New York State Sportswriters Association   
    
→ Recent blogs and news       NYSSWA RSS feed
  • 12/2: Runner is an alleged serial cheater
  • 11/29: Veteran assistant lands Aquinas job
  • 11/28: Garden City, S-WR win title games
  • 11/27: Tough day at regionals for N.Y. runners
  • 11/27: Troy, Glens Falls win football titles
  • 11/26: Cambridge works OT for 'D' crown
  • 11/25: Sec. 4, SU icon Cincebox has died
  • 11/24: Catching up on some national news
  • 11/22: Court to hear Illinois football dispute
  • 11/21: Eden girls send coach out a winner
  • 11/20: Ogdensburg makes Sec. 10 grid history
  • 11/20: Records fall in girls swimming finals
  •  
    Search
     
     
    → User tools

    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    Softball
    NYSSWA all-stars, 2010
    
    Class AA
    
    NYSSCOGS New York State Coach of the Year: 
    Mike Ponsiglione (St. Joseph by the Sea-CHSAA)
    
    NYSSCOGS New York State Player of the Year: 
    Liz Weber (Bay Shore-11)
    
    First team
    01 12 P Krystn Benson (North Rockland)
    02 12 P Danielle Amyot (Shenendehowa)
    02 11 SS Mary Beth Dombrowski (Bethlehem)
    06 12 P Jennifer Sansano (Clarence)
    08 12 P Lindsay McKillop (East Meadow)
    09 12 C/1B Charlise Castro (Kingston)
    11 12 P Liz Weber (Bay Shore)
    11 12 SS Nicole Hagenah (Commack)
    11 12 1B Colleen Smith (East Islip)
    P 11 P Nicole Palase (Tottenville)
    
    Second team
    01 11 P Lauren Sputo (White Plains)
    02 12 P Jena Servidone (Columbia)
    02 12 C Maggie Quinn (Shenendehowa)
    03 12 P Tiffany Sampere (Liverpool)
    03 09 OF Sydney O'Hara (Cicero-North Syracuse)
    06 11 SS Corrin Genovese (Williamsville North)
    06 10 SS Caitlin Attfield (Niagara-Wheatfield)
    11 11 P Taylor McGowan (Bay Shore)
    C 11 3B Jackie Kelly (St. Joseph by the Sea)
    P 11 CF Victoria McFarland (Tottenville)
    
    Third team
    01 11 OF Samantha Alonzo (Ketcham)
    01 11 P Taylor Pirone (Ursuline)
    01 11 P Lynzi DeLuccia (Arlington)
    02 12 OF Megan Price (Niskayuna)
    05 10 P Alissa Dixon (Webster Schroeder)
    08 11 P Isabella Corrao (Farmingdale)
    08 12 P/SS Haley Birnbaum (Long Beach)
    09 12 P Jane Pinckney (Valley Central)
    09 12 C Tessa Brown (Valley Central)
    11 12 OF Catherine Franzone (Bay Shore)
    
    Fourth team
    02 11 3B Guilianna Figliomeni (Shenendehowa)
    02 11 P Toni Edwards (Bethlehem)
    03 12 C Abby Romano (Liverpool)
    05 12 P Jen Consaul (Churchville Chili)
    06 12 1B Val Nappo (Clarence)
    08 12 P Patty Callahan (Carey)
    08 10 P Kristen Brown (MacArthur)
    11 12 P Julia Morrow (Riverhead)
    11 12 SS Lauren Alexander (Walt Whitman)
    C 12 CF Jackie Bonamassa (St. Joseph Sea)
    
    Fifth team
    01 11 P Danielle DeStaso (Clarkstown North)
    02 12 P Alyson Onyon (Saratoga)
    02 11 P Casey Rowland (Colonie)
    04 10 OF Shannon Good (Horseheads)
    05 12 INF Vicki Switzer (Webster Schroeder)
    06 12 SS Ashley Snider (Lancaster)
    08 12 C Sydney Folk (Long Beach)
    11 11 1B Andrea Klarman (Longwood)
    P 11 P Kayla Hill (Bronx James Madison)
    C 12 C Sammi Lou Anastasio (St. Joseph Sea)
    
