New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2017 Boys lacrosse (through April 16)
   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.

   The boys lacrosse rankings are compiled by NYSSWA editor Neil Kerr, who welcomes your feedback.


Class A

 1. Chaminade-CHSAA                             4-1
 2. Pittsford-5                                 6-0
 3. Ward Melville-11                            5-2
 4. Smithtown East-11                           6-2
 5. Lakeland/Panas-1                            6-0
 6. West Genesee-3                              5-1
 7. Syosset-8                                   5-1
 8. West Islip-11                               6-1
 9. St. Anthony's-CHSAA                         5-2
10. Ithaca-4                                    7-0
11. Massapequa-8                                5-1
12. Orchard Park-6                              4-0
13. Baldwinsville-3                             5-0
14. Shaker-2                                    4-0
15. Fayetteville-Manlius-3                      3-1
16. Farmingdale-8                               6-1
17. Smithtown West-11                           5-3
18. Fairport-5                                  3-1
19. Half Hollow Hills East-11                   5-2
20. Connetquot-11                               6-1
21. Syracuse Corcoran-3                         5-0
22. Port Washington-8                           6-2
23. Corning-4                                   6-2
24. Sachem North-11                             5-2
25. Riverhead-11                                5-3

  Honorable mention: Archbishop Stepinac-CHSAA 5-1, Arlington 4-1, Bay Shore 
6-2, Bethlehem 2-2, Buffalo Canisius-MMAA 4-1, Bronx Science-PSAL 4-0, Cardinal 
Hayes-CHSAA 6-0, Cardinal Spellman-CHSAA 4-1, Cardozo-PSAL 5-1, Carmel 5-2, 
Cicero-North Syracuse 3-2, Commack 4-3, Curtis-PSAL 6-3, Douglass Academy-PSAL 
5-0, Fordham Prep-CHSAA 6-2, Guilderland 3-2, Holy Trinity-CHSAA 4-2, Hunter 
College-PSAL 5-1, Kingston 4-0, Lancaster 2-1, Monroe-Woodbury 4-0, New Dorp-
PSAL 7-2, North Rockland 4-2, Scarsdale 4-2, Shenendehowa 4-2, Tottenville-PSAL 
7-1, Wappingers Falls 5-1, Xavier-CHSAA 5-2.

Class B

 1. Victor-5                                    5-0
 2. Garden City-8                               7-1
 3. Eastport/South Manor-11                     7-0
 4. Yorktown-1                                  4-2
 5. Manhasset-8                                 4-2
 6. Hamburg-6                                   6-0
 7. Niskayuna-2                                 4-1
 8. Canandaigua-5                               3-2
 9. Webster Thomas-5                            6-1
10. John Jay, Cross River-1                     3-3
11. Wantagh-8                                   4-2
12. Rye-1                                       4-1
13. East Islip-11                               6-1
14. Rockville Centre South Side-8               5-3
15. Hewlett-8                                   5-2
16. Rocky Point-11                              5-1
17. Irondequoit-5                               2-3
18. Long Beach-8                                4-2
19. Harrison-1                                  5-2
20. Calhoun-8                                   6-3

  Honorable mention: Auburn 3-3, Ballston Spa 4-1, Burnt Hills-Ballston Lake 
3-2, New Hyde Park 5-3, Niagara-Wheatfield 2-1, Oswego 4-2, Queensbury 4-2, 
Rochester McQuaid 4-1, Roslyn 5-2, Spencerport 5-1, Tappan Zee 3-2, Vestal 5-3, 
Warwick Valley 1-0, Webster Schroeder 3-3.

Class C

 1. Cold Spring Harbor-8                        8-0
 2. North Shore-8                               8-0
 3. Jamesville-DeWitt-3                         4-1
 4. Shoreham-Wading River-11                    5-2
 5. Locust Valley-8                             6-1
 6. Pleasantville-1                             4-1
 7. Palmyra-Macedon-5                           6-1
 8. Honeoye Falls-Lima-5                        6-0
 9. Miller Place-11                             7-1
10. Homer-3                                     5-0
11. Mount Sinai-11                              5-1
12. Eastchester-1                               3-0
13. Grand Island-6                              3-0
14. Nanuet-1                                    4-1
15. Briarcliff-1                                5-2
16. Carthage-3                                  5-2
17. Wayne-5                                     4-1
18. Floral Park-8                               5-2
19. Nyack-1                                     6-2
20. Rochester Aquinas-5                         3-1

  Honorable mention: Ardsley 4-0, Bethpage 5-3, Byram Hills 5-2, Geneva 4-2, 
Goshen 2-1, Glens Falls 2-2, Highland 4-2, Island Trees 5-0, Islip 5-2, John-
son City 6-1, Lynbrook 4-4, New Hartford 2-0, New Paltz 1-0, Sayville 4-2, 
Saugerties 2-1, Sleepy Hollow 4-1,. Wheatley 5-2.

Class D

 1. Westhill-3                                  7-0
 2. Babylon-11                                  4-1
 3. Bronxville-1                                4-1
 4. Chenango Forks-4                            5-0
 5. St. Lawrence-10                             4-0
 6. Penn Yan-5                                  3-3
 7. Syracuse CBA-3                              5-2
 8. Eden-6                                      4-0
 9. Skaneateles-3                               7-1
10. Akron-6                                     1-1
11. Bishop Ludden-3                             5-1
12. Canton-10                                   5-1
13. Medina-6                                    4-0
14. Greenwich-2                                 6-0
15. Oyster Bay-8                                4-3

  Honorable mention: Bath 3-3, Cambridge 2-2, Chenango Valley 4-1, Croton-Harmon 
4-1, Gananda 2-1, General Brown 5-2, Highland Falls O'Neill 2-1, Keio Academy 2-1, 
Maple Hill 5-1, Midlakes 6-1, Millbrook 4-2, Salmon River 3-2, Schuylerville 2-1, 
Westlake 3-1.


Active Win Streaks (10-or-more):

  Victor 49, Cold Spring Harbor 15.


Unbeaten teams remaining: 31.


Also available:
  Long Island rankings  

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 11/20: Panas repeats in girls volleyball
  • 11/19: Swimming, XC and volleyball recaps
  • 11/19: Skaneateles wins 63-56 shootout
  • 11/18: West Seneca West, Yorktown advance
  • 11/17: Miller Place, Seaford in L.I. final
  • 11/14: A couple of recent worthwhile reads
  • 11/13: Lakeland field hockey streak hits 9
  • 11/13: Three sets of soccer co-champions
  • 11/12: Sec. 6 completes quarterfinals sweep
  • 11/12: NYSPHSAA cross country recap
  • 11/12: NYSPHSAA soccer semis highlights
  • 11/11: Troy advances with late field goal
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com