New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2016 Softball (through June 4)
   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.

   Perry Novak edits the weekly softball rankings each spring.


Class AA  

 1.  21-3   MacArthur-8 *
 2.  20-2   Binghamton-4 *
 3.  18-4   Ballston Spa-2 *
 4.  17-8   Orchard Park-6 *
 5.  22-2   John Jay East Fishkill-1
 6.  20-2   Liverpool-3
 7.  21-5   Commack-11
 8.  22-2   North Rockland-1
 9.  20-4   Middletown-9
10.  18-4   Shenendehowa-2
11.  19-5   Webster Schroeder-5
12.  19-3   Hempstead Sacred Heart-CHS
13.  17-2   Tottenville-PSAL
14.  20-8   East Islip-11
15.  21-4   Eastport-South Manor-11
16.  17-5   Victor-5
17.  16-10  Kellenberg-CHS
18.  13-10  Williamsville North-6
19.  19-2   Shaker-2
20.  19-1   Moore Catholic-CHS
21.  13-10  Cicero-North Syracuse-3
22.  17-4   East Meadow-8
23.  18-7   North Babylon-11
24.  15-5   Horseheads-4
25.  17-6   Suffern-1
26.  15-7   Columbia-2
27.  18-4   Susan Wagner-PSAL
28.  15-7   Yorktown-1
29.  13-6   Baldwinsville-3
30.  18-7   West Islip-11
30.  12-11  Monroe-Woodbury-9

Class A

 1.  25-0   Pittsford Mendon-5 * 
 2.  17-3   W.T. Clarke-8 *
 3.  17-6   Troy-2*
 4.  12-7   Maine-Endwell-4*
 5.  21-4   Pearl River-1
 6.  16-3   Carey-8
 7.  22-2   Lakeland-1
 8.  20-2   South Glens Falls-2
 9.  22-2   Mount Sinai-11
10.  20-5   West Seneca East-6  
11.  10-13  Burnt Hills-Ballston Lake-2
12.  15-7   Averill Park-2
13.  20-5   Islip-11
14.  17-4   Jamesville-DeWitt-3
15.  14-3   New Paltz-9
16.  17-4   Geneva-5
17.  12-7   Johnson City-4
18.  17-5   Oneida-3
19.  19-4   Hendrick Hudson-1
20.  19-4   Ursuline-1
21.  16-6   Williamsville East-6
22.  16-5   Pittsford Sutherland-5
23.  8-12   Union-Endicott-4
24.  17-8   Hampton Bays-11
25.  17-3   Lewiston-Porter-6
26.  14-6-1 Amherst-6
27.  14-6   Island Trees-8
28.  14-8   Miller Place-11
29.  18-4   Sayville-11
30.  11-10  Brighton-5
30.  17-4   Brewster-1

Class B

 1.  23-2   Ichabod Crane-2 *
 2.  20-3   Marlboro-9 *
 3.  16-7   Windsor-4 *
 4.  20-4   Depew-6 *
 5.  18-6   Hoosic Valley-2
 6.  19-3   Susquehanna Valley-4
 7.  18-3   Alden-6
 8.  18-4   Cohoes-2
 9.  22-2   Center Moriches-11
10.  19-3   Pawling-1
11.  19-4   Bath-5
12.  18-4   Altmar-Parish-Williamstown-3
13.  17-4   Eden-6
14.  13-8   Chenango Forks-4
15.  16-5   South Jefferson-3
16.  20-3   LeRoy-5
17.  16-4   Schuylerville-2
18.  17-3   Solvay-3
19.  17-4   Olean-6
20.  20-2   Adirondack-3
21.  19-5   Babylon-11
22.  19-3   Wellsville-5
23.  16-3   General Brown-3
24.  18-4   Wayland-Cohocton-5
25.  14-4   Ellenville-9
26.  16-5   Rye Neck-1
27.  17-4   Mynderse-5
28.  20-2   Akron-6
29.  18-2   Fredonia-6
30.  14-5   Saranac-7
30.  5-14   Oyster Bay-8
30.  16-5   Ogdensburg-10

Class C

 1.  13-8   East Rockaway-8 *
 2.  19-4   Elmira Notre Dame-4 *
 3.  20-5   Caledonia-Mumford-5 *
 4.  14-2   Ticonderoga-7 *
 5.  20-2   Cooperstown-3
 6.  18-3   Sandy Creek-3
 7.  16-9   North Salem-1
 8.  17-5   Pine Plains-9
 9.  17-2   Chester-9 
10.  17-5   Tioga-4
11.  16-4   Elmira Heights Edison-4
12.  21-1   Gananda-5
13.  14-6   Cleveland Hill-6
14.  15-3   Sidney-4
15.  19-4   Greenville-2
16.  17-5   St. Lawrence-10
17.  18-2   Norwood-Norfolk-10
18.  16-6   Maple Hill-2
19.  17-4   Greenwich-2
20.  16-6   Oakfield-Alabama-5
21.  14-6   Letchworth-5
22.  7-14   Barker-6
23.  16-6   Haldane-1
24.  17-3   Tuckahoe-1
25.  7-11   Pierson-11

 Class D

 1.  20-1   Deposit-4 *
 2.  21-0   Fort Ann-2 *
 3.  16-0   Heuvelton-10 *
 4.  17-4   Bradford-5 *
 5.  15-2   Edmeston-4
 6.  16-2   LaFargeville-3
 7.  12-8   Afton-4
 8.  17-4   Franklinville-6
 9.  18-5   West Canada Valley-3
10.  18-2   Poland-3
11.  17-3   Elba-5
12.  15-4   Eldred-9
13.  10-4   Edwards-Knox-10
14.  10-4   Chateaugay-10
15.  10-1   Crown Point-7
16.  14-7   Hartford-2
17.  16-6   Salem-2
18.  14-5   Stockbridge Valley-3
19.  16-6   Andover-5
20.  12-4   Arkport-5
21.  13-5   Pine Valley-6
22.  17-1   C.G. Finney-5
23.  12-4   Milford-4
24.  12-5   Honeoye-5
25.  12-9   North Collins-6

* - NYSPHSAA semifinalist



  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 3/25: Fed recap: A .500 day for L.I. Lutheran
  • 3/23: Ex-Island ace Stroman hero of WBC
  • 3/22: Fired Garden City coach files suit
  • 3/21: St. Ray's guard is Mr. N.Y. Basketball
  • 3/20: Mount Vernon wins 11th state crown
  • 3/19: Boys basketball scoreboard, schedule
  • 3/19: Girls recap: Baldwin ends Ossining's run
  • 3/19: Boys recap: Westhill earns fifth crown
  • 3/18: Armory track visionary Sander dies
  • 3/18: Boys recap: Both Sec. 4 teams win
  • 3/18: Girls recap: Ossining fights off Mercy
  • 3/17: Two share Miss N.Y. Basketball award
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com