New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly. See the latest plus the earlier weeks' updates on our rankings page.

 
 
→ User tools

Congratulations Section 4 soccer

Rankings
2018 Boys lacrosse (through May 20)
   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.

   The boys lacrosse rankings are compiled by NYSSWA editor Neil Kerr, who welcomes your feedback.


Class A

 1. Ward Melville-11                       16-1
 2. Chaminade-CHSAA                        14-3
 3. St. Anthony's-CHSAA                    15-4
 4. Smithtown West-11                      15-1
 5. Massapequa-8                           14-1
 6. West Genesee-3                         14-2
 7. Half Hollow Hills East-11              14-3
 8. Farmingdale-8                          13-2
 9. Niskayuna-2                            15-1
10. Mamaroneck-1                           12-4
11. Fairport-5                             12-4
12. Corning-4                              14-2
13. Baldwinsville-3                        12-4
14. Connetquot-11                          11-5
15. Penfield-5                             11-5
16. Buffalo St. Joseph-MMAA                15-3
17. Fordham Prep-CHSAA                     12-3
18. Syosset-8                               8-6
19. Ithaca-4                               11-5
20. Lancaster-6                            14-2
21. Shaker-2                               12-4
22. Port Washington-8                       9-6
23. Shenendehowa-2                         12-5
24. West Islip-11                          11-6
25. Mahopac-1                              11-5

  Honorable mention: Archbishop Stepinac-CHSAA 14-6, Arlington 11-5, Bay Shore 
11-6, Clarence 10-6, Christopher Columbus-PSAL 10-2, Commack 11-7, Curtis-PSAL 
9-4, Frederick Douglass-PSAL 13-2, Fayetteville-Manlius 9-7, Fieldston School-
AIS 15-2, Frontier 10-6, Hackley School-AIS 13-2, Hunter College-PSAL 11-2, 
Iona Prep-CHSAA 15-6, Kellenberg-CHSAA 9-8, Kingston 13-2, Lindenhurst 9-8, 
Liverpool 10-6, James Madison-PSAL 8-4, Midwood-PSAL 11-1, Orchard Park 10-6, 
Pittsford 8-8, Plainview JFK 8-7, Riverdale-AIS 12-5, Scarsdale 10-6, St. 
Joseph by-the-Sea-CHSAA 9-4, Suffern 10-7, Xavier-CHSAA 12-3.

	

	
ADVERTISEMENT

Class B 1. Victor-5 15-1 2. Yorktown-1 12-3 3. John Jay, Cross River-1 11-4 4. Manhasset-8 10-5 5. Garden City-8 12-3 6. Webster Thomas-5 14-2 7. Ballston Spa-2 13-2 8. Rockville Centre South Side-8 12-3 9. Vestal-4 14-2 10. East Syracuse Minoa-3 13-3 11. Harborfields-11 12-3 12. East Islip-11 12-5 13. Webster Schroeder-5 11-5 14. Queensbury-2 15-1 15. Comsewogue-11 10-5 16. Harrison-1 12-4 17. Calhoun-8 10-6 18. Hamburg-6 11-5 19. Tappan Zee-1 10-6 20. Williamsville East-6 12-5 Honorable mention: Auburn 9-7, Buffalo Nichols 11-6, Canandaigua 9-7, Eastport- South Manor 9-7, Horace Greeley 10-6, Herricks 11-5, Irondequoit 10-6, Minisink Valley 10-6, New Hyde Park 8-5, Rochester McQuaid 12-3, Rocky Point 9-7, Roose- velt-L.I. 7-4, Warwick Valley 13-2, Watertown 11-5, West Babylon 9-7, West Seneca West 10-6. Class C 1. Mount Sinai-11 14-1 2. Cold Spring Harbor-8 13-1 3. Hendrick Hudson-1 15-1 4. Islip-11 14-2 5. Homer-3 15-1 6. Rye-1 12-4 7. Jamesville-DeWitt-3 13-3 8. Wantagh-8 10-5 9. Bayport-Blue Point-11 11-5 10. Pearl River-1 12-4 11. Westhill-3 11-5 12. Bethpage-8 10-5 13. Floral Park-8 9-5 14. Seaford-8 13-3 15. New Hartford-3 12-4 Honorable mention: Ardsley 11-5, Clarke 9-5, East Aurora 10-5, Eden-Springville 11-2, Friends Academy 11-5, Geneva 10-6, Goshen 10-3, Grand Island 10-5, Highland 11-5, Honeoye Falls-Lima 11-5, Indian River 12-4, Johnson City 10-6, Lynbrook 9-7, Plainedge 12-3, Red Hook 10-6, Rondout Valley 14-2, Shoreham-Wading River 9-8, Vernon-Verona-Sherrill 10-6, Wayne 10-6, Westhampton Beach 10-6.
ADVERTISEMENT

Class D 1. Pleasantville-1 15-1 2. General Brown-3 14-2 3. Chenango Forks-4 13-1 4. Penn Yan-5 10-5 5. Akron-6 15-1 6. Syracuse CBA-3 9-7 7. St. Lawrence-10 12-2 8. Marcellus-3 11-5 9. Greenwich-2 13-1 10. Westlake-1 10-6 11. Schuylerville-2 13-3 12. Gananda-5 13-3 13. LaFayette-3 10-6 14. Ogdensburg Free-10 10-5 15. Canton-10 9-5 Honorable mention: Babylon 7-8, Bath 10-6, Briarcliff 9-8, Bronxville 8-8, Cam- bridge 10-4, Cazenovia 8-8, Haldane 9-5, Highland Falls O'Neill 10-3, Keio Academy 11-6, Mattituck-Greenport 9-6, Midlakes 11-5, Millbrook 8-5, Palmyra-Macedon 10-6, Putnam Valley 9-7, Rochester Aquinas 9-7, Salmon River 9-6, Skaneateles 8-8, Whit- ney Point 12-4. Active Win Streaks (8-or-more) Hendrick Hudson 15, Queensbury 15, Cold Spring Harbor 12, Massapequa 12, Akron 11, Chenango Forks 10, Mount Sinai 10, Rondout Valley 10, East Syraccuse Minoa 9, Lancaster 9, Pleasantville 8. Unbeatens None. Also available: Long Island rankings


  
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 8/21: Former Newburgh coach wants job back
  • 8/19: Burnt Hills athlete dies in crash
  • 8/16: Nichols drops its varsity football team
  • 8/14: Weedsport dropping down to eight-man
  • 8/12: Girls lacrosse all-state selections
  • 8/10: Ex-Mendon star wins NYS Amateur
  • 8/8: Wellsville coach, AD Miles retiring
  • 8/6: Buffalo boys, Rochester girls win
  • 8/5: All-state RB Leach stabbed in Batavia
  • 8/4: Sec. 3, officials in contract stalemate
  • 8/2: Ex-Shen star part of near no-hitter
  • 7/31: Two CHSAA hoops stars leaving state
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2017 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com