New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2018-19 Boys basketball (through Jan. 27)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback. With rare exceptions, we cut off reporting each Sunday at noon in order to prepare the ratings for release early in the week.

   Please do not copy this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Long Island Lutheran-AIS                        15-2
 2. Brentwood-11                                    16-0
 3. St. Raymond-CHSAA                               16-4
 4. Bishop Loughlin-CHSAA                           17-1
 5. South Shore-PSAL                                19-3
 6. Cardinal Hayes-CHSAA                            15-4
 7. Thomas Jefferson-PSAL                           17-5
 8. Niagara Falls-6                                 12-2
 9. Bethlehem-2                                     15-0
10. Syracuse Corcoran-3                             15-0
11. Christ the King-CHSAA                           10-7
12. North Babylon-11                                16-0
13. Mount Vernon-1                                  11-3
14. McQuaid-5                                       10-3
15. Brooklyn Collegiate-PSAL                        12-6
16. Suffern-1                                       14-0
17. Kingston-9                                      13-2
18. Longwood-11                                     15-1
19. Xaverian-CHSAA                                  14-4
20. Mt. St. Michael-CHSAA                           12-7
21. Uniondale-8                                     13-2
22. Thurgood Marshall-PSAL                          15-4
23. Saratoga Springs-2                              13-2
24. St. Peter-CHSAA                                 14-5
25. Curtis-PSAL                                     17-6

  Honorable mention: Albany CBA 8-4, Baldwin 12-1, Bellport 13-2, Bishop Lud-
den 8-4, Benjamin Cardozo-PSAL 16-2, Clarkstown South 10-4, Commack 11-4, 
Connetquot 10-6, Deer Park 10-4, Fairport 10-4, Farmingdale 11-3, Gates Chili 
13-2, Half Hollow Hills East 12-3, Hilton 11-2, Long Beach 10-4, McKee/Staten 
Island Tech-PSAL 14-7, Middletown 9-3, Msgr. Scanlan-CHSAA 8-8, Northport 
12-4, Port Washington 11-4, Rome Free Academy 13-3, Scarsdale 12-4, Shenen-
dehowa 11-5, Utica Notre Dame 10-6, Walt Whitman 11-5, Washingtonville 12-2, 
West Genesee 12-2, Williamsville North 13-1.

Class A

 1. Albany Academy-AIS                              13-2
 2. Park School-MMAA                                12-2
 3. Pittsford Mendon-5                              12-0
 4. Tappan Zee-1                                    15-0
 5. Brooklyn Law and Tech-PSAL                      17-3
 6. Nazareth-CHSAA                                  13-4
 7. Rochester East-5                                14-1
 8. Northstar Christian-5                           16-0
 9. Fordham Prep-CHSAA                              15-4
10. Poughkeepsie-1                                  13-3
11. Byram Hills-1                                   12-3
12. Msgr. Farrell-CHSAA                             14-3
13. Greece Athena-5                                 13-2
14. Troy-2                                          12-2
15. Whitesboro-3                                    13-2
16. Xavier-CHSAA                                    14-4
17. New Dorp-PSAL                                   14-4
18. Elmont-8                                        11-3
19. Beacon-PSAL                                     15-1
20. Lehman-PSAL                                     20-2
21. Horace Greeley-1                                13-2
22. Gloversville-2                                  13-1
23. New Paltz-9                                     10-2
24. Canarsie-PSAL                                   15-3
25. Chaminade-CHSAA                                 11-5

  Honorable mention: All Hallows-CHSAA 12-6, Amherst 13-3, Averill Park 11-5, 
Bishop Grimes 10-3, Buffalo Canisius-MMAA 11-6, Buffalo South Park 11-3, Cen-
tral Square 11-2, East Syracuse Minoa 12-4, Eastridge 8-7, Floral Park 9-5, 
Half Hollow Hills West 13-4, Holy Trinity-CHSAA 12-6, Irondequoit 10-3, James-
ville-DeWitt 13-2, Kings Park 11-5, Lansingburgh 11-6, Lewiston-Porter 12-3, 
Locust Valley 12-2, Lynbrook 14-1, Maine-Endwell 12-3  Malone 11-3, Manhasset 
12-2, Mepham 10-4, Mekeel Chtristian 12-3, Miller Place 14-3, Mohonasen 12-5, 
Mount Sinai 13-2, Rochester Leadership Academy 8-6, Rochester Monroe 11-4, 
Rochester School for the Arts 10-4, Rochester Northeast Douglass 11-3, Rock-
ville Centre South Side 9-5, Rye 12-3, St. Anthony's-CHSAA 12-5, St. Francis-
MMAA 10-6, Sewanhaka 10-4, Somers 11-2, Sweet Home 7-6, Valley Stream South 
11-3, Wayne 12-2, Wyandanch 10-4, Xavier-CHSAA 14-4.

