New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2017 Boys lacrosse (through April 22)
   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.

   The boys lacrosse rankings are compiled by NYSSWA editor Neil Kerr, who welcomes your feedback.


Class A

 1. Chaminade-CHSAA                                5-2
 2. Pittsford-5                                    7-0
 3. Ward Melville-11                               7-2
 4. Smithtown East-11                              8-2
 5. Lakeland/Panas-1                               6-0
 6. West Genesee-3                                 8-1
 7. Syosset-8                                      9-1
 8. St. Anthony's-CHSAA                            7-2
 9. Massapequa-8                                   7-1
10. West Islip-11                                  7-2
11. Shaker-2                                       7-0
12. Fairport-5                                     4-2
13. Farmingdale-8                                  7-2
14. Smithtown West-11                              5-4
15. Ithaca-4                                       8-1
16. Half Hollow Hills East-11                      7-2
17. Fayetteville-Manlius-3                         5-2
18. Orchard Park-6                                 5-1
19. Port Washington-8                              8-2
20. Corning-4                                      8-2
21. Baldwinsville-3                                6-2
22. Connetquot-11                                  7-2
23. Bay Shore-11                                   7-3
24. Mamaroneck-1                                   5-3
25. Riverhead-11                                   6-4

  Honorable mention: Archbishop Stepinac-CHSAA 8-1, Arlington 6-1, Buffalo Can-
isius-MMAA 4-2, Bronx Science-PSAL 4-0, Cardinal Hayes-CHSAA 7-2, Cardinal Spell-
man-CHSAA 5-3, Cardozo-PSAL 6-2, Carmel 6-2, Commack 5-4, Curtis-PSAL 7-4, Doug-
lass Academy-PSAL 5-0, East Meadow 8-3, Fordham Prep-CHSAA 7-4, Guilderland 5-2, 
Hackley-AIS 4-2, Holy Trinity-CHSAA 5-2, Hunter College-PSAL 6-1, Kingston 5-0, 
Lancaster 3-1, Monroe-Woodbury 6-1, Msgr. Farrell-CHSAA 7-3, New Dorp-PSAL 9-2, 
Riverdale Country Day-AIS 6-1, Sachem North 6-3, Scarsdale 6-2, Shenendehowa 7-2, 
Syracuse 6-2, Tottenville-PSAL 9-1, Uniondale 7-4, Susan Wagner-PSAL 5-2, Wapp-
ingers Falls 9-1, Xavier-CHSAA 8-2.

Class B

 1. Victor-5                                       6-0
 2. Garden City-8                                  8-2
 3. Manhasset-8                                    6-2
 4. Yorktown-1                                     5-3
 5. Canandaigua-5                                  6-2
 6. Niskayuna-2                                    6-2
 7. Webster Thomas-5                               8-1
 8. Hamburg-6                                      6-1
 9. John Jay, Cross River-1                        5-3
10. Eastport-South Manor-11                        8-2
11. Hewlett-8                                      7-2
12. Irondequoit-5                                  4-3
13. Wantagh-8                                      5-3
14. Rye-1                                          4-3
15. East Islip-11                                  8-2
16. Harrison-1                                     7-2
17. Auburn-3                                       5-3
18. Roslyn-8                                       8-2
19. Rocky Point-11                                 7-2
20. Hauppauge-11                                   6-3

  Honorble mention: Ballston Spa 6-2, Brighton 3-3, Burnt Hills-Ballston Lake 
5-2, Calhoun 6-5, East Syracuse Minoa 5-3, Long Beach 4-4, MacArthur 6-4, Mep-
ham 6-4, Niagara-Wheatfield 4-1, Oswego 4-3, Queensbury 6-2, Rochester McQuaid 
4-3, Rockville Centre South Side 5-5, Spencerport 5-1, Tappan Zee 5-3, Vestal 
6-3, Warwick Valley 3-1, Webster Schroeder 4-4.

Class C

 1. Cold Spring Harbor-8                          10-0
 2. Jamesville-DeWitt-3                            7-1
 3. Shoreham-Wading River-11                       8-2
 4. Locust Valley-8                                8-1
 5. Honeoye Falls-Lima-5                           8-0
 6. Homer-3                                        7-0
 7. Palmyra-Macedon-5                              8-1
 8. Islip-11                                       8-2
 9. Pleasantville-1                                5-3
10. Miller Place-11                                9-2
11. Grand Island-6                                 5-0
12. Mount Sinai-11                                 8-2
13. North Shore-8                                  8-2
14. Carthage-3                                     5-2
15. Briarcliff-1                                   6-3
16. Byram Hills-1                                  7-2
17. Nyack-1                                        7-2
18. Rochester Aquinas-5                            4-2
19. Nanuet-1                                       6-2
20. Ardsley-1                                      7-0

  Honorable mention: Bethpage 6-4, Clarke 6-3, Eastchester 5-1, Floral Park 5-4, 
Glens Falls 3-2,. Goshen 3-1, Highland 6-2, Island Trees 6-2, Johnson City 7-2, 
Lynbrook 5-5, New Hartford 4-2, Pelham 5-3, Saugerties 3-1, Sleepy Hollow 6-2, 
Wayne 4-3, West Seneca East 3-1, Wheatley 6-3.

Class D

 1. Westhill-3                                     9-0
 2. Babylon-11                                     6-1
 3. Bronxville-1                                   7-1
 4. Chenango Forks-4                               7-0
 5. St. Lawrence-10                                4-0
 6. Skaneateles-3                                  9-1
 7. Akron-6                                        4-1
 8. Croton-Harmon-1                                7-1
 9. Westlake-1                                     7-1
10. Penn Yan-5                                     4-4
11. Eden-6                                         5-1
12. Canton-10                                      5-1
13. Syracuse CBA-3                                 5-4
14. Greenwich-2                                    6-1
15. Oyster Bay-8                                   5-3

  Honorable mention: Bath 4-3, Bishop Ludden 5-2, Cambridge 2-2, Chenango Val-
ley 5-2, Gananda 2-1, General Brown 5-2, Highland Falls O'Neill 4-1, Maple Hill 
5-1, Medina 5-2, Midlakes 6-1, Millbrook 5-3, Salmon River 3-2, Schuylerville 
2-4.


Active win streaks (10-or-more): 

  Victor 50, Cold Spring Harbor 17.


Unbeaten teams remaining: 

  15 (6 in Class A, 1 in Class B, 5 in Class C, 3 in Class D).


Also available:
  Long Island rankings  

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 5/28: Saturday's baseball, softball action
  • 5/27: 13th no-hitter by Franklinville ace
  • 5/27: Boys lacrosse playoffs scoreboard
  • 5/26: Guilderland grabs Sec. 2 girls title
  • 5/25: Northport girls upset Ward Melville
  • 5/24: B'ville picks up controversial win
  • 5/23: Wappingers wins on goal with :04 left
  • 5/22: FDA wins PSAL boys lacrosse crown
  • 5/21: R-H's Thomas breaks 3 Sec. 5 marks
  • 5/20: Top seeds tumble in Sec. 5 baseball
  • 5/19: POY Bertram heading to Vermont school
  • 5/18: Softball player hits 2 slams in inning
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com