New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2017 Boys lacrosse (through April 30)
   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.

   The boys lacrosse rankings are compiled by NYSSWA editor Neil Kerr, who welcomes your feedback.


Class A

 1. Chaminade-CHSAA                              7-2
 2. Ward Melville-11                            10-2
 3. Smithtown East-11                            9-3
 4. West Genesee-3                              10-1
 5. St. Anthony's-CHSAA                          7-2
 6. Massapequa-8                                 9-1
 7. Pittsford-5                                  9-1
 8. Syosset-8                                   10-2
 9. Fairport-5                                   7-2
10. Shaker-2                                     9-0
11. Farmingdale-8                                8-3
12. Smithtown West-11                            8-4
13. Lakeland/Panas-1                             9-1
14. Half Hollow Hills East-11                   10-2
15. Corning-4                                   10-2
16. West Islip-11                                9-3
17. Ithaca-4                                     9-2
18. Fayetteville-Manlius-3                       7-3
19. Port Washington-8                            9-3
20. Orchard Park-6                               7-2
21. Baldwinsville-3                              8-3
22. Lancaster-6                                  7-1
23. Riverhead-11                                 9-4
24. Commack-11                                   8-4
25. Connetquot-11                                8-4

  Honorable mention: Archbishop Stepinac-CHSAA 11-1, Arlington 7-3, Bay Shore 
7-5, Bronx Science-PSAL 6-0, Buffalo Canisius-MMAA 5-4, Buffalo St. Joseph-MMAA 
6-3, Cardinal Hayes-CHSAA 8-2, Cardinal Spellman-CHSAA 7-3, Cardozo-PSAL 8-2, 
Carmel 7-3, Clarence 6-3, Curtis-PSAL 11-4, Douglass Academy-PSAL 8-0, East 
Meadow 8-4, Fordham Prep-CHSAA 8-6, Guilderland 6-4, Hackley-AIS 6-3, Holy 
Trinity-CHSAA 6-2, Hunter College-PSAL 9-1, Iona Prep 7-4, Kingston 7-1, Luth-
eran-AIS 7-2, Mamaroneck 7-4, Minisink Valley 7-3, Monroe-Woodbury 7-1, Msgr. 
Farrell-CHSAA 8-5, New Dorp-PSAL 9-5, Riverdale Country Day-AIS 9-1, Sachem 
North 7-5, Scarsdale 8-3, Shenendehowa 8-2, Syracuse 8-3, Tottenville-PSAL 12-1, 
Uniondale 7-6, Wappingers Falls 8-2, Xavier-CHSAA 8-4.

Class B

 1. Victor-5                                     8-1
 2. Manhasset-8                                  8-2
 3. Yorktown-1                                   6-3
 4. Garden City-8                                9-3
 5. Niskayuna-2                                  8-2
 6. Webster Thomas-5                            10-1
 7. John Jay, Cross River-1                      7-3
 8. Rye-1                                        6-3
 9. Hewlett-8                                    9-3
10. Canandaigua-5                                7-4
11. Wantagh-8                                    7-4
12. East Islip-11                                9-2
13. Hamburg-6                                    7-3
14. Irondequoit-5                                5-4
15. Roslyn-8                                    10-2
16. Ballston Spa-2                               8-3
17. Eastport-South Manor-11                      8-4
18. Rocky Point-11                               8-3
19. Harrison-1                                   8-4
20. Auburn-3                                     6-4

  Honorable mention: Brighton 5-4, Burnt Hills-Ballston Lake 7-3, Calhoun 7-6, 
East Syracuse Minoa 6-4, Harborfields 7-5, Hauppauge 8-4, Long Beach 6-4, Mac-
Arthur 8-4, Niagara-Wheatfield 6-2, Queensbury 8-3, Rockville Centre South Side 
6-6, Somers 7-5, Spencerport 6-3, Tappan Zee 7-3, Vestal 8-3, Warwick Valley 5-2.

Class C

 1. Cold Spring Harbor-8                        12-0
 2. Jamesville-DeWitt-3                          9-1
 3. Shoreham-Wading River-11                     9-2
 4. Honeoye Falls-Lima-5                         9-0
 5. Homer-3                                     10-0
 6. Palmyra-Macedon-5                           11-1
 7. Islip-11                                    10-2
 8. Miller Place-11                             10-2
 9. Mount Sinai-11                               9-2
10. North Shore-8                               10-2
11. Pleasantville-1                              6-4
12. Locust Valley-8                              9-2
13. Byram Hills-1                                8-3
14. Nanuet-1                                     8-2
15. Grand Island-6                               7-1
16. West Seneca East-6                           6-1
17. Carthage-3                                   7-3
18. Briarcliff-1                                 8-4
19. Bethpage-8                                   8-4
20. Ardsley-1                                    9-1

  Honorable mention: Clarke 7-4, Eastchester 5-3, Floral Park 6-5, Friends Acad-
emy 6-3, Geneva 6-3, Glens Falls 5-3, Goshen 5-1, Highland 7-3, Island Trees 8-2, 
Johnson City 7-4, Levittown Division 7-4, Lynbrook 6-6, New Hartford 7-2, Nyack 
8-4, Pelham 7-4, Rochester Aquinas 5-4, Sayville 6-6, Sleepy Hollow 7-2, Wayne 
6-4, Wheatley 7-3.

Class D

 1. Bronxville-1                                 8-2
 2. Chenango Forks-4                             9-0
 3. Westhill-3                                  10-1
 4. Syracuse CBA-3                               7-4
 5. St. Lawrence-10                              7-0
 6. Akron-6                                      5-1
 7. Babylon-11                                   7-2
 8. Skaneateles-3                               10-2
 9. Eden-6                                       8-1
10. General Brown-3                              8-2
11. Croton-Harmon-1                              8-2
12. Westlake-1                                   9-2
13. Penn Yan-5                                   5-5
14. Greenwich-2                                  9-1
15. Canton-10                                    7-2

  Honorable mention: Bath 4-4, Bishop Ludden 6-2, Cambridge 4-2,. Chenango Valley 
7-2, Gananda 4-2, Highland Falls O'Neill 7-2, Hoosick Falls 7-2, Jordan-Elbridge 
7-4, Medina 8-2, Midlakes 6-3, Millbrook 6-4, Salmon River 3-2, Saranac Lake 5-4, 
Whitney Point 5-2.


Active Win Streaks (10-or-more): 

  Cold Spring Harbor 19, Homer 10.


Unbeaten teams remaining: 

  Eight (3 in Class A, none in Class B, 3 in Class C, 2 in Class D).



Also available:
  Long Island rankings  

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 11/20: Panas repeats in girls volleyball
  • 11/19: Swimming, XC and volleyball recaps
  • 11/19: Skaneateles wins 63-56 shootout
  • 11/18: West Seneca West, Yorktown advance
  • 11/17: Miller Place, Seaford in L.I. final
  • 11/14: A couple of recent worthwhile reads
  • 11/13: Lakeland field hockey streak hits 9
  • 11/13: Three sets of soccer co-champions
  • 11/12: Sec. 6 completes quarterfinals sweep
  • 11/12: NYSPHSAA cross country recap
  • 11/12: NYSPHSAA soccer semis highlights
  • 11/11: Troy advances with late field goal
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com