 

	
ADVERTISEMENT

Class B 1. Olean-6 14-0 2. Schalmont-2 15-0 3. Cardinal O'Hara-MMAA 16-0 4. Glens Falls-2 14-1 5. Malverne-8 14-1 6. Summit Academy-PSAL 14-1 7. Uncommon Charter-PSAL 15-1 8. Putnam Valley-1 13-2 9. Ogdensburg-10 12-1 10. Skaneateles-3 15-0 11. South Bronx Prep-PSAL 14-2 12. Knox School-AIS 11-4 13. Lawrence-Woodmere-AIS 13-4 14. Fannie Lou Hamer-PSAL 16-3 15. Center Moriches-11 12-5 16. Bronx School of Law-PSAL 15-1 17. Dobbs Ferry-1 12-3 18. Greece Odyssey-5 12-2 19. Ellenville-9 11-1 20. Southwestern-6 12-3 21. Owego Free-4 13-2 22. Wellsville-5 10-4 23. Allegany-Limestone-6 11-2 24. Watervliet-2 10-5 25. Lowville-3 14-1 25. Regis-CHSAA 12-2 Honorable mention: Achievement First-PSAL 14-3, Bathgate Complex-PSAL 11-2, Binghamton Seton 13-3, Blind Brook 8-3, Briarcliff 8-6, Buffalo Nichols-MMAA 6-8, Canton 11-5, Catskill 13-3, Cold Spring Harbor 13-2, Dalton School-AIS 13-3, Fonda-Fultonville 14-2, Fredonia 10-5, General Brown 15-2, Geneva 10-5, Hastings 9-4, Holland Patent 11-4, Hornell 9-5, Medina 12-2, Mexico 11-4, Newark 11-3, Norwich 10-4, James I. O'Neill 10-3, Oneonta 9-5, Oyster Bay 9-6, Plattsburgh 12-3, Riverdale-AIS 13-2, Sherburne-Earlville 12-4, Southampton 11-4, Tamarac 12-3, Valhalla 9-3, Westhill 9-4, Whitney Point 10-5, Wilson 10-4. Class C 1. Lake George-2 16-0 2. Cooperstown-3 16-0 3. Greenport-11 17-1 4. Lyons-5 14-1 5. Hoosick Falls-2 12-1 6. Utica Academy of Science-3 15-1 7. C.G. Finney-5 13-2 8. Buffalo Tapestry Charter-6 9-4 9. Avon-5 12-2 10. Caledonia-Mumford-5 13-1 11. Alexander Hamilton-1 10-4 12. Marcus Whitman-5 12-1 13. Weedsport-3 14-1 14. Madrid-Waddington-10 13-3 15, Maple Hill-2 14-2 16. Buffalo East-6 10-4 17. Buffalo Middle College-6 11-4 18. Randolph-6 11-3 19. LaFayette-3 11-2 20. Northern Adirondack-7 9-4 Honorable mention: Addison 12-3, Alexander 11-3, Brushton-Moira 11-5, Chat- ham 11-4, Delhi 11-4, Gananda 13-2, Granville 12-4,. Greene 10-3, Lansing 9-5, Lyndonville 14-1, Mayfield 13-4, Millbrook 10-4, Moravia 13-2, Moriah 9-6, Naples 11-3, Oriskany 11-5, Red Jacket 12-3, Silver Creek 9-6, Spencer-Van Etten 12-2, St. Lawrence 9-7, Tuckahoe 9-6, Unadilla Valley 11-5, Walton 11-4, Watkins Glen 10-4, West Canada Valley 13-3, York 12-5.
ADVERTISEMENT

Class D 1. Prattsburgh-5 15-1 2. South Kortright-4 14-1 3. Avoca-5 14-2 4. Elba-5 14-2 5. LaFargeville-3 14-2 6. Lyme-3 12-2 7. Edmeston-4 15-3 8. DeRuyter-3 13-3 9. Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville-2 13-3 10. Harrisville-10 9-4 11. McGraw-3 12-3 12. Morris-4 14-2 13. Bridgehampton-11 9-6 14. Mount Morris-5 10-3 15. Chateaugay-10 13-4 Honorable mention: Belfast 9-5, Clymer 8-6, Copenhagen 10-6, Edwards Knox 10-4, Fillmore 9-4, Fort Ann 12-4, Genesee Valley 9-5, Germantown 11-4, Ham- ilton 11-4, Hartford 12-4, Hunter-Tannersville 10-4, Jasper-Troupsburg 12-5, Jefferson 12-2, Marathon 8-5, Milford 13-4, New York Mills 10-5, North Warren 10-6, Panama 9-5, Scio 10-2, Willsboro 9-5. Active Win Streaks (10-or-more): Lake George 44, Brentwood 16, Cardinal O'Hara-MMAA 16, Cooperstown 16, North Babylon 16, Northstar Christian 16, Bethlehem 15, Schalmont 15, Skan- eateles 15, Syracuse Corcoran 15, Tappan Zee 15, Greenport 14, Olean 14, Suffern 14, Ogdensburg Free 12, Pittsford Mendon 12, Horace Greeley 11, Mar- cus Whitman 11, Elba 10, Bellport 10, Gloversville 10, Plattsburgh 10. Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS teams and for Long Island can be found on our rankings home page.


  
→ Recent blogs and news     NYSSWA RSS feed
  • 4/18: Two Frewsburg pitchers hurl no-hitters
  • 4/17: All-state boys hoops, Classes B, C, D
  • 4/16: Batavia's Leach opts for SUNY Cortland
  • 4/14: B'ville avenges OT lacrosse loss to F-M
  • 4/13: Mechanicville wins with 10-run 7th inning
  • 4/12: Father vs. daughter in softball clash
  • 4/11: Chaminade lacrosse rolls past St. A's
  • 4/10: Deposit's Stiles throws 12th perfect game
  • 4/9: Lacrosse recruiting dates may shift again
  • 4/7: 1000 Islands spins no-hitter in return
  • 4/5: Starpoint posts win despite being no-hit
  • 4/2: Skaneateles coach wins 500th game
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2018 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com