New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly.
See the latest plus the earlier weeks'
updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2018-19 Boys basketball (through Feb. 16)
   The NYSSWA basketball rankings are compiled by Neil Kerr, who welcomes your feedback. With rare exceptions, we cut off reporting each Sunday at noon in order to prepare the ratings for release early in the week.

   Please do not copy this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.


Class AA

 1. Long Island Lutheran-AIS                       20-2
 2. South Shore-PSAL                               23-4
 3. Cardinal Hayes-CHSAA                           19-5
 4. Thomas Jefferson-PSAL                          20-7
 5. St. Raymond-CHSAA                              19-5
 6. Longwood-11                                    21-1
 7. Thurgood Marshall-PSAL                         22-4
 8. Bishop Loughlin-CHSAA                          20-3
 9. Brentwood-11                                   21-1
10. Mount St. Michael-CHSAA                        15-9
11. Baldwin-8                                      17-1
12. Syracuse Corcoran-3                            18-1
13. Christ the King-CHSAA                          15-9
14. Kingston-9                                     17-2
15. Mount Vernon-1                                 14-4
16. Bellport-11                                    20-2
17. Suffern-1                                      19-1
18. Niagara Falls-6                                17-3
19. Bethlehem-2                                    19-1
20. McQuaid-5                                      15-4
21. Xaverian-CHSAA                                 18-6
22. Uniondale-8                                    16-3
23. Saratoga Springs-2                             17-3
24. Half Hollow Hills East-11                      18-4
25. Gates Chili-5                                  17-3

  Honorable mention: Albany CBA 14-6, Bishop Ludden 13-7, John Bowne-PSAL 
18-6, Bronx J.F. Kennedy-PSAL 16-11, Brooklyn Collegiate-PSAL 17-9, Clarks-
town South 15-5, Commack 15-7, Curtis-PSAL 20-7, Deer Park 15-6, Fairport 
14-6, Farmingdale 16-3, Hilton 17-3, Jamestown 15-5, Long Beach 13-6, 
Middletown 14-5,  Msgr. Scanlan-CHSAA 11-13, Northport 14-7, North Babylon 
19-3, Port Washington 15-4, Rome Free Academy 17-3, Scarsdale 13-7, Shenen-
dehowa 14-6, St. Peter-CHSAA 18-6, Utica Notre Dame 14-6, Washingtonville 
15-4, West Genesee 16-4, White Plains 13-7, Williamsville North 18-2.

Class A

 1. Albany Academy-AIS                             16-2
 2. Park School-MMAA                               21-2
 3. Pittsford Mendon-5                             20-0
 4. Tappan Zee-1                                   20-0
 5. Rochester East-5                               19-1
 6. All Hallows-CHSAA                              18-6
 7. Poughkeepsie-1                                 17-3
 8. Nazareth-CHSAA                                 18-6
 9. Northstar Christian-5                          19-1
10. Brooklyn Law and Tech-PSAL                     21-4
11. Fordham Prep-CHSAA                             19-5
12. Horace Greeley-1                               18-2
13. Greece Athena-5                                17-3
14. Msgr. Farrell-CHSAA                            18-5
15. Lewiston-Porter-6                              17-3
16. Troy-2                                         16-4
17. Byram Hills-1                                  16-4
18. Frederick Douglass-PSAL                        19-6
19. Chaminade-CHSAA                                16-7
20. Lehman-PSAL                                    23-3
21. New Dorp-PSAL                                  16-5
22. Whitesboro-3                                   17-3
23. Rye-1                                          17-3
24. Beacon-PSAL                                    22-2
25. Gloversville-2                                 18-2

  Honorable mention: Amherst 17-3, Amityville 14-8, Averill Park 13-7, Ben 
Banneker-PSAL 20-4, Bishop Grimes 15-4, Buffalo Canisius-MMAA 14-10, Buffalo 
McKinley 11-9, Buffalo Heralth Sciences 13-7, Carthage 13-6, Central Square 
16-3, East Syracuse Minoa 13-7, Eastridge 11-8, Elmont 15-5, Floral Park 
14-6, John Glenn 17-5, Goshen 14-4, Half Hollow Hills West 16-5, Harbor-
fields 15-7, Holy Trinity-CHSAA 16-7, Irondequoit 13-6, Jamesville-DeWitt 
16-3, Kings Park 16-6, Lansingburgh 13-7, Locust Valley 17-4, Lynbrook 18-2, 
Manhasset 17-3, Mekeel Christian 14-4, Mepham 13-8, Miller Place 18-4, Mini-
sink Valley 10-8, Mohonasen 14-6, Mount Sinai 17-6, New Paltz 15-3, Pitts-
ford Sutherland 12-8, Rochester Leadership Academy 11-9 , Rochester Monroe 
14-6, Rochester Northeast Douglass 16-4, Rockville Centre South Side 14-6, 
Roosevelt-L.I.14-5,. St. Anthony-CHSAA 16-7, St. Francis-MMAA 13-10, Sewan-
haka 14-6, Valley Stream South 16-4, Wayne 16-4, Wyandanch 16-6.

 

	
ADVERTISEMENT

Class B 1. Olean-6 20-0 2. Schalmont-2 19-1 3. Glens Falls-2 19-1 4. Cardinal O'Hara-MMAA 23-1 5. Ogdensburg-10 19-1 6. Uncommon Charter-PSAL 20-2 7. Lawrence-Woodmere-AIS 19-4 8. Putnam Valley-1 17-3 9. Knox School-AIS 19-5 10. South Bronx Prep-PSAL 23-3 11. Center Moriches-11 16-5 12. Ellenville-9 17-1 13. Fannie Lou Hamer-PSAL 21-4 14. Achievement First-PSAL 21-4 15. Cold Spring Harbor-8 17-2 16. Malverne-8 17-2 17. Summit Academy-PSAL 18-2 18. Greece Odyssey-5 17-3 19. Dalton School-AIS 19-4 20. Binghamton Seton-4 17-3 21. Watervliet-2 15-5 22. Bronx School of Law-PSAL 18-2 23. Allegany-Limestone-6 16-3 24. Southwestern-6 16-4 25. Skaneateles-3 17-3 Honorable mention: Blind Brook 17-3, Buffalo Nichols-MMAA 13-10, Buffalo Seneca 15-3, Canton 15-6, Catskill 17-3, Dobbs Ferry 16-4, Epic South-PSAL 20-4, Fonda-Fultonville 16-4, General Brown 17-3, Hastings 16-4, Holland Patent 15-4, Lowville 16-2, Mattituck 12-10, Medina 17-3, Newark 16-3, Nor- wich 12-6, James I. O'Neill 14-5, Oneonta 14-5, Owego Free 16-3, Oyster Bay 13-6, Plattsburgh 15-4, Poly Prep-AIS 16-6, Regis-CHSAA 18-5, Sherburne-Earl- ville 14-6, Solvay 13-7, Southampton 14-6, Valhalla 17-3, Wellsville 15-5, Westhill 16-4. Class C 1. Lake George-2 20-0 2. Hoosick Falls-2 18-1 3. Lyons-5 18-2 4. Utica Academy of Science-3 18-1 5. Weedsport-3 19-1 6. Buffalo Middle College-6 16-4 7. Cooperstown-3 19-2 8. Madrid-Waddington-10 18-3 9. C.G. Finney-5 16-4 10. Caledonia-Mumford-5 19-1 11. Greenport-11 20-2 12. Maple Hill-2 17-2 13. Marcus Whitman-5 18-2 14. Buffalo Tapestry Charter-6 14-6 15. Northern Adirondack-7 15-4 16. Tuckahoe-1 14-6 17. Moravia-4 17-3 18. Buffalo East-6 13-7 19. Mayfield-2 16-4 20. Randolph-6 15-5 Honorable mention: Alexander 16-4, Alexander Hamilton 14-6, Avon 15-5, Bea- ver River 14-6, Brushton-Moira 15-6, Chatham 14-5, Delhi 15-5, Gananda 18-2, Granville 14-6. Greene 14-5, Haldane 14-6, LaFayette 17-3, Lansing 13-5, Lyndonville 17-3, Millbrook 14-4, Moriah 14-6, Red Jacket 15-5, Silver Creek 13-7, Spencer-Van Etten 15-3, Southold 12-8, Unadilla Valley 15-5, Walton 13-7, Watkins Glen 14-5, West Canada Valley 16-4.
ADVERTISEMENT

Class D 1. South Kortright-4 19-1 2. Avoca-5 18-2 3. Prattsburgh-5 17-3 4. Lyme-3 18-2 5. Edmeston-4 17-3 6. DeRuyter-3 17-3 7. Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville-2 17-3 8. Mount Morris-5 17-3 9. Bridgehampton-11 13-8 10. Hamilton-3 16-4 11. Harrisville-10 16-5 12. McGraw-3 16-4 13. Morris-4 16-3 14. LaFargeville-3 15-4 15. Elba-5 15-5 Honorable mention: Batavia Notre Dame 11-9, Belfast 14-6, Chateaugay 15-6, Clymer 13-7, Copenhagen 13-7, Edwards Knox 14-5, Fillmore 14-6, Fort Ann 15-5, Franklin 13-5, Franklinville 10-10, Germantown 13-5, Hartford 13-7, Hunter- Tannersville `3-5, Jefferson 14-5, Milford 14-6, New York Mills 14-6, Old Forge 13-7. Panama 14-6, Wells 14-5, Willsboro 13-6. Active Win Streaks (10-or-more): Lake George 48, Olean 20, Pittsford Mendon 20, Tappan Zee 20, Ogdensburg Free 19, Horace Greeley 16, Amherst 14, Longwood 14, Utica Academy of Science 14, Weedsport 14, Blind Brook 13, Glens Falls 13, Poughkeepsie 13, Wells 13, Bell- port 12, Binghamton Seton 12, Center Moriches 12, Albany Academy 11, Rye 11, Epic South-PSAL 10, Port Washington 10. Links to our separate weekly rankings for New York City's PSAL/CHSAA/AIS teams and for Long Island can be found on our rankings home page.


  
→ Recent blogs and news     NYSSWA RSS feed
  • 12/8: Saratoga, Tuohy triumph at NXN
  • 12/6: Catching up on recent high school news
  • 12/6: Weekly New York City football recap
  • 12/2: Chenango Forks wins 6th state final
  • 12/1: New Rochelle 'D" dominates McQuaid
  • 12/1: F-M qualifies both squads for NXN
  • 11/30: Three repeat in state football finals
  • 11/28: Gloversville drops girls basketball
  • 11/26: No resolution to DiRienzo situation
  • 11/26: Weekly New York City football recap
  • 11/25: Dr. fired in mixed-competition dust-up
  • 11/24: Canisius wins CHSAA football final
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2007-19 Abbott Trento Online Media. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com