New York State Sportswriters Association   
    
Search
 
→ Rankings
NYSSWA rankings are updated weekly.
See the latest plus the earlier weeks'
updates on our rankings page.

 

 
→ User tools

Rankings
2021-22 Boys basketball (through Dec. 19)
   Please do not copy/paste this material to other websites and/or social media portals such as Twitter or Facebook. The NYSSWA relies upon traffic to its site to generate the ad revenue that allows us to make access to NewYorkSportswriters.org free to our readers. Thank you.

   Compiled by Neil Kerr and Steve Grandin.


Class AA

 1. Cardinal Hayes-CHSAA               6-0
 2. St. Francis Prep-CHSAA             5-0
 3. Lutheran-AIS                       4-1
 4. Archbishop Stepinac-CHSAA          4-1
 5. Christ the King-CHSAA              4-1
 6. Kingston-9                         2-0
 7. South Shore-PSAL                   7-1
 8. Mount St. Michael-CHSAA            4-0
 9. Brooklyn Collegiate-PSAL           4-2
10. Baldwin-8                          3-0
11. Forest Hills-PSAL                  7-0
12. Smithtown West-11                  5-0
13. Susan Wagner-PSAL                 11-0
14. Half Hollow Hills East-11          5-3
15. Mount Vernon-1                     4-0
16. Syosset-8                          5-0
17. Green Tech-2                       5-0
18. Syracuse CBA-3                     6-0
19. Jamestown-6                        1-1
20. Northport-11                       5-1
21. Niagara Falls-6                    3-1
22. Victor-5                           5-0
23, Corning-4                          3-0
24. Cicero-North Syracuse-3            5-0
25. Ward Melville-11                   6-0
26. St. Raymond-CHSAA                  2-2
27. Curtis-PSAL                        7-1
28. Archbishop Molloy-CHSAA            3-1
29. Middletown-9                       2-0
30. Xaverian-CHSAA                     2-3

  Honorable mention: Albany CBA 4-1, Aquinas 4-1, John Bowne 3-1' Brentwood 3-2, 
Calhoun 6-0, Benjamin Cardozo 7-2, Eagle Academy II 4-2, Eagle Academy III 4-2, 
Fairport 3-1, Horseheads 2-0, Thomas Jefferson 4-3, LaSalle Institute 4-1, 
Francis Lewis 4-2, Liverpool 4-1, Bishop Loughlin 3-4, McQuaid 3-2, Monroe-
Woodbury 5-2, Msgr. Scanlan 2-1, Newburgh Free 1-1, Niskayuna 3-0, North Babylon 
4-2, North Rockland 6-0, Orchard Park 1-0, Rochester Edison 4-2, Rush-Henrietta 
3-1, Shaker 4-0, Utica Proctor 4-2, West Genesee 4-0, Wings Academy 8-2.

	

	
ADVERTISEMENT

Class A 1. Msgr. Farrell-CHSAA 5-1 2. Cornwall-9 3-0 3. Transit Tech-PSAL 8-1 4. Pittsford Mendon-5 4-0 5. Chaminade-CHSAA 3-2 6. Canisius-MMA 3-1 7. New Hartford-3 5-0 8. Health Sciences-6 4-0 9. Deer Park-11 2-0 10. Manhasset-8 5-0 11. Murray Bergtraum-PSAL 7-1 12. Mekeel Christian-2 3-0 13. Fordham Prep-PSAL 4-2 14. Paul Robeson-PSAL 8-0 15. Union-Endicott-4 6-0 16. Albany Academy-AIS 2-2 17. LaSalle Academy-PSAL 4-0 18. Kings Park-11 5-0 19. St. Joe's-MMAA 3-2 20. Webster Schroeder-5 5-0 21. Bishop Grimes-3 3-0 22. Poughkeepsie-1 4-1 23. Amherst-6 4-1 24. KIPP Prep-PSAL 6-0 Honorable mention: Amsterdam 4-0, Auburn 2-2, Beacon 7-1, Ben Banneker 5-1, Louis Brandeis 8-0, Buffalo McKinley 4-0, DeWitt Clinton 7-0, Cortland 3-1, Eastchester 5-1, Eastridge 4-0, Fort Hamilton 7-1, Fulton 4-1, William Grady 6-1, Graphics Campus 7-1, Greece Arcadia 4-1, Hauppauge 4-0, Holy Trinity 4-2, Hudson Falls 5-1, Irondequoit 2-1, Johnson City 3-1, Kellenberg 6-0, Lehman 4-1, Nazareth-CHSAA 2-0, Niagara-Wheatfield 4-1, Walter Panas 5-2, Pearl River 4-1, Pittsford Sutherland 3-1, Plainedge 5-0, A. Philip Randolph 6-1, Rochester East 2-1, Bayard Rustin 6-0, Scotia-Glenville 4-2, St. Francis-MMA 1-2, St. John Baptist-CHSAA 4-2, St. Joe-Sea 2-3, Wayne 4-1, Whitesboro 3-3, Williamsville East 3-2. Class B 1. Bishop Timon/St. Jude-MMAA 5-0 2. Utica Academy of Science-3 7-0 3. Portledge-AIS 7-0 4. Binghamton Seton-4 5-0 5. Community Health Academy-PSAL 10-1 6. Poly Prep-AIS 4-0 7. Chester-9 5-0 8. Olean-6 5-0 9. Friends Academy-AIS 1-1 10. BCAM-PSAL 5-1 11. Mechanicville-2 4-0 12. Southampton-11 2-1 13. Vernon-Verona-Sherrill-3 7-0 14. Tapestry-Charter-6 3-3 15. Little Falls-3 7-0 16. Cohoes-2 4-1 17. Nichols-MMAA 4-1 18. Canton-10 5-0 19. Berkeley-Carroll-PSAL 3-0 20. St. Mary's-MMAA 7-0 21. Maspeth-PSAL 5-1 22. Fannie Lou Hamer-PSAL 7-1 23. Lowville-3 2-0 24. Dwight School-PSAL 4-1 25. Achievement First-PSAL 3-0 Honorable mention: Allegany-Limestone 3-2, Batavia 1-2, Briarcliff 2-3, Bronxville 2-0, Buffalo Riverside 6-0, Cardinal O'Hara-MMAA 3-3, Catskill 2-1, Center Moriches 1-3, Central Valley Academy 4-1, Ellenville 3-0, Fallsburgh 2-0, Fonda-Fultonville 4-1, Fredonia 3-1, Glens Falls 3-2, Goshen 2-1, Gouverneur 4-2, Hudson 4-1, Lab Museum 4-0, LeRoy 3-1, Livonia 2-2, Malverne 2-1, Marcellus 6-1, Northstar Christian 3-2, North Salem 3-0, Penn Yan 5-0, Plattsburgh 3-0, Red Hook 3-2, Saranac Lake 6-1, Scholars Academy 8-0, Tamarac 3-2, Trinity School 6-0, Albert Tuitt 6-0, Waverly 3-1, Watervliet 5-1, Wheatley 3-1.
ADVERTISEMENT