    Sixth team
    01 11 C Brianna Rivera (North Rockland)
    03 11 C Devyn Wilder (Oswego)
    03 11 P Sarah Salamone (Cicero-North Syracuse)
    04 11 C Ashley Lomonaco (Binghamton)
    05 09 P Mackenzie Cleary (Fairport)
    06 11 C Shaina Bunker (North Tonawanda)
    08 11 1B Jamie Laird (East Meadow)
    11 10 C Samantha Laird (Sachem East)
    11 12 P Christine Lucido (Walt Whitman)
    P 11 CF Danielle Locke (Susan Wagner)
    
    Class A
    
    NYSSCOGS New York State Coach of the Year: 
    Mike Carlacci (Pearl River-1)
    
    NYSSCOGS New York State Player of the Year: 
    Tammy Wray (Somers-1)
    
    First team
    01 12 SS Tammy Wray (Somers)
    01 11 P Katie O'Flynn (Pearl River)
    03 12 C Gabby Luety (Homer)
    04 12 P Emilie Rogers (Elmira Free Academy)
    05 12 INF Michelle Prong (Victor)
    05 11 INF Maddie Reese (Pittsford Mendon)
    08 10 P Samantha Giovanniello (Floral Park)
    08 11 P Michelle Daubman (Plainedge)
    09 12 2B Amy Lindland (Cornwall)
    11 11 P Lindsay Taylor (Kings Park)
    
    Second team
    01 12 P Ashley Marino (Harrison)
    01 11 P Janine Lalli (Eastchester)
    02 11 P Maddy Wheeler (South Glens Falls)
    02 11 C Meg Volz (Lansingburgh)
    04 12 1B Kaitlyn Harris (Maine-Endwell)
    05 09 C Liz Maier (Pittsford Sutherland)
    08 09 3B Lindsay Montemarano (Seaford)
    08 12 CF Lindsay Trifon (Floral Park)
    08 12 2B Erica Fischetti (Seaford)
    11 12 SS Molly Nolan (East Hampton)
    
    Third team
    01 11 C Jamie DeGennaro (Pearl River)
    01 11 SS Gemma Mahoney (Pearl River)
    02 12 P Delores Mattice (Mohonasen)
    02 12 C Rebecca Smith (Ichabod Crane)
    05 11 P Brittany Grage (Pittsford Mendon)
    06 12 P Brittany Koshofer (Maryvale)
    08 11 SS Victoria Wink (Seaford)
    11 11 U Catherine Havens (Eastport-South Manor)
    11 10 SS Sandy Hawthorne (Hauppauge)
    11 08 P Casey Waleko (East Hampton)
    
    Fourth team
    01 11 P Kathleen Davis (Beacon)
    02 12 P Emily Ostrom (Burnt Hills)
    02 12 2B Kelsey Fish (South Glens Falls)
    04 12 C Stacey Fox (Johnson City)
    05 12 P Liz Pieniazek (Geneva)
    05 12 INF Liz Toner (Geneva)
    06 11 P Erin Dixon (Amherst)
    06 10 SS Megan Cuda (Lewiston-Porter)
    09 12 P Chelsea Locatell (Goshen)
    11 11 P Nicole Ehlinger (Hauppauge)
    
    Fifth team
    01 11 OF Rachael Buckner (Hendrick Hudson)
    01 12 C Gianna Lodolce (Harrison)
    02 12 SS Sarah Cipperly (Lansingburgh)
    03 12 OF Jenn Rougeux (Oneida)
    04 12 2B Mandy Fife (Elmira Free Academy)
    05 12 P Kacie Strong (Victor)
    08 11 C Stephanie McKenna (Plainedge)
    09 11 SS Amber Butenhoff (Port Jervis)
    11 12 1B Megan McGinley (Kings Park)
    11 12 U Melanie Boccio (Eastport-South Manor)
    
    Class B
    
    NYSSCOGS New York State Coach of the Year: 
    Eric Coleman (Chenango Valley-4)
    
    NYSSCOGS New York State Player of the Year: 
    Mikaela King (Chenango Valley-4) and
    Anna Arceneaux (Mechanicville-2)
    
    First team
    02 11 P/3B Anna Arceneaux (Mechanicville)
    02 10 3B/SS Alyssa Russell (Mechanicville)
    02 12 P Aleshia Link (Taconic Hills)
    03 11 P/3B Jessica Patterelli (Canastota)
    04 12 SS Mikaela King (Chenango Valley)
    04 12 SS Jess Bump (Windsor)
    04 11 P Taylor Hendricksen (Chenango Valley)
    04 11 P Leslie Dempsey (Windsor)
    06 12 C Jessica D'Angelo (Falconer)
    10 11 P Kacie Wentworth (Canton)
    
