New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Congratulations Section 4 soccer

Rankings
2018 Boys lacrosse (through April 15)
   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.

   The boys lacrosse rankings are compiled by NYSSWA editor Neil Kerr, who welcomes your feedback.



Class A

 1. Ward Melville-11                              8-0
 2. Smithtown West-11                             8-0
 3. Chaminade-CHSAA                               7-1
 4. Baldwinsville-3                               5-0
 5. St. Anthony-CHSAA                             4-2
 6. Massapequa-8                                  5-1
 7. Niskayuna-2                                   4-0
 8. West Genesee-3                                6-0
 9. Corning-4                                     7-0
10. Half Hollow Hills East-11                     7-1
11. Orchard Park-6                                3-0
12. Farmingdale-8                                 6-0
13. Iona Prep-CHSAA                               7-1
14. Mamaroneck-1                                  5-1
15. Ithaca-4                                      6-0
16. Liverpool-3                                   5-0
17. Penfield-5                                    4-2
18. Connetquot-11                                 5-2
19. Syosset-8                                     1-4
20. Lancaster-6                                   2-0

  Honorable mention: Archbishop Stepinac-CHSAA 5-2, Arlington 3-2, Bay Shore 5-3, 
Carmel 3-2, Clarksdtown South 3-2, Curtis-PSAL 1-1, Frederick Douglass-PSAL 3-0, 
Eagle Academy-PSAL 1-0,  Fairport 2-1, Fieldston School-AIS 2-1, Fordham Prep-
CHSAA 5-2, Huntington 4-3, Hackley-AIS 4-0, Kellenberg 4-4, Kingston 5-0, Linden-
hurst 5-3, Mahopac 4-2, Monroe-Woodbury 2-1, Pittsford 2-3, Plainview JFK 4-2, 
Port Washington 4-3, Riverhead 4-4, Scarsdale 4-1, Shaker 5-1, Shenendehowa 4-1, 
St. Joe by-the-Sea-CHSAA 4-2, Syracuse Corcoran 4-3, Tottenville-PSAL 3-1, West 
Islip 4-4.

	

	
ADVERTISEMENT

Class B 1. Victor-5 4-0 2. Garden City-8 5-2 3. Webster Thomas-5 5-0 4. John Jay, Cross River-1 3-2 5. Rockville Centre South Side-8 5-1 6. Yorktown-1 5-3 7. Manhasset-8 2-4 8. Harrison-1 5-1 9. Calhoun-8 6-1 10. Vestal-4 6-1 11. Harborfields-11 5-1 12. Watertown-3 4-0 13. Webster Schroeder-5 3-1 14. Half Hollow Hills West-11 5-2 15. East Islip-11 5-2 16. Hamburg-6 3-2 17. Hewlett-8 3-2 18. Ballston Spa-2 3-1 19. Horace Greeley-1 4-1 20. Irondequoit-5 2-1 Honorable mention: Bayport-Blue Point 4-3, Brewster 2-2, Burnt Hills-Ballston Lake 3-4, Comsewogue 4-2, Eastchester 2-1, Eastport-South Manor 4-3, East Syra- cuse-Minoa 4-3, Herricks 4-2, Kings Park 4-1, Long Beach 5-3, Minisink Valley 2-2, New Hyde Park 3-2, Ossining 4-1, Queensbury 6-1, Rochester McQuaid 6-1, Roosevelt-L.I. 2-1, Warwick Valley 2-1, West Seneca West 3-1, Williamsville East 5-1. Class C 1. Islip-11 7-0 2. Cold Spring Harbor-8 4-1 3. Jamesville-DeWitt-3 4-1 4. Homer-3 6-0 5. Mount Sinai-11 5-1 6. Nyack-1 3-0 7. Shoreham-Wading River-11 4-2 8. Indian River-3 5-0 9. Rye-1 4-1 10. Westhill-3 5-1 11. Bethpage-8 4-2 12. Wantagh-8 3-2 13. Honeoye Falls-Lima-5 4-1 14. Plainedge-8 4-1 15. Seaford-8 5-2
ADVERTISEMENT

Honorable mention: Ardsley 2-2, Carthage 1-1, Clarke 3-1, Eden-Springville 2-0, Floral Park 3-2, Glens Falls 2-1, Grand Island 2-1, Hendrick Hudson 3-1, Johnson City 5-2, Lake Shore-Silver Creek 2-1, Lynbrook 3-3, Mineola 4-2, New Hartford 3-1, Pearl River 1-1, Vernon-Verona-Sherrill 2-1, Wallkill 2-0, Westhampton Beach 5-3, West Seneca East 2-0, Wheatley 3-1, Williamsville South 3-1. Class D 1. Pleasantville-1 6-0 2. Oyster Bay-8 3-0 3. Westlake-1 4-1 4. Salmon River-10 4-0 5. Penn Yan-5 3-1 6. Greenwich-2 2-0 7. General Brown-3 4-1 8. St. Lawrence-10 3-0 9. Syracuse CBA-3 1-2 10. Akron-6 2-0 11. Aquinas-5 2-3 12. Gananda-5 5-0 13. Tully-3 3-1 14. Chenango Forks-4 4-1 15. Briarcliff-1 3-2 Honorable mention: Babylon 4-3, Bath 4-3, Bishop Ludden 5-1, Blind Brook 1-0, Bronxville 2-4, Canton 3-1, Cazenovia 2-3, Chenango Valley 4-2, Croton-Harmon 3-1, Elmira Notre Dame 4-2, Haldane 2-0, LaFayette 2-3, Medina 1-1, Millbrook 1-0, Mynderse 2-1, Palmyra-Macedon 3-2, Pawling 1-1, Putnam Valley 3-2, Schuylerville 3-0, Skaneateles 4-2, Voorheesville 4-0. Active Win Streaks (8-or-more): Ward Melville 23, Douglass Academy-PSAL 20, Victor 12, Smithtown West 8. Also available: Long Island rankings


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 9/18: Northport volleyball knocks off Connetquot
  • 9/17: Weekly NYC football recap & rundown
  • 9/16: Canisius edges McQuaid soccer in PKs
  • 9/16: Iona Prep pulls out overtime triumph
  • 9/15: Bethlehem soccer 7-0 after OT victory
  • 9/15: Rye's Garr earns 300th football win
  • 9/14: Liverpool boys soccer topples B'ville
  • 9/13: Girls wrestling a step closer in N.J.
  • 9/12: DeLyser breaks Sec. 5 goals record
  • 9/10: Soccer teams pull weekend sweeps
  • 9/9: Fairport wins Eden volleyball tourney
  • 9/8: New Rochelle forfeits Week 1 triumph
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2018 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com