New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2016 Softball (Final)
   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.

   Perry Novak edits the weekly softball rankings each spring.


Class AA  

 1.   22-2   Binghamton-4 ***
 2.   18-9   Orchard Park-6 **
 3.   21-4   MacArthur-8 *
 4.   18-5   Ballston Spa-2 *
 5.   22-2   John Jay East Fishkill-1
 6.   20-2   Liverpool-3
 7.   21-5   Commack-11
 8.   22-2   North Rockland-1
 9.   19-1   Moore Catholic-CHS
10.   20-4   Middletown-9
11.   18-4   Shenendehowa-2
12.   19-5   Webster Schroeder-5
13.   17-3   Hempstead Sacred Heart-CHS
14.   17-2   Tottenville-PSAL
15.   20-8   East Islip-11
16.   21-4   Eastport-South Manor-11
17.   17-5   Victor-5
18.   16-10  Kellenberg-CHS
19.   13-10  Williamsville North-6
20.   19-2   Shaker-2
21.   13-10  Cicero-North Syracuse-3
22.   17-4   East Meadow-8
23.   18-7   North Babylon-11
24.   15-5   Horseheads-4
25.   17-6   Suffern-1
26.   15-7   Columbia-2
27.   17-3   Curtis-PSAL
28.   15-7   Yorktown-1
29.   13-6   Baldwinsville-3
30.   18-7   West Islip-11
30.   12-11  Monroe-Woodbury-9

Class A

 1.   14-7   Maine-Endwell-4 ***
 2.   18-4   W.T. Clarke-8 **
 3.   25-1   Pittsford Mendon-5 * 
 4.   17-7   Troy-2*
 5.   21-4   Pearl River-1
 6.   16-3   Carey-8
 7.   22-2   Lakeland-1
 8.   20-2   South Glens Falls-2
 9.   22-2   Mount Sinai-11
10.   20-5   West Seneca East-6  
11.   10-13  Burnt Hills-Ballston Lake-2
12.   15-7   Averill Park-2
13.   20-5   Islip-11
14.   17-4   Jamesville-DeWitt-3
15.   14-3   New Paltz-9
16.   17-4   Geneva-5
17.   12-7   Johnson City-4
18.   17-5   Oneida-3
19.   19-4   Hendrick Hudson-1
20.   19-4   Ursuline-1
21.   16-6   Williamsville East-6
22.   16-5   Pittsford Sutherland-5
23.   8-12   Union-Endicott-4
24.   17-8   Hampton Bays-11
25.   17-3   Lewiston-Porter-6
26.   14-6-1 Amherst-6
27.   14-6   Island Trees-8
28.   14-8   Miller Place-11
29.   18-4   Sayville-11
30.   11-10  Brighton-5
30.   17-4   Brewster-1

Class B

 1.   22-3   Marlboro-9 ***
 2.   17-8   Windsor-4 **
 3.   23-3   Ichabod Crane-2 *
 4.   20-5   Depew-6 *
 5.   18-6   Hoosic Valley-2
 6.   19-3   Susquehanna Valley-4
 7.   18-3   Alden-6
 8.   18-4   Cohoes-2
 9.   22-2   Center Moriches-11
10.   19-3   Pawling-1
11.   19-4   Bath-5
12.   18-4   Altmar-Parish-Williamstown-3
13.   17-4   Eden-6
14.   13-8   Chenango Forks-4
15.   16-5   South Jefferson-3
16.   20-3   LeRoy-5
17.   16-4   Schuylerville-2
18.   17-3   Solvay-3
19.   17-4   Olean-6
20.   20-2   Adirondack-3
21.   19-5   Babylon-11
22.   19-3   Wellsville-5
23.   16-3   General Brown-3
24.   18-4   Wayland-Cohocton-5
25.   14-4   Ellenville-9
26.   16-5   Rye Neck-1
27.   17-4   Mynderse-5
28.   20-2   Akron-6
29.   18-2   Fredonia-6
30.   14-5   Saranac-7
30.   5-14   Oyster Bay-8
30.   13-6   Ogdensburg-10

Class C

 1.   21-4   Elmira Notre Dame-4 ***
 2.   22-6   Caledonia-Mumford-5 **
 3.   20-2   Cooperstown-3
 4.   18-3   Sandy Creek-3
 5.   16-4   Elmira Heights Edison-4
 6.   13-9   East Rockaway-8 *
 7.   14-3   Ticonderoga-7 *
 8.   16-9   North Salem-1
 9.   17-5   Pine Plains-9
10.   17-2   Chester-9 
11.   17-5   Tioga-4
12.   21-1   Gananda-5
13.   14-6   Cleveland Hill-6
14.   15-3   Sidney-4
15.   19-4   Greenville-2
16.   17-5   St. Lawrence-10
17.   18-2   Norwood-Norfolk-10
18.   16-6   Maple Hill-2
19.   17-4   Greenwich-2
20.   16-6   Oakfield-Alabama-5
21.   14-6   Letchworth-5
22.   7-14   Barker-6
23.   16-6   Haldane-1
24.   17-3   Tuckahoe-1
25.   7-11   Pierson-11
 
Class D

 1.   22-1   Deposit-4 ***
 2.   16-1   Heuvelton-10 *
 3.   18-5   Bradford-5 **
 4.   21-1   Fort Ann-2*
 5.   15-2   Edmeston-4
 6.   16-2   LaFargeville-3
 7.   12-8   Afton-4
 8.   17-4   Franklinville-6
 9.   18-5   West Canada Valley-3
10.   18-2   Poland-3
11.   17-3   Elba-5
12.   15-4   Eldred-9
13.   10-4   Edwards-Knox-10
14.   10-4   Chateaugay-10
15.   10-1   Crown Point-7
16.   14-7   Hartford-2
17.   16-6   Salem-2
18.   14-5   Stockbridge Valley-3
19.   16-6   Andover-5
20.   12-4   Arkport-5
21.   13-5   Pine Valley-6
22.   17-1   C.G. Finney-5
23.   12-4   Milford-4
24.   12-5   Honeoye-5
25.   12-9   North Collins-6

* - final four team
** - state runner-up
*** - state champ






  
→ Recent blogs and news     NYSSWA RSS feed
  • 4/17: All-state boys hoops, Classes B, C, D
  • 4/16: Batavia's Leach opts for SUNY Cortland
  • 4/14: B'ville avenges OT lacrosse loss to F-M
  • 4/13: Mechanicville wins with 10-run 7th inning
  • 4/12: Father vs. daughter in softball clash
  • 4/11: Chaminade lacrosse rolls past St. A's
  • 4/10: Deposit's Stiles throws 12th perfect game
  • 4/9: Lacrosse recruiting dates may shift again
  • 4/7: 1000 Islands spins no-hitter in return
  • 4/5: Starpoint posts win despite being no-hit
  • 4/2: Skaneateles coach wins 500th game
  • 3/31: Miles wins return to coaching at Avoca
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2018 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com