    Second team
    01 12 P Jacqueline Crews (Dobbs Ferry)
    02 12 P Sarah Harrison (Cobleskill-Richmondville)
    03 11 P Toni Secreti (Westhill)
    04 12 2B Meaghan Lewis (Chenango Valley)
    04 11 P Cara Martin (Windsor)
    04 11 OF Lauren Eggleston (Chenango Valley)
    06 12 3B Sarah Shembeda (Olean)
    09 11 2B Emily McDonough (Marlboro)
    10 12 C Samantha Corbett (Canton)
    11 12 P Amanda McKay (Babylon)
    
    Third team
    01 10 P Jessica Calvini (Rye Neck)
    02 11 1B/2B Kelsey Hines (Mechanicville)
    04 11 2B Kelly Costello (Windsor)
    04 09 SS Michaela Transue (Chenango Forks)
    05 12 P Courtney Johnson (Seneca Falls Mynderse)
    05 12 C Jacklyn Bates (Waterloo)
    06 11 P Cherise Gunnell (Falconer)
    06 11 SS Amanda Werth (Royalton-Hartland)
    09 11 SS Carmen Congelli (Marlboro)
    10 11 SS Samantha Brown (Canton)
    
    Fourth team
    01 12 1B Greta Falck-Pederson (Dobbs Ferry)
    02 12 2B/P Bianca Bojarczuk (Schalmont)
    03 12 U/P Jenna LaLone (South Jefferson)
    03 12 C Alicia Hibbard (Canastota)
    04 11 C Erin Wolstenholme (Oneonta)
    04 10 OF Abby Godbout (Susquehanna Valley)
    05 12 P Betsy Clark (Bishop Kearney)
    05 12 P Rachel Myer (Wayland-Cohocton)
    06 12 SS Kate Luksch (Cleveland Hill)
    11 10 CF Christine Desiderio (Babylon)
    
    Fifth team
    02 10 P Courtney Dayter (Cohoes)
    03 11 C/3B Emily Mastropaolo (Cazenovia)
    03 09 INF Kelly Mascari (Westhill)
    04 11 C Katie Huston (Chenango Valley)
    04 12 P Lesley Harlem (Oneonta)
    06 11 P Nicole Gulisano (Depew)
    07 11 SS/C Jena Finnegan (AuSable Valley)
    08 12 P Kerri Apicella (Oyster Bay)
    10 12 P Krista Oakes (Salmon River)
    11 12 SS Jessica Bandrowski (Center Moriches)
    
    Class C
    
    NYSSCOGS New York State Coach of the Year: Chris Villiere (South Lewis-3) 
    and Dave Helak (Lancaster St. Mary’s-CHSAA)
    
    NYSSCOGS New York State Player of the Year: Megan Michie (Rhinebeck-9)
    
    First team
    02 10 P Rachel Quackenbush (Hoosick Falls)
    03 11 3B Grace Rooney (Bishop Ludden)
    03 11 3B Mackenzie Colwell (South Lewis)
    04 10 P Rebecca Hanrahan (Greene)
    04 09 P Olivia May (Elmira Notre Dame)
    05 12 P Kaylee Quigley (Gananda)
    C 12 1B Stephanie Simmeth (St. Mary's Lancaster)
    C 12 C Sarah Horvath (Immaculata)
    09 11 P Megan Michie (Rhinebeck)
    09 12 C Sarah Lima (Pine Plains)
    
    Second team
    01 11 P Chelsea Lisikatos (Haldane)
    02 10 P Dani Hennel (Duanesburg)
    02 11 1B Katie Kovage (Hoosick Falls)
    04 12 OF Erin Jones (Binghamton Seton)
    04 11 P Sarah Wayson (Tioga)
    05 12 P Ashley Covel (Oakfield-Alabama)
    05 12 INF Ryan Roach (Gananda)
    C 11 P Lauren Wesolowski (St. Mary's Lancaster)
    09 12 SS Grace Hodges (Chapel Field)
    09 12 P/SS Samantha Phillips (Chester)
    
    Third team
    01 11 P Alexandra Kinnaly (Valhalla)
    02 12 C Aimee Palleschi (Chatham)
    02 12 P Katelyn Callahan (Lake George)
    03 11 P Grace Skinner (Fabius-Pompey)
    03 12 U Jamie Wiley (Thousand Islands)
    04 10 C Sydney Dimon (Elmira Notre Dame)
    04 12 SS Maria Turrigiano (Binghamton Seton)
    05 12 P Jordan Sarat (Caledonia-Mumford)
    C 12 P Megan Smith (Immaculata)
    C 10 C Lauren Lubecki (St. Mary's Lancaster)
    
