8                                    6-0
 8. McQuaid-5                                    6-1
 9. Longwood-11                                  7-0
10. Brooklyn Collegiate-PSAL                     7-4
11. St. Raymond-CHSAA                            6-4
12. Niagara Falls-6                              7-2
13. Xaverian-CHSAA                              10-2
14. Iona Prep-CHSAA                              6-2
15. Bethlehem-2                                  9-0
16. West Genesee-3                               8-0
17. Albany CBA-2                                 5-1
18. Kingston-9                                   7-1
19. Washingtonville-9                            7-0
20. Christ the King-CHSAA                        4-5
21. Mount Vernon-1                               4-3
22. Mamaroneck-1                                 9-0
23. Syracuse Corcoran-3                          9-0
24. North Babylon-11                             7-0
25. Saratoga Springs-2                           8-0

  Honorable mention: Bellport 5-0, Commack 5-2, Deer Park 3-2, Elmira 6-2, 
Fairport 6-3, Farmingdale 5-1, Gates Chili 7-2, Hilton 6-0, Long Beach 6-2, 
Middletown 4-1, Msgr. Scanlan-CHSAA 5-5, Newburgh Free 4-2, Niskayuna 5-2, 
Rome Free Academy 7-3, Rush-Henrietta 6-2, Scarsdale 8-1, Schenectady 4-1, 
Shenendehowa 5-4, Suffern 8-0, Syosset 6-3, Uniondale 6-1, Utica Notre Dame 
5-3, Webster Thomas 5-3, Williamsville North 8-1, Wings Academy-PSAL 8-3.

 

	
ADVERTISEMENT

Class A 1. Seward Park-PSAL 11-0 2. Park School-MMAA 5-1 3. Msgr. Farrell-CHSAA 9-1 4. Albany Academy-AIS 5-2 5. Pittsford Mendon-5 5-0 6. Tappan Zee-1 7-0 7. All Hallows-CHSAA 8-3 8. Brooklyn Law and Tech-PSAL 10-1 9. Chaminade-CHSAA 4-2 10. Canarsie-PSAL 8-2 11. Rochester East-5 9-0 12. Jamesville-DeWitt-3 9-0 13. Beacon-PSAL 11-0 14. Lewiston-Porter-6 8-0 15. Northstar Christian-5 7-0 16. Holy Trinity-CHSAA 4-2 17. Transit Tech-PSAL 13-1 18. Goshen-9 6-1 19. Irondequoit-5 5-1 20. Canisius-MMAA 6-3 21. St. Francis-MMAA 6-2 22. Maine-Endwell-4 6-1 23. Poughkeepsie-1 4-3 24. Buffalo South Park-6 7-1 25. Whitesboro-3 8-1 Honorable mention: Averill Park 7-2, Bishop Grimes 6-3, Brockport 6-2, Buffalo Health Sciences 5-3, Bishop Timon/St. Jude 4-3, Byram Hills 5-2, Central Square 6-0, East Syracuse Minoa 7-2, Elmont 4-3, Floral Park 6-2, John Glenn 7-2, Gloversville 8-1, Greece Athena 7-2, Half Hollow Hills West 6-2, Harborfields 5-2, Horace Greeley 5-2, Johnson City 6-2, Kellenberg 6-2, Kings Park 5-3, Lehman-PSAL 11-1, Locust Valley 6-2, Lynbrook 8-1, Manhasset 6-0, Mepham 8-1, Mekeel Christian 5-2, Miller Place 7-1, Mount Sinai 7-0, Nazareth-CHSAA 6-4, New Paltz 4-2, Northeast Douglass 7-2, Roch- ester Monroe 6-2, Rye 6-1, St. Anthony's-CHSAA 5-3, St. Dominic-CHSAA 7-3, Sewanhaka 5-2, Adlai Stevenson-PSAL 8-2, Troy 5-1, Valley Stream South 6-2, Wayne 6-2, West Seneca East 6-1. Class B 1. South Bronx Prep-PSAL 11-0 2. Olean-6 9-0 3. Schalmont-2 9-0 4. Cardinal O'Hara-MMAA 8-0 5. Bronx School of Law-PSAL 11-0 6. Glens Falls-2 7-1 7. Fannie Lou Hamer-PSAL 11-2 8. Evangel Christian-AIS 6-0 9. Malverne-8 8-1 10. Summit Academy-PSAL 11-1 11. Wellsville-5 6-2 12. Putnam Valley-1 8-2 13. Ogdensburg-10 6-1 14. Skaneateles-3 9-0 15. Lawrence-Woodmere-AIS 7-2 16. Greece Odyssey-5 7-1 17. Bathgate Complex-PSAL 8-1 18. Cold Spring Harbor-8 9-0 19. Nichols-MMAA 3-2 20. Ellenville-9 6-0 21. Owego Free-4 8-1 22. Allegany-Limestone-6 5-1 23. Dobbs Ferry-1 7-3 24. Briarcliff-1 5-2 24. Watervliet-2 6-2 Honorable mention: Attica 7-2, Binghamton Seton 7-3, Canton 7-3, Catskill 8-2, Center Moriches 4-5, Cobleskill-Richmondville 8-3, Dalton-AIS 8-2, Dwight-AIS 7-3, Fredonia 6-3, General Brown 9-1, Hastings 5-1, Highland 5-3, Highland Falls O'Neill 6-2, Holland Patent 7-1, Hornell 7-1, Hudson 6-1, Irvington 7-3, Jordan-Elbridge 6-2, Knox School-AIS 5-1, Lowville 8-1, Medina 7-1, Mexico 8-1, Newark 6-1, Poly Prep-AIS 5-1, Riverdale-AIS 7-0, Sherburne-Earlville 6-3, Solvay 7-2, Southampton 6-2, Southwestern 7-2, Voorheesville 6-3, Waterloo 6-3, Waverly 5-2, Wilson 5-3.
ADVERTISEMENT

Class C 1. Lake George-2 8-0 2. Cooperstown-3 10-0 3. Buffalo Middle College-6 6-1 4. Greenport-11 7-1 5. Hoosick Falls-2 6-0 6. Lyons-5 8-1 7. C.G. Finney-5 10-1 8. Buffalo Tapestry Charter-6 6-2 9. Caledonia-Mumford-5 10-0 10. Maple Hill-2 8-1 11. Utica Academy of Science-3 10-1 12. Tuckahoe-1 6-3 13. Marcus Whitman-5 7-1 14. Weedsport-3 9-1 15. Addison-5 9-0 16. Randolph-6 6-2 17. Northern Adirondack-7 4-1 18. Avon-5 8-0 19. Buffalo East-6 6-3 20. Madrid-Waddington-10 8-3 Honorable mention: Alexander 7-2, Alexander Hamilton 4-2, Beaver River 7-2, Brushton-Moira 6-2, Buffalo Academy of Science 4-3, Delhi 7-3, Fort Plain 6-2, Gananda 7-1, Granville 6-2, Greenwich 7-2, Lafayette 6-2, Lyndonville 8-0, Mayfield 5-3, Moriah 4-4, Mount Markham 6-3, Naples 7-0, Oriskany 7-2, Red Jacket 7-2, St. Lawrence 6-4, Silver Creek 6-3, Tri- Valley 4-2, Walton 7-2, West Canada Valley 8-2, York 7-3. Class D 1. Avoca-5 10-0 2. South Kortright-4 11-0 3. Prattsburgh-5 7-0 4. DeRuyter-3 9-1 5. Harrisville-10 6-2 6. Elba-5 6-2 7. Lyme-3 9-1 8. Milford-4 8-2 9. LaFargeville-3 9-2 10. Fort Ann-2 8-2 11. Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville-2 8-2 12. McGraw-3 6-3 13. Bridgehampton-11 5-4 14. Chateaugay-10 6-3 15. Livingston Manor-9 4-1 Honorable mention: Faith Heritage 5-3, Fillmore 4-1, Forestville 4-3, Genesee Valley 6-3, Germantown 5-3, Hamilton 7-2, Hartford 6-3, Heuvel- ton 7-3, Jefferson 7-1, Edwards Knox 5-2. Marathon 6-2, Mount Morris 5-3, New York Mills 5-3, Old Forge 9-3, Remsen 5-2, Scio 4-1. Wills- boro 6-3, Worcester 8-1. Active Win Streaks (10-or-more): Lake George 36, South Shore-PSAL 12, Beacon-PSAL 11, Bronx School of Law-PSAL 11, Seward Park-PSAL 11, South Bronx Prep 11, South Kortright 11, Avoca 10, Caledonia-Mumford 10, Cooperstown 10. Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS teams and for Long Island can be found on our rankings home page.


  
→ Recent blogs and news     NYSSWA RSS feed
  • 1/20: Coach to team: Get out and shovel
  • 1/19: No. 7 Hayes boys beat No. 2 Loughlin
  • 1/18: Sec. 6 cancels dual-meet tournament
  • 1/17: Forks wrestlers reach state tournament
  • 1/16: East Aurora swimmers on 50-year streak
  • 1/15: All-state football team (large schools)
  • 1/14: No. 1 LuHi boys beat No. 6 South Shore
  • 1/13: Belfast boys upset Class D No. 1 Avoca
  • 1/12: Several football coaches on the move
  • 1/11: St. Joe's skates past McQuaid in OT
  • 1/10: New York out of mix for NCAA camps
  • 1/9: Penfield girls knock off Pittsford Mendon
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2018 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com