Class C 1. Moriah-7 5-0 2. Pierson-11 4-0 3. Randolph-6 3-0 4. Tully-3 6-0 5. Lyons-5 5-0 6. West Canada Valley-3 5-0 7. Hoosick Falls-2 4-1 8. AuSable Valley-7 3-1 9. Haldane-1 4-1 10. Caledonia-Mumford-5 4-0 11. Salamanca-6 3-1 12. Pine Plains-9 2-0 13. Stillwater-2 5-1 14. Rhinebeck-9 4-2 15. Madrid-Waddington-10 5-1 16. Moravia-4 4-0 17. Lansing-4 4-0 18. Canajoharie-2 4-1 19. Delhi-4 2-0 20. Chatham-2 5-1 Honorable mention: Alexander Hamilton 2-4, Avon 5-1, Bolivar-Richburg 5-1, Canisteo-Greenwood 4-2, Cattaraugus-Little Valley 4-1, Dolgeville 3-1, Dundee- Bradford 3-1, Gananda 4-0, Geneseo 6-1, Greenport 4-3, Harley-Allendale-Columbia 4-1, Herkimer 3-2, Holland 4-2, Lake George 5-1, Maple Hill 3-2, Marcus Whitman 3-2, Newfield 5-1, Oakfield-Alabama 3-0, Rochester Academy 4-0, Sauquoit Valley 3-3, South Lewis 5-1, St. Lawrence 5-3, Union Springs 3-1, Waterville 5-2, Watkins Glen 5-1, Weedsport 5-1, Class D 1. Harrisville-10 6-0 2. Avoca-Prattsburgh-5 5-0 3. Crown Point-7 6-0 4. Batavia Notre Dame-5 5-0 5. South Kortright-4 4-0 6. DeRuyter-3 2-0 7. Chateaugay-10 4-1 8. Westfield-6 4-1 9. Clymer-6 4-0 10. Hamilton-3 6-0 11. Oppenh'm-Ephratah-St. Johnsville-2 5-1 12. Plattsburgh Seton Catholic-7 4-2 13. Wheatland-Chili-5 4-1 14. Schroon Lake-7 3-1 15. Sackets Harbor-3 6-0 16. Panama-6 4-1 17. Madison-3 6-1 18. Morris-4 7-1 19. Romulus-5 3-1 20. Argyle-2 4-0 Honorable mention: Belleville-Henderson 5-2, Belfast 3-1, Bridgehampton 2-2, Elba 2-2, Fillmore 4-1, Franklin 7-1, Franklinville 5-2, Gilboa-Conesville 3-1, Hartford 4-3, Jefferson-Stamford 4-2, Loudonville Christian 4-2, Milford 5-2, Northville 5-2, Worcester 6-1.


  
→ Recent blogs and news     NYSSWA RSS feed
  • 5/27: Football gets approval to add a game
  • 4/29: Officials turning focus toward the fall
  • 4/23: Boys all-state basketball (large schools)
  • 4/22: Westhill hoops star dies in crash
  • 4/16: Boys all-state basketball (small schools)
  • 4/8: LuHi girls coach Slater steps down
  • 3/24: NYSPHSAA ends winter sports season
  • 3/18: Davis, Poole capture BCANY honors
  • 3/18: Weekly NYC boys basketball recap
  • 3/13: Dutchess Co. teams idle until April 30
  • 3/12: A day unlike any other in H.S. sports
  • 3/11: Coronavirus hits hockey, hoops plans
  • This Site
    HOME | BLOG | RANKINGS | BRACKETS | REFERENCE | KERR CUP | ABOUT US

    ©2007-19 Abbott Trento Online Media. All rights reserved. Contact us via e-mail.

    → Twitter
       Get all the latest:

    Follow the NYSSWA on Twitter

      
    Road To Syracuse H.S. football in New York   Ten Man Ride H.S. lacrosse in New York
    Road To Glens Falls boys H.S. basketball in N.Y.   Road To Troy girls H.S. basketball in N.Y.
    ROCVarsity.com