    Fourth team
    02 10 2B/P Caitlin Sanders (Duanesburg)
    03 11 P Jenna Kraeger (South Lewis)
    04 11 C Brittany Youngs (Greene)
    04 12 1B Haley Hoffman (Tioga)
    05 12 INF Lindsey Stowell (Gananda)
    06 12 1B Kristine Smith (Cassadaga Valley)
    06 12 C Kassie Cass (Frewsburg)
    07 12 OF/DP Ashley St. Andrews (Ticonderoga)
    09 12 OF Amy Mandigo (Rhinebeck)
    10 12 P Ashley Thayer (St. Lawrence)
    
    Fifth team
    02 10 OF Dani DeGregory (Greenwich)
    04 11 P Sam Darpino (Newark Valley)
    04 11 P Danielle Gravel (Sidney)
    05 12 SS Melanie Johnson (Caledonia-Mumford)
    C 12 SS Meghan Hennessy (Immaculata)
    06 12 SS Samantha Grissmore (Westfield)
    07 12 P/SS Katie Karkoski (Ticonderoga)
    09 12 C Becky Ferry (Rhinebeck)
    09 12 P Elanor Bolsam (Tuxedo)
    11 10 U Michiko McGivney (Port Jefferson)
    
    Class D
    
    NYSSCOGS New York State Coach of the Year: 
    Kevin Clifford (Livingston Manor-9)
    
    NYSSCOGS New York State Player of the Year: 
    Jessie Winans (Afton-4) and Marissa Diescher (Livingston Manor-9)
    
    First team
    02 11 SS Lauren Fix (Germantown)
    02 12 C Patti Cameron (Germantown)
    03 12 P Cheyenne Bumpus (Stockbridge Valley)
    03 12 SS Andrea Rogers (Stockbridge Valley)
    04 12 SS Jessie Winans (Afton)
    04 12 OF Stephanie Sherman (Afton)
    04 12 2B Stephanie Parsons (Afton)
    05 12 INF Brianna Perkins (Bolivar-Richburg)
    05 12 P Alyssa DiMartino (Northstar Christian)
    09 11 P Marissa Diescher (Livingston Manor)
    
    Second team
    02 12 P Jackie Petteys (Hartford)
    02 10 C Brittany Brayman (Hartford)
    03 10 2B Katie Weeks (Hamilton)
    04 12 P Melissa Martin (Deposit)
    04 12 SS Susanna Johnson (Edmeston)
    05 12 P Erin Fleming (Bolivar-Richburg)
    05 12 P Trisha Pike (Batavia Notre Dame)
    06 12 P Kerrin Murphy (Forestville)
    07 11 SS/P Lindsey Brace (Crown Point)
    09 11 C Victoria Taggert (Livingston Manor)
    
    Third team
    02 12 P Krista Depew (Argyle)
    03 12 P Erin Batson (Poland)
    04 12 P Jessica Bentley (Schenevus)
    05 11 OF Shauna Appleby (Bolivar-Richburg)
    05 12 P Desi Lyman (Genesee Valley)
    06 10 P Taylor Lloyd (Panama)
    06 11 P Christie Goodheart (North Collins)
    09 11 OF Maggie Calo (Livingston Manor)
    10 11 C Sara Sloan (Heuvelton)
    10 12 P Megan Johnson (Heuvelton)
    
    Fourth team
    02 12 3B Stephanie Ryman (Germantown)
    05 11 INF Ashlynn Nickerson (Friendship)
    05 12 INF Anna Libertore (Geneva DeSales)
    06 12 3B Nikole Lindquist (Pine Valley)
    06 09 C Lauren Nickerson (Maple Grove)
    06 10 P Taylor Kent (Hinsdale)
    07 12 P/SS Chelsea DuShane (Crown Point)
    10 12 2B Samantha Weaver (Heuvelton)
    10 12 SS Krista Lucas (St. Regis Falls)
    10 11 SS Jenn Lassial (Lisbon) 
    
    
    
    
    


    This Site
    ©2015 New York State Sportswriters Association.
    All rights reserved. Contact us via e-mail.
     
    → User tools

    Navigation
    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter