New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2015 Boys lacrosse (through April 19)
   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.

   The boys lacrosse rankings are compiled by NYSSWA editor Neil Kerr, who welcomes your feedback.


Class A

 1. Syosset-8                     10-0
 2. Massapequa-8                  10-0
 3. Connetquot-11                  8-0
 4. West Genesee-3                 8-0
 5. Northport-11                   8-1
 6. Ward Melville-11               7-1
 7. Pittsford-5                    8-0
 8. Smithtown East-11              7-1
 9. Chaminade-CHSAA                6-1
10. Half Hollow Hills East-11      9-0
11. St. Anthony-CHSAA              4-3
12. Niskayuna-2                    6-2
13. West Islip-11                  6-3
14. Smithtown West-11              7-2
15. Shenendehowa-2                 7-1
16. Sachem North-11                8-2
17. Clarence-6                     3-0
18. Port Washington-8              6-3
19. Fox Lane-1                     6-1
20. Fairport-5                     5-2
21. Sachem East-11                 5-3
22. Half Hollow Hills West-11      6-3
23. White Plains-1                 6-0
24. Cicero-North Syracuse-3        7-1
25. Walt Whitman-11                6-2

  Honorable mention: Albany CBA 6-2, Auburn 5-3, Bay Shore 5-3, Brooklyn 
Tech-PSAL 9-0, Buffalo Canisius-MMA 5-3, Buffalo Nichols-MMA 4-1, Corning 
5-1, Curtis-PSAL 9-0, Farmingdale 5-4, Fordham Prep-CHSAA 6-1, Guilder-
land 4-3, Hicksville 7-3, Hilton 3-2, Lancaster 2-1, MacArthur 6-3, 
Orchard Park 2-2 , Penfield 5-3, Pine Bush 4-2, Rush-Henrietta 4-2, Shaker 
3-3, Somers JFK-CHSAA 6-1, St. John Baptist-CHSAA 6-4, Suffern 5-2, Syra-
cuse 6-2, Tottenville-PSAL 7-4, Valley 8-0, Susan Wagner-PSAL 7-2, 
Wappingers Falls 6-1, Warwick Valley 6-0.

Class B

 1. Yorktown-1                     8-1
 2. Lynbrook-8                     9-0
 3. Carey-8                        7-1
 4. Victor-5                       7-0
 5. Jamesville-DeWitt-3            7-1
 6. Shoreham-Wading River-11       7-1
 7. Long Beach-8                   7-2
 8. Manhasset-8                    5-4
 9. Niagara-Wheatfield-6           5-1
10. Harborfields-11                6-1
11. Webster Thomas-5               5-2
12. Garden City-8                  3-5
13. Harrison-1                     7-0
14. Hewlett-8                      6-1
15. Miller Place-11                5-2
16. Sayville-11                    5-2
17. Fieldston School-AIS           6-0
18. Pelham Memorial-1              7-1
19. Hackley School-AIS             7-1
20. Vestal-4                       6-1

  Honorable mention: Ballston Spa 3-3, Bethpage 6-4, Burnt Hills-Ballston 
Lake 3-3, Calhoun 6-3, Canandaigua 5-3, Carthage 5-2, Churchville-Chili 
4-1, Cornwall 4-2, Eagle Academy-PSAL 9-1, Grand Island 5-2, Great Neck 
South 5-3, Hamburg 4-3, Herricks 9-1, Highland 6-2, Hunter College-PSAL 
8-1, Lutheran-AIS 5-0, Massena 3-1, Mt. Sinai 5-3, Poly Prep-AIS 4-2, 
Rye 5-2, Sewanhaka 8-2, Sleepy Hollow 4-2, Wantagh 5-4, Williamsville 
East 3-1, Williamsville North 2-1.

Class C

 1. Pleasantville-1                9-0
 2. Cold Spring Harbor-8           7-1
 3. Cazenovia-3                    4-1
 4. Bronxville-1                   6-2
 5. Westhill-3                     7-1
 6. Salmon River-10                4-0
 7. Babylon-11                     7-1
 8. Chenango Forks-4               5-0
 9. Briarcliff-1                   8-1
10. Penn Yan-5                     3-3
11. Maine-Endwell-4                8-0
12. Akron-6                        5-0
13. Seaford-8                      6-2
14. Johnson City-4                 8-1
15. Syracuse CBA-3                 4-2
16. Homer-3                        5-2
17. Mineola-8                      5-2
18. General Brown-3                6-1
19. Eden-6                         3-0
20. Skaneateles-3                  6-2

  Honorable mention: Amherst 2-2, Cambridge 5-1, Canton 2-2, East Aurora 
3-1, Geneva 3-3, Gananda 5-1, Glens Falls 5-1, Gowanda 2-1, Greenwich 5-1, 
LaFayette  3-2, Mattituck-Greenport 4-2, Medina 4-2, Millbrook 4-2, Ogdens-
burg Free 4-1, Poughkeepsie Lourdes 8-2, Rondout Valley 5-2, Rye Neck 7-3, 
Silver Creek 2-1, South Jefferson 5-2, St. Lawrence 2-2, Tully 5-2.


Active Win Streaks (8-or-more)
  Massapequa 27, Syosset 10, Lynbrook 9, Half Hollow Hills East 9, Curtis-
PSAL 9, Brooklyn Tech-PSAL 9, Pleasantville 9, Connetquot 8, Valley 8, 
Pittsford 8, West Genesee 8, Maine-Endwell 8.


Remaining undefeated teams
  23 left (12 in Class A, 5 in Class B, 6 in Class C).



Also available:
  Long Island rankings  

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 11/24: Marion family hit by second tragedy
  • 11/20: Panas defends girls volleyball title
  • 11/19: Swimming, XC and volleyball recaps
  • 11/19: Skaneateles in final after 63-56 win
  • 11/18: West Seneca West, Yorktown advance
  • 11/17: Miller Place, Seaford in L.I. final
  • 11/14: A couple of recent worthwhile reads
  • 11/13: Lakeland field hockey streak hits 9
  • 11/13: Three sets of soccer co-champions
  • 11/12: Sec. 6 completes quarterfinals sweep
  • 11/12: NYSPHSAA cross country recap
  • 11/12: NYSPHSAA soccer semis highlights
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com