New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Rankings
2017 Boys lacrosse (through May 7)
   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.

   The boys lacrosse rankings are compiled by NYSSWA editor Neil Kerr, who welcomes your feedback.


Class A

 1. Ward Melville-11                               12-2
 2. Smithtown East-11                              11-3
 3. Chaminade-CHSAA                                 8-3
 4. Pittsford-5                                    11-1
 5. Massapequa-8                                   11-2
 6. Syosset-8                                      11-2
 7. Fairport-5                                      9-2
 8. Shaker-2                                       12-0
 9. Half Hollow Hills East-11                      11-3
10. Smithtown West-11                              10-4
11. Ithaca-4                                       11-2
12. Fayetteville-Manlius-3                          9-4
13. West Genesee-3                                 11-2
14. Farmingdale-8                                  10-4
15. Lakeland/Panas-1                               11-2
16. St. Anthony's-CHSAA                            11-4
17. Corning-4                                      12-2
18. Commack-11                                     10-4
19. West Islip-11                                  10-4
20. Orchard Park-6                                  9-2
21. Riverhead-11                                   10-4
22. Lancaster-6                                    10-1
23. Scarsdale-1                                    10-3
24. Shenendehowa-2                                 11-2
25. Frederick Douglass Academy-PSAL                12-0

  Honorable mention: Archbishop Stepinac-CHSAA 13-2, Arlington 9-3, Baldwins-
ville 8-5, Bay Shore 8-6, Bronx Science-PSAL 8-0, Buffalo Canisius-MMAA 7-4, 
Buffalo St. Joseph-MMAA 8-4, Cardinal Hayes-CHSAA 10-3, Cardinal Spellman-CHSAA 
10-4, Cardozo-PSAL 10-3, Carmel 7-5, Clarence 7-4, Connetquot 9-5, Curtis-PSAL 
13-5, East Meadow 9-4, Guilderland 7-5, Holy Trinity-CHSAA 7-3, Hunter College-
PSAL 10-2, Iona Prep 8-5, Kingston 10-1, Liverpool 7-5, Lutheran-AIS 9-2, Mamaro-
neck 8-5, Maspeth-PSAL 9-3, Monroe-Woodbury 9-1, Msgr. Farrell-CHSAA 10-5, Port 
Washington 9-5, Riverdale Country Day-AIS 9-2, Rome Free 8-3, Sachem North 8-6, 
Suffern 8-5, Syracuse 8-5, Tottenville-PSAL 14-2, Uniondale 7-6, Wappingers Falls 
11-2, Xavier-CHSAA 10-5.

Class B

 1. Manhasset-8                                    11-2
 2. Yorktown-1                                      8-3
 3. Garden City-8                                  11-3
 4. Victor-5                                        9-2
 5. Niskayuna-2                                    11-2
 6. Canandaigua-5                                  10-4
 7. Rye-1                                           9-3
 8. Webster Thomas-5                               10-2
 9. John Jay, Cross River-1                         9-5
10. Hewlett-8                                       9-4
11. Wantagh-8                                       9-4
12. East Islip-11                                  12-2
13. Hamburg-6                                       9-3
14. Roslyn-8                                       12-2
15. Ballston Spa-2                                 10-3
16. Eastport/South Manor-11                        10-4
17. Rocky Point-11                                 10-3
18. Harrison-1                                      9-4
19. Auburn-3                                        7-4
20. Tappan Zee-1                                   11-3

  Honorable mention: Brighton 6-5, Burnt Hills-Ballston Lake 10-3, East Syracuse 
Minoa 8-5, Harborfields 8-6, Hauppauge 8-6, Irondequoit 6-6, Long Beach 7-6, Mac-
Arthur 9-5, Minisink Valley 9-3, Queensbury 10-3, Rockville Centre South Side 7-7, 
Somers 8-6, Spencerport 7-4, Vestal 10-3.

Class C

 1. Cold Spring Harbor-8                           14-0
 2. Jamesville-DeWitt-3                            12-1
 3. Shoreham-Wading River-11                       11-3
 4. Homer-3                                        11-0
 5. Palmyra-Macedon-5                              13-1
 6. Islip-11                                       12-2
 7. Pleasantville-1                                 9-4
 8. Locust Valley-8                                11-2
 9. Honeoye Falls-Lima-5                           11-1
10. North Shore-8                                  11-3
11. Miller Place-11                                10-3
12. Mount Sinai-11                                 10-3
13. Grand Island-6                                  9-1
14. Carthage-3                                      9-3
15. West Seneca East-6                              7-1
16. Byram Hills-1                                   9-4
17. Nanuet-1                                       10-3
18. Bethpage-8                                     10-4
19. New Hartford-3                                 10-2
20. Wayne-5                                         9-4

  Honorable mention: Ardsley 9-3, Briarcliff 9-5, Eastchester 7-4, Friends Acad-
emy 8-3, Geneva 7-4, Glens Falls 6-4, Goshen 8-1, Highland 8-3, Island Trees 8-3, 
Johnson City 8-4, Levittown Division 9-5, Lynbrook 8-6, Nyack 8-5, Pelham 8-4, 
Rochester Aquinas 6-5, Sayville 7-7, Sleepy Hollow 11-2, Wheatley 9-3.

Class D

 1. Bronxville-1                                   11-2
 2. Chenango Forks-4                               12-0
 3. Westhill-3                                     12-1
 4. Syracuse CBA-3                                  9-4
 5. St. Lawrence-10                                 9-0
 6. Akron-6                                         8-1
 7. Eden-6                                         10-1
 8. Westlake-1                                     10-3
 9. Skaneateles-3                                  10-4
10. Penn Yan-5                                      6-6
11. General Brown-3                                 9-3
12. Croton-Harmon-1                                10-4
13. Greenwich-2                                    12-1
14. Canton-10                                       9-2
15. Bath-5                                          6-4

  Honorable mention: Babylon 7-4, Bishop Ludden 6-4, Cambridge 6-2, Chenango 
Valley 8-3, Gananda 6-2, Highland Falls O'Neill 9-2, Hoosick Falls 9-2, Jordan-
Elbridge 8-4, Medina 9-3, Midlakes 7-5, Millbrook 7-5, Salmon River 5-2, Saranac
Lake 6-4, Whitney Point 7-2.


Active Win Streaks (10-or-more)

  Cold Spring Harbor 21, Chenango Forks 12, Shaker 12, Douglass Academy-PSAL 12, 
Homer 11.


Unbeaten teams remaining: 

  Seven (3 in Class A, none in Class B, 2 in Class C, 2 in Class D).


Also available:
  Long Island rankings  

  

  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 5/28: Saturday's baseball, softball action
  • 5/27: 13th no-hitter by Franklinville ace
  • 5/27: Boys lacrosse playoffs scoreboard
  • 5/26: Guilderland grabs Sec. 2 girls title
  • 5/25: Northport girls upset Ward Melville
  • 5/24: B'ville picks up controversial win
  • 5/23: Wappingers wins on goal with :04 left
  • 5/22: FDA wins PSAL boys lacrosse crown
  • 5/21: R-H's Thomas breaks 3 Sec. 5 marks
  • 5/20: Top seeds tumble in Sec. 5 baseball
  • 5/19: POY Bertram heading to Vermont school
  • 5/18: Softball player hits 2 slams in inning
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com